Централни хали отваря врати с ново градско пространство за култура, изкуства и наука

След ремонта на Централни хали, сутеренът с археологическите разкопки се оформя като пространство за култура, изкуства и наука

 

Дни преди официалното откриване на обновените Централни хали, Kaufland България представи концепцията си за развитие на част от пространството в емблематичната сграда като градска сцена за култура, изкуства и наука.

Отделно от възстановената функция на сградата като „покрит пазар“, в сутерена с археологическото наследство от древна Сердика, предстои да бъде развиван културен календар с музикални, сценични, изящни и визуални изкуства. Част от него ще бъде и специална селекция от медийни събития. Фокус в програмата ще са образователните теми, свързани с културното наследство на София и района около Централни хали, изкуствата и културата с превес на младите и изгряващи артисти, кулинарната култура, свързана исторически със сградата и квартала, и детската програма, която ще се развива съвместно с най-голямата книжарница за детски книги, създадена от Гринуич в сутерена.

“С голямо вълнение инвестираме в развиването на нова градска сцена, като амбицията ни е да я развиваме и надграждаме с богата културна програма, отворена към градски изпълнители и различни артистични формати“, подчерта Кремена Георгиева, мениджър „Корпоративни комуникации и социална отговорност“ в Kaufland България.

Специално свикан Обществен съвет от доказани експерти с отношение към градската среда и културата ще съблюдава за изпълнение на целите, а именно налагането на сцена „Централни хали“ като част от градската културна идентичност. В обществения съвет са включени 6 участника, като председател е проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова (УАСГ). Останалите членове са доц. д-р Венета Ханджийска (Регионален исторически музей – София), Константин Вълков (журналист), Даниел Ненчев (журналист), Петър Димитров (AtoJazz) и Стефан Огнянов (Sofia Free Tour).

“Паметникът на културата не са само фасадите, а цялата архитектурно-художествена композиция, която носи в себе си духа на времето“, сподели проф. Кандулкова по време на представянето. „В случая с Централни Хали бизнесът мъдро е осъзнал, че културната ценност дава качества, които го правят уникален. Целта е хората да започнат да отиват в Халите, защото имат среща, за да опознават историята и културата. Това е един успешен модел за опазване и социализиране на културното наследство, именно когато всички по веригата са щастливи.“

„Започнахме партньорство с Kaufland преди две години във връзка със социализацията на археологията в сутерена на Централни хали”, разказва за проекта доц. Янкулова-Ханджийска. “В хода на процеса открихме в нашия архив много истории, кадри и материали, които сега ще бъдат представени в новата зона за история и археология на София и ще станат обществено достъпни. Затова работихме по проекта с голям екип, и с много ентусиазъм създадохме концепция за експониране и социализиране на пространството. Вярваме, че в Централни хали археологията може да стане част от нашия живот, за да предаваме знанията за миналото на поколенията по естествен начин. С желание се включвам и в следващата фаза от обживяването на сградата като сцена за изкуство и събития, за да станат Халите достойна част от културния живот в града.

Сцена „Централни хали“  ще провежда ежегодна отворена покана, насочена към артисти и културни мениджъри. Проектите трябва да отговарят на едно или повече от четирите приоритетни направления за развитие на Централни хали като културна дестинация, а одобрените предложения ще получават безвъзмездно ползване на сцената и техническо обезпечаване, позициониране в медиите и приходи от продажба на билети. Предложенията ще бъдат оценявани от Обществения съвет и трите проекта с най-висок брой точки ще получават и допълнителна финансова подкрепа в размер на 5000 лв.

Още информация за сцената, концепцията и отворената покана, както и всички предстоящи новини за културната програма на Централни хали ще бъдат публикувани на www.sofia-hali.bg и в социалните мрежи.

Творческа работилница с Гамма Дизайн

Архитекти от водещи студия приеха предизвикателството на фирмата за обзавеждане Моroso, тапицирайки миниатюри на фотьойла RUFF, по дизайн на Партрисия Уркиола, в дамаски на датския бранд Kvadrat

 

Фотограф Станимир Лучков

 

Преди броени дни в шоурума на Гамма Дизайн БГ  бе организирана творческа работилница съвместно с италианската фабрика Моroso. Поканените двадесет и пет архитекти от водещи бюра (Atelier M+, Mono Design, Moustache, арх.Надя Ченгелиева, Pavlovarchitects, Simplearchitecture, Studio L design, Mono Design, Hush, арх. Гешева, Yonkova design studio, арх.Тея Трошанова, арх. Елица Панайотова и  Zoom studio) имаха за задача да тапицират миниатура на фотьойла RUFF, по дизайн на Партрисия Уркиола, в дамаски на датския бранд Kvadrat.

 

 

Журито в състав арх. Пенка Станчева и г-жа Микела Рицо, регионален мениджър на Moroso, беше изключително затруднено  поради креативните и смели творения на всички участници.

С първа награда бе отличена арх. Бояна Белчева от Atelier M+. На второ и трето място се класираха Simplearchitecture и арх.Стамена Славова.

Ideal Standard с награди Red Dot 2024 за три нови колекции

Ideal Standard спечели три отличия в престижните награди за продуктов дизайн Red Dot Awards 2024 за три свои нови калекции.

 

Всяка година тези награди се присъждат на продукти, които се отличават с естетика, функционалност, интелигентност и иновативност – с други думи, с изключителен дизайн.

 

Тази година журито избра новите за 2024 г. колекции: La Dolce Vita, Alu+ и Solos, само седмици след като същите спечелиха наградата iF на International Forum Design.

 

Първата наградена бе колекцията за цялостно обзавеждане за баня La Dolce Vita®, която улавя същността на спокойния италиански начин на живот с елегантния си дизайн. Колекцията ще бъде представена на пазара през юни. Тя включва широка гама от мивки, тоалетни чинии, смесители, вани и мебели, чиито линии съчетават геометрични и органични форми за непреходна естетика.

 

Втората наградена колекция е Solos, впечатляваща композиция от мивка и интегриран смесител, както и елегантни решения за душ. Изработени от новаторски материали, те предлагат модерен лукс и комфорт за ежедневието.

 

Третата наградена колекция е Alu+, подчертавайки стремежа към устойчивост с употребата на напълно рециклируем алуминиев материал без съдържание на хром и никел. Alu+ предлага също водоспестяваща технология и практични решения за съхранение на козметиката, особено важно за малки пространства. Предлага се в три матирани повърхности в модерни цветове,

 

Наградените изделия са напълно съвместими с останалите продукти от широкото портфолио на марката Ideal Standard в различни категории, предлагайки цялостни решения с иновативния подход Singular™. Той е създаден, за да улесни подбора на продукти, да стимулира творчеството и да опрости процеса на проектиране на банята за архитекти, дизайнери, търговци и крайни потребители.

 

Като един от най-големите конкурси за дизайн в световен мащаб, наградата Red Dot разглежда хиляди кандидатури годишно. От създаването си през 1955 г., престижното отличие Red Dot служи като световно признат символ за превъзходство в дизайна.

 

Ян Петер Тевес, главен изпълнителен директор на Ideal Standard, каза: „Развълнувани сме, че Red Dot отново потвърди ангажираността на Ideal Standard към съвършенството в дизайна. Чрез комбиниране на авангардна технология с иновативен дизайн, нашите колекции са посветени на това да вдъхновяват за творчество така, че архитекти, дизайнери и крайни потребители да могат да създават непреходни елегантни пространства. Спечелването на три награди е доказателство за качеството на нашите продукти, а получавайки ги веднага след тройната победа в конкурса iF Design е наистина прекрасно постижение.“

 

За повече информация относно печелившите колекции на Ideal Standard посетете: www.idealstandard.bg

Двоен рожден ден отпразнува “Идеал Стандарт – Видима”

19 награди бяха раздадени в 20-то издание на конкурса „Баня на годината“

 

На 25 април на тържествена церемония и препълнена зала с 530 гости „Идеал Стандарт – Видима“ отбеляза 90 години от създаването на компанията и връчи наградите в юбилейния 20-ти конкурс „Ideal Standard Баня на годината“.

 

Празникът на компанията премина като класическо изпълнение под „диригентството“ на водещия Орлин Павлов, който задаваше темпото и темите на събитието – приветствени речи и спомени на ръководителите в компанията, поздравления на официалните гости, връчване на награди на победителите в конкурса „Баня на годината“, оперното сопрано Мария Павлова и балет „Арабеск“, до музикалните поздрави на водещия.

 

Още в самото начало на събитието водещият на церемонията Орлин Павлов припомни, че през 1934 г. предприемчиви ентусиасти решили да основат кооперация за производство на метални изделия в Севлиево. През 1952 г. кооперацията, вече като държавно предприятие, се специализира в производството на санитарна арматура и придобива международно значение.

 

По-късно, с промените в България, пред държавното предприятие се разкриват нови перспективи и през 1992 г. то създава съвместно предприятие с “Американ Стандарт, като това става причина за най-голямата трансформация в историята му – внедрили се най-съвременни и световни стандарти за производство на смесители, построява се нов модерен завод за производство на санитарна керамика, развива се дистрибуцията и търговската дейност, разширява се и географското присъствие.

 

Зад всичко това стоят идеите и усилията на няколко поколения севлиевци. Аз съм горд, че в годините цяла плеада инженери са работили, за да развиват този завод. Да го правят така, че да бъде успешен. От началото на 90-те в едно изключително подходящо време две изключителни личности за мен, а вярвам и за абсолютно всички колеги – инж. Васил Кънев и инж. Красимир Копчев и техния екип виждат, че трябва да се справим по един нов, съвършено различен път, който даде нов тласък така, че да отидем в новото хилядолетие. Това, което посяхме като малки семенца в последните няколко години като инвестиции в „Идеал Стандарт – Видима“, а сега и с „Вилерой и Бох“ ние вече сме едно семейство“, каза Емил Гатев – директор на завода за смесители в “Идеал Стандарт- Видима”, който си пожела “следващите поколения да празнуват и 190 годишнина.“

 

След официалната част по повод 90 години „Идеал Стандарт – Видима“ фокусът на събитието се насочи към конкурса „Ideal Standard Баня на годината“. Преди да бъдат връчени наградите Христо Караиванов, Директор „Търговска организация“ за Източна Европа на „Идеал стандарт – Видима“ се обърна към гостите с думите: „Изминаха 20 години от първото издание на конкурса Ideal Standard Баня на годината. Минаха като миг.“ Той припомни, че в началото конкурсът е замислен като платформа за промотиране на бранда Ideal Standard – като символ на високия клас обзавеждане за баня и налагане на новите продукти чрез сътрудничество с архитекти, дизайнери и собственици на реализирани бани. „През годините той обогати палитрата си като се въведоха категории за 3D проекти, където само въображението е граница, както и гласуване на медии в областта на интериора, и награди на онлайн публиката. Предоставихме платформа за изява на професионалистите в интериора за баня и създадохме общност от дългосрочни партньори.“ Той добави, че „много от победителите и участниците стартираха успешна кариера.“ Христо Караиванов изказа благодарности към всички участници, многобройните членове на журито на конкурса, медийните партньори.

 

Награждаване и връчващи награди

Награди на публиката        

Категория:  3D ПРОЕКТ С ПРОДУКТИ ОТ ATELIER COLLECTIONS

Връчващи награди: Петя Кръстева, изпълнителен директор на „Наш дом“ и Валентин Ганев, директор на завода за керамика.

1-во място     Ивелина ДелеваЦветкова             Проект: Натурая

2-ро място     Archimel Studio арх. Мелани Качарова, Александър Качаров Проект: The Dots

3-то място      арх. Елена БорисоваДамова            Проект: Relax

 

Категория: 2. ИДЕАЛНАТА РЕАЛИЗИРАНА БАНЯ

Връчващи награди: архитектите доц. Мария Давчева и проф. Орлин Давчев.

1-во място     Сибила Калафатова Проект: Елегантност, замръзнала във времето

2-ро място     Десислава Зайкова Проект: Магнолия

3-то място      Гергана Досева         Проект: Fresh/ Свежест

 

Награди на медиите                      

Категория:  3D ПРОЕКТ С ПРОДУКТИ ОТ ATELIER COLLECTIONS

Връчващи награди: Венелина Гочева, Управител на Медийна група България и Емил Гатев, директор на завода за арматура

1-во място     Добрин Драганов, Инвент Арт       Проект: Връщане към природата

2-ро място     арх. Елена БорисоваДамова                    Проект: Relax

3-то място      арх. Теодора Великова                   Проект: Зенит

 

Категория: 2. ИДЕАЛНАТА РЕАЛИЗИРАНА БАНЯ

Връчващи награди: Мария Найденова, старши мениджър „Градът Медиа Груп“ и Христо Караиванов, Директор Търговска организация – Източна Европа.

1-во място Участник: Евгени Иванов. Проект на студио Хеликс

Проект: Bridges Residence В. Търново

2-ро място     Сибила Калафатова             Проект: Елегантност, замръзнала във времето

3-то място      Минстрой Пропъртис ЕООД           Проект: NV Tower – apartment

 

Награди на журито 

Категория:  3D ПРОЕКТ С ПРОДУКТИ ОТ ATELIER COLLECTIONS

Връчващи награди: др Иван Иванов, кмет на Община Севлиево и Ярослав Дончев, Изпълнителен директор на „Идеал Стандарт – Видима“.

1-во място     Мария Кирова                      Проект: b6

2-ро място     арх. Теодора Великова Проект: Зенит

3-то място      Archimel Studio арх. Мелани Качарова, Александър Качаров Проект:The Dots

 

Категория: 2. ИДЕАЛНАТА РЕАЛИЗИРАНА БАНЯ

Връчващи награди: Татяна Станчева, арх. Иван Александров и Иван Гроздев

1-во място     Участник: Евгени Иванов. Проект на студио Хеликс Проект: Bridges Residence Велико Търново

1-во място     Минстрой Пропъртис ЕООД  Проект: NV Tower – spa zone

2-ро място     Хотел Никс     Проект: Баня 4

3-то място      Хотел Никс     Проект: Баня 2

 

ТЕХНОМЕБЕЛ ще представи най-новото в мебелната промишленост от 23 до 26 април в Интер Експо Център

Изложението ТЕХНОМЕБЕЛ ще представи съвременни технологии и материали от български и чуждестранни компании от всички сегменти на мебелната и дървообработващата промишленост.

„От 23 до 26 април екипите на 100 изложители, представящи над 300 бранда, ще дават съвети и идеи за справяне с всяко предизвикателство в бизнес-сегмента на мебелната и дървообработващата промишленост“, споделят екипът, който организира ТЕХНОМЕБЕЛ. През последните години изложението, което отбелязва 20-годишен юбилей, се превърна в ценен помощник и обединител на фирми от цяла Европа от сферите на продуктите и материалите, механизмите с различни функции, паркети, панти за врати, плоскости, обков и др.

