Агресивните чужди деца

  • 4 087
  • 106
Въпросът ми е провокиран от вчерашна случка в парка. Дъщеря ми (1г. 4м.) щапурка с весела крачка, което в момента за нея е най-голяма радост - изучава всяка тревичка, клечка и камъче. Аз ходя след нея и внимавам да не ги налапа (не винаги успявам  Grinning), да не ходи при големите камъни да се катери и т.н. Смятам, че за околните деца отговарят техните майки. Когато някое дете я приближи обикновено се сприятеляваме, независимо голямо или малко е детето. Вчера обаче се приближва едно момченце на около 6-7 г. и тръгва след Теди. Аз съм три крачки по-назад, малко ми пречи да я следя, но внимавам - деца са все пак. Майката на момчето е наблизо, но нищо специално - то все пак е достатъчно голямо да ходи само. Теди го загледа с интерес, стоейки права на едно място, а момченцето без причина и с всичка сила я удари в гърдите с ръка, от което тя полетя и се залепи на земята с разперени ръчички и си удари главата. Добре, че беше трева, съвсем наблизо бяха въпросните камъни, по които децата се катерят (т.е. големи и опасни са). Теди се разплака много, не разбра как се озова на земята, аз се уплаших и разтреперих, защото главата й издрънча в земята, а момченцето се смееше... Няма да коментирам никаквата реакция на майка му и моите тревоги. Въпросът ми е - как предпазвате децата си от агресивни такива около вас и каква е вашата реакция? Ако трябва да съм честна на мен ми идваше да започна от майката...

(извинявам се, че стана дълго, но вярвам, че ще ме разберете)
Виж целия пост
# 1
Ами във всяка ситуация реагирам различно.
Преди повече си мълчах, но вече не Naughty

