Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

„Завръщане в бъдещето...или пък в миналото?” – Какво послание носи ретроградността на планетите

27 Август 2010 / 08:08:32  GRReporter
6806 прочитания

Автор: Гали

 

Ще направя едно леко отклонение преди да продължа по темата за управлението на домовете. Причината е, че между 20 август 2010 и 14 септември 2010 г. Меркурий е в т.нар. ретроградно движение. Специално при Меркурий такива периоди има около 3 пъти годишно – приблизително през 4 месеца за по-около 21 дни. Всъщност това е планетата, която най-често влиза в такова движение.

За останалите планети честотата е друга. Практически през по-голямата част от годината винаги има поне една ретроградна планета.

Що за явление е това ретроградно движение и какъв смисъл има?

Всяка планета (с изключение на светилата Слънцето и Луната) движейки се по орбитата си има периоди, в които, гледано от земята, техния път е необичаен – обръща си посоката – и планетата изглежда че се движи назад. Тези периоди се наричат ретроградни.

Много астролози на съвремието (а и не само) считат, че ретроградната планета е някак блокирана в изявата си. Тъй като от земната ни позиция тя се вижда, че се движи назад, твърде лесно е да се попадне в капана на повърхностната интерпретация и да се възприеме като нещо негативно. Не правете аналогия между думата „ретрограден” с назадничав, дегенериращ, упадъчен, влошаващ се, отстъпващ. Смисълът е „връщам се назад; за да мина отново, но по друг начин”.

Сега ще се спра на малко астрономически факти, за да придобиете по-ясна представа за ретроградното движение на планетите. Както се подразбира, астрономическите факти имат ключово значение и за самата интерпретация от астрологична гледна точка.

Да погледнем планетите разположени в права линия – ето така:

planet lineup

 

Обърнете внимание къде е Земята. Планетите, чиито орбити са между Слънцето и Земята, носят названието вътрешни планети. Това са Меркурий и Венера. Другите планети, чиито орбити са зад земната (Земята е между Слънцето и тях), се наричат външни планети. Това са Марс, Юпитер и Сатурн (плюс Уран, Нептун и Плутон). Термините от латински са съответно inferior (вътрешни) и superior (външни). Всички които ползват английски език, могат да си преведат сами тези думи. Inferior означава „нисш, по-нискостоящ”, а superior – „висш, по-старши, по-високостоящ”. Тези термини имат своя смисъл, но не за това иде реч сега. Само ще спомена, че няма нисши и висши планети по смисъла на кой е по-по-най.

Вътрешните планети фактически не се отдалечават много от Слънцето. И във всеки хороскоп винаги ще откриете Меркурий и Венера или в същия знак, в който е Слънцето или в някой от съседните. На практика, не съществува аспект секстил, квадрат, тригон или опозиция между Слънцето и тези две планети. Това е логично като се има предвид колко близо са орбитите им до Слънцето. Меркурий се отдалечава от него максимум до 28° по хода на зодиака, а Венера – до 47°. На този въпрос ще се спра по-подробно в някоя от следващите статии. Защото е нещо, което има важно значение. Няма особен смисъл аспектите между Слънцето и Меркурий и Венера да са толкова ограничени, нали?!

Та да се върна на ретроградието. То се случва поради различната скоростта на движение на планетите. Направете следната аналогия – ако сте в автомобил, който се движи да кажем със 100 км/ч и изпреварвате друг автомобил, движещ се с 60 км/ч, по-бавния автомобил ще ви изглежда така сякаш се движи назад спрямо вас. Точно това става и при ретроградното движение на планетите – от наша земна гледна точка. Реално няма планета, която да се движи назад или пък да обръща посоката на движението си.

При вътрешните планети – Меркурий и Венера – това изоставане се случва, когато движейки се по пътя си, двете планети застават между Земята и Слънцето. Ето така:

mercuri inferior conj

 

В син цвят е оградена тази позиция. Тя се нарича още долно (или вътрешно) съединение.

При външните планети ретроградното движение се случва, когато са в зоната на приблизителна опозиция със Слънцето – в този случай Земята стои между планетата и Слънцето:

retro mars

 

Какво е характерно за посочените позиции и съответно за ретроградното движение чисто астрономически:

1. Планетата е максимално близо до Земята – при останалите положения позицията й винаги е по-далечна.

2. Поради близостта до Земята, планетата е максимално ярка и видима за нас, които се намираме на Земята.

3. Планетата преминава през един и същ участък от небесната сфера, гледано от Земята, повече от един път.

 

Изводите от тези три фактора накратко са следните – ретроградната планета става мощна и силна поради приближеността си до Земята. Има нещо подчертано, нещо специално, свързано с нея. Тя е различна просто. Тя функционира по начин, който е „обърнат” и противоположен на обичайния. Преминавайки повече от веднъж през даден участък, означава, че ни връща към нещо, кара ни да му обърнем внимание, да го забележим.

Ще се концентрирам специално върху Меркурий по-нататък в статията, тъй като сега е неговият ретрограден период.

Категории: Актуално хороскоп ретрогарди планети астрология зодиак
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus