Автоимунен тиреоидит на Хашимото (33)

  • 71 983
  • 747
Темата е направена със съдействието на  Merelenda!
Симптоми, характерни за това заболяване:
  - лесна уморяемост,
  - световъртежи, шум в ушите,
  - отслабена памет,
  - сутрешна подпухналост,
  - затруднено преглъщане, стягане в шията,
  - изпотявания, сърцебиене,
  - наддаване на тегло,
  - болки по ставите и мускулите и др.
Достатъчно е наличието на един или на няколко симптома, за да се насочи вниманието към  щитовидната жлеза.

Още за щитовидната жлеза и проблемите с нея - тук
Скрит текст:
Относно - „Ехография на щитовидна жлеза”, която се извършва от специалист ендокринолог, НЗОК не заплаща тази дейност. Касата заплаща изследванията на хормоните: FT4 (10.08), TSH (10.09), FSH(10.23),  които обикновено се назначават от лекар ендокринолог, като хормоните FT4 и TSH  могат  да се назначат и от общопрактикуващия (личния) лекар, по преценка и при необходимост.
НЗОК заплаща за високоспециализираната медицинска дейност „Пункционна биопсия на щитовидната жлеза под ехографски контрол” (06.11) в извънболничната специализирана помощ, ако дейността е назначена от лекар специалист с „Медицинско направление за високоспециализирани дейности” (бл. МЗ-НЗОК №3А).
Изследването „Доплерова сонография на съдове на щитовидната жлеза”(88.77) е високоспециализирана медицинска дейност (ВСМД), която НЗОК също заплаща, ако е назначена от лекар специалист с „Медицинско направление за високоспециализирани дейности” (бл. МЗ-НЗОК № 3А) , който има договор с НЗОК за този вид изследване.
В болничната помощ има клинични пътеки за оперативно лечение на определени заболявания на щитовидната жлеза, за които НЗОК заплаща.

Витамини, минерали, хранителни добавки, подходящи за нас - тук


Къде да отидем и при кого:
болници, медицински центрове, лаборатории
Специализирана болница по ендокринология "Акад. Иван Пенчев"- ул. "Здраве" 2, сградата на "Майчин дом”, тел.:  02/895 60 20
Военномедицинска академия

Специалисти ендокринолози, от които сме доволни
Скрит текст:
СОФИЯ
 -  д-р Катя Тодорова - Преглежда в Плевен и София.
GSM на д-р Тодорова 0888 408 203

 - д-р  Емил Начев  - Частен кабинет в МЦ Панацея - тел. 02/952 39 35, преглед - 20 лв, преглед и ехограф - 40 лв.
Частен прием в Майчин дом (влизаш през главния вход на МД, след 5 метра тръгваш по коридора в дясно. Минаваш го целия и в ляво има стълби, слизаш 1 етаж надолу, завиваш два пъти на дясно и пак в десния коридор търсиш кабинет 10) - София, преглед за промяна на дозата- 10 лв.
GSM на д-р Начев - 0888 896 843

 -  доц. Здравко Каменов –  Частен прием в Клиника по ендокринология УМБАЛ "Александровска", Прегледи с талони от ЗК МЦ "Лора" - ул. "Позитано" 10, тел.: 02/980-80-65,
 GSM на д-р Каменов 0887 726 683

ВАРНА
д-р Николай Райков

ПЛОВДИВ
УМБАЛ „Свети Георги”
д-р Нончев - ул."Филип Македонски" 37, всеки ден от 14 до 17 ч. За записване на час: 032/258289

СТАРА ЗАГОРА
д-р Емилена Вучкова - Болница "Ритъм",  042/615000

ПЛЕВЕН
МЦ "Клиничен институт за репродуктивна медицина"

БУРГАС
д-р Димитрова - Поликлиника "Бургас", бул. "Ст.Стамболов" 132, срещу х-л Космос
Тел. 056/865473

Проверка за лекари, които работят със здравна каса

За тези, които проявяват интерес към алтернативно лечение - тук
Какво е НОМА индекс и как се изчислява - тук

