Показват се публикациите с етикет Ястия с месо-заешко. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Ястия с месо-заешко. Показване на всички публикации

23 май 2023 г.

Яхния от заешко месо с бакла

 

      Яхнията е една от любимите манджи в къщи. Независимо каква, в почти всички случаи с месо. Сега обаче е сезона на баклата, която много обичам, а и авджи Стоев прояде и гледам, докато е млада и зелена :) да си отядем. Преди две седмици готвих първата -  класик с агнешко, днес от чудене дали свинско, или заешко - заложих на заешкото -  не бях пробвала така. Ами пак е много вкусно. :kissing_heart::heart: още повече с млечния чесън, който тези дни упорито хапвам да разсея една упорита хрема. Дори джоджена в този случай му върви на заешкото, заради боба.


Продукти за 6 порции:
около 1,2-1,4кг. заешко месо
бакла - около 1 килограм )
4-5 лъжици олио
1 с.л. червен пипер
2 връзки пресен лук (8-9 стръка)
1 пълна с.л. препечено брашно
7-8 стръка пресен джоджен/гьозум е желателно, ако няма - може и стар.

Приготвяне:
* Месото се нарязва на неголеми късове за готвене.
* Задушава се в мазнината, обръща се, за да се запечата от всички страни.
* Прибавя се  нарязаният лук, червения пипер и залива с топла вода - на това количество месо - 1,5л. вода.
* Оставя се да къкри на ниска степен на котлона, докато месото омекне - пробва се с вилица дали се къса лесно :)
* През това време баклата се почиства, ако са големи шушулките - срязват на две и прибавя към ястието.
* Прибавя се в тенджерата, отново затваря с капак и оставя да къкри, докато и баклата се свари - на младата и трябват 20-30 мин. Ако Ви притеснява да не се развари месото - извадете го и върнете в тенджерата когато баклата е готова. Но за младата бакла няма нужда да се изважда месото, добре си е, запазено на кокала.
* Изваждат се 5-6 лъжици бульон от соса, охлажда и в него се размива брашното.
* Прибавя се ситно нарязаните листа джоджен/гьозум, изчаква се 2-3 мин. да поври и след това яхнията се сгъстява с размитото в соса брашно.
* Разбърква се и се отмества от котлона.

Може да сервирате с кисело мляко, или с млечна салата.


 

7 април 2023 г.

Яхния от заешко месо с лапад

 

        Понякога  заешкото месо го готвя и така :) на яхния, с много зелении - независимо спанак, или лапад. Но точно сега е със собственоръчно набран пресен лапад от съседните празни дворове на село. Като дребни зайце-производители, стане ли време за прибиране на животинките във фризер и буркани, обикновено отделям хубавите мръвки и остават едни ребърца, гръбнаци, лопатки, врат...На тях месото дори е по-крехко, отколкото на бутчетата, но  една девойка все още не оценява този факт. В такива моменти го готвя със спанак/лапад,  с грах, или зелен фасул.

Продукти за 6 порции ;) чинии
1 кг заешко месо
500-600г листа лапад
10-на стръка зелен лук
10-на стръка пресен джоджен/гьозум
60-80 мл олио
1 с.л. червен пипер
сол на вкус
2 с.л. препечено брашно

* вместо сол слагам 2 пълни лъжици от универсалната ми зеленчукова подправка, която е чудесна за всякакви яхнии.

Приготвяне:
* Заешкото месо се нарязва. На едро, или по-дребно - както Ви харесва. Моето е сравнително дребно.
* Сварява се в 2л. подсолена вода до омекване на месото.
* Листата лапад се почистват, измиват и нарязват. На по-големите изрязвам дебелата част на жилката (не ги обичам и готвени). Не го бланширам. 
* Лукът се почиства и нарязва.
* Запържва се за 2-3 мин. в мазнината, прибавя се червения пипер, универсалната зеленчукова подправка и залива с бульона от варенето на месото. Ако бульонът е останал малко се прибавя и вода, общото количество течност в тенджерата трябва да е ок 1,5 л.
* Когато заври се оставя да покъкри 5-6 мин. и се прибавя нарязания лапад и свареното месо.
* След като отново заври се оставя да къкри отново 6-7 мин. - на лапада не му трябва дълго готвене; прибавя се ситно нарязаният джоджен и размитото в мааалко вода брашно.
* Разбърква се, тенджерата се затваря с капак и отмества от котлона.
Брашно не слагам всеки път. Яхнията си е достатъчно гъста със зелениите и дали ще сложа, или не :) преценявам според гъстотата в края на готвенето.

По същия начин се готви и със спанак, когато няма пресен лапад през другите сезони :) Но лично за мен с лапада е много по-вкусна.

31 октомври 2021 г.

Яхния от месо с грах

        Яхния от грах с месо готвя целогодишно в къщи. Няма значение какво е месото - заешко, свинско, глиганско, телешко... Макар и яхния, за мен не е сезонна манджа, откакто преди много години авджи Стоев прояде грах (преди това готвех рядко и прецеждах соса в чинията).  Открила съм си 2-3 марки консервиран грах, които ползвам, откакто един замразен "ми погоди номер" и варих 2 часа. Но всеки си има любима марка и вид и предлагам да ползвате такъв, какъвто харесвате, ако решите да си сготвите манджата така. 

Продукти за 5-6 порции: 
около 1,2кг месо - заешко, свинско, глиганско, телешко
около 800г консервиран грах (чисто тегло, без водата)
2 следни глави лук 
1 с.л. червен пипер 
60-80мл олио 
1 равна с.л. сол 
3-4 ск. чесън
1 с.л. ситно нарязан копър 
2 с.л. ситно нарязан магданоз 
1  с.л. с връх  препечено брашно (и друг път съм писала, че имам готово в буркан за сгъстяване на сосове и манджи)

Приготвяне
* Месото се нарязва на приблизително еднакви късове. 
* Посолява се (половината от количеството сол горе) и задушава в мазнината под капак, на средна степен на котлона (Да се дообясня :) когато се осоли, месото си "пуска" водата и стяга, докато се задушава, не е като варено в чиста вода. Когато са по-големи парчета, ги запечатвам в мазнината от всички страни, без да покрима съда с капак, но много често по инерция ги режа на по-малки късове ).
* Когато водата се изпари се прибавя ситно нарязаният лук, разбърква 2-3 пъти, прибавя червеният пипер, отново разбърква за половин минутка и налива водата - около 1,5л. 
* Съдът се покрива и оставя ястието да къкри тихо, докато месото омекне. 
* От соса се ижваждат 5-6 лъжици в купа и оставя да се охлади - ще трябват за размиване на брашното. 
* Прибавя се  отцеденият грах, нарязаните скилидки чесън и ако трябва - останалата сол - зависи колко солен е грахът; при мен обикновено си отива цялото количество сол - 1 с.л. 
* Оставя се да покъкри 7-8 мин. (докато се охлади извадения сос.)
* В него се размива брашното  и прибавя при непрекъснато и внимателно разбъркване в тенджерата :) при манджата. 
* Прибавят се нарязаните копър и магданоз, разбърква се отново и за последно, затваря се с капака  и се отмества от котлона (ако не е с дву-трислойно дебело дъно, може само да изключите котлона и оставите на него. 

През цялото време степента на котлона трябва да е на 1/3 от мощността му (или нещо такова), за да ври ястието кротко - това означава със слаби мехурчета, а не с огромни бълбукания. Времето за увиране/омекване на месото винаги е  различно - зависи какво е, колко е възрастно. Но когато ври тихо, вероятността водата му да изври е малка и това количество вода почти винаги се запазва. Но ако видите, че водата е доста намаляла, долейте малко вряла вода и намалете още котлона. И всъщност важно е как обичате такава манджа - дали гъста, с много грах на яхния, или като чорба - с малко зърна    (както мама го готви, по желание на татко). ако го обичате по-рядко, ползвайте по-малка консерва грах, или отделете от тази и може да замразите остатъка за следващо готвене. Пробвайте месото с вилица - ако се къса леко и зъбите на вилицата влизат в него лесно, без съпротивление - значи е готово. 


