Възпалението на слуховия нерв или наричано още кохлеарен неврит е състояние, което се характеризира основно със симптомите на намален слух и шум в ушите.

 

Какви са причините за увреждане на кохлеарния нерв?


Едни от най-честите причини са различните инфекциозни заболявания. Най-често симптомите се проявяват по време на или след прекарана вирусна инфекция. Такива са вирусът на грипа, паротитният, рубеолният и други.

 

Важна е ролята на някои медикаменти, които проявяват т. нар. ототоксичност. Такива са антибиотиците неомицин и стрептомицин, които проявяват свойството си ототоксичност в най-изразена степен при малки деца. Освен това някои медикаменти, използвани за лечение на злокачествени заболявания, също могат да доведат до увреждане на слуховия нерв.

 

При натравяне с някои тежки метали функцията на слуховия нерв може да бъде засегната в различна степен. Към тези метали, проявяващи ототоксичност, се причисляват оловото, живакът и арсенът.

 

При травми в областта на черепа е възможно директното увреждане на целостта на ухото и съответно и на неговите структури.

 

Увреждане може да се получи и по така наречения ятрогенен път, когато по време на хирургична интервенция бъде засегната здрава структура.

 

Предпоставка за развитие на слухов неврит са и условията на работа – ако средата е шумна и с наличие на вибрации. Този тип увреждане се числи към групата на професионалните заболявания.

 

Някои болести на обмяната като захарен диабет и подагра също могат да представляват предпоставка за развитие на заболяването.

 

Освен това нарушеното кръвообращение на структурите на ухото също оказва пряко влияние върху функцията на нерва.

 

Обикновено симптомите се развиват бавно и постепенно. Само при наличието на травма, нарушението на слуха настъпва бързо. Освен намаленият слух и чувството за шум в ушите, възможно е да има нарушено равновесие, както и появата на световъртежи.

 

Какви са методите на физиотерапията, които се използват за лечение на слухов неврит?

От значение е терапията да започне още след проявата на първите симптоми. Често лечението е многоетапно и продължително, но позволява в голяма степен възстановяване функцията на слуховия нерв. Основната цел е подобряване на кръвоснабдяването и съответно трофиката на нерва, както и неговата проводимост.

 

NEWS_MORE_BOX

 

По време на острия стадий на заболяването се прилага йонофореза с различни медикаменти, които да подобрят трофиката на нерва. Такива са нивалинът, новокаин, пимадин и други. Обикновено се провежда курс от 10-12 процедури, но при бързо подобряване и възстановяване на функцията е възможно тяхната бройка да бъде редуцирана.

 

Когато заболяването е с голяма давност и е придобило хроничен характер се прилагат методики с използването на електроди, по които се пуска електрически ток с определена честота според степента на увреждане на слуховия нерв. Използват се т. нар импулсни токове, с които се стимулира функцията на нерва.

 

Ако причините са в кръвоносните съдове и невритът се свързва с недобро кръвоснабдяване на нерва, резултат дават масажите в областта на врата и ухото.

 

Някои специалисти отчитат полза и от прилагането на акупунктурата и акупресурата.

 

Независимо от методите на лечение, основно място заема отстраняването увреждащия фактор. След неговото премахване е важен изборът на подходяща терапия, която да позволи възстановяване на увредената функция.