Държавната Агенция за младежта и спорта (ДАМС) представи на заседанието на МС отчетен доклад за състоянието на младежта.

Той съдържа и резултатите от изследване на „Медиана" сред учениците в горните класове, което показва, че за тях дипломата вече не означава знания, а брой прекарани години в училище.

1/3 от учениците не знаят какво е число на квадрат, над 40% не знаят кой е Чарлз Дарвин, над 20% не знаят нищо за числото Пи, над 60% смятат, че през Втората световна война САЩ и Русия са се били един срещу друг, 70% не знаят, че Андора е европейска държава, но почти всички занят кой е Азис, съобщи Кольо Колев.

Според проучването на „Медиана" обаче расте материалният стандарт на българската младеж.
Над 85% от младите хора разполагат с GSM, 43% притежават компютри вкъщи.

Изследването показва, че рязко намаляват миграционните настроения на младите хора и то сред по-квалифицираните слоеве.
Те все по-успешно намират възможности за реализация в страната.

Неблагоприятно влияние обаче оказва трайната тенденция към застаряване на населението, отбеляза още Колев.

Увеличава се делът на ромите сред младите хора, показва изследването. По думите на социолога детските надбавки имат значение най-вече за стимулиране на ромската раждаемост.

Българската младеж е на второ място след Австрия по пушене, съобщи още социологът.

До дни в Министерски съвет ще бъде внесен законопроект за развитие на младежта, посочи от своя страна заместник-председателят на ДАМС Михаил Балабанов.

Той каза, че в законопроекта са заложени мерки за развитие на младежта, предвижда се изграждането на мрежа от младежки информационни консултантски центрове.
Вече има 10 готови и до края на годината ще бъдат изградени още 18.

За младежите в неравностойно положение се предвиждат мерки за социално включване.

Балабанов съобщи още, че се предвижда регламентиране на младежкото представителство в процеса на вземане на решения след създаване на регионални младежки съвети и национален младежки съвет.
Агенцията ще предложи и създаване на фонд за развитие на младежта.

Според Балабанов за първата година от създаването на фонда са необходими 15 млн. лв., което според ДАМС не е много за държавния бюджет.

В процес на разработка е 10-годишна стратегия за младите хора, каза още зам.-шефът на ДАМС.
По негова оценка като цяло картината за младите хора в страната е оптимистична - констатирано е повишаване на качеството на живот и стандарт на младите хора - владеят компютри, езици, имат добро образование, посочи Балабанов.

Той отбеляза и някои проблеми, като например, че 15-20% от младите хора имат затруднения със социалното включване.
Това са предимно младежи от малцинствата и малките населени места.