Оръдия за изкуствена кал

Директорът на парк "Витоша" попадна под кръстосан медиен огън в поредна битка от войната около промените в закона за горите

"Витоша ски" АД спря съоръженията с аргумента, че заради изисквания в Закона за горите, ски зоната е в "обективна невъзможност да работи
"Витоша ски" АД спря съоръженията с аргумента, че заради изисквания в Закона за горите, ски зоната е в "обективна невъзможност да работи
"Витоша ски" АД спря съоръженията с аргумента, че заради изисквания в Закона за горите, ски зоната е в "обективна невъзможност да работи    ©  Надежда Чипева
"Витоша ски" АД спря съоръженията с аргумента, че заради изисквания в Закона за горите, ски зоната е в "обективна невъзможност да работи    ©  Надежда Чипева
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Ако приемем, че за да спечелиш войната, трябва да победиш в поредица от битки, може да се каже, че няколкогодишната война между управата на природен парк "Витоша" и собственика на повечето ски съоръжения в планината край София навлезе в поредната си фаза, която може да се окаже и решителна. А битката се поведе на всички фронтове – в парламента, с протести по улиците, в част от медиите и в изпълнителната агенция по горите към Министерството на земеделието.

В сряда парламентарната комисия по земеделието прие с гласовете на депутатите от ГЕРБ спорната поправка в Закона за горите, която позволява върху горски територии без промяна на предназначението на земята да се учредява право на строеж за изграждането на ски писти. Докато народният представител от мнозинството Емил Димитров (концесионер на ловното стопанство "Елен" и собственик на гори в Етрополския балкан) убеждаваше колегите си, че няма нищо лошо в това териториите със ски писти да си остават в горския фонд, защото след това мястото може лесно да се залеси отново, еколози от коалицията "За да остане природа в България" проведоха втория си протест срещу поправката. Те се опасяват, че промените ще позволят много по-лесно разширяване на писти и строеж на нови, като с това ще се наруши естественият екологичен баланс в големи райони в планините. Насрещните аргументи са, че с поправките се създават по-добри условия за развитие на ски туризма и се регламентират по-ясно процедурите за инвестиране в планината. Докато еколозите протестираха, другата страна контраатакува от неочаквана посока.

На всички фронтове

Случайно или не, гласуването на въпросната поправка съвпадна с поредица от публикации в няколко столични вестника - "Уикенд", "Телеграф" (собственост на "Нова българска медийна група" на Ирена Кръстева, майка на депутата от ДПС Делян Пеевски) и в. "Република" срещу директора на природния парк "Витоша" Тома Белев. В тях той беше обвинен в конфликт на интереси заради участието си в неправителствени организации и в присвояване на големи средства от европроекти. Като посочените суми в различните публикации варираха и достигнаха до внушителните 150 млн. лева (в. "Уикенд"). Белев беше наречен "зеления кръстник" (в. "Република") и "глава на зеления октопод" (сайта "Всеки ден"), а еколозите от "Да остане природа в България" - "зелена мафия".

Към офанзивата срещу директора на природен парк "Витоша" и коалицията "Да остане природа в България" се включиха и няколко екосдружения, между които асоциация "Еко Струма 2000", сдружение "Евромодел" и Националната гражданска позиция "Природата за хората и регионите". Те излязоха с обща позиция срещу протестите срещу промените в Закона за горите. В нея те обвиниха "Да остане природа в България", че "застрашават устойчивото развитие" на страната, и се опитват да "спрат инвестициите в България". Пред "Капитал" към това председателят на "Природата за хората и регионите" Филип Цанов прибави още няколко аргумента: "Това предложение го имаше първоначално в законопроекта за горите, който беше приет през март миналата година. Но отпадна преди второто четене в парламента след среща между министъра на земеделието Мирослав Найденов, Тома Белев и представители на коалицията "Да остане природа в България". На нея те са заплашили, че ако тази поправка бъде приета, ще сезират Брюксел за нерегламентирана държавна помощ за ски туризма", каза той. Другите му аргументи са, че приемането на текста не застрашава по никакъв начин природата, защото според анализа на сдружението общата горска територия в страна е 3 900 000 хектара, а всички заявени проекти за ски писти на Витоша, в Берковица, Костенец, Сапарева баня и останалите ни зимни курорти са за площ от 12 000 хектара, или 0.03% от всички гори.

Има проблем – има конкурс

Междувременно Изпълнителната агенция по горите обяви в средата на декември миналата година конкурси за нови директори на 8 от общо 11-те природни парка в България. Между тях е и парк "Витоша". В момента тече срокът за подаването на документите, а резултатите ще станат известни в края на февруари.

Макар че конкурсите се провеждат съгласно Закона за горите, който изисква директорите на регионалните дирекции по горите и на специализираните териториални звена да се назначават след провеждането на конкурс, еколози се усъмниха, че това ще се превърне в удобен повод директорът на природния парк "Витоша" да бъде отстранен. В подкрепа на това те посочиха твърденията във въпросните публикации, които се позовават на Изпълнителната агенция по горите, че дори и да се яви на конкурса, Белев няма да го спечели. "Не смятам, че е нормално Витоша да не се развива в продължение на години. Тома Белев твърди, че през годините са усвоени 4 млн. лв. за парка, но аз не виждам нещо да е направено. Ето например едната част от Драгалевския лифт не е ремонтирана от изграждането му през 1954 г.", отправи обвинение и Филип Цанов.

"Всичко това с платените статии и черният PR говори за една добре организирана и платена кампания срещу Тома Белев, защото той се явява пречка за тези, които не желаят да спазват закона", заяви за "Капитал" Петко Цветков, и.д. изпълнителен директор на Българска фондация "Биоразнообразие", която е част от коалицията "За да остане природа в България". "Поради силата на парите тези хора смятат, че са над закона. В конкретния случай това са Цеко Минев и депутатът от ГЕРБ Емил Димитров, който има интереси в ловния и горския бизнес и стои зад прокарването на поправката в Закона за горите", добави още той. Според Цветков доста учудващо е, че от агенцията по горите досега не са заели официална позиция по нападките над техния служител и категоричните твърдения за евентуалното отстраняване на Белев след конкурса. Членът на борда на директорите на "Витоша ски" АД Петър Петров нарече глупости твърденията, че дружеството стои зад публикациите срещу Тома Белев. "Това е нелепо и абсурдно. Ние нито имаме тази възможност, нито контролираме медийния пазар", добави той.

"Капитал" се обърна към агенцията по горите с въпроса дали служители от ведомството са правили подобни изказвания и какво е официалното становище по въпроса. Оттам отговориха следното: "Официално от Изпълнителната агенция по горите не са правени подобни изказвания, становища и заключения, които да предрешат конкурса за директор на природен парк "Витоша". Всеки кандидат, отговарящ на задължителните условия за заемане на позицията директор на дирекция на природен парк, може да участва в конкурса. Всяка кандидатура ще бъде разглеждана от комисия и кандидатите ще се оценяват по определени критерии." А относно твърденията, че информацията за предрешен конкурс е изтекла от агенцията по горите, оттам казаха, че са "разпоредили проверка по случая".

Атаките са от години

Директорът на природния парк "Витоша" Тома Белев има обяснение за атаките срещу него. Пред "Капитал" той разказа, че те са започнали преди четири години, когато в телефонен разговор му предложили 100 хил. лв. като дарение за Витоша. (Бюджетът на парка е 120 000 лв. годишно и даренията са един от начините за допълнително финансиране.) "Когато ги помолих да дойдат при мен, за да можем да оформим дарението със съответните документи, те ми казаха, че ми предоставят средствата да ги използвам както намеря за добре. И тогава аз отказах", казва Белев. Предложението не било подновено, но за сметка на това в агенцията по горите завалели сигнали за нарушения от страна на директора и започнали проверки. От различни институции - Сметната палата, Агенцията за държавна финансова инспекция, инспектората на агенцията по горите и на Министерството на земеделието. "Случвало се е наведнъж да ни се правят по четири-пет проверки, а проверяващите да са повече от 17-те служители на парка", казва Белев.