Съвети:
Скрит текст:
Избягвайте храни, които нарушават функцията на жлезата:  
   -   глутен - протеин, който се намира в ръжта, ечемика и пшеничните култури
   -   прекалено големи количества соеви протеини - прекаляването със соя е доказало отрицателно влияние при хора с хипотиреоидизъм и които пият изкуствени хормони.
Ограничете:
   -   кафе, черен чай, кока кола, енергийни напитки
   -   шоколад
   -   всички зеленчуци със светлозелени листа
   -   орехи
   -   колбаси

Околната среда, стресът и начинът на живот също оказват голямо влияние.
 Отнасяйте се към себе си крайно внимателно:
   -   Не се прегрявайте и не се простудявайте. Не загрявайте с часове на плажа!
   -   Избягвайте ситуации и стрес, които може да ви накарат да се изнервите.
   -   Спете достатъчно, поне 7-8 часа.
   -   Откажете цигарите! Или поне ги намалете
   -   Увеличете физическата си активност. Но не допускайте да претренирате!
   -    Опитайте йога!

ОТСЛАБНЕТЕ!
   -   Но внимавайте с диетите! Гладуването ни е противопоказно!
   -   Избирайте добре балансирани и дългосрочни режими.
   -   Ограничете въглехидратите (особено бързите), наблягайте на протеини (нетлъсто месо, риба, млечни, яйца) и зеленчуци.
   Имаме постигнати добри резултати с 90 дневна диета,  Зоната на д-р Бари Сиърс, по която работят и някои  български диетолози.

Търсете информация в нета – има предостатъчно!
Не се доверявайте сляпо на всичко прочетено!
Не се самолекувайте!

Изследването на Anti - TPO (MAT) вече се поема от НЗОК. Може да бъде назначено само и единствено от ендокринолог.  
Скрит текст:
В извънболничната медицинска помощ НЗОК заплаща изследванията на хормоните: FT4 (10.08), TSH (10.09), LH (10.22), FSH (10.23), Prolaktin (10.24), Estradiol (10.25), Testosteron (10.26), Progesteron (10.21) и „Антитела срещу Тиреоидната пероксидаза – Anti-TPO“ (10.27), т.н. МАТ, като за извършването им лекарят специалист следва да издаде „Направление за медико-диагностична дейност” (бл. МЗ-НЗОК №4).
Медицинското направление за медико-диагностични дейности (бл. МЗ-НЗОК №4) е валидно до 30 календарни дни от издаването му.
Хормоните TSH и FT4 могат да се назначат и от общопрактикуващия (личния) лекар, по преценка и при необходимост.  Какъв да бъде броят на хормоните и кои да бъдат те, зависи от заболяването, което имате. Това решава лекарят специалист – във Вашия случай – ендокринологът.
Пациенти, страдащи от заболяването „Тиреотоксикоза” (хипертиреоидизъм) се наблюдават диспансерно от лекар - специалист по ендокринология и болести на обмяната - десет години. Консултативните прегледи се провеждат три пъти годишно - със снемане на общ клиничен статус с насоченост към сърдечно-съдовата система, нервна система, храносмилателна система и очен статус, ЕКГ. Един път в годината се изследват хормоните fT4 и TSH, и кръвната захар. Един път на две години имате право на консултация с кардиолог и със специалист по очни болести.
Подробна информация за прегледите, изследванията и консултациите с лекар, които НЗОК заплаща за диспансеризираните здравноосигурени лица, е публикувана на електронната страница на НЗОК – www.nhif.bg , в меню „Национален рамков договор – 2012 – за медицински дейности” – подменю „Приложения към НРД – Приложение № 9 (диспансеризация при личния лекар - „Пакет дейности и изследвания на ЗЗОЛ по МКБ, диспансеризирани от ОПЛ“) и Приложение № 14 (диспансеризация при лекар специалист - „Пакет дейности и изследвания на ЗЗОЛ по МКБ, диспансеризирани от лекар специалист“).


Взаимодействие между ТИРОКСИН  и ДРУГИ ЛЕКАРСТВА
Скрит текст:
Препоръки от холандската асоциация при щитовидно болни:
   Таблетките левотироксин се приемат сутрин на гладно или вечер преди лягане (тогава дозата за постигане на еутиреоидно състояние като цяло е по-ниска). Абсорбцията на лекарството се повлиява от едновременния прием на жлъчни соли, антиацидни медикаменти, препарати, съдържащи желязо, калциев карбонат, алуминиев хидроксид и Sucralfate. Те трябва да се приемат с разлика от 2 до 4 часа от времето за приемане на тиреоидния хормон. Някои ензимни индуктори като Phenytoin, Carbamazepine, Fenobarbital и Rifampicin причиняват бързо метаболизиране и ускорен клирънс на левотироксин, което налага повишаване на дозата му.


Магнезия се пие с 4 часа разлика,
желязото - 8 часа след прием на л-тироксин и поне 10 часа преди следващия л-тироксин Wink  

      Уведомете Вашия лекар, ако приемате някое от следните лекарства, тъй като Еутирокс може да окаже влияние върху техния ефект:
-    Антидиабетни лекарства (лекарства, понижаващи кръвната захар):              Еутирокс може да намали ефекта на Вашето антидиабетно лекарство, така че може да имате нужда от допълнителни изследвания на нивата на кръвната захар, особено в началото на лечението с Еутирокс. Докато приемате Еутирокс, може да се наложи корекция в дозата на Вашето антидиабетно лекарство.
-    Кумаринови производни (лекарства, използвани за предотвратяване на кръвосъсирването):
Еутирокс може да засили ефекта на тези лекарства, така че показателите на кръвосъсирването трябва да се изследват редовно, особено в началото на лечението с Еутирокс. Докато приемате Еутирокс, може да се наложи корекция в дозата на кумарина.
Убедете се, че се придържате към препоръчваните интервали за прием, ако трябва да приемате следните лекарства:
-    Лекарства, които се свързват с жлъчните киселини и понижават високия холестерол (като холестирамин или холестипол):
Убедете се, че сте приели Еутирокс 4-5 часа преди тези лекарства, тъй като те могат да блокират абсорбцията на Еутирокс от червата,
-   Антиациди (за облекчаване на киселините в стомаха), сукралфат (за язви на стомаха или червата), други алуминий съдържащи лекарства, желязо съдържащи лекарства, калциев карбонат: Убедете се, че сте приели Еутирокс поне 2 часа преди тези лекарства, тъй като в противен случай те могат да намалят ефекта на Еутирокс.

    Уведомете Вашия лекар, ако приемате някое от следните лекарства, тъй като те могат да намалят ефекта на Еутирокс:

-    пропилтиоурацил (антитиреоидно лекарство),
-    глюкокортикоиди   (противоалергични   и   противовъзпалителни лекарства),
-    бета блокери (лекарства, понижаващи кръвното налягане, използвани и за лечение на сърдечни заболявания),
-    сертралин (антидепресивно лекарство),
-    хлорохин или прогванил (лекарства за профилактика или лечение на малария),
-    лекарства, активиращи определени чернодробни ензими, като барбитурати (успокоителни, сънотворни лекарства),
-    естроген съдържащи лекарства, използвани като хормонозаместителна терапия по време или след менопаузата Или за предпазване от забременяване.


    Информирайте Вашия лекар, ако приемате някое от следните лекарства, тъй като те могат да усилят ефекта на Еутирокс:

-    салицилати (лекарства, използвани за облекчаване на болката и за понижаване на температурата),
-   дикумарол (лекарство за предотвратяване на кръвосъсирването),
-    фуроземид във високи дози от 250 тд (диуретично лекарство),
-    клофибрат (лекарство за понижаване на кръвните липиди),
-    фенитоин (антиепилептично лекарство).


Уведомете Вашия лекар ако приемате протеазни инхибитори (лекарства за лечение на СПИН), тъй като те могат да повлияят на ефекта на Еутирокс. Може да е необходимо редовно изследване на нивата на тироидните Ви хормони. Възможно е и коригиране на дозата на Еутирокс.
     Уведомете Вашия лекар, ако приемате амиодарон (лекарство, използвано за лечение на неправилния сърдечен ритъм), тъй като това лекарство може да окаже ефект върху функцията и активността на Вашата тиреоидна жлеза.

Ако се нуждаете от диагностично изследване или сканиране с йод съдържащо рентгеноконтрастно вещество, съобщете на Вашия лекар, че приемате Еутирокс, тъй като може да Ви бъде поставена инжекция, която да повлияе функцията на тиреоидната Ви жлеза.
Моля информирайте Вашия лекар или фармацевт, ако приемате или наскоро сте приемал и други лекарства, включително и такива, отпускани без рецепта.
Тиреоидните хормони не са подходящи за намаляване на теглото. Ако нивото на тиреоидните Ви хормони е в границите на нормата, приемът на тиреоидни хормони ще намали теглото Ви. Ако повишите дозата без специална препоръка от Вашия лекар, могат да възникнат сериозни или дори животозастрашаващи нежелани реакции.


Задължително на всяко новородено се прави изследване на щитовидната жлеза ОЩЕ в родилния дом и ако всичко е наред, НЕ пращат резултати.

Подробно обяснение – Диди6, пост 125, с.10  


С Хашимото се забременява! И се раждат здрави деца!

Какво е желателно да е ТСХ преди и по време на бременност:

TSH < 2,5 - преди бременност
TSH < 1,0 - в първи триместър
TSH < 2,5 - във втори и трети триместър
по инфо от magnet_for_happiness

Нашите мамчета:
Коко*, ioli , Icyangel, Gerundia, Renew,  lucky77 , joya, Мери, Диди6, Karolin@,  Слънчева, Niкolovi , dion, mimi83api, Бърди, niko11, GaliAnn, tonivil, Little Evil, petience, magnet_for_happiness, Radost, Fever, m-i, ina.gg, anssi, Lynette, A_vagabоnd, zazaza, Small Sun, *starlet* , MagicGR, s_kov, Doni M, джуджанка, ioli, Петя78, Монако, vili79,  The Flower, titty, Пепеляшка*, Шмати, Evvaa, Little Evil, dion, smiley_girl, svetla81, милинка, Niq_23, Elizabett,  Lyub, alllure, catty m, rendence, I Am Ruth, Мон..., Arhinora, yara, Сънчи - Пънчи, lilly_aldrin, kokona20,jonka62

Чакаме да ни зарадват:
mama Irina,Елч, rendence, Gugito, adyto, ymemansi,
Старите теми:
Тема 1 Тема 2 Тема 3 Тема 4 Тема 5 Тема 6 Тема 7 Тема 8 Тема 9 Тема 10 Тема 11 Тема 12 Тема 13 Тема 14 Тема 15 Тема 16 Тема 17  Тема 18 Тема 19 Тема 20 Тема 21 Тема 22 Тема 23
Тема 24
Тема 25 Тема 26 Тема 27 Тема 28  Тема 29   Teма 30  Тема 31  Тема 32

Виж целия пост
# 1
  bouquet
Виж целия пост
# 2
Здравейте и от мен! С Хашимото съм от 9 години. - хипофункция. Осем години съвсем добре си си спогаждахме с жлезата, но от година и нещо, направо се е пощурила. Преминава от хипо към хирперфункция и обратно, когато си поиска. Не мога да й насмогна да регулирам хапчетата си. В момента пия 50 мг елтироксин.Получавам сърцебиене, високо кръвно и проблеми с храносмилателната система. Всеки стрес или лоша новина ми се отразяват, но все пак не мога да живея под похлупак.  В средата на април ще влизам за малко във Военна болница, дано успеят да я стабилизират или да разберат какво й е. Изследването с ехограф не показва нищо тревожно засега.
Някой да се е сблъсквал с такова чудо?
Виж целия пост
# 3
 Simple Smile
Виж целия пост
# 4
а все пак от колко годишни да изследваме хлапетата?
на мен Начев ми каза да изследвам дъщеря ми към 10-годишна възраст.но не е ло много късно?

И на мен така ми каза, но аз ще й пусна ТСХ ако някога се наложи да й вземем венозна кръв.

