Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 32

  • 40 947
  • 745
# 570
То е цяла гора и ореха е някъде вътре, не знам ако идват на място дали ще влизат или ще погледнат само от страни? Иначе е младо дърво.
Към коя община е парцелът, ако не е тайна?За Софийска ми казаха, че било строго.
Хора ме питаха, защо ми трябва разрешително...Аз също не знаех, че ще ми трябва, но от две фирми, които бях запитала за почистването на парцела ме попитаха дали имам разрешително за сеч. Казаха, че се страхуват да не ги спре някой, когато извозват дърветата, защото щели да им отнемат лиценза, ако не е имало разрешително за дърветата.
Та затова извадих. Мирна глава.
Виж целия пост
# 571
И аз съм на кръстопът какво да правя - да броя 100 000 лв за жилище от 98 кв. или да тръгна по трънливия път за къща. Срещнах по-напред въпрос за подобен бюджет, прочетох статията колко струва къща и започвам да изпитвам съмнение дали ще ми се осъществи намерението. Посетих сайт с проекти за къщи и може би все пак ще попитам за изпълнение "до ключ" . Притесняваме и цялата история с документацията, която също не е лесна. Радвам се за всички, които са осъществили, осъществяват или ще започнат строежа на желаната къща Simple Smile
Виж целия пост
# 572
Аз не бих секла орех, много съм суеверна в това отношение. Счита се за много лош късмет да остсечеш такъв. Преди години на селото ни имаше смерч, като се насочил към къщата баба ми си казала молитвата и седнала да чака покрива да и падне на главата. Но смерча се ударил в един от орехите до къщата, значи беще почти изкоренил дърво с корен, колкото короната му. Огромно нещо. В крайна сметка докато се борил с него силата на вятъра отслабнала и и се разминало на къщето. Знам, че звучи като Зоната на здрача, но да си кажа ....
Виж целия пост
# 573
Ние сме на етап акт 15. Да напомня на всички, които строят самостоятелно, че е добре да си търсят сертификатите и фактурите за материалите навреме, защото някои фирми в годините могат да изчезнат, или да сменят име.
Виж целия пост
# 574
Ljuboznatelna , ще споделиш ли за кои материали точно са ви искали фактури и сертификати и специално ли ги изсикаха? Сигурно си писала, но не се сещам, в някоя Софийска община ли бяхте вие?
И може ли да споделиш малко повече инфо за гръмоотвод и замерване на заземяването, нещо в тази посока правихте ли?
Виж целия пост
# 575
Може и да пропусна нещо, защото ММ се занимава с тези неща. Бетон - какви марки и количества за нас разбито на четири пъти, защото бетон е само основата.(подложен, стъпка, основа, първа плоча) В бетоновия възел знаят какво да издадат и се пази пет години в компютъра. И за армировка трябваше.
Къщата ни е дървена, затова ни искаха сертификат за дървесината, гипскартона. Фактура за ел материалите. Не съм сигурна за ВиК. ММ си слага ВиК и Ел, но им трябваше копие от дипломата на Ел техник, затова търсихме помощ от приятел Wink.
Нищо не бяхме взели предварително, и събирането беше голямо приключение.
За гръмоотвода трябва да питам.
Виж целия пост
# 576
Благодаря за информацията! За бетона и арматурата имаме сертификати, фактури обаче не за цялото вложено количество. Не знам дали гледат в детайли това.
За ел. материалите дано пазя бележки, като цяло събирам от всичко, но някои за неща може и да не са стигнали до мен.
Най-неясно и притеснено ми е за гръмоотвода, за него нямам никакви документи и трябва да видя какво се изисква.

Ние най-накрая приключихме с боядиването, вече се самообявявам за специалист бояджия! Много съм доволна от резултата, изключително неочакван от човек хващащ мече за първи път Relaxed
Виж целия пост
# 577
Chaplet, нужен ти е сертификат за контрол от съответна лицензирана електро аборатория(аз ползвах АВЕС, това за София). Те минават за 30 мин най-много, проверяват контактите, замерват с някакви инструменти. Същите замерват и през едни кутии, при нас по фасадата, гръмоотводите. След няколко дни си получаваш протокола от замерванията. Важи 5 години Rolling Eyes ние минахм два пъти тази процедура, заради изключително разтягане във времето на сагата ни с ЧЕЗ и СВ, но това е друга тема... Струваше ни около 250лв този доумент, но се заплаща на точка, така че това е ориентир само, къщата ни е 320м2 и имахме доста контакти/съответно точки.
Виж целия пост
# 578
Di.Gi, много полезна информация, благодаря много!
Виж целия пост
# 579
Имам въпрос от любопитство - защо е сложена изолация само в една малка част най-отгоре на терасата, а не е санирана цялата ? На металните профили се слагат HPL панели и на другите тераси изглежда като да няма изолация под тях, а само тази тънка ивица в най-горната част само.


Виж целия пост
# 580
Влизам да се похваля най-накрая и аз. Днес взехме разрешение за строеж. Две години чакахме документите на парцела. Оттогава до сега още 1,6 години. Предстои основното, но поне началото е сложено. Лошото е, че лятото мина, но при нас ще е напролет с песен. И се надявам, че до 2 години и 4те къщи ще са обитаеми.
Виж целия пост
# 581
Rue_, не виждам причина да има изолация на терасите. Безмислено и скъпо е.
В този случай според мен е да уплътни, за да не влиза вода зад панелите. Или е някаква друга причина.
Виж целия пост
# 582
Ние също вече имаме заветното разрешение за строеж. Сега се борим със "Софийска вода", да одобрят проекта и да подпишем договор, след това ще може да внесем документите за първия протокол и да се започне строителството.

Някой дали знае, ако няма канализация в района, при подаване на документи за договора със "Софийска вода" дали е нужно да имаме сключен договор със фирма, която извозва отпадъците от пречиствателната станция, която сме заложили по проект?
Виж целия пост
# 583
Договора с фирма за пречиствателната станция се прилага към документите, нужни за разрешение за ползване, предполагам още е така. Не съм 100% сигурна дали към днешна дата няма промяна някаква, но логиката сочи  това. Все пак, преди въпросното разрешение няма нищо за пречистване, тъй като къща още няма, а когато има, нямате право да я обитавате, преди да е въведена в експлоатация... Но администрацята не винаи се съобразява с логиката.... Ако все пак се наложи от сега такъв, мога да ти извадя координата на фирмата , с която ние сключихме такъв.
Виж целия пост
# 584
nellytan1, ние стартирахме миналата година с разрешителните и строежа и не са ни искали договор с фирма за извозване. Това трябва при разрешението за експлоатация.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия