6 от НАЙ-СТРАШНИТЕ болести на нашето време и ХРАНАТА

Епилепсия, Паркинсон, Алцхаймер, амиотропична латерална склероза (т.нар. ALS) и множествена склероза (МС), рак, диабет Тип 2...

"Let food be thy medicine and medicine be thy food" - Hippocrates

Хипократ отдавна го е казал. 
За това започвам директно от там. Има безброй лекарства и всякакви методи за лечение и превенция на тези заболявания, които стандартната медицина предлага...и въпреки това всяко едно от тях се определя като: 

  • генетично заложено, т.е. ако някой в рода ти го има, много вероятно е и ти да го имаш...

  • прогресивно, т.е. с времето ще се влошава и ти нищо не можеш да направиш по въпроса...

За да не се връщам после за уточнения, ще го направя сега - съвременната медициа е алтернативна. 
Не е обратното.
Не истинската храната, лековитите билки и "бабините" методи са алтернативна медицина, а всички онези лекове, създадени в химическа лаборатория, които предлагат ефикасно моменто потушаване на симптомите и дългосрочно често нулев ефект върху първопричината за заболяването. 


В тази статия ще ти говоря за ниско-въглехидратното високо-мазнинно хранене (ВМНВХ или НВХ), което естествено поставя организма в състояние на хранителна кетоза. 


Епилепсия

Епилепсията е неврологично заболяване, при което се наблюдават "внезапно повтарящи се епизоди на сензорно смущение, загуба на съзнание или конвулсии, свързани с абнормална електрическа активност в мозъка".
До едно от първите лечения за деца с епилепсия се достига след наблюдения на деца, които не се хранят няколко дни. Организмите им изпадат в гладна кетоза и кръвта им се насища с кетони - вторичен продукт от метаболизма на телесни мазнини. 
По-късно лекари установяват, че НВ диета поставя организма в сходно състояние, но този път кетоните са образувани от метаболизма на хранителните мазнини, вместо на телесните. Започват да лекуват децата с този подход и той се оказва успешен! Въпреки, че след 1930г., когато съвременната медицина предоставя нови, по-силни анти-конвулсни лекаррства, методът на хранителна кетоза е позабравен, той отново набира популярност през последните 20 години. 

Причините НВ диета да помага при състояния на епилепсия не са една и две. Тя повишава митохондриалната функция, чрез мастните киселини въздейства върху йонните канали, кетоните увеличават невротрансмитерите в нервните синапси и намаляват ефекта от реактивните кислородни видове. 
По-просто казано - мозъкът ти обича кетони, те му помагат да провежда електрически импулси гладко и "без-конвулсно". 


Паркинсон

Болестта на Паркнсон е "прогресивно заболяване на нервната система, белязано от тремор, мускулна ригидност и бавно, неточно движение, което засяга главно хората на средна възраст и възрастните хора. То се свързва с дегенерация на базалните ганглии на мозъка и недостиг на невротрансмитер допамин". 
Цитирам ти тези определения, за да прочетеш и ти как са описани заболяванията научно. 
Всъщност се смят, че Паркинсон уврежда активността на митохондриалния комплекс I и играе роля в смъртта на допаминергичните неврони. Различни изследователи са предположили, че кетоните могат да заобиколят комплекса I, за да осигурят алтернативен източник на гориво за невроните в риск. Алтернативно, кетонните тела могат да подобрят митохондриалната функция и по този начин да произведат АТР, защитавайки клетките, които изискват високи нива на енергия за използване. 


Алцхаймер

Алцхаймер е "прогресивно влошаване на умственото състояние, което може да възникне в средна или стара възраст, поради генерализирана дегенерация на мозъка. 
Кетогенната диета също може да има неврозащитна функция при пациенти с Алцхаймер. В тази прогресивна деменция, в мозъка се натрупва т.нар. β-амилоид. Той предизвиква налягане и своеобразно подуване и притискане на мозъка към мозъчната кора. Следствие на този процес са типичните симптоми на болестта.
НО! Един от образуваните кетони при НВД се нарича β-хидроксибутират, който в случая с Алцхаймер, предпазва от токсичността на амилоид-β. Кетогенната диета също може да предпази от отлагането на β-амилоид. Една теория за това как кетогенната диета може да повлияе на деменцията е, че кетонните тела позволяват на клетката да преодолее причинената от амилоида дисфункция. 


Множествена Склероза и Амиотопична Латерална Склероза

АЛС - "Прогресивна дегенерация на моторните неврони на централната нервна система, водеща до загуба на мускулите и парализа."
МС - "Хронично, обикновено прогресивно заболяване, включващо увреждане на обвивките на нервни клетки в мозъка и гръбначния мозък, чиито симптоми могат да включват скованост, увреждане на говора и мускулна координация, замъглено зрение и тежка умора."
И двете заболявания засягат нервната система. Както вече не веднъж споменах, кетоните и в частност β-хидроксибутиратът, действат като усилвател за невротрансмитерите и улесняват предаването на нервни импулси. 
Различни проучвания предполагат, че митохондриалната дисфункция може да играе роля във влошаването на АЛС и МС. Неотдавнашно проучване показва, че кетозата, предизвикана от кетогенната диета, може да повлияе на прогресията на заболяването, подобрявайки митохондриалната функция. 


Рак

Предполагам, че не само за мен темата е чувствителна...но ако ти кажа, че НВД може да има благоприятно въздействие и върху рака?
Много дълги години ракът е смятан за поредното "генетично" заболяване. Мисля си, че медицината лепва този етикет на всяко заболяване, което смята за невъзможно да се предотврати или излекува на 100%. 
Теорията обаче се променя и много специалисти вече смятат рака за метаболитно заболяване, т.е. заболяване свързано с обмяната на веществата. Ако храната и пряката ти околна среда могат да предичвикат рак, значи те са същите, които могат да го излекуват. 
Когато започнеш да се храниш ниско-въглехидратно, организмът ти ще изчерпа запасите си от гликоген, които са около 2000 калории. Ще се случи за около 2-3 дни. След това ще влезеш във фаза на кетоза и всички клетки в тялото ти ще се приспособят към използване на кетони за енергия. Всички здрави клетки имам предвид. Раковите клетки не могат да се адаптират по този начин, защото както е известно, те използват глюкозата за да се делят. Всъщност те са там за да се делят и правят само това. Това е и което убива - раковите клетки се делят толкова бързо, че започват да нарушават функцията на органите. 
След като нямат храна, раковите клетки не могат да се делят. В случай, че се провежда химиотерапия, тя ще убие туморните образувания по-лесно, а в случай, че такава не се провежда, ще помогне на организма сам да се справи с проблема. 
При случаи на рак, кетогенната диета трябва да е много стриктна. Точните препоръки на Травис Кристоферсън, автор на книгата "Tipping Over The Truth: The Metabolic Theory of Cancer", са максимум 20 гр. тотални въглехидрати на ден, умерено количество протеин и останалото количество калории се набавят от мазнини. 


Диабет тип 2

Има два термина, с които трябва да те запозная преди да разбереш как НВД помага при диабет тип 2.
Първият е инсулинова чувствителност. Това е чувствителността, с която тъканите ти реагират на количеството секретиран инсулин. Ако процесът на инсулинова секреция ти е неизвестен, стига ти да знаеш, че това става, когато хапваш въглехидрати, те се разграждат до глюкоза и за да не плува тя безразборно в кръвообращението ти, хормонът инсулин я вкарва в клетките. Колкото по-чувствителни са тъканите към секретирания инсулин, толкова по-добре а теб!
Вторият термин е инсулинова резистентност. Това е другата страна на монетата. При това патологично състояние, клетките не реагират нормално на хормона инсулин. Количеството на глюкоза в кръвта не намалява, въпреки голямото количество хормон. Панкреасът реагира на това и продължава да секретира инсулин. Тук има едно обаче...освен, че се грижи за глюкозата, инсулинът има и друга функция. Той предотвратява изгарянето на подкожни мазнини, следователно много високите му нива те правят пухкав/а като козунак. Ако някой познава това чувство да вдигне ръка... (вдигам ръка сега).
В по-тежка фаза инсулиновата резистентност е позната като диабет тип 2. За това и наднорменото тегло е типичен признак за преддиабетно състояние и диабет тип 2. 
КАК по-точно НДВ помага при диабет тип 2?
Когато не приемаш въглехидрати или за да бъда по-точна, когато приемаш 20 до 50 гр. въглехидрати на денс храната си, организмът ти изчерпва запасите на гликоген и преминава в състояние на хранителна кетоза. Когато в кръвта ти няма глюкоза, панкреасът ти няма нужда да произвежда всичкото онова количество инсулин. Нивото на базален инсулин пада, а тялото ти започва да се приспособява към горене на мазнини за енергия. Започваш да гориш не само хранителните, но и твоите собствени мазнинки, което резултира в нормализиране на теглото и на покаателите при диабет! 


Има още...

НВД помага при много други състояния като мигрена, черепно-мозъчни травми и сътресения, депресия, главоболие, аутизъм, исхемия и прочее. Освен това е изключително популярна в средите на спортовете за издръжливост като маратон, ултра маратон, колоездене, Iron Man, където доказано подобрява показателите.
Но няма един вид НВ диета, която да е панацея! За всеки слчай има неща, които са подходящи и други, които не са. Ниско-въглехидратната диета може да бъде циклична, терапевтична, въглехидратите могат да варират от 20-50 гр. в по-стриктните случаи, до 150-200 гр. в други. Всичко е много относително и строго индивидуално!


Ако искаш диета изготвена специално за теб, за твоите нужди и цели, зпиши си час за консултация ТУК!


Аз съм Габи Коева - бивш професионален състезател по волейбол, по настоящем мама на Стефи и Коки, по професия Сътрудник Клинични Проучвания в ICON. По призвание кулинар, по стечение на обстоятелствата блогър, а по образование Маркетинг специалист и Нутриционист.

Моята мисия е да споделям наученото с теб, да те предизвикам да се храниш добре, да приготвяш за теб и семейството ти оптималното хранително меню и най-вече да знаеш защо това е добре за здравето ти.


Бъди в крак с новите статии, запиши се за бюлетин ТУК!