Първа част на материала можете да видите тук


Храна за ума

Доказано е, че правилното хранене има отношение към способността да запомняме. Има хранителни вещества, които ускоряват и стимулират процеси в клетките на главния мозък, отговорни за помненето. Затова е важно постоянно да се набавят някои определени вещества.
 


Алфа-липоева киселина (тиоктова)

Алфа-липоевата киселина вече дори се използва като медикамент при лечение на поражения на нервната система при захарен диабет. Има доказателства, че тя подобрява паметта даже и при хора на преклонна възраст. Киселината се синтезира в организма ни, но в много малки количества. Намира се в спанака, месото и бирената мая. Количеството, което ни е необходимо, обаче не може да бъде набавено при храненето, затова се препоръчва приемът й във вид на добавка. Алфа-липоевата киселина е по-ефективна, когато се приема с витамините А и Е.  
 



Биотин и пантотенова киселина

Подобряват усвояването на въглехидратите, белтъците и мазнините, включително и от нервната тъкан. Пантотеновата киселина е необходима за връзката между главния мозък и останалата част от нервната система. Тази киселина влиза в състава на много хранителните продукти. Особеното е, че се разрушава при топлинна обработка и консервиране. Необходимото количество за деня може да се набави като се хапнат 2-3 чашки сурови пшеничени кълнове.  


Тиамин (Витамин В1)

Дефицитът му води до тежкото неврологично заболяване „бери-бери“, изразяващо се с поражение на периферните нерви на крайниците, отоци, обикновено вследствие на натрупване на млечна и пирогроздена киселина в организма, сърдечно-съдови разстройства, полиневрит, парализи. Раздразнителността, склонността към депресии също може да са в резултат на недостиг на този витамин. Например, установено е, че тиаминът има благотворно въздействие върху паметта на пациенти с тежки заболявания като Алцхаймер. Помага и за бързото възстановяване на пациенти след операции под обща анестезия.
Източник на витамин В1 е нетлъстото свинско месо, фасулът, орехите, зърнените храни. Дневната доза може да се получи с шепа орехи.

 

Витамин В2 (рибофлавин)

Витаминът участва в синтеза на тиреоидните хормони, образуването на еритроцитите, които отговорят за преноса на кислород. Рибофлавинът „де факто“ повишава притока на енергия към клетките на мозъка, с което подобрява и паметта.
Рибофлавин има в млякото.  За да се набави необходимото количество, е необходимо да се изпие около литър и половина мляко. Количеството е двойно, за да компенсира недостатъка на витамина да се разрушава от светлината. Като хранителна добавка е препоръчително да се взема в комбинация с желязо и витамин В6.


Витамин В3 (ниацин)

В случай, че се чувствате постоянно изморени и не сте в състояние да помните, най-вероятно имате недостиг на ниацин. Той е пряко отговорен за кондицията на мозъка. Източник на ниацин е птичето месо, месото, рибата, орехите. Организмът може да синтезира ниацин от аминокиселината триптофан.

 

Витамин В12

Недостигът на витамин В12 също се отразява на общия ни тонус и способността да помним. По принцип се препоръчва задължително при немощни възрастни и вегетарианците. Намира се в хранителните продукти от животински произход. Дневната доза от този витамин може да се набави със 150-200 г сирене или кашкавал.

 

Витамин С
Витамин С е един от антиоксидантите. Ролята на антиоксидантите е да се борят със свободните радикали. Те от своя страна също са отговорни за влошаването на паметта. Установено е, че повишената концентрация на витамина подобрява интелектуалните възможности на човека 4 пъти. Витамин С бързо се разгражда, губи се при съхранението и топлинната обработка на продуктите. Може да се набави с консумацията на цитрусови плодове, броколи, червени чушки. Имайки предвид замърсяването на околната среда и особено когато се пуши, приемът на витамин С във вид на добавка не е излишно.

 

Желязо

Недостигът дори на малко количество желязо води до нарушена концентрация. При учениците това може да доведе до понижаване на успеха им. Източник на желязо са телешкото и овчето месо. Желязо съдържат фасулът и зелените зеленчуци. Напоследък обаче се изнасят данни, че съдържанието на желязо в зеленчуците в световен мащаб намалява. Желязото се усвоява успешно от организма в комбинация с витамин С.

 

Йод

Необходимо ни е малко количество йод. Въпреки това населението масово изпитва дефицит на този микроелемент. Изследване на УНИЦЕФ показва, че интелектуалните способности на хората с дефицит на йод са с 13 % по-ниски. Можем да го набавим чрез йодизирана готварска сол. Другият начин е чрез консумация на келп.

 

Лецитин и холин

Постъпващият лецитин става източник на холин в организма. Той от своя страна е отговорен за синтеза на ацетилхолин – протеин, чиято основна роля е свързана с механизмите на паметта и контрола на мускулната дейност. Холинът е от значение за развитието на умствените способности при децата, ето защо се препоръчва включването му в комбинираните витамини за деца и бременни жени.