„Професия под лупа“ в Детски научен център „Музейко“: Разговор с Ели Качаунова

Ели Качаунова, Професия под лупа, Музейко

Ели Качаунова е част от Образователния екип на Детски научен център Музейко и модератор на специалната програма за професионално ориентиране за деца над 8 години – „Професия под лупа".

 

Наградата да общуваш с хора, влюбени в работата си:

Винаги съм изпитвала голямо удоволствие, възхищение и радост, когато разговарям с някой, който се гордее и обича работата си. Някой, който гори в това, което прави и е открил призванието си. Някой, за когото начинанието е по-голямо от него и е негова мисия.

Затова срещата ми с Ели Качаунова от екипа на Детски научен център „Музейко“ ме заредиха с ентусиазъм и точно тази особена радост от общуването с професионалисти, влюбени в работата си.

„Професия под лупа“ – нов формат за ранна професионална ориентация на деца в „Музейко“:

Признавам, че обичам да ходим с децата в „Музейко“. Атмосферата там ме зарежда, там сякаш настроението ни е винаги добро. След това децата ми се струват по-сговорчиви и търпеливи. А може това да важи и за мен? 😊

Обърнах се към екипа на Детския научен център с молба за интервю с Ели, модератор на програмата „Професия под лупа“. Впечатли ме самата концепция за ранна професионална ориентация. Бях зарадвана от вниманието, което екипа ми отдели и от бързата реакция. Това за мен беше поредното доказателство за любовта и гордостта, които тези хора влагат в работата си.

Подраних за моята среща и наблюдавах как екипът посреща семействата в „Музейко“. Направи ми впечатление, че и хора на ръководни длъжности се редуват във фоайето като посрещат нас, гостите. Това ме възхити – има ли по-добър начин мениджмънта да запази контакт с тези, за които реално ползват услугите? Особено ме въодушеви лицето на едно 3-4 годишно момиченце. То грейна от радост, когато чу от служителя: „Тук можеш всичко да изпробваш и да пипаш“.

Срещнах се с Ели Качаунова, заредена с нетърпеливо очакване да получа отговор на въпроси, които вярвам, че вълнуват и много от Вас – родители на деца между 6 и 12 годишна възраст.

Може да чуете цялото интервю в аудио записа:

По-долу споделям някои от ключовите моменти:

ЕМ: Как възникна идеята за „Професия под лупа“?

ЕК, ОЕ Детски научен център „Музейко“:

Важно е в момент, в който малките деца вземат решение кое им харесва и кое не, да изпитват комфорт. С този нов формат искахме да предоставим пресечна точка на интерес и комфорт. Нека от малки се докоснат чрез игра до специфични неща, които са свързани с професиите, както ние, възрастните, ги наричаме.  Ние имаме определящата роля как да формираме възприятията на децата и тяхната чувствителност към заобикалящата среда, за да могат те да изберат кои свои интереси да последват.

ЕМ: Как избрахте професиите, на които да се спрете?

ЕК, ОЕ Детски научен център „Музейко“:

Всички деца обичат животните. А птиците олицетворяват човешкото желание да летим, свободата. В летните школи разбрахме колко интересни са птиците за децата. Това беше причината да изберем професията „орнитолог“.

Другата професия, на която се спряхме е „океанолог“. Нека и в София дойде морето 😊 Тази професия всъщност представлява пресечна точка на много експертизи: биолог, химик, физик, метеоролог, геолог. Така отваряме една много голяма страница за възможностите на професията. Децата виждат, че могат да се обърнат към любимата професия и да посрещнат така свои разнообразни интереси.

Гостите и впечатленията им

ЕМ: Как подбирате гостите? Каква е тяхната мотивация да се включат?

ЕК, ОЕ Детски научен център „Музейко“:

Гостите ни са хора, отдадени на науката. Хора, за които представянето на науката пред децата е мисия. Те са и родители или баби и дядовци и умеят да говорят с децата. Нашите гости смятат, че това е начинът, по който детето може да разбере какво прави възрастният, когато отиде на работа. Да умееш да говориш на детето като с равен, но на език, който е достъпен за него е много трудна задача. Тук идва и нашата роля в детски научен център „Музейко“ – ние сме тук, за да „преведем“ на децата.

ЕМ: Кои са най-интересните въпроси от децата към учените?

ЕК, ОЕ Детски научен център „Музейко“:

„Как се опръстеняват птиците?“, „Как се улавят птиците, за да им се постави пръстен?“ За да разберат отговора, бяхме предвидили игри: хванахме в специална хуманна мрежа плюшения Музейко и го опръстенихме 😊 А за професията океанолог, децата се вълнуваха страдат ли учените от морска болест, постоянно ли живеят в морето… С отговорите децата успокоиха своите притеснения. Когато тези знания са поднесени от експерт, въодушевен от своята професия и от контакта с децата, нещата се получават.

