Не само разходката и физическите упражнения са от полза за добрата памет, концентрация и функционални възможности на мозъка. Съвсем ново проучване обобщава най-правилните, научно обосновани начини да запазим ума си бодър, независимо от възрастта.


Дъвчете дъвка
Изследователи от Университета Нортумбрия установяват, че употребата на дъвка подобрява процесите, свързани с паметта с около 25%. Освен това дъвкането ускорява сърдечната честота, което от своя страна подобрява кръвообращението и осигуряването на кислород на мозъка.


Внимателно с напитките особено до 25
Няколко чашки твърд алкохол са достатъчни, за да накърнят процесите на формиране на паметта и поразят природно заложения умствен капацитет. Алкохолът е особено пагубен за младите хора до 25 години, тъй като мозъкът се развива до тази възраст.


Хранителен режим, богат на Омега-3
Експертите по диететика съветват да се придържаме към богат на Омега-3 мастни киселини хранителен режим. Омега-3 мастните киселини се съдържат в прясната мазна риба като херинга, скумрия, риба тон, както и в лененото семе. Тези полиненаситени мастни киселини имат свойството да подпомагат и подобряват паметта.
Консумацията на плодове и зеленчуци се препоръчва не само, защото осигурява полезни витамини и минерали на организма, но и го поддържа хидратиран, което е условие за нормално протичане на обмяната на веществата, включително и в мозъка.


Откажете цигарите поне до 40
20 цигари на ден след 40-годишна възраст гарантират проблеми с паметта, смятат британски учени въз основа на изследване, публикувано в American Journal of Public Health. От анализа на данните се заключава, че при тези, които се отказват от вредния навик до 50-годишна възраст, влошаването на паметта е по-слабо изразено, отколкото при останалите.


Почивайте
Продължителният стрес води до загуба на мозъчни клетки, което рефлектира върху възприемането на нова информация и паметта. Специалистите препоръчват да се отделят поне по десетина минути на ден за дълбоко дишане и медитация, които елиминират трайните негативни ефекти на напрежението върху здравословното състояние на организма.


10 км на седмица
10 километра ходене на седмица са профилактична мярка срещу болест на Алцхаймер, известна със старческо слабоумие в напредналия й стадий. Ребека Ууд, директор на Дружеството за изследване на болестта на Алцхаймер във Великобритания пояснява, че поддържането на добра физическа форма предпазва от „свиване“ на сивото вещество и загуба на паметта, дори десетте километра да не ни предпазват на 100% от болест на Алцхаймер.


Качествен сън
Редуцирането на съня от 8 на 6 часа е причина за недобро представяне на тестове за изпитване на паметта, според американски изследователи. Само две денонощия по-малко сън и негативните последствия върху паметта проличават. Специалистите съветват да се ограничи консумацията на кофеин през деня и да се приема чай от лайка или мляко преди лягане за подобряване качеството и продължителността на съня.


Играйте
Според германски експерти от Института за качество и ефективност в здравеопазването игрите подобряват дейността на мозъка, свързана с когнитивните способности. Решаването на кръстословици обаче не носи ползи за паметта, а само умение да се се решават словесни ребуси. За целта се препоръчва редовно практикуване на разнообразни видове игри, които да упражняват различни способности и умения, тъй като по този начин се поддържа активността на всички мозъчни отдели.


Следете кръвното си налягане
За да се предпазите от деменция, кръвното налягане трябва да се поддържа под 140/90mmHg. При по-високи стойности се увеличава рискът от нарушения в процесите, протичащи в мозъка, които могат да бъдат отчетени от засегнатия като объркване и наличие на „бели полета“ в паметта.


Срещайте се с приятели
Редовното общуване с приятели и срещи със семейството предпазват от загуба на мозъчни клетки. Изследователи от Колумбийския университет в САЩ откриват, че при хората, които редовно общуват с близките си и са обичани, рискът от деменция е редуциран с 38%.


Яжте броколи
При тестването на когнитивните способности на 168 доброволци над 70 години с леко отслабване на паметта, заради възрастта, екип от Университета на Оксфорд установява, че при тези, които по предписание взимат комбинация от витамин В6, В12 и фолиева киселина, то е по-слабо изразено. Богати на витамин В са броколите, млякото и мюслите.