 

Водата вече не е проблем

Надниквайки зад кулисите на ТЕХНОМЕБЕЛ 2024, разбираме, че изложителите ще представят изобилие от функционални, интересни и разнообразни продукти. Сред тях е Floorpan River паркет от KASTAMONU BULGARIA. Покритието на ламината и фугите защитава ламелите и не позволява попадналата по повърхността вода да се абсорбира и увреди декоративния слой и носещата конструкция.

За тези, които изпълняват проекти с основно изискване – създаване на напълно нова и различна визия, със сигурност полезни ще бъдат паркетите Паркетите Cleverpark от PHIVEX PROJECT. Ефектът на продукта се постига благодарение на технологията на рязане – със завъртане на дървесната структура на 45° спрямо паркетината. Посетителите на ТЕХНОМЕБЕЛ 2024 ще открият и безцветно имрегниращо масло за теракота и камък с растителен произход Osmo. Решението е подходящо за павета и подпрозеречни первази от гранит, варовик и шисти.

 

Решение за всеки тип пространства

Ето нещо, което ще зарадва всеки производител на мебели, който създава гъвкави решения за малки и големи жилища. Посетителите ще открият в Интер Експо Център многообразие от механизми за създаване на мебели, с които максимално се оползотворява всяко едно пространство. Под кодовото име PS40 се крие иновативен механизъм за плъзгащи се гардеробни врати с алуминиеви профили. А със системата PB15 от KAME производителите създават разнообразни мебели с джобни врати с плавно прибиране.

Знаете ли, какво е Actro 5D? Продуктът е особено ценен за производителите на мебели. Водачът за  дървени чекмеджета от HETTICH е пример за ориентирано към клиента по-нататъшно развитие. Осигурява по-лесен монтаж, демонтаж и регулиране на челото на чекмеджето в 5 измерения, а товаропоносимостта е до 70 кг. Към премиум сегмента е ориентиран обковът FurnSpin. Продуктът внася творчески импулс в дизайна на мебелите: отворените врати или клапи вече не пречат – по-голямата част от корпуса може да се премества с лекота. С елегантно завъртане мебелите разкриват вътрешността си.

 

За още по-добър дизайн…

Отличният дизайн е стремеж на всеки с бизнес в мебелния бранш. В търсене на мебелни фронтове, на ТЕХНОМЕБЕЛ ще открием много решения, сред които и Mediolan, Amsterdam, Ateny и други. „Нюансите в детайлите ни връщат към ерата на неокласицизма“, споделят експертите за продукта Amsterdam, доказвайки, че с модерните решения се постига ненадминато качество, а ефектът на всяка една епоха може да бъде безпроблемно пресъздаден. Именно това превръща съвременните мебелни фронтове в решение за мебели за всяко пространство, независимо от неговия тип, големина или функционалност.

Нежен допир, стилно излъчване, антибактериални свойства и устойчивост във времето – това са само част от характеристиките на  Kerrock. Иновативния материал, който PRODES ще представи от 23 до 26 април на изложение ТЕХНОМЕБЕЛ, е подходящ за  мивки и умивалници, които пасват на всеки интериор, добавяйки нотка нежност. Посетителите ще открият и многообразие от решения за офисите, сред които е основа за бюро, кото може да се регулира. Благодарение на това се постига оптимална ергономия и максимално удобство на работното място.

Кои са иновациите и какви ще бъдат тенденциите в мебелната промишленост и дървообработването? Ще разберем от 23 до 26 април на изложението, организирано от Интер Експо Център и Браншовата камара на дървообработващата и мебелна промишленост. Билетите за посещение са достъпни на www.iec.urboapp.com.

29 награди за професионалисти и учащи в конкурса „Българска мебел на годината“

Голямата награда за победителя, събрал най-много точки от всички категории в десетото юбилейно издание на конкурса „Българска мебел на годината“ с гласовете на журито, е Тableх8 по дизайн на Илиан Милинов с производител Мебели Драги.

 

 

На Тableх8 беше присъдена и първа награда в категорията за реализирани продукти в подкатегория „Офис мебели“.

 

Второто място в нея е за Popup Desk на Ай Архитект Дизайн, а третото за Office PEreception Desk на Ен Тре Студио с производител Конкрета.

 

Конкурсът предизвика голям интерес и в него участваха общо 64 проекта в двете основни категории за реализирани продукти и концептуален дизайн. Деветчленното жури оцени отделно работите на професионалистите от тези на учащите.

 

В най-представителната категория на реализирани продукти от професионалисти бяха раздадени награди в още няколко подкатегории.  В „Мебели за съхранение“ първото място отново е за дизайн на Илиан Милинов, но този път за неговия шкаф Hestia, чийто производител е Колорадо.

Второто място е за Harmоnica shelving на арх. Юлиан Пиперов, а третото за модулна система Adora, чийто дизайнер и производител е студио KAID.

 

В подкатегория „Детски мебели“  първата награда е за бебешка кошара COSH, дизайнeр Светослав Тодоров, ESEL студио, производител е Пролайн.

 

 

В подкатегория „Други елементи за интериора“ победител е Декоративна стена Dream, дизайнер Йово Божиновски, производител Пролайн.

 

 

Наградата в подкатегория „Столове и маси“ е за Smart Desk, дизайн Калоян Василев, производител KV Design.

 

 

В категорията „Концептуален дизайн“ сред професионалистите на трето място е Мултифункционална мебел Condanse на Десислава Средкова и студио Облак. Втора награда спечели проектът за детски модулни мебели Rollin на Диана Василева, а първото място е за О’Плетка на Love2Design. Студиото спечели и специалната награда за най-добре представен проект от професионалистите, както и наградата на публиката.

 

 

За първи път тази година в конкурса имаха възможност да участват и студенти, и ученици от професионалните гимназии и университети от цялата страна и чужбина. Включиха се 38 млади таланти, които подадоха общо 45 проекта в двете категории – концептуален дизайн и реализирани продукти. Поради голямата конкуренция и много близките резултати от гласуването журито реши да награди повече от три проекта за концептуален дизайн на учащи. Журито присъди две трети и две втори награди, а първото място е за проекта „Серия от пейки Nexa” на Елена Кузманова от НХА.

 

В категорията за реализирани продукти от учащите се наградите връчи Даниела Петрова, изпълнителен директор на Браншова Камара на Дървопреработващата и Мебелна Промишленост (БКДМП). На трето място журито постави етажерка Лисица на Петя Димова от НГПИ – гр. Трявна. На второ място е TV шкаф – дело на екип от 4 ученици от Професионална гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ – гр. Хасково.  Първото място е за Барокова маса на екип от 6 ученици от 10 и 11 клас на Професионалната гимназия по дървообработване „Иван Вазов“ във Велинград, които изучават специалността „Мебелно производство“. Наградата получи директорът на гимназията г-жа Росица Рускова.

 

 

 

Наградата на публиката за учащи отиде при Кристиян Нейчев, студент в ЛТУ, за неговия стол „Mery-L“.  Учещите получиха и много специални и допълнителни предметни и парични награди от организаторите и партньорите на конкурса. Пълният списък с наградените проекти можете да видите ТУК.

 

 

Българска мебел на годината“ се провежда ежегодно от 2011 г. и е конкурс за най-добра мебел, произведена в България и проектирана от български дизайнер. От 2024 г. в него може да се участва и с концептуални проекти. Конкурсът се организира от списание МD – дизайн, интериор, архитектура в партньорство с Браншовата камара на дървообработващата и мебелна промишленост (БКДМП), Интер Експо Център, Продиз ООД, Кроношпан България, ОРT и Интеза. Основен дизайн партньор на конкурса е ИКЕА България.

 

59 проекта се състезават за приза Ideal Standard Баня на годината

На 25 април е официалната церемония по награждаването

 

Юбилейното 20-то издание на конкурса Ideal Standard Баня на годината привлече за участие утвърдени професионалисти, работещите в сферата на интериорния дизайн и прохождащи млади дизайнери, търсещи възможност за изява.

 

Общо 59 проекти са подадени в двете категории, които тази година провокираха дизайнерите. В категорията „3D проект с Atelier Collections“, където водещи са висотата на въображението, стремежа за изява и амбицията да провокираш дори себе си, подадените за участие проекти са 33.

 

Във втората категория „Идеалната реализирана баня“ 26 проекта се включиха в конкурса. Голямото разнообразие на проектите показва многокатегорийното приложение на продуктите на  Ideal Standard, а едновременно с това решенията придават собствен стил на мястото, било то жилище, хотел, офис пространство.

 

От 21 март започна гласуването на жури и медии. Те ще изберат своите фаворити до 3 април в онлайн платформа без да виждат кой е автор на проекта.

 

От 4 април проектите ще бъдат оценявани и от публиката.

 

На 25 април на официална церемония ще станат ясни победителите в 20-то издание на конкурса Ideal Standard Баня на годината. Класираните на първо място от жури, медии и публика ще посетят столицата на дизайна – Милано. На тридневен семинар с Роберто Паломба в дизайн центъра на Ideal Standard призьорите ще бъдат посветени в тенденциите и ролята на дизайна на банята в живота на хората. Отличените на второ място ще посетят двудневен семинар в Ideal Standard Център за обучение в Севлиево. Те ще бъдат посветени в процеса на индустриализация на продуктите за баня, тънкостите в производството и ще се запознаят с голяма част от портфолиото на компанията. Авторите на проектите, класирани на трето място ще получат предметна награда – иновативната термостатна душ система ALU+ в цвят розе, носител на престижната награда iF Design.

 

Официален сайт на конкурса: https://thebathroom.bg

В пролетния брой на Наш дом: Пълната палитра на съвременния интериор

Впечатляващо изкуство, мека светлина, модерна визия, но с намек за миналото  – така ни посреща новият брой на Наш дом. Прелитаме през страниците му с удоволствие и откриваме цялата палитра на съвременния интериор –  изчистени, модерни пространства, пищни и цветни жилища, хижи в планината и апартаменти в центъра на града.

