Новият начин за формиране на такса смет мина на първо четене в парламента

От 2019 г. тя трябва ще се изчислява на принципа "замърсителят плаща"

България единствена в ЕС все още определя таксите за битови отпадъци според данъчната оценка на имота.
България единствена в ЕС все още определя таксите за битови отпадъци според данъчната оценка на имота.
България единствена в ЕС все още определя таксите за битови отпадъци според данъчната оценка на имота.    ©  Велко Ангелов
България единствена в ЕС все още определя таксите за битови отпадъци според данъчната оценка на имота.    ©  Велко Ангелов
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Парламентът прие на първо четене промените в Закона за местните данъци и такси, които ще доведат до нов начин на формиране на такса смет на принципа "замърсителят плаща" от 2019 г. Законът получи подкрепа от 112 депутати, а 38 гласа "против" и 33 "въздържали се" дойдоха от БСП и ДПС.

Проектът, внесен от правителството, въвежда нов начин на изчисляване на таксата - на база на количеството генерирани отпадъци, а не както в момента – върху данъчната оценка на имота. Според проектозакона общините ще могат да избират как да начисляват таксата по три начина – като продават специални торби за събиране на битови отпадъци, като изчисляват количеството отпадъци от един имот на база на обема на кофите за смет и на честотата на тяхното събиране или пък като таксата се разпределя на броя ползватели на един имот. Промяната трябва да влезе в сила от 2019 г., за което е получено съгласието на синдикати, бизнес и правителство на последното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).

Възможно е отлагане

Въпреки че тази промяна е дълго чакана и бизнесът и гражданските организации от години настояват за нея, тя силно притеснява общините, тъй като вероятно ще доведе до повишаване на размера на таксата в някои случаи. Затова и на заседанието на бюджетната комисия преди седмица, където проектът мина на първо четене, те настояха промените да бъдат отложени поне с година, тъй като през 2019 г. ще има местни избори.

Тогава бюджетната комисия, председателствана от Менда Стоянова, прие проекта на първо четене с уговорката, че ще остави максимално възможно време за промени и допълнения между двете четения. Стоянова обаче отбеляза, че според нея приемането на проекта не бива да се отлага, тъй като дебатите по него вървят от три години.

В залата в сряда от БСП подкрепиха позицията на кметовете. "Чух, че кметът на Димитровград е изчислил, че в селцата таксата смет ще се вдигне 10 пъти", коментира Дора Янкова от БСП. Според нея общините не са готови да създадат такава организация.

Менда Стоянова отговори, че общините трябва да бъдат по-гъвкави, като никой не ги задължава да приемат една основа за прилагане на мярката за такса смет и тя може да бъде и комбинация. "Необходима е сериозна подготовка на общините, в законопроекта е предвидена 1 година. Имаме призив от общините този срок да се удължи", каза Стоянова и допълни, че между четенията ще се разгледат всякакви конструктивни предложения по механизма за образуване на разходите в план-сметката от битови отпадъци.

Очакваният ефект

Промяната се очаква да вдигне дължимото от отделните граждани и да намали разходите на фирмите. В момента от бизнеса се събират 2/3 от сумите, макар те да произвеждат едва 30% от отпадъците. Новият модел се приема както по настояване от Брюксел, така и защото таксата трябва да е за извършена услуга, а не да е втори имотен данък, както е на практика в момента. Принципът "замърсителят плаща" е заложен в европейските директиви, а България е единствена сред страните от ЕС, която определя таксите за битови отпадъци според стойността на активите.

Парите от такса смет трябва да бъдат използвани за събиране на отпадъците, тяхното третиране и за поддържане на чистотата в населените места.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев

    Това не е промяна. Това е отлагане. Бог да им е на помощ на правителството, когато новите методи влязат в сила.

    Нередност?
Нов коментар