 

27 април 2021 г.

Заек със сини сливи и карамелизиран лук

 
      Готвен заек със сини сливи  не е новост на масата у дома.  Готвя го от над 10  години, като сливите понякога замествам със сушени кайсии, с които също толкова ми харесва ястието. И една голяма тайна Smile когато го сервирам, сливите, или кайсиите слагам само в моята чиния. По-добре да не ги виждат, защото освен, че няма да ги ядат, ще ги побутват и ще мърморят. А тези сушени плодове, готвени с месото им придават много добър вкус, особено с карамелизирания лук, както са в този случай.  А  за днешната яхния  съм "улучила" пакети от фризера само с гръбчета, ребра и вратлета :) Това си е мой начин на разпределяне на месото във фризера, бутчетата отделно, за да може когато  готвя от тях, да има за всеки, а не да се чудя на кой бутче, на кой гръбче (имам си едно девойче, което с много бърз поглед фиксира има ли някой друг като нея без бутче Smile) Та затова така, но знаете, че няма значение с коя част от месото на заека ще готвите. Между другото, сушените сини сливи и кайсии много добре подхождат на всяко месо - ето тук съм споделяла за телешко и свинско.  Карамелизираният лук го давам в количество  готов - често пиша, че правя повече и разпределям на кутии  във фризера по ок. 200г. Една такава кутия от 200г  (която съм ползвала в случая) се получава от ~450 г лук в суров вид .
Продукти за 6 порции: 
~1,5 - 1,8 кг заешко месо 
60-80мл олио (моите са домашни, имат си мазничко. Ако готвите купен, те са по-малки и сухи, може да сложите до 100мл)
400 мл гъст доматен сок/или 100г доматено пюре 
3 моркова 
2 дафинови листа 
6-7 скилидки чесън
1 с.л. червен пипер 
100 мл бяло вино 
50 мл оцет (ябълков, или бял)
6-7 лъжици брашно 
15-на сушени сливи сливи
сол на вкус  

за карамелизирания лук:

~ 450 г лук 
~40 мл   вино 
2 с.л. оцет 
2 с.л. масло и 1   с.л. олио 
щипка сол 
2 равни с.л. захар  
щипка риган

Приготвяне: 
* Започвам от карамелизирания лук :)  нарязва се на полумесци, посолява и претрива с ръка. 
* Слага се  заедно с маслото и олиото в  тиган или тенджерка на котлона, и се задушава на слаб котлон, под капак, докато се изпари водата, която си е пуснал лукът при осоляването. 
* Когато остане на мазнина се прибавя оцета;  виното на два пъти и отново задушава, докато отново  остане пак на мазнина. Подправя се със захарта, солта и ригана  и когато леееко се зачерви/ е готов. 
* Ако заекът е цял се нарязва на порции. 
* В широка  чиния се поставя брашното. 
* В тиган се загрява мазнината. 
* Всяко парче месо се овалва добре в брашното, изтупва и запържва за по минутка от всички страна в мазнината (колкото да се запечатат). Изваждат се в тавата, в която ще продължи готвенето във фурната. Предвидете да е по-голяма, за да не кипи :) докато се пече вътре.  Овалвам месото в брашно, защото после това брашно придава плътност на соса :) и в повечето случаи не се налага допълнително му сгъстяване. 
* В същия тиган  след месото се поставя червения пипер - да се запържи за не повече от 2-3 сек. и  гаси с виното.   Изсипва се в тавата, при месото. 
* Наливат се доматеният сок (или размива доматеното пюре с вода), оцетът,  прибавят се нарязаните моркови, сливите, дафиновите листа, скилидките чесън, солта и залива с вода - трябва да си прецените дали искате повече сос, или не и в зависимост колко голяма Ви е тавата и колко течност ще събере. Преценила съм според моята тава да слагам  по 250 мл  вода за порция - при готвенето част от нея се изпарява, но ако е в повече - винаги може да преместите тавата в долната част на фурната и запечете за 15-на мин - тя определено се редуцира и остава по-малко. Всичко това обаче трябва да си прецените на място :) 
* Всичко  до тук е готово. Карамелизираният лук се разпределя най-отгоре. 
* Тавата се завива с алуминиево фолио. Сега ще споделя нещо, което правя през последните години - под фолиото, завивам тавата с мокър лист хартия за печене - така готвеното ястие няма допир с алуминиевото фолио, което наистина не е съвсем безвредно.  И след хартията за печене, запечатвам с алуминиево фолио. 
*  Тавата се поставя под средното ниво на фурната да се готви - няма значение дали в студена, или в  загрята фурна. ако е предварително затоплена, времето за готвене е малко по-кратко :) 15-на мин.  Първо фурната трябва да бъде включена на 220*, а когато чуете къкрене вътре в тавата - да се намали на 160*. 
* Готви се час и половина. За едногодишен заек това време е достатъчно. Ако Вашият е по-възрастен :) , или див  с неизвестна такава, след час и половина извадете тавата и пробвайте месото - къса ли се лесно - готово е. Ако е още жилаво, завивайте пак  и връщайте във фурната за още час. 
*  Пак се връщам на соса :) Когато задушеното месо е готово, преценете количеството течност, която е останала в тавата и колко е "рядка" - хубаво е при сервиране във всяка чиния да има  сос, заедно с месото, защото това  си е една задушена манджа :) не печено месо. А сосът е много вкусен и му подхожда поне филия хляб за затопяване.  Ако Ви се вижда рядко, размийте 1-2 с.л. препечено/по възможнст брашно в малко от охладения сос и върнете в тавата, като го разпределите  из цялата тава. Разклатете я леко и върнете за 2-3 мин. в горещата фурна, за да може да уплътни всичкия сос. 

С всичкото това писане изглежда като дълга и пипкава рецепта. Но не е, особено, ако си имате готов лук. Всичко се приготвя за няма и 30 мин. и прибира във фурната да се готви. 


14 септември 2018 г.

Свинско със зелен фасул


       Яхния със зелен фасул мога да ям всяка седмица, независимо с месо, или без. Обичам я  гарнирана с кисело мляко и nyam  чесън. За вечеря, разбира се. Варианти на тази яхния много, но днес ще споделя как аз я готвя.  Есента дойде и няма как да пропусна манджа със свинско :) макар сосовете в тях не са най-фотогеничните,  но пък тук залагаме на вкуса, знаете :) В днешния случай гарниран с хрупкавия и не толкова миризлив маринован чесън с джанки, от който всяка година си обещавам да правя по още 3-4 бурканчета.  Връщам се на рецептата за вкусното задушено свинско месо със зелен фасул. 

Продукти за 4-5 порции: 
~ 700г свинско месо - бут, плешка, врат, или джолан 
~ 800г пресен зелен/жълт фасул (или 1 консерва от 800г) 
~60-70 мл олио 
1 глава лук 
4-5 скилидки чесън 
2 средни домата (~200г) 
1 равна с.л. червен пипер 
1 равна с.л. сол 
1 пълна с връх с.л. брашно (препечено, имам си в буркан)
шепа пресен магданоз  

понякога :) 1 чушка и 2-3 картофа

Приготвяне
* Лукът и чесънът се почистват и нарязват на дребно; доматите се белят и нарязват на ситни кубчета, или настъргват на едро ренде. Фасулът се почиства и нарязва на дребни парчета. 
* Месото се нарязва на порции, или на дребни хапки - в този случай е едро, на порции :). Посолява се. 
* Загрява се олиото и месото поставя в него, да се запържи/запечата от всички страни - ако е на дребни парчета се разбърква често, докато се запържат добре и отделената вода изври; ако е на едри късове е по-лесно - место се обръща  и запържва от всичките  му страни за по минута. 
* Изважда се в чиния, а в тенджерата се поставят лука и чесъна - запържват се за 2 мин, докато лука стане прозрачен - няма смисъл да се пържи до зачервяване. 
* Прибавя се червения пипер, разбърква се - не повече от 15-20 сек., посолява се и добавят нарязаните домати. 
* Задушават се 4-5 мин.;  месото се връща в тенджерата и налива вода - около 1л. 
* Когато заври, ст епента на котлона се намалява и се оставя ястието да къкри около 40-50 мин. - до омекване на месото. 
* През това време почистеният фасул се бланшира в 1,5л. подсолена вода за около 15 мин. и отцежда. 
* Прибавя се към месото - част от  водата при него трябва да е извряла и да е толкова, че едва да се покрива  месото. Ако е повече - степента на котлона се увеличава и се тенджерата се оставя  отворена, за да се изпарява. 
* Зеленият фасул и месото се готвят заедно, докато и боба омекне достатъчно - има хубави, нежни сортове, на които  са им достатъчни 10-15 мин. готвене, след първоначалното бланширане. Ако буркана е от консерва/буркан  съвсем сварен - след прибавянето му към месото се готви 5-6 мин. 
* Изважда се малко от соса; охлажда и в него се размива брашното. За да не мирише :) на сурово брашно, аз ползвам предварително препечено - често споменавам, че обикновено запичам една тава с брашно и съхранявам в буркан, за да имам винаги под ръка. 
* Яхнията се сгъстява  - налива се размитото брашно и бърка, докато клокне. Прибавя се нарязаният магданоз и отстранява от котлона. 

По същия начин готвя зелен фасул с телешко и заешко месо 
      Понякога :) когато и младите хора ще хапват манджата, слагам картофи, за да могат те да ядат яхния от месо с картофи, а аз и Стоев - яхния от зелен  бобо с месото. Картофите ги слагам да се варят заедно с месото, тъй като има домати в яхнията и се готвят малко по-бавно, отколкото, ако е без домати.   Чушката в манджата също е понякога - ако имам в момента. Ако нямам - не е фатално, че няма да сложа. 

16 април 2016 г.

Ориз с куркума, яйца и заешко месо

   
    Иииии :smile1:  пак рецепта с ориз. Мисля си, че в минал живот съм била китайка. Или  родителите ми са били китайци.  Или поне децата ми са били китайци, защото годишно у нас се изяжда над чувал с ориз – месо с ориз, ориз със зеленчуци, сарми, пълнени чушки, супи, суши, оризови кюфтета,  десерти с ориз........Изобщо има ли ориз и месо и зеленчуци :smile1:   вечерята бързо се приготвя.


      За съжаление трябва да консумираме белите храни винаги  с едно на ум. Захар, брашно, както и мекия и с деликатен вкус бял ориз. Пухкав и бърз за приготвяне, но беден на хранителни вещества, тъй като кафявия му слой е отстранен. 
      Кафявият ориз е пълнозърнест, богат на витамини, минерали и баластни вещества. Външният му слой  съдържа фибри, а зародишът е богат на магнезий, калций, желязо, витамин Е и витамини от групата В. Но за съжаление се приготвя бавно и не е подходящ за всички познати ни ястия с  ориз, тъй като е по-твърд след готвенето. Използването му е предпочитано от хора, спазващи хранителни режими – диетични и диабетични.


      В  Крина  са поработили  по идеята  да готвим бързо ориза; да ни е вкусен; но в същото време да не е лишен и от цялата си част   минерали, намиращи се в малките оризови зрънца.  Създали са ни една перфектна  комбинация, която допринася запазване на здравето в семейството ни, като  в същото време да се храним с пухкав и вкусен ориз. Това е техния продукт  Ориз Баланс.


