Бебето ми спря да се изхожда всеки ден – проблем ли е това?


Вълненията около памперсите на бебето и съдържанието им не подминават никоя майка. Това е нормално, тъй като промените в изхожданията отразяват промените в организма на бебето и са важен показател дали всичко е наред при него.

Бебето ми е на няколко дни – какви трябва да са изхожданията му?

Честотата на изхожданията при новородените е много точен и чувствителен показател за това какво се случва с бебето.

Здравото новородено бебе се изхожда с предвидим ритъм:

  1. Ден първи – 1 изхождане с тъмнозелен цвят, 1 изпишкване (липсата на изхождане в първите 24 ч може да е показател за сериозни проблеми)
  2. Ден втори – 2 изхождания със зелен цвят, 2 изпишквания
  3. Ден трети – 2-3 изхождания, зеленият цвят започва да изсветлява, 3 мокри памперса
  4. Ден четвърти – 2-3 изхождания с жълтозелен цвят, 4 добре намокрени (тежки памперса)
  5. Ден пети и нататък – бебето би трябвало да има 5-6 тежки мокри памперси (излейте 3 с.л. вода на сух памперс – приблизително толкова тежи един добре намокрен памперс на бебе през първите 2-3 семици от живота му).

Изхожданията през първите 4-6 седмици нормално са минимум 2-3  дневно и оставят петно, по-голямо от монета от един лев, като от памперса може да се остърже материя, побираща се в 1 ч.л. Цветът е златножълт до жълтозеленикав, а като цвят и консистенция прилича на бъркани яйца или на горчица, объркана с натрошено сирене.

Вероятно повечето памперси, които ще сменяте, ще са и напишкани, и наакани. Обикновено бебето има 2-3 по-големи изхождания и няколко малки.

голямо изхождане

малко изхождане

Тук можете да видите и повече снимки на нормални и притеснителни изхождания на кърмени бебета.

Ако бебето ви е на възраст под 1 месец и все още не е мерено, за да знаете как наддава, тогава липсата на изхождания в продължение на 24 ч е повод за СПЕШНА консултация с педиатъра и уговаряне за измерване на бебето в рамките на следващите 24 ч. Не се съгласявайте да чакате!

Причината за тази спешност е, че липсата на изхождания на тази възраст най-често (в над 90 % от ситуациите!) означава, че по някаква причина бебето не поема достатъчно мляко. Измерването му ще покаже какво е положението и дали действително имате повод за притеснение. Ако има нещо, което не е наред, ще можете да вземете веднага мерки и нещата да се оправят максимално бързо, без да рискувате наддаването на бебето и количеството мляко при вас.

Бебето ми стана вече на 40 дни. Досега се изхождаше нормално, но от няколко дни няма наакан памперс – запек ли има?

При бебета над 6 седмици е нормално както да продължават да се изхождат няколко пъти дневно, така и да разредят честотата до веднъж на ден или дори веднъж на няколко дни.

Това не е запек – при запек изхожданията са твърди и сухи, често като топчета поради факта, че са престояли дълго в червата и са дехидратирани (водата от тях е извлечена). Изхвърлянето им е съпровождано с болка и може дори да наранят ануса. В такава ситуация се нуждаете от лекарска помощ.

Нормално е при изхождане бебето да се напъва, лицето му да почервенява и да приплаква на моменти. Това не означава, че то се „мъчи” при изхождането или че има запек (тъй като обичайно консистенцията на изхожданията е нормална). Телесните функции в ранните месеци от живота изискват усилие и съсредоточаване от страна на детето – вашето бебе се труди усърдно в тези моменти 🙂

Обичайно се счита, че не е проблем да минат 2-5 дни без изхождане, ако:

  • бебето се чувства добре
  • консистенцията на изхождането е нормална
  • количеството е изобилно
  • детето се изхожда самичко

Защо някои бебета не се изхождат ежедневно?

На този въпрос досега медицината не е намерила отговор. Съществуват различни хипотези – и съответните им антитези.

Едно от популярните обяснения е, че бебето усвоява много добре кърмата и затова почти няма какво да изхожда. Но – това означава ли, че тези бебета, които се изхождат редовно, не усвояват добре кърмата? Това обяснение не дава отговор и на въпроса защо, ако бебето усвоява толкова пълноценно кърмата, количеството на изхожданията е изобилно, вместо оскъдно.

Друго обяснение е, че меките изхождания не упражняват достатъчен натиск върху ануса и затова не предизвикват напъни за изпразването му. Предвид обаче, че изхожданията на кърмачето дори след няколко дни са пак меки и кашести, това също не изглежда напълно задоволително обяснение.

Радикалното обяснение, че това може да е просто съвсем нормално за някои бебета, не се връзва с факта, че често покрай лечение на други проблеми (напр. прилагане на хомеопатия, терапия с пробиотици или масажи и упражнения за коригиране на проблеми с опорно-двигателния апарат) или след започване на захранването повечето от тези бебета изведнъж започват да се изхождат ежедневно. Това подсказва, че неизхождането вероятно не е било тяхно нормално състояние.

Някои по-нови теории, които се появиха в последните години, свързват неизхожданията с проблеми с чревната флора на бебето. Нормално чревният тракт на бебетата се колонизира с полезни бифидус-бактерии при преминаването им през родовия канал. Придобиването на добра чревна флора обаче може да е затруднено, ако бебето е родено по друг начин или ако самата майка има нарушения в чревната флора (които са чести при възрастните вследствие на храни, употреба на антибиотици и различни заболявания). Ако е било нужно бебето да получава добавка от мляко за кърмачета, това също драстично променя чревната му флора и са нужни седмици, за да може този ефект да отзвучи. Тези неща обясняват положителният ефект, който често има употребата на пробиотици (хранителни добавки, съдържащи полезните бифидус-бактерии) върху честотата на изхожданията. Разбира се, тази хипотеза също не обяснява всички ситуации.

Употребата на капки против колики на базата на симетикон също често предизвикват забавяне на изхожданията при някои бебета. Това може да се дължи не само на самия симетикон, а и на някоя от съставките на суспензията.

Отдавна е известно също така, че проблемното раждане може да е причина за нарушаване перисталтиката (макар това да обяснява по-скоро нередовните изхождания при иначе здравото и добре наддаващо бебе под 4-6-седмична възраст). Едно от обясненията за този ефект е засягане дейността на нервите, които регулират перисталтиката. Други състояния, които също може да имат подобен ефект са напр. проблемното сукане заради къса юздичка на езика и недоброто стимулиране на нервите, отговорни за перисталтиката.

Съществуват и определени вродени състояния, които може да се крият зад нередовни изхождания на бебето – затова винаги е добра идея да се посети детски гастроентеролог, ако бебето редовно пропуска повече от 5 дена между изхожданията, за да се изключат подобни причини и да се потърси подходящо решение.

Засега не съществува ясно обяснение, което да обхваща повечето от ситуациите на неизхождане на бебето, така че най-разумният подход е към всяко бебе да се подхожда индивидуално.

Какво да правя, ако бебето ми продължава да не ака редовно?

Състоянието и поведението на бебето са първото нещо, което ще ви ръководи. Ако бебето се чувства добре и не дава признаци за дискомфорт, като се изхожда самичко през 2-5 дни, тогава не е нужно да предприемате нищо или може да опитате само най-щадящите от предложените по-нататък мерки.

Ако вашето бебе става все по-неспокойно, колкото повече време минава и ясно показва дискомфорт, който се облекчава след изхождането, тогава е нужно да се вземат целенасочени мерки, за да му помогнете. Това е особено важно, ако забелязвате, че детето започва да не се храни добре, когато не се е изходило няколко дни.

Тези неща може да навредят на бебето ви, ако ги използвате с цел да предизвикате изхождане, независимо дали го правите по препоръка на лекар или инициативата е ваша:

  • Термометър (неправилното използване може да доведе до нараняване, а редовната употреба може да направи бебето зависимо и да не може да се изхожда без стимулация с термометъра)
  • Сапунче (също като термометъра)
  • Мушкато (носи още по-голям риск за нараняване в сравнение с термометъра)
  • Овесена вода (овесът съдържа глутен, който не трябва да се предлага на деца под 6-месечна възраст, тъй като може да предизвика или отключи тежък чревен проблем, наречен глутенова ентеропатия (цьолиакия))
  • Плодов сок или пюре при бебета под 4-месечна възраст (120 дни е най-ранната възраст, когато на бебето може да се предложи нещо, различно от кърма, мляко за кърмачета или медикаменти по лекарска преценка, тъй като включването на твърди храни преди тази възраст се свързва с повишен риск от заболявания, алергични прояви, колики и други проблеми)

Има естествени и безопасни мерки, които можете да използвате вместо това.

  1. Масаж на коремчето – сложете дланта си върху пъпчето на бебето, ЛЕКО натиснете с цяла длан надолу и завъртете по посока на часовниковата стрелка. Упражнението се прави всеки ден и при всяка смяна на памперса
  2. Упражнение „Каране на колело” – поставете бебето да легне по гръб върху твърда повърхност (напр. върху плота за повиване) и свийте крачетата му в коленете, като ги притиснете към коремчето му. От това положение започнете да движите краченцата му, все едно кара колело. Упражнението се изпълнява всеки ден и при всяка смяна на памперса.
  3. Някои майки успяват да се справят с проблемите около изхождането на бебетата, използвайки принципите на Естествената бебешка хигиена, като позицията помага за стимулиране на изхождането, а самата техника учи как да се разпознават сигналите на бебето. Тези неща може да ви подскажат кога и как да подпомогнете изхождането, за да има най-добър шанс за успех
  4. Предлагайте на бебето 2-3 лъжички преварена, неподсладена вода след всяко хранене – това действа добре при някои бебета
  5. Промяна в диетата на майката – макар приемът на разхлабващи храни от майката често да няма ефект върху бебето, си заслужава да опитате. Разхлабващи храни са круши, сливи (или компоти и пюрета от тях), тиква, киви, грозде, череши, пъпеш… Диета, която изключва определени алергени (напр. кравето мляко) и която е насочена към подобряване на майчините проблеми с храносмилането винаги е добра идея и първа стъпка към подобряване на храносмилателни проблеми при бебето.

Медикаменти,  хранителни добавки и хомеопатия

Прилагайте тези мерки само след консултация и обсъждане с педиатъра на вашето бебе! Не прилагайте нищо от посоченото при бебе под 6-седмична възраст освен при изрично лекарско предписание. Причините за неизхождане при новородените деца обикновено са други (най-често недохранване!) и може не само да не разрешите проблема, а да навредите на бебето. 

  1. Медикаменти за лечение на нередовни изхождания се прилагат САМО след консултация със специалист – детски гастроентеролог. На бебета никога не се дават препарати за разхлабване, предназначени за възрастни – независимо дали са билкови или медикаменти. Приемът на подобни препарати от страна на майката също може да предизвика сериозни неблагоприятни ефекти върху бебето!
  2. Дуфалак или Лактулоза – предлагат се под формата на суспензия след консултация с лекар. И двете лекарства съдържат една и съща активна съставка – лактулоза, която представлява вид синтетична захар. Ефектът за нормализиране честотата на изхождане се предизвиква от задържане на повече вода в изпражненията, което увеличава обема им. От друга страна ферментацията, която този вид захар предизвиква в червата на бебето, също ускорява перисталтиката. За съжаление това често е съпроводено с подуване на корема, понякога и с колики – а ефектът понякога настъпва чак 24-48 ч след приема.
  3. Пробиотици – представляват различни щамове бактерии с полезно за човека действие, които обитават различни отдели на храносмилателната система (щамовете на ацидофилус-бактериите обитават тънките черва, а бифидус-бактериите населяват дебелото черво). Тези полезни  микроорганизми отделят вещества, които убиват или ограничават развитието на болестотворни микроби. Освен това поддържат в червата среда, подходяща за нормалната флора от добри бактерии, които се грижат за разграждането и усвояването на храните. Една от много важните им функции е също да подпомагат имунния отговор срещу инфекции, като стимулират определени клетки на имунната защита. Поради тези свойства пробиотиците често се използват при бебешки колики, както и в ситуациите на нередовни изхождания за нормализиране на чревната флора и оттам за регулиране на функциите на храносмилателната система. Обичайно се предписват от лекар (педиатър, гастроентеролог – и особено често от лекари, занимаващи се с хомеопатично лечение), макар по същество да са хранителна добавка и да не изискват лекарско предписание. На пазара се предлагат различни видове пробиотични таблетки, капки, капсули и прахчета – някои известни имена са Биогая, Ентеросан, Лактофлор, Линекс, ИнфантДофилус, Мултилак.
  4. Хомеопатия – хомеопатичното лечение често е добра алтернатива на медикаментите. Има комбинирани хомеопатични препарати, които се използват понякога, макар целенасоченото хомеопатично лечение с монопрепарат, подбран спрямо индивидуалните характеристики на детето по принципите на класическата хомеопатия, да дава по-добри и по-трайни резултати.
  5. Магнезий – магнезият често се използва за регулиране на изхожданията при възрастните, тъй като играе съществена роля както за консистенцията на изхожданията, така и за работата на мускулите.  Изследванията показват чест недостиг на магнезий в храненето и в организма на възрастните заради изчерпване на почвите и заради различни неравновесия, предизвиквани от начин на живот, хранене и прием на лекарства. Приложението на магнезий през устата при бебе може да доведе до сериозни метаболитни проблеми, затова не се прилага. През устата се приемат само хомеопатичните варианти, които обаче не доставят самия микроелемент, а просто подобряват усвояването му от клетките. Една възможност за прилагането на магнезий при бебе е през кожата. Това може да се постигне по два начина – чрез прибавяне на няколко лъжици английска сол (магнезиев сулфат – намира се във всяка аптека) във водата за къпане на бебето или чрез мазане на кожата с магнезиево олио (намира се в големите дрогерии). Магнезиевото олио понякога предизвиква сърбеж и дразнене на кожата и може да не е подходящо за деца с кожни проблеми! Ако решите да опитате, пробвайте първоначално да намажете само ходилата на бебето – там кожата е пореста и лесно се всмукват веществата. Както и с всяко друго средство, може да е опасно да се използват тези варианти при новородено бебе!
  6. Компрес с рициново масло на коремчето – само външно! Никога не прилагайте рициново масло вътрешно при бебе! Рициново масло през устата не се използва и от кърмачката! Компресите от рициново масло върху кожата обаче са старо аюрведично средство, за което се счита, че подобрява перисталтиката и лимфния дренаж. Компресът се прави лесно – парче дебел памучен плат (напр. старо боди на бебето) се нагъва на 4 и се пръска с рициново масло, докато три от пластовете са добре намаслени, но без да текат, а третият е все още само на петна. Така приготвеното нагънато парче се поставя с добре намаслената част върху коремчето на бебето. Отгоре се слага найлоново пликче, за да пази от зацапване (рициновото масло лепне и не се изпира добре!) и върху него – грейка, торбичка с черешови костилки или обикновена торбичка с морска сол. Те трябва да са затоплени леко до температура, която се усеща приятно топла и не пари върху кожата от вътрешната част на китката на ръката ви. Компресът трябва да остане на място за около 20 минути. След това кожата се изплаква с вода, в която е разтворена малко сода за хляб (това улеснява отстраняването на рициновото масло от кожата). Компресът може да се увие в найлона и да се прибире в кутия с капак за следваща употреба. Прилага се веднъж дневно.

244 responses to “Бебето ми спря да се изхожда всеки ден – проблем ли е това?

  1. Хедра

    Здравейте, Яника!

    А обсъдихте ли с вашия педиатър смяна на АМ? Някои деца се чувстват по-добре с друг вид мляко (особено тези с прибавени пробиотици) и акат по-често с тях. Има и млека, които са специално насочени към деца с нередовни изхождания.

    Естествено, най-добрият вариант е да се направят нужните стъпки кърмата да се увеличи и добавката от адаптирано мляко да се премахне – това разрешава проблема при голяма част от децата.

  2. Zdraveyte
    Moeto bebe e na 3 meseca.Ot nachaloto na vtoriq mesec zapochnah da q dohranvam s adaptirano mlqko i malko sled tova zapochnaha problemite s izhojdaniqta.Pediatarkata ni predpisa sirop ‘Lactus’ i i go davah vseki den,i vapreki tova pak ne hodi vseki den.V nachaloto i davah po 5 ml sutrin i vecher,posle pediatarkata kaza da dozata na 7ml edin pat dnevno.I dnes stavat 3 dni bez izhojdaniq vapreki siropa.Izprajneniata i sa normalni.Lekarkata kaza che ima lenivi cherva.Molq kajete kakvo da pravq i kolko vreme e normalno da ne aka?Blagodarq predvaritelno

  3. Хедра

    Здравейте, Марияна!

    А успяхте ли да прочетете статията – в нея има изброени множество неща, които бихте могли да опитате?

  4. Здравеите моето бебче е на четири месеца има проблем с изхожданията,веднаж на седем дни,водих го на лекар каза да давам дуфалак след петия ден.Пробвах със сок от круши,сини сливи но няма резултат.Правя масаж на коремчето,давах и Био гая но за сега нищо не ни помага единствено дуфалак или свещички.Моля за съвет и благодаря предварително.