Държавата въведе лимит за детското здравеопазване
Държавата въведе лимит за детското здравеопазване / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Държавата въведе лимит за детското здравеопазване
43342
Държавата въведе лимит за детското здравеопазване
  • Държавата въведе лимит за детското здравеопазване

След като държавата въведе лимит в извънболничната помощ, след това въведе фиксирани бюджети за болниците, днес с постановление на Министерски съвет беше взето решение да се сложи и таван на финансирането за лечение на деца. Максималната сума, която ще се отпуска за едно дете, което има нужда от лечение на година от Фонда за лечение на деца ще бъде 180 000 лева. Данните сочат, че средният разход за един случай на лечение е 27 000 лева, а за една трансплантация - 266 000 лева, което означава, че повечето трансплантации няма да бъдат покривани изцяло с пари от фонда. След като се закри фондът за трансплантации в чужбина, финансирането за това лечение при децата се прехвърли към фонда за лечение на деца.

За колко деца сумата от 180 000 лева няма да е достатъчна и как реагираха неправителствените организации на решението на правителството - разовор с Красимира Величкова от Български дарителски форум, която е и член на обществения съвет към фонда:

Според вас правилно ли е въвеждането на лимит в средствата за лечение на деца?

Това решение на Министерския съвет, което излезе днес, изненада и нас самите. Не е обсъждано предварително нито в самия фонд за лечение на деца в обществения съвет, нито с организациите, които работят в тази сфера. Четох аргументите за взимането на подобно решение, но според нас това по-скоро би създало притеснение и смут сред обществото, че част от децата на България ще бъдат лишени от адекватно лечение.

Вие получихте ли проекта за това постановление предварително или разбрахте от медиите за тази промяна?

Да, ние разбрахме от медиите за тази промяна.

За колко деца според вас лимитът от 180 000 лева няма да стигне?

Не мога да предвидя, но фактически както виждаме от самото решение на Министерския съвет, опасението е, че тъй като трансплантациите са доста скъпи процедури, че ще има много кандидатури и молби за подкрепа от родители на деца, които имат нужда от трансплантация. Ние не сме имали такива случаи до момента, защото това беше извън обхвата на фонда. Значително по-малко е броя на децата, които кандидатстват за толкова голяма сума. Тук е цинично да говорим за бройки деца, повече или по-малко, защото един детски живот има същата равностойност, колкото и десет детски живота.

Т.е. със сигурност има деца, за които е нужно повече от 180 000 лева годишно за лечение.

Да. И ние сме притеснени от това решение, защото със сигурност ще останат деца, за които ще бъде дадена тази сума, но тя няма да бъде достатъчна и ще се разчита на дарителски средства. И отново дарителски кампании и медиите ще трябва да помагат. Т.е. ще бъде помогнато на тези деца, но не съвсем, а наполовина. Ще има такива деца със сигурност.

Или родителите ще трябва да доплащат, ако имат тази възможност.

Да, да.

Другото решение на фонда е да се заплаща за трансплантации на деца в чужбина до трикратния размер за трансплантациите, заплащани в България. Тази сума дали е достатъчна или и тук ще се наложи родителите да доплащат?

Не съм специалист по въпроса за стойностите на трансплантационите процедури, така че не мога да коментирам този въпрос. Предстои да се запознаем в детайли и ще излезем със становище съвсем скоро. По възможност ще обсъдим с Министерството на здравеопазването решението да се промени, така че да бъде максимално честно и максимално ефективно и подкрепящо децата. Защото в Конституцията на България здравето на децата е приоритет.

Редно ли е подобни решения да се взимат чрез постановления на Министерски съвет? Не е ли по-правилно това да се случва чрез закон. В законите, които се отнасят до здравеопазването, е записано, че лечението на деца е безплатно и държавата го поема.

Не знам дали е редно, но е възможно. Не знам дали въпроса касае толкова самия механизъм, колкото посланието, което се отправя. Това, което нас ни притеснява, е, че не се казва директно и в прав текст „има проблем, който ние не можем да решим”, а се взимат половинчати мерки, които не съм сигурна, че ще бъдат адекватни на необходимостите, но това бъдещето ще го покаже. Може да разчитате на нас, че ще бъдете информирани какво се случва и дори ако остане това решение такова, затова какви са неговите недостатъци, когато го видим на практика, макар че ние ще се опитаме да обсъждаме промяна.

Казахте, че това постановление по един или друг начин решава дадени проблеми. Какви проблеми има фонда? Да не би да няма достатъчно финансиране за децата?

В момента с това постановление, освен че се слага таван, се дава допълнително финансиране, допълнителни 4 млн. лева, които са необходими, за да може фонда да работи, до края на годината да има финасиране. Т.е. средствата, които имаше до момента фонда, вече са изчерпани.

Тези 4 млн. лева ще стигнат ли до края на годината? До този момент колко са похарчените пари?

В самото съобщение на Министерския съвет, защото ние нямаме пълната информация за това, е записано, че до момента са одобрени 170 деца за първите шест месеца на 2011 г. и са финансирани медицински процедури на стойност 4,6 млн. лева.

Дарик получи прессъобщението от Министерски съвет, в което се съобщава за промяната и ние ви изпратихме този документ. От друго място – от здравното министерство, от Министерския съвет, вие получихте ли решението, официален документ. Или само на базата на това, което ние ви изпратихме…

Ние коментираме този случай на базата на това, което вие ни изпратихте. Не сме получили информация нито от Министерството на здравеопазването, нито от самия фонд за лечение на деца, нито от Министерски съвет. Но от там няма и как да очакваме да получим.