:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 290
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Удостоверение от общината казва кои са наследниците по закон

Красимир Добрев
Как мога да разбера след смъртта на баща ми дали има някакви други наследници на имота, който е бил негов. Защото той живя с втора жена и нямам достъп до документите, затова и не знам на кого ще е имотът сега.

Име на читателя: Теодора, по имейла



Този проблем съществува от години за много наследници. Хората често не знаят кои наследяват по закон. Освен това е напълно възможна хипотезата наследодателят да е оставил завещание. Така ще има и наследници по закон, и наследници по завещание. При втория случай, ако завещанието е оставено при нотариуса, той ще го отвори и ще стане ясно кой е наследник по него. Същото се отнася и до ситуацията, в която има саморъчно завещание, което е открито примерно в дома на наследодателя или пък е оставено у някого или някъде от него. Пак ще има официално отваряне и ще станат известни наследниците по завещание.

Наследници по закон са децата, които получават поравно. Ако починалият не е оставил деца или други низходящи (внуци, правнуци), тогава поравно го наследяват родителите му или този от тях, който е жив. Законът предвижда и хипотеза, при която наследодателят е оставил само възходящи от втора или по-горна степен - баби и дядовци, прабаби и прадядовци. Тогава формулата е наследяване поравно на най-близките от тях по степен, т.е. първо бабите, после прабабите и т.н. Ако починалият е оставил само братя и сестри, те наследяват също по равни части.

Горните хипотези са сравнително чисти при наследяването по закон. Малко по-сложно става, когато починалият оставя съпруг. Тогава според закона за наследството (ЗН) съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете. Така, ако починалият е оставил две деца и съпруг, в общия случай те получават по една трета от наследството. И тук има обаче вариации. Така по чл.9, ал.2 от ЗН, когато съпругът наследява заедно с възходящи (баби и дядовци) или с братя и сестри, или с техни низходящи (деца или внуци на братята и сестрите), то той получава половината от наследството. Последното делене е, ако наследството е било открито преди навършването на 10 години от сключването на брака. Ако обаче имат повече години брак при същата хипотеза (с възходящите, братята и сестрите), преживелият съпруг получава по закон не половината, а две трети. Ако пък няма нито деца, нито възходящи, нито братя и сестри, съпругът наследява по закон всичко.

И тук стигаме до още един проблем, свързан с конкретния въпрос - и той е, че за съжаление регистрите по гражданското състояние все още не са пълни. Ако не беше така, нямаше да има проблеми с натискането на един клавиш на компютъра да излиза справка колко и кои точно са наследниците по закон на съответния починал човек. Затова и се стига понякога до един порочен кръг.

Защото качеството на наследник по закон се придобива чрез удостоверение за наследници, което се издава от общината. В него се записват и останалите наследници. Така и един наследник може да разбере дали и кои са другите наследници. За да се издаде удостоверението обаче, обичайно се настоява лицето, което го иска, да каже кои са другите наследници - и то с адреси, ЕГН-та ... Нещо, което често, а и в конкретния случай няма как да стане.

Затова и тук просто трябва да се разясни процедура по издаване на удостоверение за наследници. То е важно и защото чрез този документ държавата признава съответното лице за наследник, както и че то може практически да се ползва от имуществените права, които то получава от наследодателя. От друга страна, с това удостоверение всеки може да се легитимира пред съответните държавни или общински органи.

Правилата за вадене на този документ са в закона за гражданската регистрация, закона за наследството, закона за местните данъци и такси. Подава се молба-декларация по образец до кмета на общината по последния постоянен адрес на наследодателя. Към нея се прилага и актът за неговата смърт. Плаща се и такса, която е различна за различните общини.

С молбата се иска подателят да посочи наследниците по закон, за които той смята, че съществуват. После длъжностното лице прави служебно проверка, включително и в регистъра на починалите лица. Последният пък е част от регистъра на населението в общината. Длъжностните лица трябва да проверят информацията в молбата, както и да я допълнят или коригират при неточности.

Накрая в удостоверението се изброяват всички наследници по закон на наследодателя. Така може и да се види колко и кои са наследниците.
15544
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД