Не е лесно да намериш правилния баланс на времето за грижи на двамата родители за детето. Особено ако партньорът ти всеки ден ходи на работа, а ти оставаш вкъщи.

За да стимулираш и подкрепяш връзката между баща и дете, е важно да установиш някои рутини. Не оставяй обвързването помежду им на случайността. Планирай и създавай редовни събития. Това ще ти даде и допълнително важно време за самата теб.

Добре е за всички вас. В днешния свят бащите са по-ангажирани в грижите за децата от всякога. Докато се разхождаш по улиците, можеш да ги видиш с децата им както в супермаркетите, така и на площадките. Участват, защото искат, дори и да са им необходими малко увереност и насоки в началото.

Част от екипа. Дай на таткото задача, която да бъде негова отговорност. Това ще го накара да се почувства неразделна част от процеса, а не само временен помощник.

• Може да отговаря за къпането или за вечерното лягане.

• Четенето на приказка преди лягане може да се превърне в събитие, което и бащата, и детето да очакват с нетърпение.

• Или пък може да приготвя закуската, за да има повече време за детето преди работа, а мама да се възползва от ценното сутрешно време. Програмата ви ще определи кое е най-добре. Още по-добре е да го питаш какво иска да прави!

Не забравяйте да комуникирате. Говорете! Ако не сте запознати с перспективите на другия и нямате възможност да разговаряте, можете да си навлечете ненужен стрес като двойка. Много пъти таткото участва по-малко, защото мисли, че не се справя толкова добре, колкото майката.

Насърчавай! Не забравяй, че той полага усилия! Така че когато се забави и не спре детето в процеса на разхвърляне на чистото пране, окуражи партньора си. Запази търпение. Хвали го възможно най-често. Много татковци чувстват липса на увереност и ако чуят, че се справят добре, ще се престрашат за още.

В крайна сметка всичко е екипна работа. Организирай нещата и с малко късмет, докато киснеш в банята, покрита с пяна, таткото ще се наслаждава на специалното време с детето.


Виж целия пост