В случая, щях да помоля майката да си прибере детето, щом неможе да играе с другите деца или поне да го контролира. Peace
Виж целия пост
# 2
Аз лично когато около дете ми се гонят по- големи или усещам враждебност в някое дете му правя веднага забележка да стои по далеч.Още повече, че моята е много страхлива и не позволява на никой непознат да я доближава трърде много. Но никак не ме притеснява да ги помоля да внимават и да стоят по далеч. Случва се някое да ми отвърне на доста груб тон, тогава и аз ставам груба.С майки избягвам разговор, ако е свестен човека отсреща, той сам се намесва и се оправя с детето си.Но когато няма намеса, аз се оправям според ситуацията.
Виж целия пост
# 3
Някои майки приемат агресивността на децата си като нещо нормално. Дъщеря ми също неведнъж е била потърпевша от такива деца. Аз не говоря с родителите, говоря с детето "агресор". С няколко изречения обяснявам, че е направило нещо нередно и трябва да се извини. Далеч съм от мисълта, че трябва да го превъзпитам, но все пак то трябва да почувства, че  носи някаква отговорност за действията си. И на мен ми е идвало да оскубя майката и да наругая /меко казано/ бащата...  Единственият начин за предпазване на дечковците е вниманието и очите на четири. За съжаление колкото и да се опитваме да ги опазим такива неща се случват - приеми го като житейски урок за твоето мъниче.  Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Направо съм изумена. Ние с малката като сме на разходка, по-големите деца обикновено й се радват и си играят с нея. Вече ще съм на щрек като има непознати деца наоколо.
Виж целия пост
# 5
Децата са различни и можеш да очакваш всичко . В случая нищо не можеш да направиш освен да кажеш на майката, но ако и тя не реагира  Shocked  newsm78 Аз например, когато има малко дете около нас винаги предупреждавам дъщеря ми да внимава ,че детето е по-малко да не го бутне или нещо друго, но тя и без това не би посегнала. На 6-7г. вече май е въпрос на възпитание newsm78
Виж целия пост
# 6
Странно наистина...Голямо дете да блъсне малко..обикновено ги пазят Thinking
Аз специално съм сърбала попарата на "майка на агресор".Доста е неприятно, да ви кажа.Синът ми има някакъв странен "мечешки" начин да си изразява радостта.Никога не е ударил или блъснал дете с цел да го нарани - просто така обича да се радва понякога.Боричка се, стиска здраво с ръчички, катери се върху другото дете.И понеже е доста едър за възрастта си, понякога другото дете се плаши...Нормално!Само че когато нещата идват изневиделица, не успявам да реагирам.В надуваемите замъци пък съвсем не мога да вляза да ги разтървавам.Остава ми единствено надеждата, че когато Ники порасне, ще престане така да си изразява чувствата - с мачкане Mr. Green
Виж целия пост
# 7
Аз винаги предупреждавам по-големите деца да внимават,че има около тях по-малко детенце и той още не може да играе като тях и не разбира така добре нещата.Т.е опитвам се да ги похваля колко са умни и големи и те така се кефят,че чак се опитват да ми помагат.Е,номера не върви винаги-просто си има всякакви деца,но понякога има ефект.А ако някое по-буйно от моето го удари,но е на същата възраст казвам на детето си да се защитава,а не винаги плачейки да търси помощта ми.За щастие майките почти винаги реагират.Моето дете също понякога проявява агресия,но никога не оставам безучастна.
Виж целия пост
# 8
Снощи имахме подобна случка и приятелката ми едва я удържах да не натупа детето, хем агресорът касаеше напълно непознато дете/т.е. не моето/. После имахме голям спор, кой е виновен и как трябва да се реагира. Аз говоря с децата, които се опитват да бъдат груби с Мишо. Нямаше да го правя, ако той беше мааалко по в час със собствените си реакции и се опитваше да се защитава поне  ooooh!. Той обаче е голямо пате и само се натъжава и си намира друго занимание и ако аз не се намеся, продължават да го блъскат. Отивам и обеснявам, че така не се прави, че Мишо е малък/като порастне не знам какво ще казвам де/, че той не удря/блъска/хвърля пясък и не е редно след като той нищо не ти прави ти да му правиш такива неща. Обикновено се разбираме /но мен по принцип много ме слушат децата/ и няма повече "инциденти". Имах случка и с дете, което толкова беше лишено от внимание, че правеше бели за да си говори някой с него, пък ако ще и да му се кара този някой ooooh!, но и с него се разбрах, като го усетих какъв му е мотивът.
Виж целия пост
# 9
Трудно ми е да разбера липсата на реакция от страна на майката на детето агресор? Нямам никаква идея как трябва да се постъпи в детската градина, синът ми казва, че има по-агресивни деца, които удрят другите. Питала съм го него удрят ли го, той ми казва не, но не съм убедена съвсем. Казала съм му ако някое дете го удари да му каже, че не му харесва и да престане, ако това не помогне да каже на госпожите, ако и след това няма ефект да ми каже на мен, или срам ме е, но ако се налага и той да удари, но едва като са минати първите 2 стъпки задължително. Уча го да не удря никога друго дете и мисля, че той не се удря нито като го водя на разходки, а и госпожите твърдят, че е най-кроткото дете, което пък мен също ме притеснява. Незнам, кое е правилното?
Виж целия пост
# 10
В градинката където взимаме кухнята има едно момиченце на около 3 годинки, което блъска децата, удря ги, крещи им, взима им играчките и доста майки вече са вдигнали ръце от това агресорче, но бабата най-невъзмутимо казва " Родителите й не ми разрешават да й се карам или бия защото е в трудна възраст "  Shocked Shocked Shocked
Без коментар !!!

