Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:03 30.04.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Тема Токсоплазмоза и бременност  
Автор bushkata (любопитка)
Публикувано24.04.08 11:21



Абе нали щяхте да праивите подобна тема - за бременността и котките? Не намирам и не помня какво стана с нея. А линка в закованата тема "Бременност и котки" не работи.
Имате ли линк към подобна информация?



п.п. Намерих си някакви неща.

Редактирано от bushkata на 24.04.08 11:37.



Тема Re: Токсоплазмоза и бременностнови [re: bushkata]  
Автор smiling_lady (дългокоска)
Публикувано25.04.08 16:27



Аз имам събрана и преведена достатъчна информация за уеб страница на такава тема. Имам и план за структурата на страницата, но не знам как се прави самата страница

...

Ето преведена Брошура на Американската организация за защита на животните:

Вашата бременност
и Вашата котка


НЕ СТАВАЙТЕ ЖЕРТВА НА МИТОВЕ И ДЕЗИНФОРМАЦИЯ!

Да си бременна не означава, че трябва да престанеш да се грижиш за твоята котка.

Научете истински важните неща за
бременността, котешките тоалетни и токсоплазмозата—
и простите стъпки, които трябва да предприемете, за да намалите риска.


И с бебето ставате три
Поздравления, вие ще имате бебе! Вероятно сте чули за токсоплазмозата, защото тя може да причини сериозни вродени дефекти. Жена, която се зарази с токсоплазмоза по време на бременността, може да предаде инфекцията на своето неродено дете. Това е вътреутробната инфекция, която причинява страх сред притежателите на котки, тъй като вродената токсоплазмозна инфекция може да доведе до аборти и редица малформации при раждането. Много бременни жени ще се опитат да намалят риска да се заразят с токсоплазмоза като изоставят техните котки.
Трябва да се знае, че токсоплазмозата е рядко заболяване в страни като нашата и е заболяване, което лесно може да бъде избегнато. Котките се заразяват с токсоплазмоза като се хранят със заразени сурови меса, птици, мишки или земя. Докато котките са единственият животински вид, чиито изпражнения могат да бъдат заразни, другите животни могат да разпространяват токсоплазмозата, ако тяхното инфектирано месо се изяде без подходящото готвене. За щастие рискът от заразяване с токсоплазмоза не е задължително да се увеличи при собствениците на котки. Разбирането на жизнения цикъл на Toxoplasma gondii (T. gondii) и ролята, която котките играят при предаването на болестта, може да успокоят страховете от заразяване с токсоплазмоза. Котките трябва да продължат да бъдат източник на радост и компания за своите собственици по време на бременността и след раждането на детето.

Жизненият цикъл
T. gondii е протозойски организъм, който може да инфектира всички бозайници, които служат за непосредствен приемник. Котката е единственото животно, което може да поддържа едновременно сексуалното и асексуалното възпроизвеждане на T. gondii, и по този начин играе съществена роля в жизнения цикъл на организма. T. gondii съществува предимно в три форми. Ооцистите се развиват като резултат от сексуалната репродукция, която се осъществява в тънките черва на котка, която е консумирала тъканни кисти, съдържащи T. gondii. Тези заразни ооцисти се произвеждат в продължение приблизително две седмици след като една котка се зарази за пръв път с инфекцията, което обичайно се случва при котенца, които ловуват навън. Веднъж след като котката вече е била инфектирана с токсоплазмоза, тя получава имунитет и много рядко може да се ре-инфектира. Ето защо само при първоначалния си досег с T. gondii котката изхвърля потенциално заразни ооцисти. В допълнение, ооцистите не стават веднага заразни и изискват инкубационен период от един до пет дни, за да станат заразни.
Хората се заразяват с токсоплазмоза по един от следните три механизма. Най-често се консумира недостатъчно готвено месо, което съдържа T. gondii в тъканните кисти.
Директно поглъщане на заразни ооцисти е по-рядко срещания метод на заразяване и не е вероятно да се случи от директен контакт с котка. Трансплацентно превхърляне може да се случи, когато майката за пръв път се зарази с инфекцията, докато е бременна.

Защо е най-малко вероятно котките директно да предават токсоплазмоза?
Котките е най-малко вероятно директно да предадат токсоплазмоза на своите собственици, поради редица причини.
Преди всичко, само котки, които погълнат тъканни кисти, получават инфекцията. За сем. Котки това включва външни котки, които ловуват и се хранят с мишки и други гризачи, както и котки, които се хранят със сурово месо от собствениците си. В допълнение, само след като котката за пръв път има досег с T. gondii, тя изхвърля ооцисти с изпражненията си в продължение само на две седмици. Външната ловуваща котка често се е срещнала с болестта като малко котенце и е по-малко вероятно да предава инфекцията, когато порастне. Ето защо, базирано само на вероятностите, рискът от директен контакт с котка, която да изхвърля ооцисти, е рядък.
Второ, ооцистите не са моментално заразни и изискват от един до пет дни, за да станат заразни. Следователно, ако тоалетната се сменя ежедневно, възможността от досег със заразни ооцисти е малко вероятна.
Накрая, тъй като ооцистите се предават чрез поглъщане, собственикът трябва да направи контакт със заразените фекалии от тоалетната и без да измие ръцете си, да се пипне по устата.

Какво трябва да направи собственика на котка, за да намали риска от гоксоплазмоза?
Базирано на разбирането за жизнения цикъл на T. gondii и на ролята на котките при предаването на болестта, това са главните препоръки, които притежателите на котки, очакващи дете, може да следват:
ь Носете ръкавици, когато работите с почва. Ако не носите ръкавици, ръцете трябва основно да се измият след контакта с почвата.
ь Измивайте основно всички сурови зеленчуци
ь Вътрешните котки, хранещи се само с пакетирани храни, не се заразяват с токсоплазмоза и следователно тоалетната им не е източник на зараза.
ь Външните котки или вътрешните котки, хранещи се с необработено месо могат да се заразят с токсоплазмоза. В тази ситуация бременните жени трябва да избягват да сменят тоалетната или да го правят само с гумени ръкавици.
ь Сменяйте тоалетната ежедневно.
ь НЕДЕЙТЕ да изоставяте котката си.


Как се диагностицира вродената токсоплазмоза?
Вродената токсоплазмоза е рядко заболяване, случващо се на приблизително 3000 новородени за година в САЩ. Дори с първоначално инфектиране, не всички майки ще предадат инфекцията на плода. Заразността се увеличава с напредването на бременността с норми на предаване от 15 процента, 30 процента и 60 процента в първото, второто и третото тримесечие съответно. Въпреки това, рискът от сериозни вродени малформации е по-висок в начална бременност.
Токсоплазмозата в майката може да бъде третирана ефективно с антибиотици, а допълнителни антибиотици могат да се дадат, за третиране на фетуса, ако е доказана вродена инфекция.
Заключение
Притежателите на котки имат много ползи, които на неизмерими по отношение на компанията и любовта. Въпреки че котките играят важна роля в жизнения цикъл на T. gondii, е невероятно директно да предадат инфекция на своите собственици и може безопасно да останат като обичан член на семейството, когато очаквате ново дете.

Съдбата наистина обича смелите.

Тема Re: Токсоплазмоза и бременностнови [re: smiling_lady]  
Автор bushkata (любопитка)
Публикувано25.04.08 19:16



Благодаря ти, че го пускаш това.

В отговор на:

з имам събрана и преведена достатъчна информация за уеб страница на такава тема. Имам и план за структурата на страницата, но не знам как се прави самата страница ...




Дали на страницата на Сдружение "преиятели на котката" не може да се направи подобен раздел за такава информация? Може да се разширява после със съвети как се гледа котка и много друго инфо?
Или е по-добре отделна страница? Хм?




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.