В началото на годината, както винаги, правим преглед на световните изложения и на тенденциите, които прогнозират техните трендмейкъри. Изненади? Няма. Но е приятно да разберем, че светът на дизайна е оптимистично настроен и кипи от свежа енергия.

Избрахме няколко български интериора – градски жилища с чар и характер, в които ти се иска да останеш. Открихме и две чудни вили в планината – добър пример за органично вписване в природата.

В рубриката за обзавеждане обръщаме внимание на вратите – един от най-важните, но често подценявани елементи в интериора. Представяме и нови душ – системи, които превръщат банята в истинско домашно СПА.

Пътешествието ни е на Карибите, къде другаде?

А в кулинарната рубрика предлагаме три забележителни пролетни менюта.

Четете, наслаждавайте се!

 

 

 

 

Ideal Standard празнува троен успех на нови колекции от iF Design Awards 2024

Ideal Standard, водещ производител на решения за баня, празнува тройна победа в наградите iF Design Awards за 2024 г. за своите нови продуктови гами: Solos, La Dolce Vita® и Alu+. Иновативните колекции са създадени от известния дизайнер Роберто Паломба, главен дизайнер в Ideal Standard,.

 

Наградите са част от  престижния конкурс iF International Forum Design, който отличава високите постижения в дизайна и иновациите в различни индустрии. Той е създаден през 1954 г. и кандидатурите се оценяват от независимо жури от експерти въз основа на критерии като качество на дизайн, иновация, функционалност и въздействие върху околната среда. Тази година конкурсът привлече почти 11 000 заявки от 72 държави, което подчертава неговия глобален обхват и значение.

 

Първата наградена колекция е Solos, иновативна и удивителна на външен вид, включваща уникална комбинация от мивка и интегриран смесител, както и гама изискани решения за душ. Фините прави линии и изключително тънки ръбове правят умивалника ефирен, а елегантният и напълно интегриран смесител допълва безупречния външен вид. Душ-продуктите съчетават интуитивно интелигентно управление с разнообразие от различни струи и интегрирана светлина, за да предложат съвършено решение „всичко в едно“, осигуряващо истинско спа изживяване. Изработени от иновативни материали и с модерни технологии, продуктите Solos предлагат съвременен комфорт и ежедневен лукс в банята.

 

Следващата колекция, която получи признание от авторитетното жури на iF International Forum Design, е La Dolce Vita® – гама, която отразява сдържаната елегантност на спокойния начин на живот по италиански. Това е колекция за цялостно решение, състояща се от различни модели мивки, тоалетни чинии и бидета, вани, смесители и душове, аксесоари.  Красотата на La Dolce Vita® е балансирана между геометрични форми и форми, вдъхновени от природата. Конусовидни дизайнерски елементи и чувствено извити ръбове правят продуктите специални.

 

Alu+ е третата наградена колекция, предлагаща душ системи и козметични сетове. Устойчивостта е приоритет при разработката на тази колекция, като продуктите Alu+ са произведени от висококачествен рециклируем алуминий, съдържащ 84% рециклирано съдържание, без използване на хром и никел.  Те съдържат технологии за пестене на вода, с чиято помощ се намалява значително консумацията на вода, без компромис с комфорта. Практичността е ключова за продуктите Alu+, които включват полици за съхранение и окачвания с огледала и места за съхранение, идеални за малки пространства. Цялата колекция се предлага в три матови покрития – копринено черно, розово и сребристо – давайки възможност на клиентите да играят с цвета по нов и вълнуващ начин.

 

Трите наградени колекции перфектно въплъщават философията Singular™ на Ideal Standard, която има за цел да предостави решения за банята от всички продуктови категории, съчетавайки ги така, че да предложи на клиентите персонализиран дизайн без компромис.

 

Ян Петер Тевес, главен изпълнителен директор на Ideal Standard, сподели: „Развълнувани сме да получим три награди iF Design Awards, които подчертават нашия постоянен ангажимент за първокласен дизайн в нашата индустрия. Тези награди отразяват нашата отдаденост да създаваме продукти, които не само подобряват пространството на банята, но и обогатяват живота на нашите клиенти чрез обмислен дизайн и иновации.“

 

Роберто Паломба, главен директор по дизайна в Ideal Standard, добави: „Дизайнът е свързан с това да промениш живота на хората. Това може да стане чрез естетиката и удоволствието да бъдеш в красива среда. Може да бъде чрез функционалността, като се подобри нашето изживяване в ежедневието. Или може да е в това да знаем, че изборът ни на начин на живот съвпада с грижата за нашата планета. Всичко това е взето под внимание при създаването на всяка една колекция на Ideal Standard и се радвам да видя това признание от журито на iF със Solos, La Dolce Vita® и Alu+.“

 

Успехът на Ideal Standard на наградите iF Design Awards за 2024 г. е доказателство за непоколебимата отдаденост на компанията към иновациите в дизайна и нейната способност постоянно да доставя продукти, които отговарят на променящите се нужди и предпочитания на потребителите по целия свят.

