Visualizzazione post con etichetta Пица. Mostra tutti i post
Visualizzazione post con etichetta Пица. Mostra tutti i post

01 maggio 2011

Пица по римски

Много тънка и за разлика от неаполската - правоъгълна.

В тестото се слага само брашно, вода и малко сол и още по-малко мая (10 гр. на 10 кг по думите на майстора) не се слага зехтин както в неаполската, замесва се и се оставя да втаса 6-7 часа.

После се гарнира с местни зеленчуци като цвят от тиквички (цъфналата част, от която ще се оформи тиквичката, цикория) или аншуа, каперси, моцарела или просто само с гъст сос от домати или зехтин. Пече се 10 мин в пещ или много силна фурна.

Опитахме я миналата есен на 1 малко площадче в еврейския квартал Campo de' Fiori, където ни упътиха познати от Рим и където се върнахме и на другия ден - беше винаги пълно.

Направих я вкъщи продълговата, но тестото замесих с малко повече мая.

Публикувам я днес, когато цял ден гледам предаванията от Рим за Карол Войтила. 


04 marzo 2010

Пица - пица Маргарита

PIZZA - PIZZA MARGHERITA
Ако сте за първи път в Италия може да се учудите защо в хлебарниците толкова сходни неща имат различни имена.
Фокача (focaccia-питка) или фокача фарчита (пълнена фокача) или пица могат да ви се сторят еднакви. Разликата е в съотношението брашно-мая при направата на тестото.


За хляб/фокача на 500 гр.  брашно се слагат 20 гр. прясна мая, а за пица за същото количество брашно - само 2,5 гр. мая. Получава се изненадващо меко и еластично тесто, че не е нужна точилка за разточванео му - ето защо неаполските pizzaioli го въртят на ръка и дори го подхвърлят над главата си.

тесто за пица
500 гр. брашно
1 с.л. зехтин (качество extravergine)
2,5 гр. прясна мая (разделяйки кубче от 25 гр. на 5 равни части и ще получите парченца от по 5 гр.)
250 мл. хладка вода
5 гр. сол (1 ч.л.)

Тези мерки винаги ме изненадват - наистина са измерени до грам,  става идеално и в машина за хляб, добавям само около лъжица вода.

Измесете тесто като за питка (докато стане гладко и еластично) и оставете да втаса (1 час с машина, 2-3 часа на ръка). Не увеличава много обема си, но на пипане е много еластично, като го вземете в ръка започва само да се разтегля. Може да се направи повече тесто и да се остави до ден-два в хладилника.

Включете фурната на 250°C, сложете малък съд с вода и го оставете във фурната докато загрява.  Оформете тънка кора (около 1/2 см), поставете я в намазана със зехтин тава.

За пица Маргарита (на итал. pizza Margherita) ще ви трябват:


300 гр. моцарела (нарязана на филийки или кубчета и оставена да се изцеди 15 мин.)  
гъст дометен сок/пюре (приготвени без други добавки)
листа пресен босилек (измити и подсушени)
малко зехтин разсипан на конец 

Покрийте повърхността с лек пласт гъст доматен сок (не трябва да е много, не трябва да се образува слой - ще остане воднисто при печенето).
Разпределете моцарелата като оставите около 1 см. непокрита по края, поръсете с тънък конец зехтин.
Извадете водата от фурната и сложете пицата за около 12-15 минути (във вентилирана фурна - по средата).
Извадете я, когато е почти готова и бързо добавете листа пресен босилек, върнете във фурната още 2-3 минути.
Понякога босилека се обърква с няколко капки олио, за да не изгори, по-красиво е, когато е без. 


Варианти: Ако нямате босилек, можете да направите (но няма да е Маргерита) простия вариант на неаполската пица като замените босилека с натрошен сух риган.

Този вариант ще ви спести ваденето от фурната - поръсете ригана върху моцарелата още преди печенето, сложете във фурната и оставете за около 18-20 минути.


Възможни грешки: ако сложите много домати - между тестото и моцарелата ще остане много течност.
По възможност ползвайте италианска моцарела, немската или други приличат повече на сирене и "тежат" повече върху доматите, освен това не се разтопяват достатъчно, за да се образува харктерния лек мек слой отгоре.




Любопитно: Неаполската пица Маргерита е сред регистрираните в ЕО рецепти и освен определено съотношение на продуктите, има регистрирани форма, големина и начин на печене.
Истинската пица Маргерита (посветена на савойската кралица Маргарита на посещение в Неапол) е кръгла с диаметър 25-30 см, пече се на фурна с дърва (където температурата е около 350°C), тъй като фурната е по-гореща от готварските печки, в началото пицата се слага във фурната без моцарела и босилек, за да се изпече основата и да се изсушат доматите, няколко минути преди края на печенето се вади, добавят се моцарела и босилек и се държат, колкото да се разтопи моцарелата. Така и 3те основни цвята на италианското знаме - зелено, бяло, червено са много отчетливи.


Остава още 1 ден за гласуване на Най-трудната рецепта за ЯНУАРИ, ако искате - гласувайте  в сондажа в страничната колонка









LinkWithin

Related Posts with Thumbnails

МЕСЕЧЕН КОНКУРС... най-невъзможната рецепта

МЕСЕЧЕН КОНКУРС... най-невъзможната рецепта
Гласувайте в новия сондаж за м.Юли