Дежа вю

Всъщност сегашната кампания срещу Белев много прилича на тази от края на мандата на тройната коалиция, когато също имаше опити да бъде отстранен от директорския пост. Тогава при една от проверките били намерени нарушения. "Независимо че впоследствие беше установено от следваща проверка, че всички тези твърдения са неверни, информацията излезе в медиите, защото натискът да бъда освободен беше голям", продължава Белев. И добавя: От медиите научил и че му е издадена заповед за освобождаване от директорския пост на природен парк "Витоша". За да излезе от ситуациятаь тогавашният началник на агенцията по горите го наказал със забележка. "Аз обжалвах наказанието в съда и то беше отменено", казва Белев. Категоричен е, че сегашните публикации в медиите, че е в конфликт на интереси и че е злоупотребявал със средстваь са същите обвинения, каквито са били отправяни към него и тогава. "Има произнасяне на комисията за разкриване и предотвратяване на конфликт на интереси, че не съм в конфликт на интереси. Но веднага след произнасянето й се внася друг сигнал, започва нова проверка и така до безкрайност", казва Белев.

"Капитал" се обърна към изпълнителната агенция по горите дали е имало и има ли проверки срещу директора на парк "Витоша" и с какви заключения са излезли институциите. Получихме следния отговор: "Във връзка с извършена проверка от Инспектората на Министерството на земеделието и храните на дейността на дирекция на природен парк "Витоша", в деловодството на Изпълнителната агенция по горите е постъпило копие от Решение от 11.10.2011 г. на комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси. С него е установено, че по отношение на Тома Георгиев Белев – директор на ДПП "Витоша", не е налице конфликт на интереси. Решението не е окончателно и подлежи на протест пред Административен съд – София град."

Минало несвършено

Освен с неуспешния опит с подкупа Тома Белев има още две обяснения за сегашната атака срещу него. Едното е свързано с настояването му всички ползватели да си плащат дължимите за това такси. "В стария закон за горите ползването на държавните територии се плащаше по определен начин. Когато нямаш строителство, а ползваш една площ примерно за ски писти, се плащаше една такса от 12 лв. на декар за месец. Когато имаш обаче някакви сгради и съоръжения, които нямат вещни права, но извършваш стопанска дейност, таксата е вече 1.20 на кв.м на ден", казва Белев. По думите му за най-големия ползвател "Витоша ски" АД само за съоръженията на център "Алеко", които са без предоставено право на строеж, тази сума възлиза на около 700-800 хил. лв. годишно. "Наскоро разбрах, че никой не е искал тази сума от ползвателите и те никога няма да я платят", добавя Белев. За проблема той уведомил тогавашния началник на агенцията по горите. Била назначена комисия, която установила същите нарушения.

По-странното обаче е, че оттогава собственикът на имота – държавното горско стопанство – София, не е направило нищо, за да си вземе таксата. "Г-н Белев е специалист по всичко. Първо има държавни органи, които трябва да преценят дали трябва да се плаща така такса. Но досега няма отправено  такова искане към "Витоша ски" АД", каза Петър Петров. И добави: "Попитайте дали предишният собственик, "Въжени линии", са плащали някога някакви такси." Петров заяви и че ще сезират прокуратурата за тези твърдения. 

Тома Белев е убеден, че спирането на лифтовете на Витоша от собственика "Витоша ски" АД в началото на зимния сезон е част от кампанията на фирмата за оказване на натиск за приемането на поправките в закона за горите и отстраняването му от директорския пост. "Твърденията, че тези лифтове не могат да се включат, защото трябва да се произнесе комисията за технически надзор, не отговарят на истината, защото никой не е питал комисията, а и държавата вече каза, че няма пречка съоръженията да се ползват в този вид", казва Белев. По думите му така преди време от "Витоша ски" АД твърдели, че заради лошия закон не могат да си категоризират пистите. "Говорих с Министерството на икономиката и се оказа, че за пистите на Витоша никой не е искал категоризация. Последното искане е от 2007 г. от един от предишните собственици на съоръженията, които не са представили всички документи и процедурата е спряна 2009 г. До днес никой не е искал категоризация", заявява Белев. Обяснението пък на Петко Цветков от Българска фондация "Биоразнообразие" за спирането на лифтовете е, че "собственикът няма достатъчно средства да поддържа съоръженията и това е оправданието да не си изпълнява приватизационния договор".