      При специалната му обработка се запазват голяма част от витамините и минералите, намиращи се в зародиша, а фибрите и ненаситените мастни киселини от повърхностния кафяв слой на зърното са оптимално съхранени.
     Ориз Баланс се сварява за същото време като белия. Подходящ  за всички  рецепти, в които се използва белия ориз, но една идея по-здравословен.    У нас оризът се яде в три цвята – бял, жълт и червен J Белия е натюр, червения е ориз с домати J а жълтия – с куркума. Тази подправка е уважавана у нас не толкова заради качествата си на  билка (има   благотворно въздействие за подобряване работата на жлъчката и черния дроб), колкото за разнообразяване на видовете готвен ориз. Затова и моето предложение  с ориз Баланс на Крина е




Продукти (за 2 порции):
160г ( чаша от 200мл) ориз (Баланс)
300 г заешко месо***
3 стръка пресен лук
скилидка чесън
1 ч.л.  куркума
100 мл пилешки бульон (домашен, но ако нямате - може  гореща вода, ако не ползвате кубче)
щипка сол
щипка едро смлян лют червен пипер
3-4 стръка пресен лук
магданоз
1 домат
2 сварени яйца
50-60 мл олио

***заешкото месо може да бъде пилешко, или крехко свинско. 



Приготвяне:

* Месото се нарязва на дребни хапки и посолява.
* Задушава се в половината от олиото и  3-4 лъжици вода, докато  остане на мазнина и се запечата от всички страни.  Изважда се в чиния.
* През това време измитият ориз се вари в 4 чаши вода – за около 15 мин, докато набъбне и омекне.
* Прецежда се от водата в цедка, под течаща студена вода на чешмата, докато се охлади съвсем.
* В тиганът от задушаването на месото се прибавя останалата мазнина, нарязаните на ситно скилидка чесън и бялата част на лука.
* Запържват се за минутка. 
* Прибавя се  ориза, горещия бульон, задушеното месо  и куркумата.
* Оставя се да поври кротко :smile1:  и тихо, докато ориза поеме бульона – около 3-4 мин. .
* Прибавя се  лютия пипер и нарязаните на дребни кубчета яйца. Разбърква се и се отстранява от котлона.
* Разпределя се в две чинии, в средата на които се оставя място за доматите – дребно нарязани кубчета (брюноаз :smile1:  ) само от месестата част на домата.  


      И тук идва разделението на вкусовете – едната чиния се поръсва с дребно нарязаната част на зеления лук, а другата – с магданоз  :sick:  Сещате се коя чиния е моята, нали :) 




6 януари 2016 г.

Най-вкусният задушен заек в сметанов сос :)


      Едно много вкусно печено-задушено заешко месце в сметанов сос.  След "Най-вкусният печен заек" , нормално е да възхваля и най-вкусното задушено заешко месо. Сметановият сос е много, ама много вкусен. Защото е смесен със соса от печенето на месото :girl_haha:. Рецептата за соса и задушаването е от книгата "Ловно рибарска кухня" на Земиздат, от преди 40 години, но аз я преоткривам сега, благодарение на приятелка, която ми я изпрати. Месото в нея е от див заек и се изкисва в марината от оцет и вода, както е прието за всеки дивеч. Тази процедура съм я пропуснала тук тъй като нашия заек си беше съвсем питомен. 



Продукти:

1 заек (около 1,5 кг)

марината:
150 мл бяло вино
100 мл соев сос
50-60 мл зехтин/олио
7-8 скилидки чесън

по 1 ч.л. мащерка/риган и черен пипер
по 2 с.л. червен пипер; брашно
1 ч.л. сол (на вкус)

200 мл бяло вино 
3-4 лъжици олио 
60 гр. масло

около 150 г сланина, без кожата

опция - лют червен пипер, стръкче салвия (аз сложих и двете) 

За сметановия сос: 
остатъка от соса при печенето 
250 мл готварска течна сметана 
2 с.л. препечено брашно 
200 г гъби 
2 с.л. масло и 2 с.л. олио 
сол 



Приготвяне:
* Заекът се нарязва на големи порционни парчета.
* С остър нож се правят дупчици, в които се шпиковат  нарязаните на 2-3 части  скилидки чесън (на парче месо - по 2бр)
* В дебел найлонов плик, или плик за печене, се смесват  всички съставки за маринатата  и поставят парчетата заек вътре. Торбата се връзва и прибира в хладилника за 10-12 часа. 
* Изваждат се от плика и отцеждат, а  маринатата се запазва. 
* Месото се запържва в олиото от всички страни за по минута-две и изважда в тава за печене. 
* Всички подправки и брашното се смесват и всяко парче месо се поръсва с тях от горната страна. Оставят се за ~ 30 мин. да си ги поеме :smile1:  т.е.  да залепнат добре за месото. 
* Сланината се нарязва на съвсееем тънки филии и всяко парче месо се завива с 2-3 такива ленти. А върху тях - по парче масло. 
* Наливат се виното  и маринатата -  месото трябва да бъде наполовина в течността.

* Тавата се завива плътно  с фолио и поставя да се пече - първо на 200*, докато заври, след което градусите се намаляват на 160* и пече около 1,5-2ч. - зависи от възрастта :smile1:  на заека.
* Развива се фолиото - трябва да е останал   сос :smile1: ако ли не - наливаме чаша вода и връщаме тавата с месото в изключената фурна да постои 10-на мин. 
* Тук се отстраняват и изпечените ленти сланина от месото - те са си свършили работата,  като предпазват сухото заешко месо от изсушаване със своята мазнина. 


* В широка - може и плитка  да бъде, тенджера, се нарязват гъбите, посоляват се  и запържват в маслото и олиото за 3-4 мин. 
* Прибавя се отцедения сос от печеното месо, сметаната и брашното, размитото в 200 мл бульон (пилешки, със зеленчуци, по възможност домашен, нали си имам замразен), или вода.
* Ако парчетата месо са много големи, могат да се нарежат на по-дребно,  за да поемат повече от соса, но така, както се вижда едно заешко бутче е точна мярка :smile1: за порция и добре поема соса - не остава сухо. 

* Прибавя се и месото в тенджерата със соса, тя се покрива с капак и се връща във фурната, да се задуши за около 20-25 мин. на 180*. 
* Месото се сервира в чиния, заедно с 2-3 лъжици от гъбите и 1 черпак :smile1: от соса, който заради червения пипер по месото е оцветен в нежно кафяво :) ако ви притеснява цвета, не слагайте червен пипер на месото, но пък с него  самото печено месо е много вкусно. и се получава нещо като коричка там. 



25 септември 2015 г.

Заек с доматен сос и гъби




      Дойдох си на думата :) т.е. на слогана на блога. Месце. Заешко. Няма друго такова нежно, нетлъсто и вкусно месо като заешкото, за съжаление - малко използвано от  хората около мен и които познавам. По обясними причини - до скоро нямаше почти никъде, сега вече има в големите търговски вериги.  Най-любимите ни рецепти със заешко са две - Заек в гърне е готвения,  а печен - Най-вкусния печен заек - авторска рецепта :girl_haha::girl_haha: 
     А този заек почти си се готви сам, задуши се, затова и месото му остана сочно и ароматно от с доматения сос накрая (прясно приготвен и затворен за зимата) , който съвсем мързеливо използвах. Същото би се получило, ако вместо бурканче доматен сос се настържат и изварят 3-4 домата с подправките от соса и накрая се прибави в него месото и гъбите. 


Продукти за 4 порции: 
1 кг заешко месо с кокал  (2/3 заек)   
5 глави лук 
500 мл бяло вино 
50-60 мл олио. 
300 г гъби (по 150 кладница и печурка)
1 бурканче 400 г готов доматен сос 
сол, черен пипер 
2 с.л. масло 

Приготвяне: 
* Лукът се нарязва на едри полумесци и поставя на дъното на тенджера. 
* Върху него се нареждат нарязаните на едро парчета месо. 
* Наливат се олиото и половината от виното, посолява и се включва да се вари - около час, на слаба степен на котлона, да къкри тихо. Вари се докато месото започне да се отделя лесно от кокала.  Когато изври  течността от тенджерата се прибавя и втората половина от виното. 
* Месото се обезкостява и връща в тенджерата. 
* Прибавят се нарязаните гъби, доматения сос и задушава под капак 8-10 мин. 



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...