Първите седмици на бебето вкъщи

  • 16 300
  • 40
Здравейте .
Тази седмица ми предстои термина и вече чакаме бебка с голямо нетърпение ,а с очакването почват и моите дерзания относно това как ще се справим първите дни в къщи .
Имам някои притеснения като например :
На каква  температура да държим бебето , колко ката дрешки да слагам , на каква температура да го къпем , колко да го завивам нощем ,освен това чух че първите дни бебето се къпе само под течаща вода  newsm78
Адаптацията първите дни , после съм сигурна ,че няма да имам проблем но сега чета различни мнения та ми е интересно да чуя при вас как минаха първите дни в къщи .
Виж целия пост
# 1
Включвам се и аз да следя. Също и този овлажнител ца въздух дали е необходим  newsm78
Виж целия пост
# 2
На каква  температура да държим бебето , колко ката дрешки да слагам , на каква температура да го къпем , колко да го завивам нощем ,освен това чух че първите дни бебето се къпе само под течаща вода  newsm78
Адаптацията първите дни , после съм сигурна ,че няма да имам проблем но сега чета различни мнения та ми е интересно да чуя при вас как минаха първите дни в къщи .
За температурата - мисля, че нормалната (около 22 градуса) е добре и за новородено. За обличането вече трябва ти да прецениш. Аз за моята дъщеря съдех по себе си, но има майки, за които ориентир е тяхното облекло + 1 кат отгоре. Казват, че е по-лесно да претоплиш бебе, отколкото да го простудиш. Laughing Смятам, че боди, ританки и някакво горнище (камизолка или блузка с дълъг ръкав например) са достатъчни при гореспоменатата температура.
Температурата на водата за къпане не съм я мерила никога, само с лакът проверявам (не трябва да пари, а казват, че лакътя е по-чувствителен от дланта). Първите седмици я къпех под течаща вода, защото ми беше по-удобно, а и нали не трябва много да се мокри пъпчето, преди да падне. Това лято ми се роди племенник и първата седмица аз го къпех, също под течаща вода.
Нощем съм я завивала с олекотена бебешка завивка, а като дойде зимата, спеше в зимно чувалче.

Леко раждане ти желая! bouquet И спокойно - ще се справиш с грижите. Hug

Katerinaaa, не сме ползвали овлажнител за въздух, но може би си зависи от средата. Ние живеехме на квартира като се роди бебето, а няколко месеца след раждането се преместихме в наш дом, като и на двете места не ни е трябвало такова нещо.
Виж целия пост
# 3
Нормална стайна температура - 20 - 22 градуса. За къпане вдигахме до 26.
Аз слагах 2 ката дрешки зимата - боди и блузка отгоре, а надолу - ританки. Горе - долу както съм облечена аз. С времето ще се ориентираш и ще започнеш да разпознаваш кога на бебето му е топло. Наистина по - голям проблем е претоплянето, отколкото изстиването, а и в началото бебето само спи и е все завито, така че няма как да му е студено.
Нощем дъщеря ми и като новородено и сега спи в спален чувал. Има зимни и летни, съответно ако решиш да ползваш такъв вземи зимен без ръкави и не навличай много бебето с дрехи когато е в него. Гледай да не е горещо на пипане, нормално е ръцете и крачетата му да са леко хладни.

Не сме къпали под течаща вода, само във ваничка, като внимавахме в началото да не мокрим пъпчето.

Леко раждане  Simple Smile

А за овлажнителя - задължително първо си вземете влагомер, защото може да се окаже, че въздуха е влажен даже. При нас така стана, взехме овлажнител и после се оказа, че нямаме нужда от него, та хвърлихме 200 лв. на вятъра. От влагоуловител имаме нужда.
Виж целия пост
# 4

На каква  температура да държим бебето - 22 градуса +/- 1
Колко ката дрешки да слагам - боди, ританки +/- чорапки и блузка
На каква температура да го къпем - въздух 25, вода 37 градуса. За целта затопляхме помещение, различно от спалното, за да може там температурата да си е по-ниска
Колко да го завивам нощем - колкото завивате и вас
Освен това чух че първите дни бебето се къпе само под течаща вода  newsm78 - от ден първи у дома бебето къпех в корито с приставка и поливане. След баня пъпчето опъвах ххубаво и обтривах с клечка за уши, напоена със спирт (както и на всяка смяна на пелени)
Влажността е желателно да е в интервала 45-60 %.
Продават се термовлагомери - много полезни джаджи Wink

Успех и здраво бебче!  bouquet
Виж целия пост
# 5
И мен ме вълнува тази тема, нищо, че ми е далече термина Simple Smile
Аз ходя на училище за родители. Там, на една лекция за къпането казаха, че под течаща вода се мие дупето, за да не се ползват постоянно мокри кърпички. Всъщност наблегнаха да се ползват само, когато няма течаща вода, т.е. за по-нататък ако сме навън, защото точно те причинявали кожни раздразнения и възпаления. А за първите къпания, докато пъпчето не е паднало още ни демонстрираха как се хваща бебето, така че да е с лице към ваничката и само се полива с някакъв съд - точно, за да не кисне пъпчето във водата. Нали трябва да изсъхне, за да падне. И вече след като падне можело да се сложи по гръб във ваната.

За обличането казаха колкото мама + едно, което е завивката. Но стига мама да не е много зиморничава.

Аз си купих овлажнител за въздуха още от сега, за да го ползвам и аз, защото сме с парно и много се изсушава въздуха. Доста по-лесно се диша вече, определено имахме нужда от този уред. Но ако отоплението е друго наистина по-добре да се измери първо влажността, защото може да си е ОК. Иначе, на същите тези лекции каза педиатърът, че трябва да е около 50-60%.
Виж целия пост
# 6
Аз съм против температура над 20 градуса. Между 16-18 средно е ок за мен. Като също е важно да варира, за да може бебе да се адаптира малко по малко. Облекло - боди с дълъг ръкав+ританки, отгоре гащеризон от по- дебело трико и чорапки, може шапчица, ако му изстиват ушите. Бебето гушнато нон стоп, включително през нощта, през деня в слинг - навсякъде с мама. Ако се наложи да бъде оставено за известно време - спален чувал, от по-тънките или от по-дебеличките повивни одеала(аз им викам джобове за бебе, инак се казват swaddle blankets)

За къпането - аз си къпя бебетата само с течаща вода, слаба и много размножена струя (симулация на дъжд хехе) под душа. Заспиват от спокойствие. Само с вода, без сапун или друго нещо. За дупето - за да не стресирам бебе през два часа до банята, използвам тензухени кърпички, намокрени с топла вода, отцедени и старателно избърсвам по 2 пъти.
Виж целия пост
# 7
Здравей и леко раждане!
Знам, че ще ти прозвучи тъпо, но...някак си всичко се усеща, идва ти отвътре. Толкова много бях чела и статии, и тук в темите, а накрая едва ли нещо приложих.
Никога няма да забравя първата вечер у дома. Имахме гости, отказах майка ми да остане през нощта, казах си 2ма сме, ще се справим с едно бебе. И кокато си тръгнаха, седнах на дивана и зяпнах в една точка (имай предвид, че съм на 36, а не много млада майка). Мъжът ми изми и изчисти всичко, а аз продължавах да зяпам в нищото. И после не помня много, и до ден днешен не си обяснявам защо бях така, дори нощем не го чувах, като плачеше. Мъжът ми ставал, сменял памперс, хранил го, а аз на сутринта си викам, абе цяла нощ ли не е ял. За 3 дни влязох в час, няма как.

та...с температурата, не се престаравай, ако ми е студено, го обличам и него. ВИНАГИ се ръководя от себе си,  1вия месец спи на 21 градуса, от 2рия на 18. Така знам от док, въпреки, че на мен ми е студено на 18 градуса
1вата вечер къпане Simple Smile докато измерим температурата с терммометър, пък и с лакът, той беб щеше да настине Simple Smile Та по усет почнахме.
За дрехите, сега е студено, вероятно боди и блузка отгоре, зависи и колко ти е топло вкъщи. Моето дете се роди септември и след 10 дни го изведохме навън, всеки ден излизахме, но миналата зима беше хубава. Знам, че не се излиза в мъгла.
Нещо важно: ако на бебче му е студено, нослето му е студено. Не се води от ръчички и крачета, само нослето показва Simple Smile
Много писах, ама едни спомени нахлуха Simple Smile
Виж целия пост
# 8
Правилно са ти казали. Каквото и да ти напишем, ти сама ще усетиш кое е вярното.
Синът ми се роди през януари. Пробвах аз първия ден през деня да държа 22 градуса в стаята, а през нощта 20. Ами беше си му студено. Облечен с боди с дълъг ръкав и гащеризон, завит с две одеала и носът му студен.
Реших, че ще слушам вътрешния си глас. През деня държах 24 градуса, вечер най-малко 22. За къпане правехме 26. На климатици сме, влагомер, овлажнител и тем подобни не е влизал в къщи.
Къпехме го в коритото. Преди да падне пъпчето слагахме малко вода и повече го поливахме, след това беше по-лесно. Температурата на водата не съм я мерила никога, правех я така, че на мен да ми е добре.
Всичко ще се нареди. Ще ви трябват няколко дни да се нагласите, ще се справите чудесно, ще видиш.
Леко раждане на всички!
Виж целия пост
# 9
Под течаща води миеш само дупето. Къпането си е редовно ежедневно от самото раждане. Пъпчето си се мокри спокойно- нищо му няма. После само хубаво ще го подсушиш и не го покривай с памперса. Докато не падне, памперса го подгъвай отпред.
Не се притеснявай толкова. Бебето вкъщи се облича с тънко комбинезонче и това му е достатъчно ако в дома ви е комфортно-топло. Ще го познаеш по топлината на ръчички и крачета дали му е студено.

