Семейство

Родителският кооператив – любов, грижа и споделяне

26.01.2010г. / 15 26ч.
Аз жената
Родителският кооператив  – любов, грижа и споделяне

Представяме ви едно малко по-нестандартно интервю „4 в 1“. Това са четирите млади дами около 30-те, архитекти, които стоят зад стаята за игра РиРиРа – една алтернативна и вдъхновяваща форма за споделени грижи за децата.
Анна Калинова има сладка дъщеричка на 2 г. на име Радослава. На същата възраст е Али - момиченцето на Елена Янкова. Другите две основателки на стаята – Ирина Борова и Ива Делова са с малко по-малки дечица: Руми е на година и половина, а Рая на 1 г. и 9 м.
Ето как те самите определят своето начинание: „РиРиРа е едно прекрасно местенце, където се събираме, за да общуваме пълноценно с децата си като се опитваме да бъдем по-креативни и по-зелени. Освен това е място за срещи, за инициативи, за празници. Това е стая за игра. Място за тези, които искат да споделят щастие.“
Повече за РиРиРа вижте в сайта им: ri-ri-ra.blogspot.com

Недостигът на места в яслите ли беше основната причина за създаването на Стаята за игра Ри-Ри-Ра или има още нещо?
Ели: Първоначално не, но много ни се иска да успеем да доразвием идеята в нещо като алтернатива на яслите/детските градини и да дадем един друг поглед върху родителстването и съпричастността.
Ира: Истината е, че никой от нас не е кандидатствал за ясла. Искахме просто да сме с децата си колкото е възможно повече, да ги обградим с цялата си обич и внимание. Решихме, че ще е много яко да си имаме място, където да се срещаме, вместо всеки да се “спасява” поединично.
Ани: Основната причина беше да има място, което да е повод да се събираме по-често приятели с децата си. Истинско живо място, което никой скайп не може да замени. Още по-хубавото е, че покрай занятията в РиРиРа намерихме нови приятели.
Ива: Може би основното, което ни подтикна е фактът, че сме приятелки, станахме майки, живеем в един град, а се виждахме много рядко. А има толкова ценни неща, които да бъдат споделени, усетени, разбрани... не само около децата и родителството, но и за живота като цяло (който разбира се много се променя с появата на едно детенце).

По какво се различава родителският кооператив от парти клубовете, занималните и почасовото гледане на деца?
Ани: Личният ангажимент и времето, което отделяш. И това, че не ги отделяш само за твоето дете, а споделяш усилия за още няколко „чужди” деца. За много по-дълго от едно парти време. Първоначално си мислехме, че само ще поддържаме чист и спретнат един апартамент, но голямата задача се оказа да поддържаме живеца вътре – какво, кога, как ще се случва в стаята...
Ира: Няма финансова печалба – всички средства се влагат в материали и преподаватели. Родителите решават всичко – от учебната програма и таксите до вида на закуските. Родителите наемат помещението, наемат преподаватели, или самите те водят и планират заниманията, приготвят закуска, грижат се за чистотата. Кооперативът отнема много повече време и усилия – но и носи много повече положителни емоции заради споделеното време с други майки и деца. Получавате още едно семейство – сприятелявате се с децата, с родителите им, дори с бабите им, с преподавателите.

Как се финансира едно начинание като вашето и успявате ли да "вържете бюджета"?
Ани: Самото начинание не струва особено скъпо, като изключим разходите по помещението в конкретния случай. Когато кръг от 5-6 семейства са обвързани от общ интерес да отглеждат децата си, бюджетът лесно се връзва.
Ели: Финансирането се осъществява от постоянните членове, а така също и от хората, решили да споделят някои от дните си с нас. Успяваме, разбира се понякога не толкова добре, но засега се справяме.
Ира: В страните, като Канада, където родителските кооперативи са сред основните форми за отглеждане на деца, общините предоставят помещение безвъзмездно. Столична община може да реши проблема с детските градини по подобен начин – вместо да се наливат милиони левове в строежа на нови градини за по 100 деца, да се подкрепят родителските инициативи.

