Колоноскопия

Колоноскопия

Какво представлява изследването?

Изследване, при което през ректума в дебелото черво се въвежда фиброоптичен апарат. Това позволява оглед на дебелото черво отвътре и взимане на биопсия за морфологично изследване на патологични лезии, както и осъществяването на различни лечебни процедури.

Кога се провежда?

Колоноскопия се прави при:

- наличие на кръв в изпражненията
- коремна болка
- диария
- редуване на запек с диария
- патологична находка при иригография или друго образно изследване
- предходна полипектомия
- скрининг за формации на дебелото черво

Как се провежда?

Преди изследването се осигурява мониториране на дишането, артериалното налягане и сърдечната дейност. Пациентът се поставя под венозна анестезия. Преди и по време на манипулацията се правят необходимите вливания на медикаменти. Пациентът се поставя най-често в странично положение.

След дигитално ректално туширане през аналното отвърстие се въвежда фиброоптичния апарат. С негова помощ става достъпна за оглед лигавицата на дебелото черво по цялата му дължина. В каналите на апарата могат да се въвеждат различни инструменти с цел коагулация, биопсия, полипектомия и др.

Какви са рисковете, усложненията, недостатъците?

Усложненията са редки и са свързани с кървене след биопсия или полипектомия. Макар и рядко, е възможна перфорация на стената на червото. След манипулацията може да се наблюдава подуване, дискомфорт в областта на корема и повишено газоотделяне, тъй като по време на процедурата се въвежда въздух в дебелото черво.

Специална подготовка?

Преди извършване на процедурата е необходимо да се направи почистване на дебелото черво посредством очистителни средства или клизма. Необходимо е да не се приема храна и течности от 6 до 12 часа преди изследването. Пациентът трябва предварително да уведоми лекуващия лекар за всички лекарства, които приема, за наличие на алергия и придружаващи заболявания.

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.

Статии, свързани

Още от Женско здраве
Най-важното за менструалния цикъл

Кое е добре да знаем от първата менструация

Синдром на карпалния тунел засяга всеки трети

Синдромът на карпалния тунел обикновено се развива бавно.

Проф. д-р Милен Минков: Необходим е мултидисциплинарен подход при редките заболявания в България

Най-важното е, че трябва да се работи чрез мултидисциплинарен под

На 21 май в Пловдив ще се проведе здравно-образователна кампания по преконцепционна грижа
Фибратите се използват за понижаване на нивата на холестерол в кръвта

Какви са нежеланите реакции при използването на фибрати?