Резултат от днешното излседване - ТСХ 2,98. Мисля, че е добре, ще продължа на 100 мгр. и ще си пусна изследване като се затопли хубаво. И тогава као се налага ще посетя Начев.
Виж целия пост
# 5
  bouquet Мерси за новата тема! Simple Smile
Виж целия пост
# 6
Да се вмъкна, че мноооого отдавна не съм ви чела. Също толкова отдавна не съм си изследвала и ТСХ ooooh! Blush
Виж целия пост
# 7
Мерси за новата тема!   bouquet

Zelenika, при някои хора заболяването прави големи поразии и имат лошия късмет да изпитват куп симптоми, хормоните да се лутат постоянно, а други просто да си следят хормоните веднъж, два пъти годишно. Дано като влезеш във Военна болница ти помогнат поне и да се стабилизират нещата.

catty m, чудесен ти е резултатът като за монитониране на терапия. Пожелавам си такава стойност  Hug

Сънчи - Пънчи, не си писала отдавна. Дано само хубави да са били причините.  Simple Smile

Вълничке, по-скоро на доктор и да намали дозата или да я спре (те вече си преценяват за колко време да спрат терапията). От хиперфункцията са ти симптомите. Предозирана си.
Иначе всичко друго ти е ок в изследванията. Само щитовидната е преминала в хиперфункция.  Hug

Относно взимането на кръв, в последно време се чудят откъде да ми вземат и на мен. Вените не се виждат. Сестрите са ми казвали, че е от заболяването и лекарствата. Скривали се.
Тези от които ми взимаха често, вече тромбозираха и не пускат кръв. Но колкото и да не се вижда вена, все успяват да ми вземат кръв и не е било проблем. Ако трябва от краката ще ми вземат.  Laughing
Виж целия пост
# 8
и аз съм тук
Виж целия пост
# 9
Мерси за новата тема.
Мереленда, не са ли ти предлагали да използват вените отпред на ръката, доколкото зная тях ги използват в краен случай?
Виж целия пост
# 10
Да не Ви изпусна и аз ...
Виж целия пост
# 11
Леми, последния път аз предложих да ми вземат кръв от вена отпред на ръката, но ме разубедиха.
Като лежах в болница ми вливаха венозно банките именно отпред на ръката, защото предпочитах така и ми беше удобно да ставам с банката до тоалетната.
Обаче като попитах сестрата ме разубеди. Хематоми ставали, боляло, можело да посинее и без да се спука вена, някакви такива ми наговори. Обясних и, че съм дупкана по тия вени по два пъти на ден и никога не ме е боляло, нито съм посинявала, ама не та не... какво разбирам аз.  Laughing
След като ми каза, че на мой риск ще ми взима от там кръв и се разубедих. Явно са неуверени и предпочетох да не рискувам да ми посинят ръката.  Laughing Някакви нови бяха в лабораторията него ден и чак се изненадах. За толкова години все едни и същи хора срещах, а сега някакви смени направили между офисите им на някои хора, доколкото разбрах.
Виж целия пост
# 12
Хематоми ставали, боляло, можело да посинее и без да се спука вена
На мен са ми се случвали всичките тези неща като са ми взимали кръв от вената на обичайното място  Close

Явно това е проблема.
Виж целия пост
# 13
Merelenda,  браво за новата тема, много професионална работа! newsm10
Ясно е, че ще ходя бързо на лекар, но за себе си питам какво трябва да очаквам от този обрат - хиперфункция. Двете крайности - леле! На лекар ще отида чак другия вторник, за тогава имам час. Какво да правя до тогава, мисля от 125 да сваля на 100 еутироксин. Или по-малко...
Спрях всякакъв хляб и производните му, не че съм прекалявала, за всеки случай. Поздрави!
Виж целия пост
# 14
а все пак от колко годишни да изследваме хлапетата?
на мен Начев ми каза да изследвам дъщеря ми към 10-годишна възраст.но не е ло много късно?

И на мен така ми каза, но аз ще й пусна ТСХ ако някога се наложи да й вземем венозна кръв.

Резултат от днешното излседване - ТСХ 2,98. Мисля, че е добре, ще продължа на 100 мгр. и ще си пусна изследване като се затопли хубаво. И тогава као се налага ще посетя Начев.
Момичета,дъщеря ми е на 15  год.Трябва ли веднага да я изследвам???
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия