Израел или Италия

  • 17 571
  • 51
# 30
Ходила съм в Ейлат през декември, прекрасен курорт, много по-красиво от Спа-хотелите на Мъртво море. В Израел си е много спокойно - по пътищата има въоръжени патрули, изобщо никой няма да остави да ти се случи нещо.
От Ейлат минахме границата с Йордания и отидохме да посетим Петра- незабравимо преживяване!
После си се прибрахме обратно в Ейлат, оттам пътувахме с автобус до Тел Авив, откъдето си се прибрахме в София.
 А миналата година в края на септември бях в Рим за няколко дни - също има какво да се види. И храната е чудесна в Италия.
Така че ако не си падаш по храна- кашер избери Италия.
Виж целия пост
# 31
И още един глас за Израел. В Италия винаги можеш да отидеш, дори и цените не са високи, но как ще е положението в Израел след няколко години, никой не знае. А и за мен като дестинация е много по-екзотично. Била съм 2 пъти, проверките бяха нормални. Вторият път ходихме и до Йордания. На границата няколко пъти ни гледаха паспорти, но не е чак толкова зле. И, да, задават въпроси за арабски държави, но тези хора живеят под постоянна заплаха от атентати и приемам това като цена, която трябва да заплатя, за да имам някаква сигурност като турист. Всъщност, ако не беше строгия контрол бих се притеснявала много повече да обикалям по забележителности неорганизирано.  Peace
Италия е красива, но е ... Европа. А лично на мен рано или късно ми писва от катедрали, дворци и др. паметници на културата. Още повече, че вече съм видяла няколко десетки такива, а архитектурните стилове с някои изменения в различните области си приличат. Докато в Израел има наистина уникални места, които не могат да се видят на друго място като стария град в Йерусалим, бахайската градина в Хайфа, Мъртво море.... Въпросът е на теб какво ти се гледа.
Виж целия пост
# 32
Ами накрая избрахме Израел,поначало повече ми ходеше там защото до Италия може винаги да прескочиш за 2-3 дни дори.Помогнаха ми и мненията ви за де се надъхам още повече за Израел.В петък летим.Избрахме Географски свят дано не сме сбъркали.За проверките съм се настроили дано не ни ровят много из нещата.В арабска държава съм била преди 20 г.баща ми работеше в Либия така че не трябва да има проблеми защото е било много отдавна.В Турция съм била 3 пъти последно преди 1 седмица,но тя не е арабска държава(мюсюлмани са обаче и дано да няма проблеми с това).
Ще помоля някой ако се сети задължително какво трябва да направим там,какво трябва да носим примерно на там и какво трябва да си вземем обезателно от Израел да ми пише за да не пропуснем нещо.
И друго колко е ограничението в багажа,какви пари може да си вземем,разбрах че най добре е в долари но колко ,трябва ли да се декларират какъв е размера който можеш да носиш.Мисля да взема кръстчетата на децата за да ги осветим,но да не ми направят проблем,в мен ли да ги държа в багажа ли newsm78.И ако си взема швейцарска ножка ще има ли проблем.
Приемам всякакви съвети за това кое може и неможе
Виж целия пост
# 33
Сега виждам темата и че вече сте решили. Много важен критерии е в кой сезон се ходи.
Ходила съм и на двете места - Израел е място, което ме очарова.
Не знам как стоят нещата с организирана екскурзия, но задължително се опитайте да посетите Масада.

Що се отнася до проверките - Израел е държава обградена от врагове. Самият факт, че до сега не е имало атентати на самолетите им вече говори много. За мен проверките им са много интелигентни и интересни, а не груби каквито са на доста други летища - включително на българското в последно време.
Пътувала съм 3-4 пъти с израелските авиолинии - основно говорят с теб, мило и любезно обучени служители, които разпознават много добре опасните хора.
Въпросите им са дали сами сме си приготвяли багажа, дали сме го оставяли някъде, кой има достъп до него и прочие...
При проверката на куфара ми (след като го предадох) бяха разпилели бижутата ми - дойде човек от авиокомпанията да говори с мен (как бяха запомнили че това е мой куфар и ме бяха открили без да ми искат паспорт - не знам), извини ми се и ми напомни да си нося бижутата в личния багаж.

Естествено никой няма да ти направи проблем за кръстчета. Вземи си поне 20-30, защото е подарък на който се радват всички. Можеш да си ги осветиш сама като ги поставиш за малко на мястото където е бил положен Исус.
Виж целия пост
# 34
Pipi rz - ние също избрахме Израел, но за Нова година и се спряхме на Географски свят. Ще чакам с нетърпение разказа ти. Мисля, че и Италия, и Израел трябва да се посетят задължително. Като че ли не намирам обща база за сравнение. Друг е въпросът, на вас къде повече ще ви хареса. Пожелавам ви страхотно прекарване по Светите земи.  Grinning
Виж целия пост
# 35
Кръстчета, малки икони, няма проблем. Слагат се на Божи гроб, за да се осветят. Може да ги сложиш в ръчния багаж. Това, което харесвам на израелците е, че ако не носиш оръжие или бомба  Grinning, не правят никакви проблеми за останалия багаж. Така да се каже проверката е в доста тесни граници, друго не ги интересува.  Mr. Green Парите не се декларират, освен ако не носиш наистина сериозна сума. В стария Йерусалим продават дървени кръстчета, може да купиш няколко и да ги осветиш на Божи гроб за подаръци. Парфюмите също излизат доста евтино.
Задължителни неща, които да правиш няма, само това, което на теб ти харесва.  Grinning Може би Божи гроб, гроба на Дева Мария и Гетсиманската градина, едно цопване в Мъртво море, бахайската градина в Хайфа. Много красиво място е и руския /или беше гръцки  newsm78/ манастир Св. Георги. Намира се близо до Йерусалим, в много красив каньон, изкопан от една никаква малка рекичка. Пробвайте кошерната кухня, много е вкусна. Между другото има и втори алтернативен Божи гроб, извън стените на стария град. Може да се разходиш и в арабската част, там цветовете и миризмите са други, свят да ти се завие.

