Сергей Игнатов: Образователната система е подсигурена финансово
Сергей Игнатов: Образователната система е подсигурена финансово / БГНЕС
Сергей Игнатов: Образователната система е подсигурена финансово
27235
Сергей Игнатов: Образователната система е подсигурена финансово
  • Сергей Игнатов: Образователната система е подсигурена финансово

 

Министърът на образованието Сергей Игнатов в "Седмицата" на Дарик:

Заплатите в училищата, детските градини, университетите... ще стигнат ли до края на годината?

Не само ще стигнат, мога да кажа това, което се знае - образователната система е подсигурена финансово. Там ние криза не очакваме.

Всички тези разговори, които водим дотук, че пари няма, не се отнасят до това, че например училищата първия срок на следващата година, някъде ноември, ще останат примерно на студено, защото няма пари да се плати парното.

На този... на този етап абсолютно всичко, което подкрепя образователната система, е подсигурено, включително... включително сме подсигурили средства за широкото включване на пет-шестгодишните в предучилищната подготовка. И въвеждането на целодневно обучение, което означава, че голяма част от разходите за храна и всички други битови неща, ще бъдат поети от държавата.

Понеже го споменахте широкото включване, то ще стане от следващата учебна година ли, което означава да станат факт промените с новия закон за средното образование?

Сега, в момента... в момента се работи новият закон за училищното образование. Имаме едно, така, тесте, един текст, който вече е почти свързан. Естествено, че аз като човек с даскалска практика толкова години не му вярвам и сега ще го четем още известно време други екипи, за да го приведем наистина в една много стегната европейска формула. В този закон трябва да се реши проблемът за пет- и шестгодишните. Ако законът не бъде приет по простата причина, че като влезе в комисия и в пленарна зала, там започват едни много дълги разговори, едва ли не за всеки член, ние имаме спешна готовност да приемем бързо едно изменение и допълнение към действащия в момента закон, което да узакони включването на пет- и шестгодишните. Но понеже стана дума за пари, нека си припомним, че миналата година, когато стартира това правителство, образованието наистина се оказа приоритет, защото, когато имаш 2 668 800 000 за образование, това означава, че образованието за пръв път в обозримата история в миналото има два пъти повече пари... има пари повече от двете силови министерства - военното и вътрешните работи. И в момента тук, мисля, че от февруари, ние на 10 февруари започнахме приемането, утвърждаването на програмите, националните, в Министерски съвет, цялата сфера в момента е подсигурена. Ако всичко върви нормално и не се случи някакъв голям катаклизъм в страната, ние абсолютно ще изпълним нашите ангажименти. Дори и мисля, че хората в момента са доста, доста спокойни. Сега, българският учител естествено никога не е бил високо платен. Но в момента средната заплата, да речем, в училищното образование, в средното образование е много по-висока, всъщност тя е по-висока от една професорска заплата при един учител, става дума за средна... средна заплата. Това, което трябва да се направи, и то с ваша помощ веднъж - завинаги да се разбере, че българският учител е изключително важен субект в нашето ежедневие. И че ако има някакви проблеми, като се започне от това, че някой е спал накриво или жена му му се е скарала и винаги е виновно училището и образованието... трябва да се сложи точка на този разговор.

Сега, учителите не попадат в категорията на тези, които ще бъдат засегнати например...

Да, те не са държавни служители.

...от осигуровките, тоест заплатите няма да се намалят.

Сега, дайте да не говорим...

Пенсионирането - ще бъде ли засегната сериозно системата на образованието, ако бъде приета идеята работещите пенсионери да не могат да взимат цялата си пенсия или въобще даже пенсия, ако имат и заплата?

Сега, нали, тази идея като не е приета не мога да я коментирам, защото аз все пак...

Да, става дума, че такъв тип мерки...

Значи, ние тези мерки, които витаят в пространството, дайте да си го кажем честно - тези мерки целят, това, което витае в пространството, а не приети мерки от Министерски съвет, узаконени мерки, всичко това витае в пространството, за да се събуди социалният инстинкт, който трябва да доведе до появата на един нов политически субект, дали ще бъде коалиция със стари... на една такава социална основа и вероятно и патриотична. Това е целта.

Това го връзвате с президента ли?

Не, не го връзвам с президента и с никого, просто...

Или БСП се възражда?

Просто като историк, един човек, който анализира и търси, търси зад явния текст нещо друго, ви казвам, че тази акция беше поведена затова.

А не виждате ли проблеми във вас и вашето правителство? Знаете ли колко прости щяха да бъдат нещата...

Трябва, трябва да съм...

...ако миналия понеделник, вместо във вестниците да излизат някакви измислени мерки, които сега е логично и аз да ви питам кое би работило, кое не в образованието например, вие да бяхте казали "е това са нашите мерки" и вие да изпреварите всички, защото, нали, сте нашите водачи, а не следовници.

Е, аз приличам ли ви на плосък човек? Естествено е, че има проблеми. И как няма да има проблеми, когато се работи. Няма проблеми, когато не се върши работа. Напълно естествено е, че има проблеми, те са ежедневни. Има много тежки сфери, където ежедневно се налага да се запушват дупки. Основният проблем, който съществува, и ще кажа съвсем, даже не като министър, а като мъж - основният проблем е, че през юли трябваше да бъде сменен по-голяма част от средния ешелон в министерствата. Основният проблем е, че нашето правителство прояви милозливост и човеколюбие, благодарение на което всички мерки за модернизиране на страната постоянно през месеците се прави опит да бъдат саботирани и спирани. По простата причина, че естествено всички тези мерки пречат на уюта.

Как изглежда във вашата сфера този саботаж?

Ами, в нашата сфера, както и във всяка друга, на едно по-високо ниво, да речем, на ниво политически кабинет се взима решение и после се оказва, че то някъде, така, започва да се...

Кажете някои важни неща, за да се ориентираме наистина с какво се сблъсквате и защо сте толкова гневен на средния ешелон?

Значи, това е основен принцип на управлението, като дойде нова власт, ако тя иска да проведе каквато и да е мярка, освен смяна на министри трябва да се сменя и средният ешелон, той обаче е защитен под тази милозлива форма за държавни служители. И особено сега, когато сме в криза, мерките трябва да се провеждат бързо. Ние не можем да си позволим забавяне, защото ситуацията се променя, някой път с часове. Знаете, че кризата, в която сме изпаднали, всъщност тя не е... ние не сме този път виновни за кризата, не е станала някаква бъркотия вътре, в България, това е една световна болест, който дойде късно в нашата страна. Тя затова и ще си отиде по-късно, когато светът вече се събужда от това. Въпросът е, че когато трябва да се вземат адекватни мерки и трябва да се действа бързо, имаме много често стопиране. И аз мога да ви кажа как изглеждат нещата примерно в нашето министерство. Те на пръв поглед изглеждат чудесно, прекрасно, а ти като поискаш някой път информация, тя се бави, тя идва не в този вид, в който си я поискал. Налага се, нали, човекът, който е египтолог, изведнъж да започва да се занимава и с неприсъщи функции, в буквалния случай полицейски, за да разследва как се стигнало до това, но... Ние с вас мислим... можем много бързо да се разберем, защото и вие... аз съм бил в недържавната сфера дълги години. И методът на работа на хора в недържавните организации се свежда до това, че ръководството си подготвя целия състав и се стига до едно единодействие и до екипност. Естествено е, че в едно министерство, в което има толкова много хора, които гледат на политическия кабинет... знаете ли как гледат - все едно гледат някакъв анимационен филм, те си седят по кабинетите, а там само им се сменят министрите.

Добре, но от това, което казвате, излиза, че в идеята за осигуряването например може да се окаже нещо по-голямо заложено изобщо отмяна на привилегиите на държавните служители, свързани включително с несменянето им.

Не, такова нещо няма да се случи.

Четох някъде идея да се махнел целият закон за държавния служител. Временно. Тогава би позволило на едно правителство да подмени хората и да работи...

Това не може да стане. В този груб вариант не може да стане. Но е хубаво да се мисли и за промяна, наистина, когато идва нов кабинет... т.е. този кабинет да може да заложи и на средния ешалон, защото, ако средният ешалон не се промени, всъщност всяка идея за провеждане на каквато и да е политика се спира. Това е от древността до наши дни. Има много книги за управлението, вижте...

Всъщност, като ви питах за пенсионерите, което отприщи това ваше много сериозно откровение за управленския проблем в България, но като ви питах за пенсионерите, имах предвид например, че ако бъде прието това предложение, че пенсионирането ще зависи на практика от пенсионирания и дали той иска да се оттегли, за да взима пенсия вместо заплата, защото това е идеята, то тогава реформите, с които все пак нещо става в БАН, ще спрат. Защото нали една от идеите беше, и вие настоявахте, че все пак системата трябва да се отпуши за млади хора, а това става като си отидат старите.

Да, това е така, обаче аз това не го наричам реформа, а ежедневен административен акт. Значи, когато някой ми каже, че пенсионирането е реформа...

В едно ваше интервю така го наричате...

...това трябва да се прави ежедневно. Въпросът с пенсионирането е тема на социалния министър, да речем. И аз не искам да навлизам в чужда територия. Но лично мога да ви кажа за себе си. Бих бил щастлив да се пенсионирам колкото се може по-късно, ако съм здрав, по простата причина, че...

Така ще направят всички в БАН.

...процесът с пенсионирането или проблемът с пенсионери и безработни, психологическият проблем, в един момент се свежда не до по-малкото пари, те естествено в България са малко, а до идентификацията, нали, човек го питат - ти какъв си, какво правиш. Проблемът в БАН не са възрастните. Значи, там има много светли умове, големи, велики дори български учени, но на възраст. След като те могат да работят, да работят. По цял свят те се занимават с наука, докато могат. Помня случая с проф. Генчо Пирьов, ако не се лъжа. Ами той почти на сто години предаде последната си книга. На Боряна Пирьова бащата. Да, беше просто месеци преди стогодишнината. Значи всичко трябва... всеки случай е конкретен. Въпросът е, че напълно е възможно тези хора на определена възраст може би след, там, продължавания те трябва да, както е в целия западен свят, нормалния - човекът се пенсионира и остава да работи, обаче не участва във вземането на решения. Значи, за това става дума.

То въпросът е да участва ли във вземането на пенсия?

Значи, никой няма да забрани пенсията. Пенсията е като земното притегляне. Няма как. В такъв свят живеем.

Добре, да не оставяме неизчистени въпроси. Сам заговорихте за това, че има пари в системата за предучилищна възраст, която...

Да, те вече са планирани и ние очакваме...

Въпросът е това законово ще се реши ли наистина? Вашият закон ще го приемат ли? Защото той, Даниел Вълчев много искаше...

Нали ви казах, че, ако законът се забави, приемането стане едно голямо обсъждане, ние ще въведем, ще приемем изменение и допълнение към действащия закон и да се узакони това нещо.

Да, това е важно. Значи, твърдо от наесен предучилищна.

Засега е твърдо, докато съм министър, е твърдо. Това е европейска практика.

Пак четох някъде май ваше интервю, че това обаче няма да е задължително в началото, защото, казвате, има много родители, които не искат да си дадат детето на пет години.