Аз лично не си затварям устата, защото няма заради немърливостта и простотията на някои родители, моето дете да страда !
Виж целия пост
# 11
" Родителите й не ми разрешават да й се карам или бия защото е в трудна възраст " 
Joy Joy JoyКолко удобно Mr. Green
Виж целия пост
# 12
Вини, това направих и аз, но отговорът беше: "Ми непрекъснато вървя след него!", което разбира се може и да е вярно, но не и в нашия случай. Ако не дай Боже! си беше разбила главата в камъните (драматизирам малко повече, но би могло), този нейн отговор едва ли би могъл да ме стопли.

tea_06, обясних му с едно изречение (нямах нерви за повече, защото ми идваше друго да направя...), че ако аз го блъсна така, както той блъсна нея, няма да му е хубаво. Майката си мълчеше, момченцето си се смееше.

skali4ka и belinda, аз също не очаквах, тъй като наистина по-големите внимават и пазят по-малките. Дори, в най-честия случай, не им обръщат внимание, тъй като си имат далеч по-интересни неща за правене с техните връстници. Това ни е първи сблъсък и на двете с такова отношение и затова пуснах тема. Наистина не знаех как да реагирам.

...няма заради немърливостта и простотията на някои родители, моето дете да страда!

Ето това ми е мисълта - след като майката не иска или не може да контролира това дете, а на него едва ли вече му пука от чуждите думи (достатъчно голям е) - какво правим? Не съм аз тази, която ще го накаже (въпреки, че ми идваше направо с шамарите, честно, такава лошотия излъчваше), нито ще му повлияя по някакъв начин. Той още бутайки Теди знаеше, че не се прави така и затова го направи. Беше му забавно за съжаление...
Виж целия пост
# 13


...няма заради немърливостта и простотията на някои родители, моето дете да страда!

Ето това ми е мисълта - след като майката не иска или не може да контролира това дете, а на него едва ли вече му пука от чуждите думи (достатъчно голям е) - какво правим? Не съм аз тази, която ще го накаже (въпреки, че ми идваше направо с шамарите, честно, такава лошотия излъчваше), нито ще му повлияя по някакъв начин. Той още бутайки Теди знаеше, че не се прави така и затова го направи. Беше му забавно за съжаление...

Честно казано, не знам как бих реагирала аз при подобна случка Close Twisted Evil Close  и дали щях да успея да се стърпя да не "излеза от кожата си" Thinking
Виж целия пост
# 14
ВесиД,
знаеш ли, понякога трябва да се примирим с чуждите деца/хора и нрави...и да се нагласим така, че на нас да ни е най - лесно! С техните камъни по техните глави!

И на мен не ми хареса, че преди няколко дни и откраднаха топката, а уж бяхме все познати майки, но какво можех да направя? newsm78
Да ходя и да дудна да си озаптят крадливите деца Rolling Eyes..Просто се примирих и сега си имам една обица на ухото. Пък и топка е..кой знае и тя какво ще ми довлече някой ден в нас. Crazy
Никой нищо не направи, всеки се загледа в друга точка, като ги попитах дали случайно не са я виждали..Не съм си и помислила, че може някой от тях да я вземе, но факт, топката я няма.


Друг случай: 5-6год деца си играеха на пързалката. Бяха изведени с бабите си. И двете не даваха на по- малките да се качват. Защо? Тяхна била...брей да видиш ти.

Няколко пъти повторих по -високо..уж бабите да чуят..оо чуха ме много добре, но нищо не направиха..Просто тези двете бутаха децата..а всички останали бяха около 1/6-2год...Та тези деца не можеха дори да им отговорят, камо ли да се защитят по друг начин.

Тогава директно ги попитах къде пише, че пързалката е тяхна, ама вече почти съскащо, защото из беснях и то не на тях, а на бабите. Казах им, че пързалката е на всички деца и никой не може да каже кой ще се пързаля тук или не! Twisted Evil
То пък да му писне на човек да се прави на шут с чуждите деца Sick

От тук нататък просто когато някой направи така и видиш, че няма реакция директно се озъби на детето. Явно си има хора, които си живеят на принципа: Те са деца ще се оправят, без да да желаят да се съобразят, че другото е с години по- малко от тяхното.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия