Показват се публикациите с етикет Зимнина.. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Зимнина.. Показване на всички публикации

неделя, 3 декември 2023 г.

Смесена селска туршия


Бърза, много лесна и с големи вариации в продуктите туршия. Най важно е да се спазва пропорцията вода – сол. За вкуса – според вложените зеленчуци. Важно е последните да не са обработени с химикали и много торове.

Продукти: Зелени домати, моркови, чушки върхари, зеле на филии, карфиол, краставички, малка глава целина с листата – в предпочитана от домакинята пропорция, сол.

 

Начин на приготвяне: Зеленчуците се почистват и измиват много добре. Няколко пъти под течаща вода. На чушките скъсете дръжките им и ги набодете на няколко места, Краставичките също. Карфиолът накъсайте на розички. Зелените домати разрежете наполовина /да не са много големи/. Зелето нарежете на малки филии. Морковите обелете с картофобелачка.

Наредете плътно зеленчуците в малко бидонче /10 л/  и налейте вода. После я излейте и премерете. На 1 л вода сложете 40 г морска сол. Заварете да се разтопи напълно солта. Оставете да изстине и залейте зеленчуците. Затиснете ги с венец от вишневи или дюлеви клонки. Зеленчуците трябва да бъдат под водата. Оставете в помещение с нормална температура -14-15 градуса. След 5 дни преместете на студено и започнете претакането – 5-6 пъти.

Готово! Хрупкава и много приятна туршия.

Добър апетит! 



петък, 13 октомври 2023 г.

Парени чушки

 


Продукти: 5 кг червени чушки, 200 мл олио, 150 г захар, 140 г сол, 400 мл винен оцет, 800 мл вода, 5 г черен пипер зърна, 1 връзка магданоз, 6-7 зърна бахар

Начин на приготвяне: Чушките се измиват и се отрязва част от дръжките. Надупчват се с голяма игла на няколко места. Водата, оцета, олиото, захарта и солта се смесват и кипват. Чушките се пускат във врящата малината по няколко и се варят докато променят цвета си. При мен около 1 минута. Оставят се да изстинат и нареждат в 3 литрови буркани, а помежду им се слага нарязан магданоз и зърна черен пипер и бахар. Заливат се с изстиналата и прецедена марината. Затварят се и се съхраняват на хладно.

При мен по 4 аспирина на буркан 3 л за дълготрайност.

Добър апетит!

 


Аз вместо замених магданоза с целина и добавих по няколко скилидки чесън.

Източник Добрина Венкова

сряда, 13 септември 2023 г.

Мармалад от дренки

 


Необходими продукти: 1 кг дренки, 800 г , 1 ч.л. лимонтозу, 500 мл вода.

Начин на приготвяне: Плодчетата дренки се оставят няколко дни да омекнат. После се заливат с водата и варят около 30 мин. на умерен огън. След това сместа се претрива през сито и отделят костилките. Връща се на огъня, слага се захарта и вари на умерен огън до сгъстяване. Две минути преди да се свали от огъня се прибавя чаена лъжичка лимонтозу Още, докато е горещо, се насипва в сухи и леко затоплени. Затворят се веднага и обръщат с капачката надолу.

Добър апетит!

 

П.П. Костилките могат да се отделят и по друг начин. Когато плодчетата омекнат се натиска от единия край да излезе костилката. Насипват се с захар и оставят да престоят така 12-14 часа. След това слагат на огъня, прибавя се 350 мл вода и вари до сгъстяване. Много вкусна, но трудоемка сладост. Захарта може да варира с оглед сладостта на дренките.

сряда, 6 октомври 2021 г.

Парени рязани камби

 


Продукти: 2,2 кг месести червени камби, 200 мл винен оцет, 350 мл сок от камбите след посоляване + вода, 60 г  сол, 130 г захар + 50 г мед, 150 мл олио, листа целина 3 бр. дафинов лист, 6 скилидки чесън, 3-4 зърна бахар, 2 г зърна черен пипер.  

Начин на приготвяне: Камбите се измиват и почистват от дръжките и семената. Нарязват на 4-6 парчета. Омесва в голям съд заедно със захарта и солта. Оставят се да престоят около 4 часа, като се разбъркват няколко пъти през това време. В голям съд – тенджера 5 л се наливат сокът от камбите и вода, общо 350 мл, оцета, олиото. Кипва се и се слагат камбите. Задушават се 5 минути след завиране на течността, като постоянно се бъркат. Парчетата камби трябва да си сменят цвета и леко да омекнат.

Празните буркани затопляте във фурната на 80 градуса. Пълните веднага с горещите парчета камби, редите чесън, целина, черен пипер, дафинов лист и бахар между тях. Заливате с вряща марината. Запечатвате и обръщате обратно с капачките надолу да се стерилизират.
Добър апетит!

Количеството продукти е достатъчно за 3 големи буркана тип „Омния“ /1,2 л/.

петък, 25 юни 2021 г.

Сладко от вишни

 


Продукти: 1,200 кг добре узрели вишни, 1 кг захар, 2-3 щипки канела, 5 г лимонена киселина /лимонтозу/, 200 мл вряла вода. 

Начин на приготвяне: Измийте и почистете вишните от дръжките и костилките.  Използвайте само добре узрели вишни, те по добре абсорбират сиропа.

Сложете захарта в подходящ съд на загретия котлона. Залейте с 200 мл вряща вода. Бъркайте докато захарта се разтвори и сиропа кипне.  После сипете почистените вишни. Варете на силен огън  10 мин. след завиране на сиропа. Махайте с решетъчна лъжица появилата се пяна. Отнемете от огъня и оставете напълно да изстине. Повторете същата процедура още три пъти, като всеки път варите вишните в сиропа 10 мин. след завирането на течността. На третия път прибавете канелата и лимонената киселина /2 мин. преди да свалите от огъня/. Горещото сладко насипете в затоплени буркани, запечатайте и обърнете с капачките надолу да се стерилизира. Съхранявайте на хладно и тъмно място /мазе/.

Добър апетит!

петък, 16 октомври 2020 г.

Печени камби

 


Продукти: средно големи камби, олио, оцет, захар, сол, чесън, листа целина, магданоз, зърна черен пипер

Марината по желание.

Начин на приготвяне: Почистете измитите камби от дръжките и семето. Във всяка камба се слага по равна кафена лъжица сол, чаена лъжица олио и оцет. Половин чаена лъжица захар. Нареждат се в тавичка и се запичат на силна фурна около 15 мин. , да омекнат. Докато са горещи с нареждат в еднолитрови буркани, като между тях се слагат обелени скилидки чесън, нарязани листа магданоз и целина, зърна черен пипер. По желание се долива с гореща марината от тази рецепта. По 100-150 мл .  Бурканите се запечатват веднага и се обръщат с капачките надолу докато изстинат.


 Добър апетит!

Рязани камби с мед -2

 


 

Продукти: 5 кг камби, 350 г сол, 1.25 л оцет, 50 мл олио, 125 г мед, 125 г захар, 5 г черен пипер – зърна, 5 бр. дафинов лист, 6-8 зърна бахар, 1 малка глава целина с листата, 1 голяма глава чесън.

Начин на приготвяне: Камбите се измиват, отстраняват се дръжките и семето. Нарязват се на четвъртинки. Поставят с в дълбок съд и се посоляват с 175 г сол. Престояват така 12 часа, като се разбъркват 2-3 пъти през това време. След това се нареждат в еднолитрови буркани, като между тях се слагат нарязана целина, обелени скилидки чесън, черен пипер, бахар и дафинов лист. Сваряват се оцетът, олиото, захарта, меда, 175 г сол и сокът който са пуснали камбите. Заливат се камбите с топлата смес. Като изстине се слагат по 2 аспирина на буркан и се запечатват. Бурканите се обръщат два дни да се разтвори добре аспирина. Съхраняват се на хладно.

Добър апетит!


неделя, 30 август 2020 г.

Сладко от малини



Наред със сладката от горски ягоди и от смокини, това сладко е във водещата тройка в къщи.

Продукти: 1 кг добре узрели малини, 600 – 700 г  захар / в зависимост от сладостта на плодовете/, 50 мл вода, ¾ ч.л.  лимонтузу (лимонена киселина)
Начин на приготвяне: Почистете плодовете и ги измийте добре. Поставете ги в подходящ съд за варене /тенджера, тава/. Посолете ги със захарта и оставете 12-14 часа. Те си пускат вода.
Загрейте съда с малините, захарта и 50 мл вода на силен огън. След 20 мин. намалете на умерен огън и махайте с решетеста лъжица образуващата се отгоре пяна. Сладкото се вари около 45-60 минути. Разбърквате с дървена лъжица /лопатка/ да не се нараняват плодовете. Разбирате, че е готово, когато вземете и капнете от сиропа върху суха чиния. Ако капката се задържи във формата – сладкото е готово, ако се разлее – следва да се повари още малко. Или когато започне да пада на „парцали” от лъжицата, а не течността да се стича на струйка. Не се увличайте да го правите много гъсто, да не стане на клей.
Две – три минути преди сваляне от огъня добавете лимонтузуто.  Разбъркайте добре. Разпределете по буркани, затворете ги и обърнете докато изстинат.
Добър апетит!  

четвъртък, 16 юли 2020 г.

Сок от кайсии, ябълки и моркови



Продукти: 1 и 1/2 кг добре узрели кайсии, 1 и 1/2 кг сладки ябълки, 1 кг моркови, 600-800 г захар, 3 и ½ л студена вода, 20 г лимонтузу.

Начин на приготвяне: Ябълките и кайсиите, почистени и нацепени на четвъртинки ги минаваме на ръчна машинка за сокове. 
Сваряване почистените моркови с 1 и ½ л вода за около 20-25 мин., докато омекнат добре. После всичко пасирате до гладка смес. Връщате обратно на умерен огън, прибавяте сока на ябълките и кайсиите, захарта /количеството зависи от сладостта на плодовете/и още 2 л вода. Кипвате, сипвате лимонтузуто, отнемате от огъня и бъркате около 90 сек.  Пълните веднага в затоплени бутилки. Запечатвате и слагате в съд с гореща вода. Заварявате 30 мин / при 90 градуса вряща вода/, от момента на завиране на водата. Изваждате бутилките да изстинат и съхранявате на хладно място.
Насладете се на вкуса!

Прибавената вода може да бъде повече или по малко от указаното, до желаната от Вас гъстота. Въпрос на вкус.

петък, 22 ноември 2019 г.

Рачел от тиква




Продукти:  2 кг добре узряла почистена от семето и обелена тиква, 2 кг захар, 2 прахчета ванилия, 2-3 щипки кардамон на прах, 1/3 ч.л. канела на прах, 2 чаени лъжички лимонтузу, 40 г орехови ядки, 1 л питейна вода.

150 г гасена вар и 5 л вода за накисване.

Начин на приготвяне:  150 г гасена вар се разтваря в 5 литра студена вода. Бъркате добре да няма бучки. Оставяте за два часа да се утаи и прецеждате бистрата течност през марля, като внимавате да не се размъти утайката. Аз прехвърлих бистрата вода с каничка.
Нарязвате тиквата на кубчета с 2-3 см големина и слагате в разтвора. Всички парчета тиква трябва да са под течността. Оставяте да престоят така на хладно 10-12 часа.
След това измивате парченцата на течаща студена вода 4-5 пъти, за да се отмие добре варта от тях.
От захарта и водата правите сироп, който след завиране на течността трябва да ври 15 мин. на умерен огън. Прибавяте сухите тиквени парчета и оставяте да ври на тих огън 45-50 мин.  Разбърквате периодично с дървена лъжица. Добавяте лимонена киселина, ореховите ядки и подправките. Варите още 3-4 минути. Изключвате огъня и оставяте съда с рачела да престои още 5 мин. Пълните веднага в затоплени буркани, затваряте с капачки и  обръщате с капачката надолу. Оставяте така докато изстинат.
Вместо ванилия и канела можете да сложите листа от индрише.
Добър апетит!

неделя, 15 септември 2019 г.

Сини сливи в сладко-кисел сос




Една рецепта от полската кухня
Продукти: 1 кг сини сливи, 180 мл ябълков оцет 6%, 180 г кафява захар /става и с нормална/, 30 г липов мед, 500 мл вода, 8 гвоздейчета карамфил, 5 зърна бахар, 3 зърна кардамон, 10 зърна бял пипер, 6 г канела /1 ч.л./

Начин на приготвяне: Сините сливи се измиват добре и почистват от костилките /разцепват на две части/. Нареждат се в буркани, не много плътно. Водата, оцета, захарта и подправките се кипват, отстранява се от огъня. Прибавя се медът, разбърква се и се заливат подредените в бурканите сливи. Запечатват се веднага. След което се стерилизират 15 мин. след завиране на водата.

Могат да се консумират като гарнитура към печено месо или да се пасира всичко на блендер и поднесат като сос. Както и добавка при направата на сладкиши, торти.
За 2 бр. 1л буркани и 1 бр. 400 мл .

Добър апетит!

четвъртък, 23 август 2018 г.

Пикантен конфитюр от червени чушки и ябълки


 

Продукти: 720 г сладки червени чушки, 50 г люти червени чушлета, 250 г сладки ябълки, 650 г захар, 50 мл червено вино, 5 зърна бял пипер, 2 щипки / 1г / анасон на прах, 10 мл оцет, ¾ ч.л. лимонтузу.

Начин на приготвяне: Измийте добре чушките и ябълките. Подсушете ги. Почистете от дръжките и семената. Ябълките обелете.
Нарежете на парчета по 1-1.5 см . Поставете в дълбок съд, посипете със захарта и оставете да престоят минимум 12 часа да си пуснат водата. След това добавете виното и прехвърлете да заврат на силен огън. Щом кипне сместа, намалете огъня на умерен, като разбърквате периодично. Варете 45 мин. Свалете от огъня, влейте оцета, сложете подправките и разбъркайте. Оставете сладкото да изстине напълно – 4-5 часа. След това прехвърлете в блендер и го разбийте. Да не става на пюре, а да е на много ситни бучици.
Върнете на огъня да кипне, прибавете лимонтузуто, разбъркайте и варете още минута. Веднага разсипете в затоплени буркани. Последните затворете и обърнете с капачките надолу.
Съхранявайте на хладно и тъмно място.


Добър апетит на любителите на пикантното!

петък, 29 септември 2017 г.

Мариновани сладки чушлета – рибки


 

Продукти: 2 кг чушлета, 500 мл винен оцет – 6 градуса, 1 л вода, 100 г сол, 50 г захар, 100 мл олио, 2 връзки пресен копър, 2 глави чесън.

Начин на приготвяне: Чушлетата се измиват и се изрязва част от дръжките им. После се изпичат леко от двете страни, колкото да променят цвета си. Накисват се в гореща марината съставена от водата, оцета, олиото, солта и захарта. Оцеждат се и се нареждат в буркани, като между тях се слага копър и обелени скилидки чесън  / аз сложих още зърна бахар, чер пипер и по 1 бр. дафинов лист/. Заливат се с изстиналата марината. Слага се на 1 – ов буркан по два аспирина за дълготрайност и се затварят добре. Съхраняват се на хладно и тъмно място – мазе.

Добър апетит!

вторник, 26 септември 2017 г.

Мариновани запържени люти камбички


 

Продукти за 1 голям буркан тип „омния“: Пържени люти камбички, 1 с.л. сол, 2 с.л. захар, 100 мл винен оцет – 6 градуса, 4-5 големи скилидки чесън, 2-3 зърна бахар, 10 зърна чер пипер, 1 с.л. нарязан пресен копър, вряща вода.
Растително масло /олио/ за пържене.

 
Начин на приготвяне: Почистете от дръжките лютите камби. Измийте ги и подсушете. Запържете ги от двете страни в сгорещено олио на умерен огън до леко златист цвят.
Подредете ги в буркан заедно с другите продукти и подправки. Залейте с вряща вода догоре /плътно/ и запечатайте веднага. Обърнете с капачката надолу да престои така поне 12 часа. После два-три дни обръщайте буркана. След това съхранявайте на хладно и тъмно място.

Добър апетит!

понеделник, 18 септември 2017 г.

Рязани камби с мед


 

Продукти за 3 л буркан: 1.5 кг камби, 300 г моркови, 300 г червено зеле, ½ средна глава целина, листа целина, 500 мл винен оцет, 350 мл сок от камбите и морковите, след посоляване + вода, 120 г  сол, 80 г захар + 60 г мед, 30 мл олио, 2 бр. по големи дафинов лист, 2-3 скилидки чесън, 3-4 зърна бахар, 2 г зърна черен пипер, 4 аспирина.  

Начин на приготвяне: Камбите се нарязват на четири парчета, морковите на кръгчета. Всичко се омесва в голям съд заедно със захарта и солта. Оставят се да престоят около 12 часа, като се разбъркват няколко пъти през това време. Зелето се нарязва на полукръгове  - около 8-10 см , с дебелина 1 см. Може да го попарите в маринатата за 20 сек или да го наредите както си е нарязано. По Ваш избор, правил съм го и в двата варианта – все е вкусно. Редите всичко в буркана, заедно с нарязаната на ситно почистена глава целина и листа.
Оцетът, подправките,  заедно с отделеният сок от камбите и морковите, които посолихме със захар и сол слагаме на огъня да кипне и отнемаме. Оставяме да изстине, добавяме меда, объркваме и заливаме туршията. Слагаме аспирините за дълготрайност. Бурканът го обръщаме няколко пъти да се разтворят добре аспирините.
Добър апетит!

Сокът от посолените ако не е 350 мл, просто долейте студена вода, ако е повече не отнемайте, а го смесете с оцета.
Може да Ви се напълни буркана с по малко или по вече зеленчуци. Зависи от видът им, състоянието им и колко ги притискате при подреждането.

 

понеделник, 31 юли 2017 г.

Ликьор от магарешки трън /бодил/


 
 
 
Според народната медицина Магарешкият трън /бодил/ се използва широко в народната медицина. Препоръчва се като лек за проблеми с простата, потентността, хемороиди, кожни обриви, лишеи, против кашлица, задух, скрофулоза, слабо сърце, злокачествени рани и др. Семената и листата при бъбречни страдания, като ободрително.
 Продукти: 1 л ракия /чист спирт/, 80 броя средноголеми цветчета на магарешки трън, 400 г захар, 100 мл вода
 Начин на приготвяне:  В стъклена бутилка 2 л наливате 1 л ракия или чист спирт. Прибавяте 80 броя средноголеми цветчета на магарешки трън /разцъфнали добре/.Затваряте добре и оставяне на слънчево място 21 – 28 дни.
След това прецеждате през тензух. Правите сироп от водата и захарта. Още топъл наливате внимателно при постоянно бъркане в прецедената течност от цветчетата на магарешкия трън. Всичко прехвърляте в бутилки. Затваряте добре и оставяте на хладно място да отлежи 60 дни.
Не пийте повече от 50-100мл на ден.


Наздраве!
 
 

 

петък, 23 юни 2017 г.

Домашен ликьор от зелени орехчета


 
Ликьорът от зелени орехчета се използва за лечение и превенция на различни заболявания на чрез която много хора си пазят стомаха здрав, помага при проблеми с щитовидната жлеза, понеже съдържа йод, бързо се лекува гърлото с него и други приложения за здравето намира, включително и за подмладяване.

Продукти: 1 л ракия /чист спирт/, 2 средни пръчици канела, 4 карамфилчета /гвоздейчета/, 1 пакетче ванилия, 500 г захар, 150 мл вода, 24 броя почистени и надупчени с дървена клечка за зъби на няколко места орехчета, които са още с мека среда.

Начин на приготвяне:  В стъклена бутилка 2 л наливате 1 л ракия или чист спирт. Прибавяте 24 броя почистени и надупчени с дървена клечка за зъби на няколко места орехчета, които са още с мека среда.
Слагате канелата, ванилията и карамфилчетата. Затваряте добре и оставяне на слънчево място 21 дни.
 След това прецеждате през тензух. Правите сироп от водата и захарта. Като изстине наливате внимателно при постоянно бъркане в течността от орехчетата.
Всичко прехвърляте в бутилки. Затваряте добре и оставяте на хладно място да отлежи 60 дни.

Наздраве!

вторник, 1 ноември 2016 г.

Сок от бъзак /Черен бъз/


 

Рецептата на Петър Димков за сок (сироп) от черен бъз

Обикновено плодовете от черен бъз се берат в края на август, началото на септември.
Избират се само добре узрели зърна. Те се разпознават по много тъмния си цвят, освен това лесно се отделят от грозда с помощта на вилица.
Дръжките и недоузрелите зърна се изхвърлят. Почистените плодове от черен бъз се нареждат в буркани на пластове със захар. Най-горният пласт трябва да е по-дебел и плътен, за да не започне ферментация. Бурканите се покриват с марля. След три седмици /21 дни/ плодовата маса се прецежда и налива в тъмни стъклени бутилки. Съхранява се на хладно и тъмно място.

Няколко съвета за направата на сока.

Когато се отделят узрелите зърна от грозда с помощта на вилица е хубаво те да не се мият с вода защото сиропа може да ферментира. Подготвят се стъклени буркани, измити и напълно сухи. Слага се 1 ред бъзак около 3 см и след това още толкова захар. /Аз използвах обикновена бяла кристална захар, но за предпочитане е тръстикова или мед./Така ред зрънца от бъзак, ред захар, докато се запълни буркана. Захарта и зрънцата бъзак бяха по равни количества. Най отгоре трябва да е покрито всичко със дебел пласт захар 4-5 см . Бурканът трябва да е пълен ¾ от обемът си. Сместа се надига, „шупва“ през следващите дни и трябва да има пространство да не изкипи. Отворът на буркана се покрива с марля и се оставя на тъмно място. Веднъж на ден се бърка с дървена лъжица. Аз го оставих да престои не 21 дни, а 40 дни. Прецедих през марля, напълних в малки стъклени бутилки /хубаво е да са с тъмен цвят/ и сложих да отлежава на тъмно в мазето.

По време на вирусни епидемии, болестни състояния, за стабилизиране на имунитета се препоръчва прием на по една супена лъжица бъзов сок десетина минути преди хранене, три пъти дневно (forumzdrave.bg).

Успех!

 

 

вторник, 18 октомври 2016 г.

Сладко от цитрусови плодове


 

 

 

 Продукти: 1.2 кг цитрусови плодове - 2 бр портокали, 2 бр. мандарини, 2 бр. лимони, 1 грейпфрут, 1 кг захар, 600 мл вода, 1 ч.л. лимонтузу, 1-2 ванилии.

 Начин на приготвяне: Измийте целите плодове с течаща студена вода, като ги търкате с кухненска гъба около 5 мин. След това с навлажнена със ракия /чист спирт/ кухненска хартия избършете внимателно навсякъде кората им. Сварете плодовете за 12 мин. във вряща вода на умерена температура. Извадете и веднага потопете в студена вода.
След изстиването нарежете плодовете /заедно с кората/ на кръгчета с дебелина 5-6 мм, краищата при дръжките изхвърлете. Почистете от семките и влакната по средата. Сложете ги в дълбок съд /тенджера/ и посипете със захарта. Нека престоят така 12-14 часа, като периодично ги разбърквате с дървена лъжица. Сложете на силен огън и залейте с 600 мл гореща вода. Нека след завирането на течността да се варят 13 мин., а после продължете на умерен огън още 45 мин. Изключете нагревателният уред и оставете напълно да изстине всичко.
След това отново включете, нека да се вари още 10 мин., като 5 мин. преди сваляне от огъня прибавете 1 ч.л. лимонтузу и ванилията.
Снемете от огъня напълнете веднага в затоплени бурканчета, запечатайте и обърнете с капачките надолу да престоят 30 мин.
Съхранявайте на хладно и тъмно място – мазе.

 Добър апетит!
Съотношението на портокали и мандарини спрямо грейпфурт и лимони трябва да бъде 60% към 40%.

петък, 23 септември 2016 г.

Люти чушлета с грозде


 


Лека й пръст на баба ми Дена, правеше ги превъзходно – чушлета Шипка от градината ни, грозде пак оттам и аз още от малък заобичах лютото и чушките. Рецептата се беше изгубила във времето, но успях да я възстановя. Тези чушлета направени с грозде имат по специфичен вкус и са идеално допълнение към всяко основно ястие за любителите на лютото.
Продукти за два буркана по 0.8 л : около 2 кг чушлета Шипка, 200 – 220 г бяло грозде „Болгар“, 500 мл винен оцет – 6 градуса, 120 г захар, 120 г сол, 1 л вода, 2 с.л. мед
По желание – по две скилидки чесън на буркан и 1 с.л. копър.
По 2 аспирина на всеки буркан за дълготрайност.

Начин на приготвяне: Чушлетата се измиват и им се изрязват дръжките. Бланшират се за кратко време във врящата вода – докато си променят цвета и леко побелеят. Изваждат се и веднага се потапят в студена вода. Оцеждат се.
Към водата в която сме бланширали чушлетата се прибавя солта, захарта медът. Кипва се. Отнема се от огъня и оставя да изстине.
 В бурканите на дъното се сипва оцетът– по 250 мл на всеки, после се редят два реда чушлета, 1 ред зърна грозде до напълването им. Помежду чушлетата можете да сложите малко копър и чесън /въпрос на вкус/.
За дълготрайност сложете по 2 бр. аспирин на буркан. Залейте с маринатата. Обърнете няколко пъти затворените буркани да се разтвори аспиринът. Съхранявайте на хладно и тъмно място – мазе.

Добър апетит!
Аз лично добавих и миниатюрни люти камбички, намалих аспирините на 1, като сложих по 1 ч.л. синапено семе на буркан.