Те се размножават и при много ниски температури, но умират в кипяща вода
Не, съхранението на продуктите в хладилника не ни предпазва от чревни инфекции. Съществуват бактерии, които могат да живеят и да се размножават и в хладилника.

Едно от най-разпространнените подобни заболявания е йерсиниозата. Заразяването с болестотворните микроби може да стане както чрез хората, така и чрез животните.

Причинители на йерсиниозата са бактерии - йерсиния ентероколитика. Други видове бактерии от рода на йерсиниите, които причиняват болести при човека, са причинителите на чумата и на псевдотуберкулозата. Характерна черта на тези бактерии е

изключителната им устойчивост на ниски температури

те могат да се размножават дори при температура от 0 до 40 градуса, лесно понасят ниските температури, но умират в кипяща вода само за няколко секунди. Основният резервоар за развитието им са водата и почвата. Във водата при температура 18-20 градуса бактериите могат да живеят 40 дни, а при температура под 4 градуса - до 250 дни. В изпражненията, които са основният източник на разпространение на бактериите, живеят до 3 месеца в замразено състояние, както и 7 дни при стайна температура.

Рискът за хората е, че йерсиниите могат да живеят и да се размножават и в хранителните продукти: те изключително добре оцеляват в пресните зеленчуци - до 2 месеца, освен това може да се запазят в хляба и млякото.

Йерсиниите не се страхуват от ниските температури в хладилника - нещо повече, при такива температури (4-8 градуса) йерсиниите се чувстват по-добре и по-бързо се размножават.

Продуктите, които най-често са изложени на инфекцията,

са зеленчуците и кореноплодните култури - моркови, зеле и зелен лук. Освен това могат да заразят и солените продукти: кисело зеле, кисели краставички, домати. В такива продукти те живеят от 3 до 15 дни. При млечните продукти - извара, сирене - бактериите живеят около 20 дни. Освен това, при пастьоризация йерсиниите умират точно след 30 минути, така че неспазването на условията за пастьоризация води до запазване и натрупване на активни бактерии в пастьоризираното мляко и другите продукти.

Разпространение

Болестотворните причинители на йерсиниозата са навсякъде: те се намират в почвата, в прясната вода, храната (зеленчуци, месо, млечни продукти), в организма на дивите и домашните животни. Но йерсиниозата често протича с леки симптоми, така че действителното є разпространение понякога е трудно да се определи.

Чрез почвата и водата бактериите заразяват зеленчуците и кореноплодните растения - с които се хранят както животните, така и човекът. Начинът, по който хората се заразяват, е чрез приемане на замърсени хранителни продукти - зеленчуци, мляко, месо (особено свинско) или вода. Болните хора не са опасни за останалите.

Симптоми

Основните форми на йерсиниозата са: ентерит, ентероколит, мезаденит и терминален илеит. По-малко разпространените им форми са: ангина, сепсис, вторични прагове на инфекция. Най-често се срещат ентеритът и ентероколитът, които представляват възпаление на тънките и дебелите черва.

Те се проявяват чрез следните симптоми:

- Диария: рядка, със силна миризма, до 10 пъти на ден, а при засягане на дебелото черво - т.е. развитието на ентероколит, количеството на изпражненията е по-малко, честотата - също, появява се слуз, рядко - кръв. Диарията продължава средно около 2 седмици (от 1 ден до няколко месеца).

- Висока температура, обикновено субфебрилна (не по-висока от 37,5 градуса), но в някои случаи може да достигне до 39-40 градуса.

- Увеличение на лимфните възли - среща се почти във всички форми на заболяването.

Причинителите обичат да се застояват в лимфните възли, като предизвикват гнойно възпаление (микроабсцеси).

- Повръщане.

ЛЕЧЕНИЕТО НЕ Е СЛОЖНО, АКО СЕ ЗАПОЧНЕ НАВРЕМЕ

Както и при други остри чревни инфекции, се прилага детоксикационна терапия, възстановяване на изгубените течности. Лечение с антибиотик - прилагат се препарати от групата на левомицетина или тетрациклина (доксициклин). Също така се предписва бисептол 480 мг - по 2 таблетки 2 пъти на ден. При липса на ефекасност от прилагането на тези лекарства се прилагат препарати от групата на фторхинолите (ципрофлоксацин, офлоксацин), гентамицин (под формата на мускулни инжекции).
Лечението обикновено се осъществява в рамките на 10 дни от нормализирането на температурата.

ЙЕРИСИНИОЗАТА УДРЯ ПО МНОГО ОРГАНИ

Често генерализираната (септичната) форма на йерисиниозата се придружава от артрит, който се проявява с болка, зачервяване и оток на ставите, най-често на коляното и глезена. Обикновено в рамките на 2 седмици се развива вълнообразен артрит - възпалението на едни от ставите преминава, след което се появява в друга става. След около 1-3 месеца и артритът постепенно затихва и преминава, без да оставя следа.

Миокардит - възпаление на сърдечния мускул - понякога се проявява като усложнение при септичната форма на йерсиниозата. Проявява се с нарушен сърдечен ритъм, тахикардия. Но миокардитът е доброкачествен и най-често отзвучава без следа. Смъртността при септичната форма на йерсиниозата е 30-60%.

Вторичната форма може да възникне самостоятелно или като усложнение на други форми на заболяването. При тази форма първите прояви (например ентерит) и вторичните симптоми са разделени един от друг от период на добро здраве. Вторичните симптоми са признак за поражението на други органи. Най-често това са ставите (артрит), сърцето (миокардит), щитовидната жлеза (автоимунен тиреоидит), черният дроб (гастрит), мозъчната кора (менингит).

Артритът често е придружен от възлова еритема - обриви по кожата под формата на големи възли, които засягат най-често коленете и бедрата. Всички увреждания на вътрешните органи при тази форма на болестта са с доброкачествен характер и обикновено преминават без следа.

Профилактиката

се състои се в правилното съхранение и обработка на храната. Преди употребата на сурови зеленчуци и кореноплодни - те трябва да се изплакват добре с топла вода, да се почистят загнилите места, а след това да се попарят във вряща вода. Продуктите се съхраняват само в рамките на срока на годност, дори и в хладилника!

Салатите трябва да се консумират само пресни: не трябва да се използват за храна не достатъчно топлинно обработени меса, особено свинското месо.