Ето малко снимки от манастира и Хайфа: http://todes.snimka.bg/asia/izrael.627891.25356727
Виж целия пост
# 36
да попитам и за дрехите които могат да се обличат,разбрах че неможело мъжете с къси панталони жените с поли.Моите дънки всички обаче са ластични мога ли с такива или да отивам на пазар
Виж целия пост
# 37
pipi rz в манастирите и църквите трябва да няма голи рамена иначе за дънките няма проблем.Имаите напредвид че вечер е доста студено особено в Йерусалим.Доларите вършат работа за израел обаче ги обменете в израелски шекели защото търговците много цакат с курса иначе може да пазарувате и в долари почити навсякъде.Дебинта и кредитна VISAсъщо стават.НЕ КУПУВАЙТЕ СУВЕНИРИ ОТ ВИТЛИЕМ там са тройно по скъпи вземете ги от магазинчетата в стария Йрусалим помолете екскурозовода да спрете за 10 мин да си ги купите.В река Йордан може да се кръстите образно казано защото за истинско кръщене трябва свещенник.На място продават бели роби за кръщене и свидетелство около 20 долара комплекта.От там може да си вземете от виното с което Христос е черпил на сватбата и светена вода също.Задължително се пазарете с всички тълговци на сувенири навсякъде може да свалите до 50 процента от цената.Питай за нещо друго ако те интерисува.В Йордания ще ходите ли?
Виж целия пост
# 38
ами отказахме се от Йордания,заради проверките,четох че много те разкатавали като влизаш от Йордания в Израел.Друго щях да питам за свещите,четох някъде че било хубаво да се купят 33 свещи да се запалят за малко и после да се раздадат на близки да ги изгорят,вярно ли е това и те на божи гроб ли се палят newsm78.И още нещо фотоапарата ни е по голям тип професионален(огледалнорефлекторен)и е по обемист мога ли да си го нося в ръчния багаж или в основния трябва да го сложа и лаптопа също,той е от малките 10 инча.Много станах въпросите ми
Виж целия пост
# 39
За свещите не знам, но едно приятелка ми поиска ако пак ходя да й запаля свещ на Божи гроб и да й я донеса - та може и да е вярно.

Апарат и лап топ - в ръчния багаж иначе рискуваш да ти ги счупят. В ръчния багаж само течности и опасни предмети не се носят.
Виж целия пост
# 40
 Апарата и лаптопа в ръчния багаж задължително кажи особено на връщане на летището в Тел Авив че имаш лаптоп че минава отделно през проверка а не през скенера.Въпреки че нет в Израел е много трудно да намериш.Щях да забрава задължително си вземи разклонител за контакта защото в хотелските стаи нямат повече от един контакт.Свещите за Божи гроб  също ги продават в стария град тези които са 33 на брои ги продават мах за 1 долар връзката.Когато излезеш от самия Божи троб и си осветила това коети си носиш на излизане отдясно гори свещенния огън там ги палиш за 10 сек и след това ги гасиш.Имаи напредвид че на Гроба имаш мах 1 мин и те подканват 2ма гръцки монаси да се изнасяш навън.За да влезиш в Гроба ние чакахме около 45 мин което екскурозоводката каза че е малко.
Виж целия пост
# 41
  bouquetблагодаря ви на всички,живот и здраве като се върна ще разказвам
Виж целия пост
# 42
чакаме отзиви Simple Smile..и ние се каним за такава екскурзия и ще ми е много интересно да споделите впечатления..
Виж целия пост
# 43
  bouquetблагодаря ви на всички,живот и здраве като се върна ще разказвам

Имаме сериозни здравни проблеми и ни препоръчват лечебната кал на Мъртво море.Това което ни предлагат ТА е доста скъпо и твърде туристическо, а ние се интересуваме предимно от лечението си.Мъчим се да си организираме самостоятелно пътуване на поносима цена и се интересуваме от всякаква информация.Прочетохме ,че имате лични впечетления от там и ви молим за помощ.
Виж целия пост
# 44
Pipi rz - ние също избрахме Израел, но за Нова година и се спряхме на Географски свят. Ще чакам с нетърпение разказа ти.
Здравей!Предстои ни пътуване със същата фирма,би ли споделила впечатления!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия