Бьорген със съмнение за положителна допинг-проба

Шесткратната олимпийска шампионка Марит Бьорген (Норвегия) е заподозряна в употреба на допинг и може да бъде лишена от медалите, които спечели на Игрите в Сочи, съобщават медиите в родината й, цитирани от ИТАР-ТАСС.

Според информациите, в теста на Бьорген е открит забранения стимулант "метилхексанамин", а от МОК вече са информирали олимпийския комитет на Норвегия за положителната проба. В Сочи тя спечели три златни отличия - в скиатона на 15 километра, в масовия старт на 30 километра свободен стил и в отборния спринт.

През декември Бьорген получи официално разрешение от световната антидопингова агенция УАДА да използва препарати за лечение на астма.

След триумфа си на 30 километра вчера норвежката стана най-успешната състезателка по ски-бягане в историята на Олимпийски игри с 10 медала, от които 6 златни, 3 сребърни и 1 бронзов, изпреварвайки руската легенда в този спорт Любов Егорова, която завърши кариерата си с 6 златни и 3 сребърни отличия.