 

За повече информация относно Ideal Standard и наградените колекции, моля посетете www.idealstandard.bg

Villeroy & Boch завърши придобиването на Ideal Standard и се нарежда сред най-големите производители на продукти за баня в Европа

Villeroy & Boch успешно завърши процеса по придобиване на всички компании на Ideal Standard Group. Ideal Standard ще бъде интегрирана като отделна част от групата на Villeroy & Boch Group, след като бяха получени всички необходими одобрения от антитръстовите институции.

 

С интеграцията Villeroy & Boch ще се нареди сред най-големите производители на продукти за баня в Европа, с над 13 000 служители, с глобална производствена и дистрибуторска мрежа.

 

Ideal Standard допълва отлично бизнес модела на Villeroy & Boch. Допълващите се силни страни на двете компании на регионално ниво, стратегиите за продажби, продуктово и бранд портфолио ще повишат конкурентоспособността на Групата.

 

Съставът на Управителния съвет на Villeroy & Boch AG остава същия под ръководството на Габи Шуп (Gabi Schupp), главен изпълнителен директор. Ян Петер Тевес ще продължи да ръководи бизнеса на Ideal Standard и ще рапортува на Габи Шуп.

 

„С придобиването на Ideal Standard ние систематично следваме нашия стратегически път на растеж, разширявайки основния си бизнес и засилвайки международното си присъствие. Ние твърдо вярваме, че бизнес културите на двете компании ще се съчетаят добре. В допълнение към нашите традиционни марки, ние споделяме общи ценности, включително отдаденост към високото качество и обслужване, стремеж към съвършен дизайн и иновации. Бихме искали да приветстваме с „Добре дошли!“ нашите нови колеги и с нетърпение очакваме заедно да изградим нашето съвместно бъдеще“, коментира Габи Шуп, главен изпълнителен директор на Villeroy & Boch AG.

 

„Придобиването на Ideal Standard е най-голямата сделка от такъв тип в историята на Villeroy & Boch. Интеграцията ще ни позволи да бъдем по-гъвкави в една постоянно предизвикателна пазарна среда, да работим в синергия и да положим основите на бъдещ печеливш растеж“, добави Андреас Шмид, председател на Надзорния съвет на Villeroy & Boch AG.

 

„Ние очакваме с нетърпение да работим заедно като част от Villeroy & Boch Group. По-силното регионално присъствие, нашият обединен опит в бизнеса с клиентите, проектният бизнес, както и нашият отлично позициониран бизнес със смесители са само някои примери за огромния потенциал, който ще разгърнем с нашите клиенти, нашите партньори и нашите служители“, каза Ян Петер Тевес, главен изпълнителен директор на Ideal Standard International N.V.

 

Обединената компания ще запази своите брандове за вбъдеще. Ideal Standard ще бъде интегриран в организацията като отделен клон. Метлах ще остане централа на Villeroy & Boch Group, а Ideal Standard ще продължи да се управлява от Брюксел.

Комплект за дизайн

Студио Komplekt представя своя първи брой на алманаха Комплект за дизайн. Печатното двуезично издание (на български и английски език) прави субективен обзор на 2023 година през общуването и сътрудничеството на екипа с  дизайнери и архитекти. Това е и своеобразен архив на актуалното състояние и на случващото се в сферата на дизайна в България и по света. Заглавието Комплект за дизайн кореспондира с лансирания от Комплект през 2023 г. подкаст и е логично допълнение към дейността на организацията като културни предприемачи, куратори, журналисти и инициатори на серията събития Мелба. Алманахът е оформен в преносимо и компактно книжно тяло, което събира увлекателни авторски репортажи, интервюта и истории. Брой 1 на Комплект за дизайн представя: Марта Серда, Хорхе Пенадес, Ката Моравски, Даниел Томачич и Тина Маркович- Zagreb Design Week, No Point Atelier, Годишна изложба „Обект на взаимовръзки“, DOT: нова точка в София, арх. Борис Тикварски, POV architects за Българския павилион на Венецианското Биенале за архитектура 2023. 

За повече информация посетете: studiokomplekt.com

 

 

Бъдещето на енергията

От 23 март до 1-ви септември 2024 г, музеят Vitra ще представи изложбата „Transform! Designing the Future of Energy“

 

Калина Константинова

 

Изложбата „Transform! Designing the Future of Energy“ хвърля светлина върху трансформацията на енергийния сектор от гледна точка на дизайна: от ежедневните продукти, които използват възобновяема енергия до проектирането на соларни къщи и вятърни станции; от интелигентни системи за мобилност до футуристични визии за устойчиви градове. Какви са критериите за проектиране на енергийно ефективен продукт? Как дизайнът може да допринесе за увеличаване използването на източници на възобновяема енергия? Как индустрията, правителствените политики и всеки един от нас могат да помогнат да се постигане на преход към устойчиво бъдеще?

Намаляването на използването на изкопаеми горива трябва да е приоритет, за да се намалят глобалните въглеродни емисии и да се забави промяната в климата. Точно както е повлияла зависимостта от изкопаеми горива дори и на най-малките детайли от нашето ежедневие, прогресивното преминаване към възобновяеми енергийни източници ще има огромен ефект върху нашето бъдеще. Дизайнът е от изключително значение, тъй като придава форма на новата ера на устойчивата енергия. Той е моста между науката и крайните потребители. Определя до каква степен иновативните технологии могат да бъдат използвани и често е решаващия фактор за това дали новите решения ще бъдат приети или отхвърлени от потребителите. В началото на изложбата посетителите са поканени да открият своя собствен потенциал за генериране на енергия. Въртейки педалите на стационарни велоергометъри, те могат да си дадат сметка колко време е необходимо, за да се произведе достатъчно електричество за обичайни дейности като варене на кафе, сърфиране в интернет или вземане на горещ душ.

Вторият раздел на изложбата е посветен на темата „Енергийни инструменти“ и включва продукти, прототипи и експерименти за живот „извън мрежата“ – без връзка с конвенционалната енергийна инфраструктура. Дизайнерката Полин ван Донген, например, интегрира фотоволтаични клетки в дрехи, като нейната „Слънчева риза“ (2015 г.) или в тъкани като Suntex (2022 г.).

Стефан Троендл пък разработва водородна готварска печка.

Уличната лампа Papilio по проект на Тобиас Трюбенбахер задоволява собствените си енергийни нужди с вграден вятърен ротор.

Задвижваната от слънчева енергия лампа Sunne на Марян ван Обел е съобразена с качеството на естествената слънчева светлина.

Със своя проект „Налични мрежи“, Пабло Брас изследва потенциала за улавяне на случайни потоци от енергия в и около дома – от вятъра, който навлиза през покрива, до течащата дъждовна вода по улука – за производство на малки количества енергия.  Освен тези съвременни експерименти, изложбата показва и  селекция от исторически проекти, които отразяват желанието на дизайнерите да работят в тази посока отдавна. Така наречената „Слънчевата бездействаща машина“, създадена от Чарлз и Рей Иймс през 50-те години на миналия век, вече използва фотоволтаична технология, за да задвижи кинетична скулптура.

В третата част на изложбата, обединени под заглавието „Transformers“ са представени иновативни подходи в областта на архитектурата и мобилността. Само строителният сектор е отговорен за приблизително една трета от световното потребление на енергия. Същото се отнася и за транспортния сектор.  Енергийната къща „Brattørkaia“ в Трондхайм, проектирана от архитектурното бюро Snøhetta, е призната за позиционираната в най-северната част на света енергийно положителна сграда. Тя произвежда повече от два пъти енергията, която консумира и отдава излишъка обратно в локална микромрежа. „Plus Energy Quarter P18“ в Бад Канстат, разработен от Werner Sobek в сътрудничество с AktivHaus, разполага със самодостатъчна отоплителна система, благодарение на комбинация от термопомпи, фотоволтаични топлинни колектори и контролирана вентилация на вътрешните жилищни помещения. „The Day After House“, проектирана от TAKK от своя страна демонстрира, че високотехнологичните решения не са задължителни за подобряване на енергийната ефективност на съществуващи сгради: благодарение на интелигентна пространствена конфигурация с различни климатични зони и използване на естествени изолационни материали, тази къща почти не изисква допълнително отопление.

Изложбата ще ни покаже също така експериментални автомобили, задвижвани със слънчева енергия като Covestro Sonnenwagen, който може да покрие разстояние до 500 км.

Всички форми на производство, разпределение и съхранение на енергия имат отпечатък, независимо дали става въпрос за добив на необходимите суровини, за изграждане и експлоатация на сгради за генериране или преобразуване на енергия или за инфраструктурата, необходима за съхранение и разпределяне на енергията. По тази причина последният раздел на изложбата е посветен на темата „Бъдещи енергийни пейзажи“. Тази област на изследване включва нови типологии за съхранение на енергия, като Energiebunker в Хамбург или Hot Heart, предложението на Карло Рати за междинно съхранение на топлинна енергия в град Хелзинки.

Представени са и други визионерски идеи за бъдещото производство на енергия, от моделите вятърни турбини, проектирани от студенти от ECAL/Лозана за канадския остров Фого, през хипотетичния „Eneropa“, проектиран от базирания в Холандия мозъчен тръст AMO на Рем Колхаас.

Исторически примери включват идеята на Herman Sörgel за огромна земна маса, захранвана с водноелектрическа енергия, въведена през 30-те години като проекта „Атлантропа“ или „Световната игра“ на Бъкминстър Фулър и идеята за управление на всички световни енергийни резерви и ресурси с глобална компютърна мрежа.

Изложбата подчертава факта, че трансформацията на енергийните системи трябва да включва повече от просто разширяване на възобновяемите енергийни източници. Интелигентното проектиране на ежедневни предмети и внедряване на визионерски градски дизайн и инфраструктура са от решаващо значение. Дизайнерите и архитектите по света вече допринасят с иновативни идеи и решения за намаляване на потреблението на енергия, промяна на нашия начин на живот и участие в процеса на постигане на устойчиво бъдеще. Енергията е едно от най-големите предизвикателства на нашето време – но и една от най-големите възможности да трансформираме нашия свят.

Специални издания