Цветарки, помощ за цитрусови растения

  • 5 663
  • 9
Привет, дами, чието хоби е градинарството!
Имам следния проблем - вкъщи отглеждаме лимон и мандарина. Не са особено големи, но са вече на около 4 години. От няколко месеца ( не съм сигурна за периода)ги тормози нещо - листата им са лъскави и мазни, лепкави и стоят оклюмали:-(( Мисля, че и някякви гадини се въдят:-((
Какво ще ме посъветвате? Някакъв препарат?От къде?
Благодаря много, предварително!
Виж целия пост
# 1
Цитрусови дръвчета вкъщи нямам, така че не мога да ти посоча конкретен препарат. За най-сигурно обаче вземи едно-две листенца и отиди до някоя ветиринарна (аграрна) аптека и питай. Там ще ти кажат със сигурност. Аз така направих, когато теменужките ми се бяха разболели от брашняна мана. Дадоха ми лекарство и всички се оправиха за отрицателно време.

УСПЕХ
Виж целия пост
# 2
Това лепкавото по листата показва, че растението ти е нападнато от "Щитоносна въшка", а тя е доста упорита и много трудно се унищожава.
Препарат не мога да ти препоръчам,само един бабешки метод- слагаш една цигара без филтъра в чаша с 20-тина грама вода за 2-3 дни и после с тази вода пръскаш растението.Понякога помага,друг път-не.Нищо не ти пречи да опиташ.
Виж целия пост
# 3
за да не започвам нова тема за същия проблем, затова се включвам в тази,въпреки,че е от януари
аз също имам портокал и лимон,купени от развъдник преди 2 год. и половина. Облагородени са.
Гледам ги в стайни условия. Портокалът вече втора година цъфти,но по препоръка на продавача от развъдника махам малките завързи на портокалчетата,защото дръвчето първо трябвало да укрепне и да направи стабилно стъбло
лимонът още не е цъфтял,незнам защо... newsm78
а сега  е нападнат от тази "щитоносна въшка"  Cry
Е,кажете,открихте ли с какво трябва да се напръска,за да се унищожи въшката,но не и дръвчето Thinking
Виж целия пост
# 4
Ще питам леля ми какво направи. Беше ходила в агро аптека и беше взела някакъв препарат. Другото, което направихме е че сменихме местата им. Преди стояха на вътрешния перваз на един прозорец после докато се лекуваха бяха в банята ( с прозорец, с матово стъкло, т.е. не беше много силна, но все пак имаше светлина).
Виж целия пост
# 5
това открих:
Щитоносна въшка – най-често срещания паразит! Насекомите са сиви или кафеникави и малки – около 2-3 мм. Пърият белег за зараза са белите топки пух върху растението. Това е средата, в която женските въшки снасят яйцата си. Насекомите отделят и капки захаросана течност, която помага за развитието на черна плесен.
Ако въшките са малко, може да пробвате да ги убиете с метилов алкохол, разстворен с във вода в съотношение 1:3. Проблема е че спирта може да нарани епидермиса на растението, ако е по-нежен. Другят вариант е инсектицид – консултирайте се в магазина какъв да използвате, но Ви съветвам да ползвате Bio Kill-a.

това е и сайта:  http://www.succulents.hit.bg/pests.html
Виж целия пост
# 6
Бабешки метод е и пръскането със сапунена вода, така те не могат да се задържат за повърхността и падат. А за препарат ще питам баща ми, агроном е, той ми донесе нещо да пръскам, но сега не мога да ви кажа името на препарата и най важното пропорцията на разреждане и методиката на пръскане.
Виж целия пост
# 7
благодаря,ще чакам отговорите ви Praynig
Виж целия пост
# 8
При нас се оказа, че не са излекувани:-(( Вчера видях, че макар и на терасата пак ги има гадините:-((
Ще се възползвам от новите идеи!
Виж целия пост
# 9
Ами говорих с татко, той го пръска моя лимон с масло, които преди се е казвало М80, сега са му сменили името, но аз го забравих  Crazy, но ако питате в агроаптеките все ще се сетят за какво става дума.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия