Бързото сирене

 

Все по-често в магазините ни пробутват или неузряло сирене или сирене с лош дъх. Понякога съм попадал и на неузрял кашкавал, а за сиренето крема да не говорим. Това, че тези два вида млечни продукти не са като едно време – качествени и славещи страната ни го знаем отдавна. Само, че предлагани на пазара под тази форма, тези продукти носят риск за здравето ни, освен това са с влошени вкусови качества.

Неузрялото сирене може да съдържа и вредни микроорганизми, особено ако суровото мляко не е с необходимото качество. Например, ако кравите, от които се взима млякото за производство на сирене са болни, микроорганизмите могат да преминат в човека, чрез консумация на неузряло сирене. Поради това бялото саламурено сирене зрее около 45 дни в солен разтвор (саламура). Ако сиренето е прекалено солено, това означава, че производителя се застрахова срещу патогенни микроорганизми и спестява етапа на зреене или част от него. Едно от заболяванията, което може да се хване от неузряло сирене е бруцелозата. Туберколозата също може да се прихване от неузряло сирене. Тази бактерия е доста устойчива. Тя може да живее 12 дни в неузряло сирене или мляко.

Всички сирена по света се приготвят по еднакъв начин – пастьоризирано мляко се пресича с мая за сирене – получава се сиренена маса, която после се оцежда до определена степен и вече според технологията се заквасва и зрее при определени условия. Маята за сирене се произвежда синтетично – това е един ензим, наречен Ренин( извличан преди това от агнешки стомахчета – сирище), който е „отговорен“за коагулацията на белтъците на млякото – за казеина; другият белтък, който остава в суроватката се коагулира чрез загряване – Извара. След това сиренената маса се заквасва с различни млечнокисели бактерии и плесени, които водят до специфичните за даден вид сирене цвят, консистенция, вкус и аромат.

Българското бяло саламурено сирене се заквасва с Лактобацила български (LB) – това му дава специфичния вкус, аромат и лом( като се среже буцата). Ферментацията за разлика от българското кисело мляко протича при температура около 10 градуса Целзий – т.е. доста бавно и плавно – целта е да не се образуват мехурчета въгледвуокис в буцата и да стои „гъбесто“. Затова трябва да отлежава минимум 45 денонощия, а най-добре – 60.Няма значение какво е млякото – просто се получават различни по цвят и аромат сирена. Киселичкият вкус е „дело“ на LB.Като този вкус и аромат гърците не могат да ги докарат на тяхната Фета, пък и никой друг, който не заквасва с LB. Съдържанието на мазнини е 50% за овчето и 47% за кравето на база сухо вещество.

Евтините сирена и кашкавали са некачествени. Сиренето се пресича с лимонтузу и така става с високо водно съдържание. Затова нормално сирене под 4,00 лв./кг е просто пресована извара. Кашкавалът се изкарва още на третия – четвъртия ден с високо водно съдържание и както и при сиренето, и при него се печели от теглото. Потребителите е най-добре да се ориентират за качествената продукция най-вече по цената на млечните продукти, защото понякога външният им вид лъже.

8 Отговори на “Бързото сирене”

  1. Oтлична статия – дава добра представа за производството на сирене.

    А можеш ли да кажеш как се произвежда т.н. сирене Дунав или Дунавия – което е характерно меко и мазно?

    Харесвам

  2. Какво сирене, какъв кашкавал, бе човек?! Още ли има хора като тебе, дето си мислят, че тези неща се правят от мляко в днешни времена!? И то в България! Сигурен съм, че според тебе и чипса се прави от картофи! И салама от месо! И т.н.:)

    Харесвам

  3. Препоръчвам козе сирене „Lacrima“ – килограмът му е 10 и малко в хасковския „Кауфланд“ – твърдо (чак се троши като го режеш) и вкусно 🙂 Преди това купувах кравето „Приста“, но спрях, защото стана твърде меко 😦

    Харесвам

  4. вече си с етикетче сиренолог 🙂
    как ги измисляш все такива теми, не зная…
    като стана дума за мехурчета – прочутото швейцарско на дупки сега си го обяснявам как ставааа…
    а след дунав/дунавия може ли за бри-то да напишеш, че ми е интересно…

    Харесвам

  5. @ lawyer.bg

    все пак съм завършил техникум по хранително-вкусова промишленост 🙂

    @ Lyd

    Не обичам козе мляко, но ако ми попадне сирене “Lacrima”, бих го опитал от любопитство. 🙂

    @ longanlon

    Хубав въпрос, това сме го учили, ама отдавна 🙂 Значи в сирената тип Дунавия преобладава висок процент водно съдържание и мазнини, освен това трудно зреят и бързо се развалят. Сирената тип „Дунавия“ са близки до изварата, но са повече преработени технологично.

    Харесвам

  6. Температурата за подсирване на краве мляко е около 32 – 35 градуса, за овче – 30 – 34, за кисело мляко – около 43 градуса.
    За ултрамембранната технология използвана при производство на сирена тип Дунавия може да намеририте на английски с ключовите думи membrane ultrafiltration cheese, на руски – мембранные процессы фильтрации молока. Надявам се да не бъркам много.

    Харесвам

  7. защо домшното сирене става много твърдо

    Харесвам

  8. здравейте на всички! вярно е , че сирената в търговската мрежа не са узрели и направени по технология която изисква минимум 45 дена за зреене!Но аз открих нещо друго , което би заинтерисувало хората които искат да се хранят с екологично чисти продукти! Направих си разходка в Балкана и там открих няколко махали които основно се изхранват с продажба на козе , краве и овче мляко , сирене и кашакавал дори и извара! ако пожелаете може да ви продадат и яйца с прекрасен жълт жълтък! купих си от всичко по малко и останах страхотно очарован от вкусовите качества на продуктите които си закупих! навсякъде в България, в планините има такива села които отглеждат животни и продават екологично чисти продукти добити абсолютно ръчно и без каквито и да било консерванти!!! Успех!

    Харесвам

Вашият коментар