Ту е показано как се къпе бебе, макар че тя малко прекалено дълго обяснява- първата баня е по-кратичка. Вижда се как е подгънала памперса под пъпчето.

https://www.youtube.com/watch?v=DsKZ2w2jkX4

Виждаш с какво обработва пъпчето- 2 пръчици намокрени с ВОДА и 2 сухи за подсушаване. Нищо повече.

Аз не слагам никога чорапки под гащеризончето- най-много терлички над него да да пазим краченцата по- на топло.
На видеото се вижда чудесен начин за оригване на бебето в седящо положение. Съветвам те да го научиш- много по-ефикасно от държане в изправено положение.
Тя казва температура 20 гр. и влажност 40% Но според мен 20 гр. е студено. Аз бих умряла от студ на 20 гр. та камо ли бебето
Навлякла го е прекалено но това е след баня и в студената болница с бебе на 2 дни. Обикновено дрешки и завивки са поне наполовина.
Виж целия пост
# 10
Всеки ще ви каже нещо различно, в крайна сметка вие си преценявате кое ще работи най-добре за вас и за вашето семейство Simple Smile

На въпросите ви - никога не съм гледала температурата каква е, бебето се роди в края на януари и със съпруга ми не сме от студенолюбивите, напротив, така че я поддържах такава, че да ни е комфортно да се разхождаме из стаите по къс ръкав. Значи е имало поне 25. Понеже се топлим с конвекторни печки и на мен въздухът ми е осезаемо, неприятно сух, бях купила овлажнител и го ползвахме за спалнята (тя ни беше обща с бебето). То беше облечено с цели пижамки, наричани още ромпери, на някои хора им е по-удобно с боди и ританки, но ние не бяхме сред тях. Общо взето ние ако бяхме по къс ръкав, то беше по дълъг, не сме го навличали прекалено с разни жилетки, терлици и подобни. Като заспеше го завивах с негово дебело одеалце или с нашата олекотена завивка, когато спеше между нас. За навън беше опакован с космонавт и дебело одеало, от 10-тия ден на раждането му бяхме навън и почти няма пропуснат ден за разходка вече 10 месеца. Боледувал е само веднъж, този месец, но така и не съм сигурна болен ли беше или имаше сополи покрай появата на първите два зъба.

Първите дни у дома не го къпахме, въпреки че е много разпространена практика и закон тук, за мен за новопоявило се бебе на бял свят не е нужно, миехме само дупето след всяка смяна на памперс с топла вода под чешмата. След това го къпахме във ваничка директно, но може и под течаща вода. Температурата на водата не съм мерила също, доверявах се на това, дали ми е приятна на мен, после бавно потапям бебето, ако не запротестира, значи му е добре (той си обича да го къпем и до днес) Simple Smile Първият месец банята беше само с вода, не сме ползвали никакви сапуни и мазила след банята, не сме имали кожни проблеми. Вече след това купих един течен сапун от аптека и почнахме да къпем бебето с него всеки ден през лятото и през ден зимата, козметики не сме ползвали никакви и кожата му е идеална.


Виж целия пост
# 11
Поради причината, че моите крайници в 80 % от времето са студени, усещам водата доста по-топла, а когато започна да я глася по усет, термометърът показва 40 градуса, което е доста за бебе. Заради това се препоръчва да се използва лакът за индикатор (по-близо е до тялото, по-постоянна е температурата му). Все пак предпочитам термометър.
Бебето събличам голо минимум по 10-15 минути преди баня всяка вечер, откакто стана на 3 седмици, като започнах от минута-две. Сега е на година и 7 месеца и задължително тича гол и бос преди баня. При смяна на памперс е добре да се оставя голо дупе за няколко минути, да подиша кожата.

Малко он-офф
Скрит текст:
Миналия месец имах интересно запознанство с бебе на 8-9-10 месеца на една детска площадка, облечено от благоприличие с боди с къс ръкав и тънко панталонче. Ходеше на бос крак. В съседство си играеха какчки със зимни якета и шапки. Малката "вчера се къпа в реката" край къщата им в старопланинско селце, където си "ходи" гола откак се е родила, или най-много с пелена. Беше пухкава със студени ръчички, но много щастлива и усмихната.  Heart Eyes Peace
Та, който, както е свикнат от малък. Лично аз под 22 градуса замръзвам и жизнените ми функции ми стигат колкото да се пъхна под някое одеяло, та не мога да поддържам по-ниска температура у дома от това.
Виж целия пост
# 12
За дрехите и завивките педиатърката ни каза всичко да е като при нас+ едно за бебето.
Аз започнах всичко като при нас минус едно за детето.  Grinning
Иначе само първата вечер ще ви е малко притеснено, а после така си нареждате сама нещата, че сякаш цял живот само с това сте се занимавали.
Аз научих всичко в родилното, защото бях на легло през бременността.
Показаха ми как да го къпя, видях на колко градуса ги държат там децата, видях как ги обличат и завиват и така си продължих и в къщи.

Много леко раждане и здраво бебче!
Виж целия пост
# 13
Здравейте .
Тази седмица ми предстои термина и вече чакаме бебка с голямо нетърпение ,а с очакването почват и моите дерзания относно това как ще се справим първите дни в къщи .
Имам някои притеснения като например :
На каква  температура да държим бебето , колко ката дрешки да слагам , на каква температура да го къпем , колко да го завивам нощем ,освен това чух че първите дни бебето се къпе само под течаща вода  newsm78
Адаптацията първите дни , после съм сигурна ,че няма да имам проблем но сега чета различни мнения та ми е интересно да чуя при вас как минаха първите дни в къщи .

Здравей!
Аз бях тотална развалина след раждането и доста трудно се възстанових психически, но физически се справяхме доста добре с детето. В апартамент сме, с парно - вътрешен и мнооого топъл. Детето се роди октомври 15г. - парно сме пускали за целият сезон точно една седмица. През другото време беше 22-24 градуса и бебето беше с едно боди с дълъг ръкав, тениска отдолу, ританки и чорапи. Аз съм зиморничава, ама на 24 гр няма да му облека повече дрехи... Бабите ми надуваха главата, как ще съм си била простудила детето и само тичаха да я завиват.. ooooh! Голям смях...
За къпане - в корито, в банята, която е супер топла от тръбите... Това беше голям плюс - не сме влачили води и кофи по стаите. Топлехме в спалнята с конвекторна печка за 5 минути, докато я съблека и беше стоплено - работел е има-няма 15 мин. конвектора.
Дупето го миехме след наакване под течаща вода. Първите дни я къпехме всяка вечер, но после разредихме до два-три пъти в седмицата - кое ще си изцапа от лежане  Wink Пъпа падна на третият ден вкъщи...Не съм го мислила много.
За баня ползвах течен сапун на Тео бебе - никакъв проблем не ми е правила, след баня - кокосово масло - мирише на сладки, иде ти да го загризеш мъничето... Laughing Laughing Laughing
Завивах я с една памучна пелена, още от моето раждане - за сън нощем. Навън я изкарвах както е вкъщи+ едно одеяло, но кошът на количката беше като танкер - от никъде на ѝ духаше. Стояли сме по половин-един час навън зимата...

Влагомер и подобни не сме купували.

Подкрепям, че ще се нагодите като се приберете вкъщи и си събереш мислите, че хормоналният дисбаланс си казва думата Laughing Не го мисли толкова много - всичко ще е наред!

Успех, леко раждане и пухкаво бебе от мен!!! bouquet
Виж целия пост
# 14
Привет! Simple Smile

Понеже терминът ми наближава, а съм ужасно несигурна, подобно на авторката на темата, как ще се справя с грижите у дома през първите дни, с интерес ще ви следя. 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия