🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Касата ще плаща само по 60 лв. на PCR тест за COVID-19

Според лекари тази цена е значително под пазарната и може да доведе до риск да бъдат пропуснати заразени пациенти

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е сключила анекс с Българския лекарски съюз (БЛС) да заплаща единия метод за откриване на коронавирусна инфекция - rtPCR, или т.нар. бавни тестове - по 60 лв. на тест. Тези тестове могат да установят все още безсимптомни носители в първите дни след заразяването и преди да са се появили симптоми.

Досега тестовете бяха безплатни за пациентите в болница, като се покриваха от лечебното заведение или от дарения, а всеки пожелал да се изследва сам си плащаше изследването, като за бавните тестове цената е между 120 и 140 лв., а за бързите - между 35 и 40 лв. Сега НЗОК ще плаща по 60 лв. за извършено изследване в частни и държавни лаборатории.

Лабораторният лекар д-р Георги Тодоров коментира в открито писмо, че с даваната от касата сега цена от 60 лв. лабораториите няма да могат да покрият разходите си по истинското откриване на вируса. Освен това той смята за проблем, че според анекса тестовете ще бъдат назначавани от Регионалната здравна инспекция, което неглижира мнението на лекуващите лекари. Тодоров смята още, че НЗОК и БЛС са неглижирали възможностите и на серологичните тестове - т.нар. бързи тестове за антитела, които също могат да дадат информация за това кога и как се е срещнал пациентът с коронавируса.

От НЗОК съобщиха за "Капитал", че проектът им е да заплащат по около 2000 теста на ден, като няма да има лимит на един пациент да бъде правен само един тест месечно, а ще се заплащат всички направени в рамките на месеца изследвания.

Колко наистина струва тестът

Според д-р Тодоров изследванията с бавни тестове са белязани с много стъпки, като при всяка има възможност за потенциална грешка. "Най-опасната от тях за общественото здраве в дадения случай е фалшивоотрицателният резултат и възможността да бъде отчетен като отрицателен безсимптомен пациент", смята той. Според него един лабораторен кит не е достатъчен, за да се изолира вирусът, тъй като средното ниво на фалшивоотрицателни резултати на бавните тестове е 25-30%. Така на пациент трябва да се правят по няколко теста.

Според д-р Тодоров цената, отпускана от НЗОК, е ниска и касата трябва да увеличи стойността, която плаща.

В момента средната цена на един тест е 35-40 лева, отделно от това стиковете, с които се взима пробата, варират от 2 до 8.80 лв. и цената им непрекъснато се покачва. В цената на пробата трябва да се вземат предвид трудът по работата върху пробата и изолацията на РНК на вируса, защитните облекла, удълженото работно време, трудът на лекарите и лаборантите и заплащането на системи за външен и вътрешен контрол на резултатите. Националната референтна лаборатория например получи такъв сертификат от Германия за работа с проби за коронавирус. След нея частните външни и болнични лаборатории също кандидатстваха и получиха сертификати от Германия.

Освен това Тодоров посочва, че лабораториите обикновено преповтарят част от пробите поради неясния резултат.

Така според него здравната каса би трябвало да плаща поне 120-140 лв. за тест. Сегашните изчисления вероятно са направени на базата на бюджетно заплатените разходи на Националния център за заразни и паразитни болести, а не върху реални пазарни цени.

Други лабораторни лекари са на мнение, че ако се прави един тест, който да изследва няколко гена, цената би могла да падне до 85 лв., но при всички случаи 60 лв. са недостатъчни за качествено изследване.

Колко теста ще плащат

От НЗОК съобщиха, че в анекса няма предвиден лимит за плащане на тестове за откриване на коронавирус.

"Лимитирането" обаче идва от две други посоки. Първата е, че бавният тест ще се назначава само след консултация с РЗИ. Втората е, че НЗОК няма да заплаща серологични тестове, с които се откриват антитела на коронавирусната инфекция. Третата е, че тези проби могат да се правят само от вирусолози и микробиолози, като първите са 25 на брой в цялата страна, а втората специалност - около 150 души.

В сегашните препоръки на медицинския съвет националният консултант проф. д-р Радка Аргирова е препоръчала при отрицателен PCR тест, но пък при изявена клиника - температура, пневмония и др., да се извършва допълваща диагностика чрез серологични тестове, които могат да дадат допълнителна информация за давността на инфекцията.

Д-р Тодоров призовава НЗОК да заплаща всички възможни методи за търсене на инфекцията. "С фаворизирането на PCR технологията, защото само тя е избрана да се заплаща от касата, УС на БЛС и НЗОК изземват теорията на медицината в свои ръце и дават предимство на едни пред други методи в лабораторната медицина", казва той.

В същото време в момента на пазара излизат бързи тестове на най-големите световни производители на диагностични реактиви и машини, чиято цена ще бъде 10-12 лв. за пациентите.

Д-р Тодоров смята, че всички клинични лаборатории, които имат възможност, трябва да могат да правят PCR тестовете. Той е притеснен, че РЗИ ще назначава изследванията. "Защо лице, което няма нищо общо с диагностично-лечебния процес на пациента, ще назначава изследване? Само лекарите, които лекуват и наблюдават болестния процес, би следвало да назначават изследване. В противен случай би следвало да насочим всички пациенти в РЗИ за диагностика и лечение", казва Тодоров. Според него става въпрос за недоглеждане, без анализ на последствията, което е и законово изискване за нормативен акт, какъвто е Националният рамков договор.