Бихте ли насърчили и други родители да поемат по вашия път
?
Ани: Да. Съвместното отглеждане на децата ни е възможно най-добрият повод да превъзмогнем егоцентризма си, и да оценим колко по-леко и интересно се случва животът, когато споделяме усилия с повече хора. Всеки, който има някакви критики към света, трябва да опита подобно нещо, за да покаже в действие, какво може да се промени към по-добро.
Ива: Подобни начинания и родителски кооперативи са начин да работим за една по-добра и дружелюбна социална среда; да се преборим с това капсулиране в семейството; с агресията, която наблюдаваме сред по-големите деца и с неумението им да общуват; с липсата на алтернативи за ползотворни занимания. А това не е нещо, което да чакаме някой (държавата) да ни даде наготово. Гражданското общество едва ли се състои само в търсене на права и протестиране, а преди всичко в отговорността и в усещането, че живеем и можем да живеем сред други хора. Средата е нещо, което създаваме ние самите, постоянно. И ако успеем да покажем това на децата си ще е много хубаво :) Бих насърчила всеки поне да мисли в тази посока.
Ира: Да. Ще помогнем на всеки доколкото можем. Колкото повече такива места има, толкова повече ще се чува гласът ни.

Геройство ли е да си жена в днешно време?
Ани: Жената е героят на днешното време, не мисля, че е геройство.
Ива: Наистина жената е много активна в днешно време, стои в основата на много положителни промени. И със сигурност не й е лесно да съчетава всички свои дейности. Но мисля, че това е нещо нормално, а не геройство. Жената сама прави този избор, защото иска и може. Защото има потенциал, който досега не е бил разгърнат.
Ира: Някои моменти изискват особено много героизъм – като раждането и първите месеци след него. Трудно е самото пренастройване към новия ритъм на живот след появата на детето.
Ели: Чак геройство не бих казала. Всеки сам решава колко отговорности може да поеме. Важното е вдъхновението и ентусиазмът да са водещи, а енергията да бъде наша спътница.

За какво мечтаете?
Ани: За сън.
Ива: Заедно с прекрасните хора, с които ме среща животът, да създаваме една прекрасна действителност – това е най-конкретната ми мечта. Мечтая предимно абстрактно и по интуиция. И когато нещо се случи, аз разбирам, че това е мечта, приела конкретна форма. При това понякога изненадваща.
Ира: Да можеше РиРиРа да е по-наблизо и да не се налага да пътувам с рейс до там. И за световен мир и чиста планета разбира се.

Вашето послание към българките?
Ива: Да разширим целите и хоризонтите си и да прегърнем идеята, че всички деца са обща радост и обща отговорност.
Ани: Подкрепям изцяло казаното от Ива. Бъдете майки на щастието!
Ели: Не бива да забравяме, че всеки един ден е неповторим, единствен и затова наистина си струва да го изживеем смислено и пълноценно. И на тях и на себе си бих искала да пожелая да имаме достатъчно време, което да прекарваме с децата и семействата си.
Ира: Мислете по-малко за пари. И не разчитайте училището да научи децата ви на ценности – това е отговорност на родителите.

Любим цвят? Песен? Вкус? Място?
Ани: Изгрев. One. Фалафели. Не помня вече.
Ива: Сменят се според живота. В момента много слушам “The test” на Chemical Brothers.
Ели: Нямам изявени пристрастия към точно определен цвят. В момента сме на детски песнички. Екзотичен вкус на източни подправки. На някой връх отвъд облаците.
Ира: Синьо. My Friend на Groove Armada. Салатен някакъв. РиРиРа естествено.

И нещо за последно?
Ира: Бъдещи творчески планове - когато се върна на работа като архитект след половин година да сме превърнали РиРиРа в полудневна занималня за децата ни, където да получават грижи и предучилищно образование като в най-добрите частни и държавни детски градини по света.
Ани: Вярвам, че човек дава най-доброто от себе си, когато е свободен да изрази своето щастие. Точно това искам да се случва в РиРиРа.

