🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Ще го бъде или няма да го бъде

Най-големият британски туроператор Thomas Cook се бори за своето оцеляване

От Thomas Cook съобщиха, че финансовите проблеми няма да нарушат оперативната им дейност
От Thomas Cook съобщиха, че финансовите проблеми няма да нарушат оперативната им дейност
От Thomas Cook съобщиха, че финансовите проблеми няма да нарушат оперативната им дейност    ©  Reuters
От Thomas Cook съобщиха, че финансовите проблеми няма да нарушат оперативната им дейност    ©  Reuters
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Фалитът на един от най-големите български туроператори, "Алма тур БГ", през изминалото лято напълни морските летища на България за няколко седмици с изоставени туристи. Ситуацията се натегна дотолкова, че премиерът Бойко Борисов привикваше на отчет представители на закъсалия туроператор и неговия основен длъжник – авиокомпанията "България ер".

За тези, които си мислят, че това е български синдром, нека погледнат какво се случи преди дни. Вторият по големина в Европа и най-голям във Великобритания туроператор Thomas Cook призова своите кредитори да му отпуснат допълнително финансиране от 100 млн. паунда и да предложат спасителен план. Искането дойде само месец след като дружеството договори друг краткорочен заем от 100 млн. паунда.

Самопризнанието за финансовата нестабилност срина акциите на компанията, търгувана на Лондонската фондова борса. Новината накара дори британския премиер Дейвид Камарън, подобно на българския си колега, да поиска отчет от икономическото министерство за състоянието на туристическата компания, съобщи Reuters. Пред британския парламент премиерът коментира: "Действително поисках икономическият департамент да изготви доклад какво точно се случва с Thomas Cook, защото смятам за важно да се гарантира, че този бизнес е в здраво състояние."

Най-лошият рожден ден

Новината за финансовата нестабилност на туристическата компания дойде в ден, който иначе трябваше да има наздравици. Нейният едноименен създател е роден на 22 ноември 1808 г. Точно 203 г. по-късно изпълнителният директор на туроператора Сам Вийхаген призна, че съществуването й е застрашено и, че преговаря с кредиторите за нейното спасяване.

Thomas Cook е смятан за най-старият туроператор в Европа. На година осигурява почивката на 22 млн. туристи. През 2007 г., която беше пикова в бизнеса му, Thomas Cook се сля с MyTravel и създаде компания, оценявана на 3.2 млрд. паунда.

Признаването на ликвидната безпомощност на номер две в британския туризъм, срина акциите със 75%. Оценката на компанията се изпари до смешните 89.3 млн. паунда. Това в комбинация с тежката задлъжнялост от 900 млн. паунда изплаши инвеститорите и кредиторите. Мениджърът на фирмата Сам Вийхаген се опита да изпрати положително послание и да успокои пазара: "Туроператорът има силен бизнес и го очаква страхотно бъдеще. Ние изпълняваме оперативната си дейност като в нормално време - полетите летят навреме, офисите ни са отворени и ние продължаваме да приемаме резервации." Безуспешно.

Мениджмънтът на туристическата компания поиска допълнителното кредитиране, за да може фирмата да премине през тежките за бизнеса зимни месеци. Това е период, през който туроператорите по правило имат значително по-малко приходи в сравнение с летния сезон. В същото време банките кредиторки назначиха Ernst&Young за външен консултант, който да им предложи спасителен план за туроператора.

Ефектът на доминото

Причината да се стигне до това притеснително състояние е комплексна. От една страна, това са дълговете, натрупани през последните години. От компанията дават и друго обяснение - непостигнатите бизнес резултати в някои от най-важните пазари като Русия или Франция. За руснаците най-търсените дестинации били Египет и Тайланд. Напрежението в едната изплашила туристите и те не запазвали почивки там. Другата от месеци била под вода. Отделно Thomas Cook записа една неуспешна инвестиция в Русия със създаването на смесеното дружество Intourist.

Мениджърите на Thomas Cook обещават, че няма да има проблем за туристите. Ако случайно направените резервации не могат да бъдат изпълнени, туристите би трябвало да бъдат обезщетени от професионалните застраховки, които туроператорите имат. Въпреки това експертите очакват да има сътресения, при това не само за Thomas Cook, но и за целия туристически бизнес.

"Финансовите проблеми плашат клиентите като призраци. Thomas Cook изпрати ужасяващо съобщение към потенциалните си клиенти", коментира анализаторът от Numis Wyn Ellis, цитиран от The Daily Telegraph. И е логично - никой не би си купил почивка от туроператор, за който не се знае дали ще оцелее. Това още повече ще влоши състоянието на европейския номер две, тъй като няма да събере планираните приходи, на които разчита.

Останалите големи туроператори ще усетят кризата на конкурента си както с положителен, така и с отрицателен знак. "Конкурентите се очаква да се възползват от възможността да заграбят пазарен дял", коментира Wyn Ellis. Туристите, които ще подхождат внимателно към пакетите на компанията в затруднение, просто ще избират между другите предложения. В по-общ план обаче историята на британския туристически титан спуска перде на недоверие върху цялата туристическа индустрия. При положение че модел, като Thomas Cook може да изчезне, какво гарантира, че същата съдба няма да сполети и другите компании. Не е тайна, че целият бизнес функционира на гърба на дълбока задлъжнялост и е въпрос на изключително ефективен мениджмънт, който да запази спокойствието на кредиторите. А то точно в този момент е болезнено крехко.

"Това, което се случва с Thomas Cook, в никакъв случай не ни радва. Точно обратното. Случилото се е лош сигнал за цялата индустрия. Все още е рано да се каже какъв ще е прекият ефект от финансовите проблеми на компанията, в по-общ план ще направи участниците в бизнеса неспокойни", коментира пред "Капитал" представител на един от конкурентите на фирмата в България.

От Острова до Полуострова

Нестабилността на британския туроператор неминуемо ще се усети и в България. Той е един от най-важните участници в туристическия пазар тук. Всяка година през Thomas Cook и дъщерните му компании в страната идват над 180 хил. туристи за летен и още между 10 и 15 хил. за зимен туризъм. През зимата компанията води предимно англичани, а лятото - представителен западноевропейски микс.

Деница Колева от компанията "Елит турс", която е основният партньор на британците за морските програми, каза пред "Капитал", че засега няма сигнали на притеснение. "Получихме официалната информация от компанията, че в оперативната работа няма да има нарушения. Записванията вървят и по план трябва да имаме с 15% повече зимни туристи от миналата година", обясни и Севда Иванова, която е представител Thomas Cook по зимните програми.

Дори фирмата от Острова да успее да укрепи финансовото си състояние и да получи благословията на своите кредитори, предпазливостта на клиентите й ще имат пряк ефект върху записванията за България. Възможно е компанията да не може да изпълни заложените контингенти за България, което да се отрази и на отношенията с хотелиерите тук.

Ако се случи по-лошият сценарий и компанията обяви фалит, това ще се усети чувствително в България. Може би част от общата бройка от над 200 хил. туристи ще се разпредели към конкурентните компании, но може да се пренасочи и към други пазари.

Историята е показала, че когато една туристическа компания тръгва да потъва, тя се нагълтва с вода много по-бързо от много други бизнеси. Туристите се разбягват за дни и я оставят с купища непродадени почивки. Такива примери имаше достатъчно. През 1991 г. втората по големина тогава туристическа компания във Великобритания - International Leisure Group на бизнесмена Хари Гудман се срина за миг заради първия конфликт в Ирак. През 2004 г. MyTravel попадна във финансови затруднения и трябваше да бъде реструктурирана по схемата дълг срещу собственост. Споменът за изчезналата авиокомпания SkyEurope е още пресен. От тази година и България се записа в историята с "Алма тур БГ". Дали в групата ще влезе още един британски туроператор ще се види скоро.

Дългата история накратко

Първата екскурзия на Thomas Cook е записана през 1841 г. от Лейчестър до Лоубъроу. През 1855 г. е и първото международно пътуване на британеца Кук. Това е началото на една компания, която през успешните години ще бъде оценена на над 3 млрд. паунда и ще организира почивките на над 20 млн. туристи по света.

През 1919 г. Thomas Cook & Son е първият травел агент, който започва да продава ваканции със самолет. В средата на миналия век компанията е одържавена, а през 1972 – приватизирана от консорциум от няколко инвеститора.

През 2001 г. Thomas Cook беше придобита от C&N Touristic AG, част от германската Arcandor. През 2007 г. Thomas Cook и MyTravel Group се сляха в Thomas Cook Group, листвана на борсата в Лондон. Arcandor запази 52.8% акциите. Две години по-късно германската група, която беше една от най-големите ритейл компании тогава, обяви фалит, а акциите й смениха собствеността си през борсата.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    bdamyanov avatar :-|
    bdamyanov
    • + 1

    Интересна статия, но започва с неточно твърдение – Алма Тур е длъжник на България Ер, а не обратното...

    Нередност?
Нов коментар