То ще стане постепенно, поетапно, то зависи от материалната база, която сега в момента се изучава, да видим как ще се организира това. Зависи от адаптация на самите родители. Обаче специално искаме да включим колкото се може по-широко децата от малцинствата, чийто майчин език не е български. Защото те имат нужда от социализация, като влязат в първи клас. Разбирате ли, трябва да усвояват тази материя. Тя ще се преподава на български език...

Кога обаче се надявате обаче да стане вече действително задължително. Защото малко този тип решения в България стои "сега който иска"...

Ами ние засега в обсъждането на закона говорим за едно разширено постепенно, поетапно включване. Естествено влезе ли законът то ще каже от еди-коя си година е задължително.

Да, каква е перспективата според вас за България.

Перспективата е в близките 2-3 години това да стане задължително.

За всички.

Да. Мисля, че е добре за всички. Майките ще се чувстват щастливи, като знаят децата им къде са, при това децата им наистина ще бъдат обгрижвани. Ето, ние вчера бяхме в Силистра в едно помощно училище и нали в нашето общество съществува едно такова мнение, че едва ли не ние тези хора сме ги отхвърлили, с увреждания. Сградата - лоша, и затова отидохме, да видим как ще го решим този проблем. Обаче абсолютно, мога да кажа, по европейски се грижат за тези деца. Това са едни малки групи, където с толкова любов се грижат за тях и те наистина дават напредък за пет-шест месеца, нали дете, което преди 5-6 месеца не е знаело да каже здравей и здрасти, сега вече комуникира с хората. Така че имаме нужда наистина от включване на децата в системата за образование, защото това е добре за държавата.

Като говорим за пари, има ли пари за промяна например, каквато вие искате, в учебниците. Защото това изглежда не толкова евтина работа - да се прегледат и пренапишат учебни планове, включително...

Ама нали това няма да стане сега, тази година.

Включително с приемането на новия закон, нали ще предвидите промяна в класовете например, което...

Да, но това ще стане чак след 3-4 години, защото то там си има един технологичен срок. Значи тази година нашият бюджет е подсигурен. Това са национални програми, включително за учебниците. Даже аз съм... подписах там някаква заповед кои отпадат, кои продължават, кое колко ще струва, вече не помня, защото всеки ден по 3 часа подписвам. Въпросът е следният - ние искаме наистина с помощта на цялото българско общество, и то от младата, активната, интегрираната вече в европейските процеси част от това общество, в една много широка дискусия, която започва от началото на април, и използвам случая да подканя хората да участват в нея, тя се нарича "Българското училище през 21 век", искаме да направим един кратък рамков европейски закон. Няма да измисляме топлата вода. Стига толкова. България успя ли навремето, когато взехме като основа белгийската конституция в края на 19-и век. Между другото беше много успешно всичко това. Ние имаме нужда от това нещо. Естествено, че имаме нужда от промяна в учебните планове, от промяна в държавните образователни стандарти за учебно съдържание, от промяна на програмите, защото крайно време е да преминем от този енциклопедичен тип образование, изискващо зазубряне, към образование, което води до дълбока интерпретация на това, с което се занимават. Образование, което предоставя един метод в ръцете на ученика и вярата, че той може да се справи с всичко, дори да не е чел тази материя. Той ще седне, ще го... той вече владее метода. И това трябва да се промени. Затова имаме нужда от нов закон, защото иначе не можем да си развържем ръцете. Поправките... противник съм на поправките в законите. Ще ви кажа защо. Защото... нали, все пак имам някакъв опит в образованието. Значи, поправките са солунската митница на хората, които се занимават с тях. Ако имаш нов закон и няма поправки и няма откъде да взимаш рушвети. Защото всяка поправка има цена. А освен това след 20 години преход, тъпчене на едно място и измишльотини, а измишльотините идват в главата на много млади хора, при това високообразовани. Има два начина да се реши проблемът - или се избира най-прекият път и се прави така, или със заобикалки. Тези заобикалки някой път дори не са свързани с корупционна дейност, а явно България до такава степен е затънала в чиновничество, че ти попаднеш ли в ръцете на това чиновничество, след 5 години вече...

Все пак какъв е планът за учебниците, защото България е инвестирала някакви години да напише едни учебници, които вие прочитате сега, и с голямо основание, сигурно и аз мога да прибавя от учебниците на моето дете примери...

Ами, да... вие сте голям специалист, да.

Да, абсурдни примери. Ние даже с вашия колега Даниел Вълчев правихме цяло шоу в радиото с глупости от учебниците.

Ама, разбира се. Сега, България е инвестирала.

Но какъв е планът? Направена е инвестицията, тези учебници са отпечатани, включително и не по най-умния начин като едни много дебели, на такава тежка хартия, едва си влачат...

Онзи ден... някакъв баща измервал през годините чантата, тя стига до 8-9 килограма.

Ами, да, ама вие нарушавате всички наредби на Министерството на здравеопазването, които забраняват...

Аз? Ами, да, всъщност вече и аз, да.

Вие, да, като управляващи, да, като допускате децата да носят такива чанти.

Сега, като въведем, като се получи пълният обхват на целодневното обучение до четвърти клас, те децата ще си оставят нещата в училище. И сега между другото работим над тази идея да си имат шкафчета и всичко, което могат да не мъкнат, да не го мъкнат. Но идеята е, че ние, променяйки стандартите, плановете, програмите, учебно съдържание, естествено че ще пипнем учебниците и след 3-4 години ние ще направим, наистина ще стартираме процедура за нови учебници. И ви казвам, това ще стане сигурно при следващия министър, но ние трябва сега да ги сложим всички на трамплина и да тръгне системата, защото съгласете се, че не е нормално, знаете, ние българите сме, смятаме, че сме умни, нали, интелигентни сме, но когато в четвърти клас децата ни са в началото на... начело по образованост, там пето, шесто място, не е нормалното същите деца, като станат на 15 години, да се каже за тях, че над 50% са неграмотни. Те всъщност могат да прочетат, не могат да интерпретират, те не знаят за какво го четат това.

Тоест сега планът е вие възлагате, след като се променят класовете според новия закон...

Понеже нямаме време.

...възлагате нов... да се пишат нови учебни планове кога, къде, какво ще се учи.

Да.

След това догодина примерно ще се поръчат новите учебници.

Ами аз казах, че след 3-4 години ще имаме първите, защото и гимназиалното обучение...

И новите учебници след 3-4.

Ами, дайте сега да ги направим, няма пари, не става. Как?

Не, не, ясно, това е. Това е.

Няма... прибързани неща не искам. Трябва да дадем пътя, по който трябва да се върви, и пътят, по който трябва да се върви, е, че българското дете, то не е дете, те като завършват училище, са вече възрастни, възрастни хора, то трябва да излиза с гордото съзнание, че то е български гражданин и едновременно с това то е европейски гражданин с всички тези права.

Като говорите по принцип за българското дете, сте прав, обаче сега вие ми казвате, всъщност след като разказахте какви глупости има по учебниците, и всъщност сега ми казвате моето дете, което сега е пети клас, като стане след 5-6 години новият учебник, мен изобщо няма чак толкова да ме засяга вече то като ще се е изучило, тази промяна.

Ами, по тази логика да не правим нищо, защото никога тази промяна...

Тоест няма ли варианти по-бързо да се случат нещата с учебниците?

Значи, има варианти, това, което винаги се е правило. Когато има някъде много фрапиращи глупости, той да се изтегли от системата, но тези варианти всички ще бъдат прибързани, няма смисъл. По-добре е, по-добре е...

Тоест не мислите да изтегляте учебници?

Ами, засега ще видим глупостите, защото вече по форумите върви един процес... ние сега на една от кръглите маса, първата, една от първите, ще бъде и за учебниците. Защото то не е смешно, ама нали знаете морската вода, морето защо е солено. Знаете ли?

Не, защо?

Ами, значи не сте учили в тази система. Защото в него е разтворена морска сол.

Това го пише в...

Пише го естествено, няма аз да си го измисля.

Точно това да, може би някаква логика има...

Е, има, ами ако е готварска. Добре, а защо не е разтворена някаква диетична сол, защото човек като глътне вода...

Така. Какво правите с мерките за дисциплина последно, понеже казахте за "24 часа", че в понеделник са ви представили в топъл вид, във вестника в понеделник давате едно интервю и казвате, че в топъл вид са ви били дали проекта. Последно с дисциплина какво ще става?

Сега, значи, проектът, дисциплината, първо, в този закон един от големите акценти е дисциплината. С дисциплината правим неща, които са правени винаги, като се започне от това, че класният ръководил изготвя един обобщен доклад, нещо като характеристика, но без такива назовавания лошо...

Три оценки за поведение четох: нуждае се от подобрение, добре, похвално.

Три оценки за поведение. Да, това го прави всеки учител по своя предмет. Той освен оценка за срока и за годината по предмета дава оценка и на поведението на ученика.

Всеки от учителите по всеки предмет?

Да, да. Това между другото е правено в България от края на 19-и век до средата на 20-и. Давали са оценка дори...

И ние имахме...

Ама, пише старае се, примерно дори оценяват старанието по предмета, т.е. това е един предшественик на днешните идеи за измерване на потенциала.

От това, което четох като коментари...

Обаче имаме и строги мерки, значи, има много строги мерки, които са свързани вече с полза в работа на класа, работа в полза на класа, работа в полза на училището, смяна на паралелката, предупреждение и след това вероятно преместване в друго училище.

Изключване.

Изключването обаче да не си го представяме, че те ходят като свободни електрони по улиците и минават на индивидуално обучение. И освен това даваме право...

Тоест местене ще бъде, от едно училище отива в друго.

Да, и ако и там не се справя...

Отива в специални училища.

Не, тогава просто той се изключва, но минава на индивидуално, той трябва да се обучава. Сега, знаете ли кое е интересно?

А глобите за родители остават ли?

Ами, на тоя етап не го обсъждаме в текста, но вероятно...

Няма да остане?

...ще има. Има икономически санкции, санкции ще има. Значи, текстът е още суров, но това, което за мен е важно - да възстановим тая форма, в която всеки учител да оценява. Оценката плюс поведението. Важно е да се пази личното достойнство на детето и да бъдат съобразени мерките спрямо него, възпитателните, здравословни и всякакво друго състояние. И изключително важно е, че даваме право на училищата, всяко училище може да добави свои мерки, за да може всяко училище, освен че ще бъде отделно, общо взима своя облик, своята марка и да добавим, че към тоя закон имаме специална грижа за даровитите деца. Значи, освен тези, които имат специални образователни потребности, на специално внимание ще бъдат даровитите деца, защото в моя... в моето минало обикновено се занимаваха само с изоставащите, а ние имаме нужда от тия, които ще бъдат локомотивът на нацията, те трябва задължително да бъдат подкрепени и да им се дадат възможности за разгръщане на потенциала.

37 университета ще признават тази година матурата за вход, включително 70% от специалностите в Софийския университет. Според вас идва ли времето, когато тоя вид изпити като в УНСС, където продължават да си държат да ги правят, ще отпаднат и...

Идва времето матурата да бъде основният вход. Времето идва не защото министърът ще каже, а защото демографската криза принуждава ректорските ръководства да направят това.

Тоест ще стане като на Запад, всеки влиза лесно, но излиза трудно.

То всеки ще бъде много малко. Значи, следващите до и 15-а година... ами няма деца, защото в началото на 90-те години тук се правеше революция и хората нямаха време да правят деца, пък и се страхуваха, бяха много тежки кризисни години.

А кризата ще удари ли тая година университетите, доколкото те имат автономии, така че те да са без парно, ток и заплати?

Не, това няма да стане, това, което се случва обаче, е, че наистина с всяка година, като следим графика на желаещите да кандидатстват, броят им намалява и освен това университетите се намират в момента в тежка конкуренция с университетите от Европа, където нашите деца наистина влизат без изпит с матурата, където, ако са активни, получават доста добри стипендии, има много варианти за стипендии или като работят, изкарват едни прилични доходи, не тежат на семействата си и естествено влизат в приключението, нали, студентски живот на някакво чуждо място, което е изключително привлекателно. Това, всичко това ще доведе до промяна към добро на нашите университети, тези, които искат наистина да бъдат победители...

Но ваучерна система заради кризата май няма да заработи, щото по-лесно беше преди някак си, като имаше пари, да кажеш, че държавата ще дава и на частните университети субсидии в зависимост от студентите...

Има такова обсъждане. Значи, законът, който се пише за висше образование, там са готови главите за управление, за акредитация, обсъждане финансирането, има такива проекти и за частните. Аз съм предпазлив по тази тема, ще ви кажа защо. Защото ние тази година ще изработим критериите за различно финансиране въобще на университетите. И ти, когато имаш това различно... различно финансиране, трябва да се избере как - дали да бъде по името на университета, или, да кажем, един университет е най-добър в еди-кои си специалности и те ще се финансират специално като държавна поръчка. Е, ако се приеме тази система, естествено, че и частните има области, в които са много добри и би трябвало да бъдат финансирани. Мен кризата не ме плаши, ние ще излезем от кризата и ще се почувстваме добре във втората половина на годината, защото икономиката тръгна нагоре и това трябва да се каже на тия популисти по улицата, защото това никой не го споменава. Но българската икономика тръгна нагоре и тези резултати ще дойдат, те няма да останат така. Но проблемът е... проблемът е, че понеже тази криза се случва за пръв път в света и тези, които се опитват да я преборят, те анализират, предвиждат, но не могат да предвидят всичко. Това не е боксов мач, в който имаш четири вида удари и еди-колко си защити за всеки. Има непредвидими неща. Но, връщайки се към ваучерите, значи, бъдещето е такова, бъдещето е българските студенти да бъдат финансирани от държавата независимо където учат. Значи, финансирането на студента не е финансиране на университета и това...

Това кога мислите, че ще стане във времето?

Ами, понеже зная в какво консервативно общество живеем, при това невинаги при нас частната инициатива се... значи, България 90 и колко процента е частна, но частникът все още е лоша дума. Мисля, че тази година, ако приемем закона, от следващата може да се въведат тия мерки, но това е опасно за самите частни университети, казвам ви го абсолютно отговорно.

Защо?

Защото благодарение на това, че не ги финансира държавата, те имат право на собствена структура на управление и собствен облик, и може да се появи някой мразещ частната инициатива след време, и да каже - след като ви даваме пари, всички...

Ще карате по общия тертип.

Да, но това няма да стане.

Добре, трябва да свършваме. Всъщност криза на гръцки, кризис на старогръцки, защото новите гърци го объркаха, основното значение е решение, изход и изобщо е имала много позитивен характер за древните гърци кризата. Сега новите успяха да го изинтерпретират по нов начин. Не е ли това шанс точно за тия хора от вашата сфера, имам предвид хората, дето наистина учат?

Абсолютно е шанс.

Защото досега бяха мутрите, нали, те успяваха. Сега работата се сменя. Трябва да знаеш език, за да вземеш европари...

Ами да, това също е криза, да.

...трябва да пишеш проекти. Това е чудесно всъщност.

Ами, разбира се, и аз мисля, че... значи това... не аз мисля, значи това е мисъл, мисля, че на Кенеди се приписва, аз ще ви дам съкратен вариант, щото нямаме време - всъщност светът се движи от кризата и от образованието.