Китайски пари, балкански разработки

Словенската Gorenje скоро ще е част от китайската група Hisense

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

"Сделката е историческа за словенския пазар и чрез опита на Hisense ще утвърди Gorenje в Западна Европа."

Франьо Бобинач, изпълнителен директор на Gorenje

Gorenje безспорно е една от най-добре познатите марки за домакински уреди у нас. Компанията имаше дългогодишен стандартен акционерен модел, в който основните акционери бяха словенското правителство и японската Panasonic. Но от май китайският производител на техника Hisense започна бързо да придобива дялове в словенската компания и вече е новият й собственик с дял от над 95% от всички акции в Gorenje. Офертата на китайците оцени един от най-популярните словенски брандове на 293 млн. евро.

Интересът около новия собственик в Словения е голям, тъй като става въпрос за легендарна за местния пазар компания. Gorenje оперира в над 90 страни, като изнася 95% от цялото си производство. Основният й пазар е Европа (91%), но също така покрива САЩ, Австралия, както и Близкия изток.

До момента производството се изпълняваше основно в Словения, Чехия и Сърбия, а развойните центрове са в Холандия и Швеция. Gorenje има и над 11 хил. служители, 6600 от които в Словения. Приходите на словенската група за 2017 г. са малко над 1.3 млрд. евро, с 4.1% повече от 2016 г. Въпреки високите приходи групата отчете едва 1.4 млн. евро печалба за последната година.

Най-доброто решение

Ниската рентабилност и недоброто управление доведоха до оставки на висши мениджъри в Gorenje и промениха статута й в държавата. От ключов актив правителството в крайна сметка реши, че може да се раздели с дела си. Gorenje започна търсене на бизнес партньор в сектор, където консолидацията в последните години е значителна. Основната цел в търсенето на бъдещ партньор беше да получи достъп до нови дистрибуционни канали и да укрепи бранда си.

Главни кандидати в началото бяха китайските производители на бяла техника Haier и Hefei Meiling. Малко след тях Hisense излезе напред като фаворит, след като даде най-висока оферта от 12 евро на акция. За по-малко от месец китайската компания увеличи своя дял от 33% до 95%. Сред акционерите в компанията освен държавата и Panasonic бяха и Международната финансова корпорация на Световната банка, както и словенският бизнесмен Кристиян Флоричич.

Hisense е един от най-големите производители на телевизионни и домакински устройства в света с приходи над 4 млрд. долара. Започнала като малък държавен производител на радиоприемници и телевизори в Циндао, провинция Шандун, постепенно компанията се разраства след обединяването й с други местни компании.

След икономическото отваряне на Китай тя сключва партньорства с японски компании като Hitachi. Днес тя е собственост на държавата, но двете й основни подразделения - Hisense Electric и Hisense Kelon Electrical Holdings са публични компании, съответно в Шанхай и Шънджън.

Групата има заводи в много държави, включително и в Европа, а в края на миналата година придоби и телевизионния бизнес на Toshiba. Ясна е и мотивацията зад придобиването на Gorenje - разширяване още на дейността в Европа, както и използване на развитата R&D инфраструктура на словенците в Швеция и Холандия. Крайната цел на китайската компания е да премести там целия си отдел за развойна дейност.

Въпреки големите си амбиции около сделката Hisense може да почерпи от опита на Panasonic в Словения. Японският гигант сключи бизнес партньорство с Gorenje през юли 2013 г. и придоби почти 11% от акциите на компанията. Впоследствие заради неблагоприятните бизнес условия двете се отказаха от сътрудничеството си в производството на хладилници и миялни.

"Придобиването на местни компании е най-лесният начин за китайските производители на домакински уреди да разширят присъствието си на глобалния пазар. Европа е много важна за тях", заяви пред China Daily Джан Йенбин, заместник-директор на консултантската компания All View Cloud. Китайският пазар е пренаселен, а сделката ще позволи на Hisense бързо да достигне до местните потребители и ще намали производствените им разходи, допълни експертът.

Председателят на управителния съвет на Hisense Джоу Хоудзян също заяви, че международният пазар е шансът пред компанията му. Според него основна цел са средните и високите ценови сегменти в сектора. Компанията иска да е все по-разпознаваема по света, като беше и сред спонсорите на световното първенство по футбол в Русия.

Недоверие в началото

Изпълнителният директор на Gorenje Франьо Бобич обяви, че сделката е историческа за словенския пазар и чрез опита на Hisense ще утвърди Gorenje в Западна Европа. Но може би по случайност или стечение на обстоятелствата още след първата среща на ръководителите на двете компании бяха освободени трима високопоставени мениджъри в Gorenje. Което пък предизвика недоверие сред служителите на словенската компания.

Според тях позициите им в Gorenje остават несигурни и за новия собственик няма да е проблем да премести производствените центрове в други, по-евтини държави, като остави хиляди словенци без работа. PR отделът на Gorenje включи на режим "контрол на щетите" и пусна официално съобщение, в което говори за бъдещата сигурност на работещите в компанията. Предстои сделката да бъде одобрена от Европейската комисия.

Консолидация

Пазарът на домакински уреди продължава да се консолидира сред водещите 10 компании в сектора. Те носят 66% от доставките на продукти през 2017 г. спрямо 57% две години по-рано. Общо най-големите 15 производители в индустрията осигуряват 75% от доставените уреди.

Въпреки някои сътресения в търговската война между САЩ и Китай очакванията са секторът да продължи да расте през следващите пет години и да достигне 900 млн. продадени уреда през 2022 г. от 717 млн. през миналата.
2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    chepokalipsis avatar :-|
    chepokalipsis

    Те и сега са китайски... Няма нищо балканско в тях.

    Нередност?
  • 2
    dabeda avatar :-P
    Da be.. da..

    Скоро и китайски заплати... не че са зле..

    Нередност?
Нов коментар