Тома Белев има и обяснение за обвиненията на други екосдружения към протестите на коалиция "За да остане природа в България" и дейността му като директор на парк "Витоша".

"Познавам гражданския сектор от 1986 г., защото съм участвал в създаването му. Считам, че няма екоорганизации в България, които да не познавам. Но тези, които излязоха с позиция за приемането на промените в закона за горите, не познавам. В България има много фенове на пустините. Те може да са много кресливи, с голяма подкрепа на местните икономически олигарси, но това са малкото българи", казва Белев. По думите му те са фенове на застрояването, защото в много от курортите ни се изгради леглова база, по-голямата част от която стои празна дори през сезона, и целта им е да се подпомогне продажбата на тези имоти.

Иначе не крие, че участва активно в граждански сдружения. Председател е на УС на федерация на природозащитни сдружения "Зелени Балкани", което е в коалицията "За да остане природа в България". "Гражданското общество е в основата на конституцията. Никога няма да се откажа от правата си като човек, за да задоволя интересите на някаква фирма и на някакви хора, които считат, че държавните служители нямат никакви права", казва Белев. Както и няма да приеме философията, че безплатен обяд има и държавата може да го плати. "Тази атака срещу мен е да дойде някой, който е по-благосклонен да пише положителни становища", заключава Белев.

Резултатите от конкурса за нов директор на природен парк "Витоша" ще станат ясни в края на февруари, а желаещите да участват в него могат да подават документи до 30 януари. От агенцията по горите отказаха да кажат има ли вече кандидати да се борят за поста. Засега е сигурно, че Тома Белев ще участва в конкурса. Сигурно е също, че промените в закона за горите ще продължат да създават доста напрежение.

86 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    borabora54 avatar :-P
    borabora54
    • - 6
    • + 85

    Ха-ха-ха... после пистите можели лесно да се залесят!.... Повече от очеВАДНО е, че Държавата се управлява от изключително прости хора - съответните ресорни министри по проблема, подкрепяни от кокошарника на ГЕРБ в парламента и парично, лобистки и всякакси зависими от неграмотници като Миневци, Димитровци и всякаква подобна паплач...

    Нередност?
  • 2
    bigman avatar :-P
    BGman1
    • - 3
    • + 100

    Оръдия за изкуствена кал
    ============
    Заглавието кефи...точно в десятката...

    Нередност?
  • 3
    mapto avatar :-P
    mapto
    • - 2
    • + 52

    Страхотна идея - да се документират "съвпаденията" в една пропагандно-лобистска кампания. Най-вероятно сте го правили и друг път. След около 20тия случай можете даже да направите и мета-ревю с анализ, включващ най-предпочитаните техники и агенти.

    То си е един вид маркетингово проучване: ако искаш един ден от мутра да се превърнеш в общественик, към кого можеш да се обърнеш и какви са тарифите. Един вид, при разкриването на нов пазар, се търси ниша за нови пазарни анализи.

    Нередност?
  • 4
    assenovg avatar :-|
    Georgi
    • - 3
    • + 80

    Много хубава статия от уважаван вестник. За съжаление 50% от хората, които го четат, не живеят в България по обясними причини (част от тях описани в статията).

    Нередност?
  • 5
    a.nice avatar :-|
    Надежда
    • - 141
    • + 9

    "Икономвдия" води някаква война срещу ски спорта в България.

    Нередност?
  • 7
    grazhdanin avatar :-|
    гражданин
    • - 2
    • + 74

    Браво на автора и на Капитал!
    Докато има такива журналисти и такива медии все още има надежда да останем в България!

    Нередност?
  • 8
    joan12 avatar :-|
    joan12
    • - 5
    • + 56

    До коментар [#5] от "a.nice":

    Ха ха ти водиш кампания срещ Тома Беев, когото Витошки ски искат да свалят. Ходил ли си на Витоша. Харесват ли ти съораженията на Витошки ски. Що не си ги оправят. Трябва ли Витоша да заприбича на мол, за да се чалнеш, че това е планина. Що трябва да се изсичат гори за 3 месеца.

    Нередност?
  • 9
    ee3si avatar :-|
    ee3Si
    • - 22
    • + 39

    До коментар [#8] от "joan12":

    Ти май нещо не си много в час, кои съоръжения да си оправят - Романски ли, Спас, Драгалевски лифт ли - всичките са от 60-те г. на миналия век. Пробвал ли си напоследък да оправиш Москвич 407 примерно - дори и пари и желание да имаш, пак части няма да намериш, освен ако сам не си ги изфабрикуваш в мазето. Аз лично преди 20-тина години съм помагал да се оправя Спас и да се поддържа да работи криво ляво - и тогава всичко беше самоделка и много ентусиазъм, а в момента би било мазохизъм да се поддържат такива съоръжения в действие. За безопасност въобще не споменавам, както и за капацитет - тези лифтове дори да се подкарат не могат да извозят повече от 200-300 човека на час, който някога е висял на опашка на Витошките съоръжения, само той би разбрал за какво става дума. А тука умрат да се изказват хора които не са стъпвали на Витоша - ни зиме ни лете. И тука си идваме на думата за 3-те месеца - ако се беше качвал на Витоша щеше да знаеш че и Драгалевския лифт и Романски и Кабината се ползват целогодишно, е трябва и времето да е хубаво, а то освен през 3-4 зимни месеци е повече от добро.
    Не съм симпатизант на Цеко и компания, не ми харесват методите им на разграбване на всичко до което се докопат и опитите им да унищожат конкуренцията, но съоръженията на Витоша си имат сериозна нужда от подмяна с нови, на някои места има нужда от корекции на трасетата, но всичко това може да се постигне без почти да падне и едно дърво, което ни връща в основната причина да седим и да си говорим тези неща тука - нежеланието на държавата да прилага регулации и закони еднакво за всички, (удобно)нежелание да се подписват правно изчистени договори и концесии и т.н.
    Фактите са, че част от проектите на Витоша ски за новите съоръжения целят да се измести ски центъра от хижа Алеко и по този начин напълно да се унищожи и малкото конкуренция която съществува там, по отношение на ски училищата. Ако държавата си влезе в ролята, много лесно биха могли да ги озъптят и да ги накарат да си преработят проектите така, че да се запази Алеко като ски център - Симеоновски лифт да си ходи до горе по сегашното трасе, Романски да се подмени и скъси до подножието на Малкия резен, пак по сегашното трасе, Заека да се подмени с нещо съвременно и да се удължи до подножието на Черни връх, за да има връзка с влековете там, Драгалевски лифт да се подмени и удължи до платото над Голи връх - до тука говоря само за корекции и подмяна за които няма да има нужда от сеч. Е тук таме ако съществуващите просеки са тесни за по съвременни съоръжения, може да се наложи леко прочистване, което в 90% от случаите ще е минимално. Така че работата може да стане и много елегантно, но еко-талибаните не щат нищо да се пипа на Витоша и Цеко използва това да си подмени законите и да станат нещата по неговия начин, да убие конкуренцията и в последствие да превърне Витоша в някакво подобие на Банско, а нас да прогони да си караме ски в Алпите...

    Нередност?
  • 10
    pliok avatar :-|
    Пльок
    • - 4
    • + 35

    [quote#9:"ee3Si"]но еко-талибаните не щат нищо да се пипа на Витоша и Цеко използва това да си подмени законите и да станат нещата по неговия начин, да убие конкуренцията и в последствие да превърне Витоша в някакво подобие на Банско, а нас да прогони да си караме ски в Алпите...[/quote]
    Съгласна. Нещата наистина могат много елегантно да се направят. И незапознатите винаги забравят, че не цеко и компания, ами едни австрийци се опитаха да пооправят лале едно и две, а Витоша Ски сложиха само някакви калпави оръдия на НАЙ-неподходящите места на пистата и оп 'ние искаме да оправим пистите'. Трънки. Та срещу австрийците нямаше активисти, имаха си планове и всичко супер. Но тук вече се появи мафиотщината, която прояжда всичко, и ги изгони...

    Предлагам още една форма на протест: всички да подадем кандидатури за нов директор на природен парк "Витоша" - пък да видим по какви критерии ще ни откажат :)

    Нередност?
Нов коментар