Начало
НачалоЗдравни новиниСтволови клетки възстановяват паметта при мишки
Стволови клетки възстановяват паметта при мишки 02 ноември 2007

Американско проучване, проведено с мишки, показва, че собствените стволови клетки на мозъка може би имат способността да възстановят паметта след травми. Тези нервни стволови клетки действат, като защитават съществуващите клетки и образуват нови синапси между невроните.

Чрез експериметни учени от Университета в Калифорния са успели да възстановят паметта при гризачи три месеца след иницииране на лечението. Откритието може да отвори нова врата към лечението на мозъчни травми, инсулт и деменция, обясняват експертите.

"Това едно от първите проучвания, което показва, че трансплантацията на стволови клетки може да се използва за възстановяване на паметта", отбелязва главният автор на проучването д-р Матю Блъртън-Джоунс. "Отдавна се знае, че стволовите клетки са идеални при лечение на болести, които предизвикват загуба на моторните спосовбности, но това проучване показва, че първите могат да бъдат ползотворни за запазаването на паметта при мозъчни травми или при болестта на Алцахймер", допълва докторът.

Бъртън-Джоунс и колегите му са използвали генетично модифицирани мишки, които по естествен път развиват мозъчни лезии. Учените разрушили клетките в област в мозък, наречена хипокампус. За тези клетки се знае, че имат основна роля във формирането на паметта и че са първите клетки, които умират след травми. За да тестват паметта на мишките, учените извършили тестове на здрави и мозъчно увредени мишки за тяхната способност да се ориентират и да познават предметите.

Здравите мишки си спомняли заобикалящата ги среда в 70% от случаите, докато при мишките с увреден мозък процентите клоняли към 40. Относно спомнянето на обекти, 80 % от здравите мишки са успели да запомнят местоположението на дадени обекти, докато при другата група успеваемостта била 65%.

Учените ижектирали всяка мишка с 200 000 нервни стволови клетки. След това отново провели тестовете. Мишките с мозъчно увреждане сега си спомняли в 70% от случаите обкръжението около себе си - точно колкото здравите мишки. Мишките, които не са били инжектирани със стволови клетки, не получили подобрение.

Авторите на проучването установили още, че при здравите мишки инжектираните стволови клетки са се разпространили из целия мозък, докато при мишките с мозъчни лезии клетките мигрирали към хипокамуса. Само 4% от тези стволови клетки се превърнали в неврони, което показва, че стволовите клетки по-скоро поправят съществуващите клетки, отколкото да заменят умрелите мозъчни клетки.

Учените провеждат изследване на мишки, болни от Алцхаймер, като според тях "първоначалните резултати са обнадеждаващи".

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator