Паметта е способност на човешкия мозък да обработва, записва, съхранява и възпроизвежда информация. Въпреки че съществуват много теории за същността на паметта, все още не е ясно как точно се усвояват и запомнят данните, които получаваме.
При всеки човек способността да запомня е индивидуална. Провеждани са експерименти, които потвърждават ефективността на един или друг начин, целящ подпомагане на паметта. Особеното е, че при всеки човек способността да възстанови паметта си е също индивидуално модифицирана.

 

Видове човешка памет

Основно се разглеждат три групи памет. При всеки човек доминира една от трите. Често това обуславя и личната професионална реализация.
Визуална памет – характерна е за хора, които запомнят информацията предимно чрез очите;
Слухова памет – за да бъде „запазена“  информация при тези хора, тя трябва да бъде чута;
Моторна – в тази категория попадат всички, на които им е необходимо да си водят бележки, за да съхранят в паметта си необходимите им данни.

Паметта може да бъде още непосредствена, оперативна и дългосрочна.


Какво влияе на паметта

Обикновено паметта е силна или слаба според важността на информацията, която възприемаме. Колкото по-съществена е информацията за нас, толкова по-добре я помним. Повечето сме установили, че това не винаги е така...

В много случаи за постоянното забравяне е виновна причина от психологически  характер. За да решим този проблем, е необходимо да открием източника на тревогите ни.

За да бъдем в кондиция по отношение на паметта, връзка имат и хормоните в организма ни. Например, установено е, че при спадане на естроген при жените вследствие на менопауза или гинекологично заболяване, се наблюдават проблеми с паметта.

Тиреоидните хормони обаче са тези, които имат най-пряко отношение към паметта. Дори и най-малкото понижаване на нивото им води до отслабването й. За да се синтезират достатъчно тиреоидни хормони е необходим йод, витамин В2 и цинк. Факт е, че по-голяма част от населението има проблем с набавянето на достатъчно количество йод и витамини от групата В. Причината за това не се корени само в непълноценното хранене.

Продължението на материала можете да прочетете тук.