Съществуват множество схващания, най-вече религиозни, според които на бременната жена се забранява сексуално общуване. Мисълта за растящ в матката живот поражда често обърканост и безпокойство у бъдещата майка, че може да навреди на детето си чрез някое от действията си. Ето защо, нерядко срещана е липсата на желание за секс и сексуално удовлетворение у бременната жена. Налице е обаче и обратната гледна точка – крайното сексуално ограничение може да предизвика дисбаланс у жената, който да разстрои нормалното износване на плода. Силно възбудената бременна, която не се освобождава от сексуалното напрежение чрез оргазъм, е по-предразположена към преждевременно отключване на родилната дейност и предтерминно раждане.

 

Търпи ли промяна желанието за секс през бременността?


Либидото на бременната жена търпи индивидуални колебания. Обикновено в първия триместър сексуалното желание намалява. През втория триместър сексуалната активност или продължава да спада или се възстановява до нивото преди забременяването. Повечето бъдещи майки през третия триместър не изпитват нужда от интимна близост с партньора си.

 

Напредването на бременността е причина за намаляване на сексуалната чувствителност и удовлетвореност от състоялия се коитус (полов акт). Причините за това са психически – чувството за неатрактивност и притесненията за евентуално увреждане на плода, както и физиологични – оток на вулвата и повишена влагалищна секреция. Много от бременните жени изпитват болка по време на оргазъм.

 

Как влияе сексът върху бременността?

Повечето съвременни данни показват, че половата активност през този период не предизвиква усложнения. Сексът обаче застрашава бременността чрез възможността от заразяване с полово преносими инфекции – херпес, микоплазма, гонорея, хепатит, сифилиси др.

 

Коитусът и оргазмът създават условия за контрахиране на матката и изпаденато й в хипертонус, който намалява активността на плода. В последствие се развива компенсаторна фетална хиперактивност (бременната усеща много добре детските движения и ги описва като бурни), а понякога и преходна брадикардия, които нямат доказан вреден ефект.

 

Има ли връзка между преждевременното раждане и половата активност през бременността?

Добре известен е фактът, че семенната течност съдържа голямо количество простагландини, които отключват каскада от биохимични реакции, стартиращи маточната активност. Поради тази причина не е желателно еякулацията да се извършва във влагалището. Препоръчва се практикуване на прекъснатия коитус – семеизпразването се извършва извън влагалището, непосредствено преди достигането на оргазъм. Поради краткотрайния контакт на простагландините с женските полови органи преждевременното раждане не се случва винаги. Съществува твърдение, за което няма ясни доказателства, че коитусът може да отслаби околоплодните ципи и да стане причина за преждевременно пукане на околоплодния мехур.

 

NEWS_MORE_BOX

 

Бъдещите родители трбява да помислят предварително за подходяща поза, тъй като не бива да се дразнят гръдните зърна и да се упражнява натиск върху корема поради опасност от поява на маточни контракции.

 

Сексуалният живот след раждането…

Препоръката на медицинските специалисти е полово въздържание в продължение на 6 седмици след раждането с цел превенция от инфекции на женските гениталии. Някои от жените възстановяват сексуалното общуване преди този срок, като обикновено първият полов акт е свързан с известен дискомфорт. При жените, родили с епизио- и перинеотомия, диспаренунията (болезненият сексуален контакт) е често срещана. С времето и възстановяването на тъканите неприятното усещане постепенно намалява и изчезва напълно. Препоръчителни в този случаи са страничните коитуси.