Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дигиталният свят - опасност или възможност

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Столичната библиотека се провежда дискусия „Децата в дигиталната ера“, организирана от Университета по библиотекознание и информационни технологии. По време на дискусията ще бъде организиран и училищен хакатон. Доц. Евгения Сендова от Института по математика и информатика е категорична:

На компютъра трябва да гледаме като изключителна среда, за да изразим себе си в области, в които не бихме дръзнали, ако го нямаше - например да рисуваме или да композираме, или да пишем поезия.

През 1979 г. акад. Сендов каза, че компютърът може да се разглежда като "удължител на човешкия мозък" - ако  човек е умен, става  по-умен, ако човек е глупав - става по-глупав. Под "умен" и "глупав" вероятно той разбира начинът, по който използваме компютъра.

Тони Чехларова от секция „Образование, Математика и Информатика“ в Института по математика и информатика, изтъкна за предаването „Хоризонт до обед“ че родителите трябва да са по-близо до децата си, за да им помогнат да избегнат опасностите в новата среда, но подчерта, че дигиталният свят е изпълнен и с необятни възможности

Ако преди 30 години съм давала идеи как ще се използват новите технологии, то това се реализира в рамките на 3-4 години по-късно. Сега сме, действително, в една нова ера. Понеже разговорът тръгна към опасностите, които носят информационните и комуникационните технологии, бих искала акцентът да се завърти и към възможностите, които те предоставят, защото тези неща вървят ръка за ръка. В образованието по математика, технологиите позволиха да се извърши една революция в обучението и ученето по математика, защото за първи път разполагаме със средства, с които могат да се правят изследвания на математически обекти. Самите ние изключително горещо прегърнахме тези технологии, защото неща, които сме учили със старите средства, всъщност виждаме как само с една стъпка получаваме нови светове, откриваме нови закономерности... Точно по този начин се опитваме да се организира и обучението в училище по математика, информационни ехнологии, а и по другите учебни предмети.

Учителят по Български език и литература Даниела Станева също е категорична, че достъпът до дигиталния свят „дава много на всеки учител“, тъй като отваря „много страници с много допълнителни ресурси“, но смята, че дигиталното поколение е по-лаконично в изказа си и трудно намира думите:

Все повече, през последните години, се създават качествени образователни електронни ресурси, които могат само да подпомогнат учебният процес. Не можем да говорим само за опасностите, трябва да говорим за предимствата на дигиталния свят, но задължително трябва да говорим за възпитаване на медийна грамотност  в нашите ученици. Това, което отнема дигиталният свят на децата, е, може би, досегът... Аз работя с малки ученици и виждам как в последните години те предпочитат интерактивността на мобилните устройства и все по-често зарязват книгата в книжното ѝ тяло.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени