🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Юни 2014: Тегления от местните и вложения в чуждите банки

Паниката около КТБ и ПИБ се е отразила и на останалите институции с български собственици

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Изтеглените пари от клиенти на Корпоративна търговска банка преди затварянето й на 20 юни и от Първа инвестиционна банка при паниката на 27 юни са се насочили към приеманите за по-стабилни институции на пазара. Такъв извод се налага от публикуваните от БНБ финансови отчети на кредитните институции към средата на 2014 г., като според данните най-големите печеливши са Уникредит Булбанк, Сосиете женерал Експресбанк и Алианц банк България, както и към клоновете на чужди банки като френската BNP Paribas и гръцката Alpha Bank. Приток има и към някои от банките, част от гръцки групи.

Отчетите показват още, че страховете са се пренесли и към други по-малки банки с български собственици. При тях обаче има изтичане основно на корпоративния фронт, като някои от тях са загубили между 10 и 20% от фирмените депозити по това перо и по 5-10% от общо привлечените си средства.

Размерът на паниката

За пръв път от БНБ публикуваха и официални данни колко пари са изтеглени от двете банки. Според тях от 13 до 20 юни от КТБ са изтекли 907 млн. лв., или почти 13% от привлечените средствата към началото на кризисната седмица за банката. А от ПИБ само в рамките на 27 юни са изтеглени 788 млн. лв., или 10.5% от привлечените средства към предходния ден. Според редовно публикувания от БНБ доклад за състоянието на банковата система данните дават основание да се каже, че системата (с изключение на КТБ) е преодоляла ликвидния шок, на който е била подложена, като от централната банка отдават това основно на "изградените в банките и целенасочено изисквани от БНБ ликвидни буфери". В така поднесения анализ обаче се пропуска, че паниката около ПИБ и проблемите с ликвидността й бяха преодолени чрез специално емитирана емисия ДЦК за 1.3 млрд. лв., записана от другите банки, като по неофициална информация голямата част от средствата са депозирани от финансовото министерство в нея. Министерството на финансите отказва да предостави информация къде, колко и при какви условия са вложени средствата.

Изкривената картина

Благодарение на това и на изваждането на КТБ от надзорната статистика е трудно от данните да се види ясно размерът на отлива при ПИБ. Всъщност общо привлечените средства в банката за второто тримесечие дори се увеличават малко с 138 млн. лв. до близо 8.1 млрд. лв., като непосредствено преди кризисния ден са били 7.5 млрд. лв. Данните показват отлив от 343 млн. лв. при гражданите и фирмите и 408 млн. лв. приток "при други институции". Зад това число обаче седи неизвестно по размер изтичане на корпоративни депозити, което е скрито зад депозита на правителството.

Извън ПИБ привлечените средства от индивидуални потребители намаляват само при Централна кооперативна банка, Ти Би Ай банк и БАКБ. При корпоративните клиенти обаче картината е доста по-динамична като практически всички банки с българска собственост губят ресурс. Най-драстични спадове за тримесечието като процентно изменение има при Инвестбанк (20%), Търговска банка Д (17%) и Интернешънъл асет банк (14%).

Къде отиват парите

Най-голям приток сумарно от физически и юридически лица има към Уникредит Булбанк, където увеличението е общо с 560 млн. лв. Тя е пазарен лидер и освен това привлича и с името на собственика си. Силен приток и по двата канала има и към Сосиете женерал и "Алианц". При фирмите голям приток има и към гръцките Пиреос и Юробанк, който контрастира със спад при ОББ. От ситуацията в по-малка степен се възползва ДСК.

Освен бягството към качество и стабилност любопитна тенденция е и пренасочването към чужди клонове на банки от ЕС. Причината е че по европейското законодателство депозитите в тях са гарантирани не от местния фонд за гарантиране на влоговете, а от този на съответната друга държава членка. Така предвид  очакването българският фонд, в който има 2.1 млрд. лв., да отиде изцяло за покриване на гарантираните суми на вложителите в КТБ (3.6 млрд. лв.), при проблеми в други местни банки може да има трудности и да се забави изплащането, което явно е направило BNP Paribas и Alpha bank атрактивни за индивидуални вложители.

За първото шестмесечие печалбата на банковата система е 408 млн. лв., което обаче не включва отчетената от квесторите на КТБ загуба от обезценки, с която положителния резултат се свива до 332 млн. лв. Дори и при този ефект обаче печалбата остава по-висока от реализираните 318 млн. лв. за банковата система (и 299 млн. без КТБ и Креди агрикол) към средата на 2013 г. Това се дължи основно на по-малки разходи за обезценки, които за банките без КТБ се свиват с около 46 млн. лв. до 428 млн. лв.

25 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    etv52306337 avatar :-?
    etv52306337
    • - 14
    • + 31

    "Капитал" много Ви моля, сериозна медия сте и автора на статията е един от най-добре познаващите материята журналисти в България, но престанете да внушавате и вменявате, че банките с български капитал и собственици са с по-малко доверие. Това не е точно така. Доверието е ниско в политическите ни лица и субекти, а не сред българските банкери и причината вероятно е цялостната ни нагласа като общество към нас самите и вероятно тежкия за обществото период на първоначално натрупване и преразпределяне на капитал през 90-те в който банките у нас играха активна роля. Много добре сте наясно, че която и да е, дори имного добре управлявана банка в света може да изпадне в ликвидна криза при срив в доверието (заложено е в съвременния модел на банкиране), а от там до фалит. Последните 5 години бяха много показателни със случилото се в САЩ и Европа с едни от най-престижните и големи банки. Разбира се изключвам КТБ, че там и в БНБ май не са наясно със скелетите и, а и нали е "изпусната" банка. Все пак България е имала и има успешни български банкери, като Буров

    Нередност?
  • 2
    krastitel avatar :-|
    krastitel
    • + 21

    Интересно каква е динамиката на депозитите в лева и евро от началото на тази година и особено от май насам...

    Публикувано през m.capital.bg

    Нередност?
  • 3
    krastitel avatar :-|
    krastitel
    • + 4

    Интересно каква е динамиката на депозитите в лева и евро от началото на тази година и особено от май насам...

    Публикувано през m.capital.bg

    Нередност?
  • 4
    velian avatar :-|
    volarok
    • + 3

    До коментар [#3] от "krastitel":
    Интересно каква е динамиката на депозитите в лева и евро от началото на тази година и особено от май насам...

    http://www.capital.bg/biznes/finansi/2014/07/23/2349230_nad_1_mlrd_lv_sa_bili_iztegleni_ot_bankite_prez_juni/

    Нередност?
  • 5
    dimitrov21 avatar :-|
    дурак
    • - 1
    • + 12

    Цитат на Капитал :
    ..............

    Юни 2014:

    Тегления от местните и вложения в чуждите банки Паниката около КТБ и ПИБ се е отразила и на останалите институции с български собственици

    ************************


    нормална реакция на хората - търсещи сигурност за парите си

    Капитал дава изпреварваща информация

    Паниката винаги пренасочва капиталите на друго място

    Нередност?
  • 6
    dimitrov21 avatar :-|
    дурак
    • + 9

    [quote#0:"Капитал"] Тегления от местните и вложения в чуждите банки [/quote]

    всеки преценява доколко сигурни са банките с чуждо участие

    и взема решение , за което носи Лична отговорност

    Нередност?
  • 7
    abygale avatar :-|
    abygale
    • - 1
    • + 17

    Цитатът по-долу е много интересен и отново поставя въпроса - защо на КТБ бе отказана ликвидна подкрепа, за разлика от ПИБ?

    "В така поднесения анализ обаче се пропуска, че паниката около ПИБ и проблемите с ликвидността й бяха преодолени чрез специално емитирана емисия ДЦК за 1.3 млрд. лв., записана от другите банки, като по неофициална информация голямата част от средствата са депозирани от финансовото министерство в нея."

    Нередност?
  • 8
    bat_sali_pr avatar :-|
    Bat Sali Prezident
    • - 6
    • + 21

    "Изтеглените пари от клиенти на Корпоративна търговска банка преди затварянето й на 20 юни и от Първа инвестиционна банка при паниката на 27 юни са се насочили към приеманите за по-стабилни институции на пазара"

    И кои са по стабилните институции на пазара?!?!?!
    Всички работят по едни и същи схеми. Всичко е въпрос на време :)

    Нередност?
  • 9
    nspassov2007 avatar :-|
    nspassov2007
    • - 1
    • + 10

    Българите не сме много глупави и знаем обичта на ,,българските банки,, към чуждите пари.

    Нередност?
  • 10
    kardinalat avatar :-P
    kardinalat
    • + 6

    До коментар [#1] от "etv52306337": на теория - добре,ама я дай 3-4 настоящи?

    Още по-интересно ще бъде при евентуално присъединяване към единния банков надзор какво ли ще отчете за първите 3-и.

    Нередност?
Нов коментар