Отново за глутена

март 29, 2010 at 11:31 am (Храни) ()

безглутенови: ориз, просо, царевица, елда, капладжа
глутенови: пшеница, ечемик, овес, ръж

Глутен се въвежда:

– в края  на 6 м. при захранване на 4-6 месеца
– около 8 м. при захранване на 5-6 месеца

Повечето европейски схеми предвиждат глутена в началото на 7 м. Причината – след възраст 4 месеца рискът от проблеми с глутена е далеч по-малък и не е оправдано да се отлага назад във времето. Освен това късното въвеждане на глутен след 9-10 м. може да бъде рисково, защото детето приема по-големи количества храна и по-често в сравнение с дете на 6 месеца примерно. Този риск обаче се отнася най-вече за деца с предразположение или неправилно ранно захранване.

В други схеми глутенът се въвежда по-късно. Причината – например американските схеми като цяло са оправдано или неоправдано предпазливи и отлагат повечето храни. Освен това, подходът за по-късно въвеждане на глутен е съобразен по-скоро с предишните препоръки да се захранва задължително след 6 месеца, но от две-три години препоръките на ААП са ревизирани и се допуска захранване във възрастта 4-6 месеца.

Глутенът не е силен алерген.

Става въпрос за непоносимост, не за класическа алергия – организмът не може да преработва определен белтък в житните растения (т.е. глутенът) и оттам идва проблема.

Затова глутенът не е списъците с алергени, но се захранва внимателно, защото колкото и малко да са случаите на проблеми с него, преодоляването на непоносмостта е доста тежко.

Вероятността за проблеми с глутена е много малка, ако детето е:

– наследствено необременено
– неалергично
– кърмено
– захранено след 4-6 м.

Може да започнеш с глутена, като първата глутенова храна предлагаш като нова храна няколко дни. После продължаваш да го предлагаш със същата или друга глутенова храна, като паралелно захранваш с други нови неща. Важното е да не се прекалява с количеството в началото (дава се само по един път дневно) и да започнеш с храни с ниско съдържание на глутен (овес, ечемик или друга, но не пшеница).

Възрастта не е единственият и най-важен фактор при въвеждането на глутена.
(Общата за всички педиатрични школи препоръка е да не бъде преди 4-ти месец)
Кърменето например има доказано защитен ефект конкретно в този случай.

Според проучване на шведски изследователи (което често се цитира от специализирани в детското здраве и хранене източници), рискът от развитие на цьолиакия зависи едновременно от поне 3 фактора:

* първоначалното количество на глутена (при въвеждането му)
* възрастта (след 6 месеца)
* кърменето (по време и след на въвеждането на глутена)

Резултатите от проучването показват, че рискът от развитие на цеолиакия може да се снижи с:

– 25%, ако се въведе глутен след 6-ти месец
– 40%, ако глутенът се въвежда, когато детето все още е на кърма
– 65%, ако месец или повече след въвеждането на глутена, детето получава кърма

Няма категоричен отговор дали подходящата възраст в комбинация с други фактори гарантира, че болестта няма да се прояви изобщо или проявата й само ще бъде отложена на по-късен етап.

Спрямо съдържанието на глутен се подреждат така:   овес -> ръж -> ечемик -> пшеница

  1. Подходяща възраст ли е 8 м. и една седмица за глутена

    Да, напълно.

    Има два подхода за въвеждане на глутен – около края на 6 м. и около 8 м.
    Зависи от педиатричните школи. Европейските са по-уверени относно подходящата възраст, други – по-предпазливи.
    Въпросът е да не се въвежда глутен прекалено късно т.е. след 9-10 м. – вероятността за проблеми е по-голяма (най-вече при предразположените деца), а и това ограничава ненужно менюто на едно по-голямо дете.

  2. Mисля да го въвеждам овес-ръж-ечемик-пшеница и първо да започна с  кашата безмлечна с овес на Хип

    Това е идеалният вариант за изреждане на зърната. Тук важното е да се знае каква е идеята т.е. как са степенувани зърната в зависимост от съдържанието на глутен и от вида на самия глутен. Тази последователност е свързана донякъде и със смилаемостта на зърната. Оттам нататък, ако няма възможност да се изредят всичките 4 зърна в тази последователност – не е чак такъв проблем. Добре е все пак да се мине през ечемик или евентуално ръж преди пшеницата.

    Важното е да се почне с овес, овесената каша е отличен избор. След това ръжта и ечемикът се вкарват най-лесно с домашно приготвена храна – каша или пасирани зърнени ядки.

  3. Как се въвежда – в смисъл пак с няколко лъжички ли и до какво количество трябва да достигна?

    Въвежда се като всяка нова храна – лъжичка по лъжичка. Няма точни препоръки кога и за колко време трябва да се стигне. Около седмица за пълна доза овесена каша е добре.

  4. Всеки ден ли се дава и в продължение на колко време ?

    В началото – всеки ден или възможно най-често. Поне през първия месец.

    Това се отнася за глутена като цяло. Може да се дават овесени продукти за по-продължителен период от време, може да се редуват с другите глутенови храни. Също толкова важно е глутенът да се дава в нормални дози – не че е задължително всеки ден по една доза овесена или друга каша в рамките на първия-втория месец, а най-вече да не се пропускат по няколко дни без глутенови храни.

  5. През колко време мога да въведа различните глутенови храни: овес-ечемик-пшеница  и колко време след това млечните: сирене-масло-кисело мляко? След като 10 дни давам овесени ядки, дали мога да дам ечемичени и колко дни след това мога да дам пшеницата?

    Не гледай толкова стриктно тези дни.
    Идеята е в рамките на 1 месец да се дадат 1-2 от по-особените храни, глутенът и млечните са такива.

    Може да дадеш овес за 10 дни, ечемик за 5-6 дни, след това някакъв друг плод, месо или зеленчук за 3-5 дни. После идва ред на пшеницата или маслото примерно. Маслото определено може да се вкара по-рано, да кажем за 3-5 дни, така изместваш пшеницата само малко по-назад и не се натрупват всички глутенови храни наведнъж.

32 коментара

  1. greta said,

    Zdraveite.moeto dete e na 5meseca i na6ta pediatarka ni kaza da po4neme da qdeme kisel i orizova ka6a no i v dvete ima gluten.az i dadox nqkolko puti i ni6to ne i stana no drugi maiki me posavetvaxa da ne i davam za6toto bilo rano,a i nikoi ne mi e kazal kak da go vavejdam.kogato i dadox za purvi put i dadox okolo 160g i tova bqxa tri dni posledovatelni.no sego ne go davam.6te sum vi mnogo blagodarna ako me posavetvate kakvo da prava.Blagodarq

  2. zahranvane said,

    Здравейте, Грета!
    От какво нишесте е кисела? Ако е пшенично – има глутен, ако е царевично – няма. Оризовата каша категорично НЕ съдържа глутен и е много подходяща за започване на захранване. Киселът не е подходящ, още повече, че освен нишестето съдържа и плод, а не е добре да се въвеждат два нови продукта наведнъж.
    Щом сте започнали захранването, не е добре да го спирате, но 160 гр наведнъж от първия ден е огромно количество!
    Не разбрах с кое точно сте започнали и сте дали 160 гр., но ако е оризова каша, може да продължите да давате, като я смесвате с плодово или зеленчуково пюре и по този начин въвеждате съответния плод или зеленчук. Всяка нова храна е добре да се въвежда по 3-4 дни минимум, като първия ден давате примерно 100 гр каша и 2-3 лъжички пюре, а следващите дни – намаляте кашата и увеличавате пюрето.

  3. Cvetelina said,

    Zdraveite!
    Pro4etoh s golqm interes vsi4ko za glutena , no vse pak da se dopitam – moqta bebka sled sedmica stava na 6 meseca , do sega sme qli vsi4ko s nadpis“ne sudurja gluten“- moga li ve4e da i davam ka6i i pureta sus gluten? I o6te- koga spored Vas e podhodq6to da zapo4ne da qde poparka sus sirene i kak da q prigotvqm, poneje imame mnogo babi i vsqka mi kazva razli4na recepta za prigotvqneto i, strahuvam se da ne stane „mnogo babi….“ 🙂 Predvaritelno blagodarq i hubav den!

  4. zahranvane said,

    Здравейте Цветелина!
    Щом като вече сте започнали захранването (предполагам около 4-я месец) и вече сте въвели известен брой храни, можете вече да въведете и глутена. По принцип идеята е 2-3 месеца след започване на захранването. Може да започнете с овесена каша.
    Попарата аз съм я въвела на 10 месеца, при начало на захранването 6 месеца. Значи при вас е разумно към 8-ия месец. Може да въведете предварително маслото и сиренето като го добавяте към някоя каша и след това вече да преминете към попарата.
    Вариантите за приготвяне са различни, но както и да я приготвите няма да сбъркате. Аз лично я приготвям по следния начин: запарвам шипков чай, препичам филийка хляб, натрошавам я на парчета, добавям масло, сирене и заливам с чая, като захлупвам с чинийка да омекне.
    Чаят може да е подсладен с малко захар, а по-късно – след 1 годинка – с мед. Попарата може да се приготви със сухари, а вместо чай може да се сложи само гореща вода. Може и да се пасира.
    Вие си преценете кой вариант най ви харесва, иначе основната комбинация от зърнена храна, масло и сирене си е ясна.

  5. Ralica said,

    Здравейте, бих искала и аз да се допитам относно глутена.Моята бебка е на 5 м и 10 дни и днес за първи път и дадох пюре с глутен,незнам това правилно ли е?Мога ли да и давам вече глутен при условия,че я захраних около 4-я месец?С какви каши мога да започна,които съдържат глутен?Преди 2-3 седмици и дадох оризова каша.И бихте ли ми казали кога да започна с киселото мляко.Благодаря предварително.

  6. zahranvane said,

    По принцип бихте могли да изчакате още малко. Най-добре е да започнете с овесена каша, след като навърши 6 месеца. Други безглутенови каши са царевична, елда. Киселото мляко се препоръчва най-рано след осмия месец. Аз съм го въвела на 11 месеца, при започнато захранване 6ти месец.

  7. Ralica said,

    Благодаря много за отговора 🙂 Бих искала да попитам, дали ще е проблем ако давам пюрета с пилешко месо.

    • Емилия said,

      Моят син е на 8 м. и половина – вчера за първи път му дадох глутенова каша – 7 зъна на ХИПП – тя обаче съдържа и четирите глутенови зърна – ръж,овес,пшеница и ечемик .
      Сега чета ,че трябва отделно да се въведат – да започна ли с овесена каша или да си продължа с тая ?
      Благодаря предварително.

      • Емилия said,

        Ако взема каша с овес , след това да му дам тази с 7 зърна , или да му дам поотделно и четирите вида ?

  8. Galena said,

    Zdraveite:) Sled kato pro4etoh komentarite vi mnogo se pretisnih, poneje nie sme na 7m. i 10dni- zahranihme se na 6meseca- dosega sme qli plodovi, zelen4ukovi i mesno pure sys zae6ko meso, a pediatyrkata mi kaza da vkarvam i poparata. Dnes be 3 tiq den , v koito izqdohme cql suhar na popara. A sega se pretisnih za reda , v koito e trqbvalo da vyveda glutena. Vyprosyt mi e sega moga li da zapo4na s poso4enata shema za vyvejdane na glutena- oves, ryj, e4emik , p6enica. Blagodarq , predvaritelno za otgovora.

  9. zahranvane said,

    Най-правилно е да се въвеждат поотделно, но вие на практика вече сте ги въвели.

  10. Diana said,

    Здравейте, моята принцеса е на 1 и 20 дена. Понеже аз съм имала цюлиакия като малка педиатърката ни ни каза да въведем глутена след годинка. Още не съм започнала, но сега чета че при обременените деца е опасно да се отлага толкова глутена… Струва ми се противоречиво и моля за малко повече разяснения и как ме съветвате да започна?

  11. Diana said,

    Забравих да попитам какви реакции да следя? И как да разбера дали всичко е наред?

    • zahranvane said,

      Аз не съм експерт по захранването и нямам познания за цьолиакията. Препоръчвам ти да прочетеш информацията линковете от първата страница на тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=594754 и ако имаш въпроси да се обърнеш към майките, които пишат там. Най-важно е количеството на глутеновата храна да се увеличава много бавно, но да се дава всеки ден без прекъсване.

  12. bilyana said,

    Zdravejte. Naistina mnogo polezna i dobre podredena informacia. Moiata beba e na 8 meseca i shte zapochnem zahranvane s gluten-s ovesena kash. Molia posyvetvajte me kakvo kolichestvo triabva da dostignem taka che da ne izmestim kyrmene i da se schita glutena za vyveden?

    • zahranvane said,

      Най-добре според мен е да се въвежда глутена като първо хранене за деня, т.е. на закуска, и то известно време след кърмене. Количеството, което може да се достигне, си зависи изцяло от детето. Два месеца след първата глутенова храна, която съм дала, дъщеря ми е изяждала макс.120 гр. Накрая си преминавате към обикновена стандартна закуска (каша, попара и т.н.), като може да се разнообразява вида на зърнената храна.

      • Биляна said,

        Blagodaria 🙂

  13. Маги said,

    Дъщеря ми е на 8 м. и 5 дни и днес за първи път и дадох 4 л.(ок. 30 гр) овесена каша и половин бурканче плодово пюре. Захранването стартира на 6 мес. и освен твърдата храна сме само на кърма. Молбата ми е да дадете препоръка за количествата при първоначално въвеждане на глутена. Мисля кашата да я въвеждам поне 7 дни, но не съм наясно как да увелича количествата през тези дни до достигане на пълна порция.

    • zahranvane said,

      Зависи какво разбирате под пълна порция. Ако не искате да измествате кърмене, просто се водете по детето. Давайте по няколко лъжички след кърмене в продължение на 7 дни, и независимо от достигнатото количество, може да смятате овеса за въведен.

  14. Биляна said,

    Здравейте, поздравления за полезната информация! Искам да помоля за Вашето мнение – дъщеря ми е на 8 месеца (захранена и кърмена) и ни предстои въвеждане на глутен. Какви количества трябва да достигнем, за да се счита глутена за въведен, така че да не изместваме кърменето?

    • zahranvane said,

      Количеството може да бъде и 40-50 грама каша (до час след кърмене), важното е да се увеличава бавно и да се дава всеки ден.

  15. Popea said,

    здравейте. Синът ми е на почти 9м. От около три сед въвеждам глутен – с овесена каша и после 7 зърна, постепенно, смесено с плодово пюре. Още не е въведена закуска и понеже предстои ме интересува вече мога ли да давам глутен по два пъти на ден. Кърмя го също така.

    • zahranvane said,

      Да, според мен не е проблем да давате глутен и на закуска.

  16. veronika boncheva said,

    не трябва да забравяме кашата от просо като безглутенов продукт

  17. Галя Накова said,

    Здравейте,
    Синът ми скоро ще навърши 10м, но поради АБКМ забавихме доста захранването. Сега ми предстои да въведа глутена, но за наш „късмет“ се сблъскахме с летния грип. Сега сме на щадяща диета за стомахчето и червата. Педи иска да въведа глутена директно със сухари (в попара), тъй като ръжта и овесът биха подразнили стомахчето му. Може ли да ме посъветвате как по-безболезнено да го въведа, друга алтернатива освен сухарите?

    • zahranvane said,

      Извинете за закъснелия отговор, не следя блога толкова редовно вече.. Вероятно отдавна сте решили проблема си, но все пак за някой, който би попаднал на статията и коментарите. Знам, че при АКБМ е необходимо много внимателно да се въвежда всяка нова храна, с преценка на риска от алергизиране и дразнене на стомахчето. В подобна ситуация аз лично бих изчакала максимално стабилизиране на стомахчето на детето, без въвеждане на нови храни известно време. Ако вашият педиатър прецени, може въобще да не въвеждате ръж и овес на този етап. Всяка ситуация е различна, добре е да следвате препоръките на лекар, който е запознат най-добре с нея.

  18. Kem said,

    Здравейте, А защо глутена трябва да се дава всеки ден? Аз май избързах с глутена и два дена давах, сега мога ли да спра захранването с глутен и да продължа след месец? Кърмя също така.

  19. zahranvane said,

    Не разбрах на колко месеца е било детето когато сте започнали с глутена.
    Глутенът трябва да се предлага редовно след започване на захранването, (но няма да е фатално да се пропусне един ден примерно) с цел да се получи необходимото натрупване и ако има някакъв проблем, той да бъде установен своевременно. Увеличаването на количеството трябва да става бавно и постепенно.
    Ето тук можете да прочетете повече: http://glutenfree-bg.blogspot.com/2010/06/blog-post_25.html

  20. Svetla said,

    Здравейте!Моят син е на 6 мес., захранен е на 4 навършени месеца.Хапва от всички зеленчукови и плодови пюрета.По съвет на педиатъра преди седмица въведох месо- пилешко.Въпроса ми е дали мога да въведа глутена тази седмица.И ако да, може ли в един и същи ден да давам вече въведеното месо и глутен?Благодаря!

  21. vili said,

    Здравейте!Синът ми е на 9м. и половина.Захранен е със зеленчуци, плодове, месо, оризова каша и три дена беше на овесена каша.Боледуваше от някакъв вирус и отказа твърдата храна.Интересува ме как да продължа по – нататък – мога ли да продължа с въвеждането на глутен или да започна отначало захранването?

  22. Geri said,

    Здравейте моето бебе е на 6 месеца захраних я с пюрета на 5 месеца с плодови и зеленчукови сега съм и взела млечна каша на слънчо и едно кремче на Нестле на него пише за деца след 6-тия месец и пише,че съдържа глутен (видях че съдържа глутен като се прибрах в къщи) и се чудя да и давам ли от това кремче или не какво ще ме посъветвате.

    • zahranvane said,

      @Svetla Въвеждане на на глутен 2 месеца след начало на захранването е ок.
      @vili След боледуване захранването не се започва от начало. Продължавате си по схемата, като всички храни, които сте давали се водят въведени.
      @Geri Не знам за 1 месец колко плодове и зеленчуци сте въвели, но бих ви посъветвала малко по-бавно темпо. Глутен е добре да се въвежда 2-3 месеца след началото на захранването.

Comments are closed.