Интердисциплинарните професии дават увереност на детето, че нещата, които изучава в момента ще му послужат и в бъдеще. Отговаря си на въпроса: „Защо учим това?“. Всяка една композиция в „Музейко“ се превръща в нещо живо. Детето пожелава например да учи повече математика, защото разбира как тя ще му послужи да работи като физик.

Кога да помислим за професионално ориентиране на децата

ЕМ: Според Вас, кога родителите да започнем да говорим за професионално ориентиране с децата?

ЕК, ОЕ Детски научен център „Музейко“:

По всяко време и веднага. Още от малки, с играчките и средата, която изграждаме, ние определяме техните интереси. Колкото повече „прозорци“ отворим към различни възможности, толкова по-лесно ще е за детето да намери таланта си. По-нататък ние пряко или косвено даваме информация на детето за различните професии и за нашето отношение към дейностите и хората, заети в тях. В училището детето ще започне да изучава дисциплини, които ще се важни в една или друга степен в бъдещата професия. Колкото по-ясно вижда тази връзка детето, с толкова по-голяма мотивация ще учи. Потенциална пречка е когато ние родители може да се изкушим да наложим мнението си, например, за да продължи детето професионалното си развитието в т. нар. „родови или наследствени професии“.

А срещата с професионалисти е добре да започне организирано, в системата за образованието, още от детската ясла и градина. Нека на всяко едно ниво децата да имат допир до професионалисти. Например, нека учителките им разкажат какво представлява тяхната професия. Нека са наясно с кого ще живеят тези основополагащи години. Добре е да се представят и професии, които не са така атрактивни. Някои професии сякаш постоянно присъстват в медийното пространство. А защо да не представят професията на човека, който поправя и поддържа нещата в детската градина? Или на жената, която приготвя вкусните гозби, с които се хранят? Така те ще имат уважение към труда и значимостта на всяка професия съвсем от рано. Някак нивото на образованието и професията са свързани. А според мен децата е добре да знаят, че всички професии изискват експертиза и са достойни за уважение.

Какво вдъхновява експертите да се включат

ЕМ: Какво споделят експертите след срещите с децата?

ЕК, ОЕ Детски научен център „Музейко“:

Експертите са наистина въодушевени след срещата. Същите тези очи, широко отворени и бляскащи, с които децата идват в „Музейко“, мога да видя у учените, когато си тръгват. Експертите споделят, че след това поглеждат професията си по нов начин. Дава им и увереност за стойността на професията.

Как да подготвим децата си за бъдещето

ЕМ: Какво да направим ние, родителите, за да подготвим децата за професиите и уменията на бъдещето?

ЕК, ОЕ Детски научен център „Музейко“:

Няма как родителят да бъде сигурен, че когато неговото дете стартира професионалния си опит, родителят ще му е дал всичко, нужно за това. Достатъчно е да се погрижат децата да имат достъп до професиите в момента. Всичко, което излиза в пространството – нека децата знаят кой стои зад него. Ако след 5 години има нещо ново в пространството, нека родителите обяснят кой експерт стои зад това. Ако подготвим децата да имат някакво общо ниво на познание и да имат разнообразни умения, това ще е достатъчно. Това значи „прозорците“ да стоят отворени дълго време. Нека децата знаят, че такъв добър експерт се става не само с учене, а и с опит.

Като наблюдаваме децата в нашия детски научен център, децата изстрелват отговори за т. нар. „атрактивни“ професии, които са им близки, за тях са чули. Или професиите на родителите. Това означава, че това са чули. Когато питаме децата на тръгване от „Музейко“ кое им е харесало най-много това е или последното посетено място или „етажа на бъдещето“. И това е най-хубавото – децата се подготвят да поемат своята роля, а именно – бъдещето.

Когато децата ни затрупват с въпроси, ние родителите не бива да се чувстваме задължени да знаем всички отговори. Ако заедно потърсим информацията – в енциклопедия, в подобни на „Музейко“ формати, тогава учим детето не само какъв е отговорът, но и останалата част – как възприятията му стават част от отговора.

Професия под лупа

Какво следва

ЕМ: Обмисляте ли подобен формат и за семействата извън София?

ЕК, ОЕ Детски научен център „Музейко“:

От опита ни до момента знаем колко е важен личния контакт, но предвид ситуацията, която съпътства всички ни през последната година и половина обсъждаме и разработваме варианти, чрез които да имаме възможност за срещи с публиката извън София, имаме желание да отворим нови „прозорци“ към света на науката в от позицията на Детския научен център.

ЕМ: Каква възможност има децата и родителите да предлагат идеи за нови професии в „Професия под лупа“?

ЕК, ОЕ Детски научен център „Музейко“:

Форматът е нов за нас и работим в посока да го развиваме и надграждаме.

Очакваме всички малки и пораснали деца в Детски научен център „Музейко“!