Подавайте жалбите при летуването веднага и искайте входящ номер от оплакването си, това посъветва в "Денят на живо" по "Канал3" българските летуващи Богомил Николов, председател на Асоциация активни потребители.
"Колкото по-рано подадем жалбата, толкова по-добре. Веднага, на същия ден трябва да се обадим на туроператора, който често може да разреши проблема веднага"

Много често българските туристи, разочаровани от разликата между условията на място и предложеното чрез снимки в интернет, си тръгват и едва след това от вкъщи започват да изискват да им се възстановят парите.

Според Богомил Николов българските туристи се различават от западните по това, че при констатиране на нередности - в цените, в хигиената, в храната, реагират прекалено емоционално, а не прагматично.

Вместо скандали и караници, той препоръча да се събират факти и снимки, с които да се докажат оплакваният от обслужването. 

"Ако открием нередности, винаги е най-добре да се действа на момента - ако сме в хотела и видим дървеници, обръщаме се веднага към хотела и същевременно информираме туроператора, който е отговорен по договор.

А когато резервацията е направена през платформа, тук клиентите трябва да развият умението сами да събират факти и обстоятелсва, често хората пропускат да направят снимки на тези дървеници, хлебарки или скъсани чаршафи.

В такива ситуации българите обикновено са емоционални, има разправии, а пропускат да вземат телефона на друг човек в същата ситуация, който може да стане свидетел.

В такива случаи най-важното е хората да снимат, да записват всякакви факти, които ще са им нужни. Като имената на служителите, с кого са говорили, на кого са се оплакали.

И ако подаваме писмена жалба, да изискаме входящ номер. Това много фирми просто не ви дават номер и после казват, "не, не, няма жалба".
Това са нещата, които правят разликата между българския турист и западния. Западните потребители са много по-грамотни, действат на секундата, събират доказателства и обстоятелства", обясни Богомил Николов.