Коментирай
2 rate up comment 0 rate down comment
Ira ( преди 11 години )
Благодаря ти, Катя! Чудесно е да знаем, че това което правим се харесва и на някой друг освен на нас! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3 rate up comment 0 rate down comment
Катя ( преди 11 години )
На всички, които все още се питат що за идея и реалност е Ри-ри-ра - ето и моето мнение като участник е едно от заниманията им - Работилница за порастнали деца.Това са едни много приятни млади майчета със страхотни идеи и реални действия в тяхна подкрепа. Чудесно е да може да се срещнеш на живо със съмишленици, да общуваш свободно по всякакви теми, да даваш воля на въображението си, да твориш нещо заедно с детето си в компанията на негови връстници, да виждаш и съпреживяваш всеки миг на щастие докато си в една спокойна и едновременно вдъхновяваща обстановка...Това, което дава Ри-ри-ра не може да го даде нито един детски клуб или център, защото Ри-ри-ра акцентира на прякото общуване между родителите и техните деца докато са в компанията и на други като тях. Безценно е именно съпреживяването при тези контакти както за децата, така и за родителите!...Сигурна съм, че идеята на Ри-ри-ра много скоро ще се развие и разрастне като лавина сред младите хора в страната ни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
Ira ( преди 11 години )
Благодаря, Валко! Благодаря, Василена (благодаря ти отделно и за страхотната книга, която си написала)Най-честно би било парите от субсидиите да следват детето - т.е. да се разпределят между всички деца по равно - независимо дали са се домогнали до място в държавна/общинска детска градина или не. А таксите за градините да се увеличат, така че да се запълни бюджета им. Така по естествен път ще се реши проблема с детските градини - просто частните градини и кооперативи ще могат да наемат преподаватели и в същото време таксата им ще е по-ниска. Напливът към държавните ще секне. Ще секне и кранчето на корупцията обаче. Сигурно сте гледали Господари на ефира - за лелката от едно ОДЗ, дето събира дарения от 400лв, за да те пуснат в системата за класиране с по-преден номер...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
Василена ( преди 11 години )
И аз ще дойда непременно да се запознаем след лятото, толкова ме вдъхновява това, което сте направили. Наистина е крайно време общината да почне да дава някакво финансиране на кооперативите, както дава на детските градини. Страхотни сте!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
magic ( преди 11 години )
2 rate up comment 0 rate down comment
Ива ( преди 11 години )
Тъжно - излиза, че най-основното нещо е 'правото ни да се сърдим'. ,това е най-естественото. А ако преди да се разсърдим помислим дали не може с общи усилия и желание да подобрим нещата? Например този абсолютно неизползваем, запуснат двор (покрив на гаражи)не може да стане приятно кътче за всички от блока..По-лесно е така, да се сърдим и защитаваме илюзорни свои права и нужди, докато всичко наоколо си стои запуснато и 'непогрижено'. Децата са щастливи с и без двор(а и южния парк е на една крачка).Сърдитите са си сърдити с и без повод. Добре, че има достатъчно несърдити хора....да не се чувстваме самотни или ненормални:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
валкото ( преди 11 години )
Аз пък не намирам за естествено съседите да се сърдят. Вся пак децата са малко и не играят от 2 до 4, нито пък след 22. Един час игра навън едва ли е голяма драма.А ако живееха в блока, пак ли нямаше да могат да играят?Ририра е страхотно място! Поздрави на ентусиастите:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
Ани ( преди 11 години )
***.ri-ri-ra.blogspot.com: намираме се много близо до кръстовището на бул. Черни връх с Н.Вапцаров, с/у р-т Кошарите; условието за ползване е да си харесаш ден от седмичната програма и да пратиш мейл, че пристигаш на гости-занимание, за да се запознаем :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
Ира ( преди 11 години )
Поставям се и все пак не проумявам! Та това са деца, това е бъдещето, как е възможно на някой да пречат! Става дума за 5 деца, не за цяла детска градина. Една многодетна майка трябва ли да иска съгласие от съседите си? В кооператива се опитваме да отглеждаме децата си в домашна обстановка, затова и броят на децата е малък. Едва ли е възможно да пречим на някой. Не вдигаме повече шум от едно обикновено семейство. При такъв малък брой деца е много по-лесно да се обърне внимание на всички и писъците са сведени до минимум. Думата "занималня" може би Ви носи по-различни асоциации - за стая с 20 -30 деца и една безсилна учителка, която просто внимава децата да не се избият помежду си. Нашият случай съвсем не е такъв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
също майка ( преди 11 години )
От една страна приветствам инициативата, но от друга намирам за съвсем естествено съседите да се сърдят. Такава една занималня-ясла, намираща се в жилищен блок или кооперация, изисква съгласието на съседите. Естествено, че няма да са съгласни децата да им вдигат шум на двора, може би и те искат да си почиват. За това си има специализирани заведения и детски площадки. Поставете се на мястото на съседите ви - те пък имат свои нужди :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар