Jump to ratings and reviews
Rate this book

Пътешествие из страни на орли и замъци

Rate this book
Идеята за създаването на книгата, която ти, уважаеми читателю, държиш в ръцете си, възникна съвсем спонтанно. Нейни автори сме двама души, които познаваш добре. Пишещият тези редове съм аз, Николай Овчаров, когото журналистите често наричат, с право или не, българския Индиана Джоунс.

Макар и доста по-млад от мен, Петър (Ути) Бъчваров вече е известен на всеки българин. Повечето хора го свързват единствено с култовото шоу по БНТ „Бързо, лесно, вкусно“. Ути обаче е и изключителен естет, с когото винаги намираме любопитни теми. А и писането не му е чуждо, защото е автор и на три книги по кулинарно изкуство.

В този пътепис ние разказваме за едно вълнуващо пътешествие из страните на Западните Балкани. Българите тепърва откриват прекрасното Адриатическо крайбрежие и суровите прелести на планините в тези краища. И почти нищо не знаят за уникалните културни паметници, скрити в техните дебри.

Да се напише книга от двама души, е трудна работа. Моята част определено носи духа на пътеписа, докато задачата на Ути несъмнено е по-сложна. Интересните му собствени наблюдения и гледна точка към пътешествието обаче без съмнение го правят равноправен разказвач. Естествено, Ути няма как да не ни въведе и в тайните на кулинарните изкушения. Така че по-скоро бих отнесъл нашата книга към древната форма на диалозите, добила съвършенство при великия Платон.

Каквато и да е формата на това писание, аз се надявам то да бъде интересно. И ако утре нашите читатели запалят колите си и тръгнат по стъпките ни из Западните Балкани, значи добре сме си свършили работата. Приятно четене!

Николай Овчаров

184 pages, Paperback

First published January 1, 2012

Loading interface...
Loading interface...

About the author

Николай Овчаров

27 books6 followers
Николай Овчаров е доктор на историческите науки, старши научен сътрудник в Националния археологически институт с музей към БАН, където работи от 1981 г. Дипломиран професор в Международния славянски университет – Москва от 2003 г. Преподавал е в Славянския университет (1995–1999), Нов български университет (1999–2002) и Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ (след 2009 г.). Член на Изследователския борд на Американския биографичен институт. Член на Научния съвет на Македонския научен институт (1998–2002). Почетен председател на изложенията „Културен туризъм“ (2008, 2009, 2010) във Велико Търново. Председател на Националния специализиран експертен съвет за опазване недвижимите паметници на културата към министъра на културата на България (от 2010 г.). Член на Научния съвет на Националния археологически институт – БАН. Член на Националния обществен съвет за определяне „Чудесата на България“ през 2011 г. Директор на частния Институт за изследване на Средновековието към Велик приорат – България на Ордена на рицарите тамплиери. Велик офицер към същата организация. Удостоен с титлата „академик“ на Българската академия на науките и изкуствата, 2012 г.
Николай Овчаров притежава почетен сертификат за „Завоюван висок престиж и обществено признание и за принос в развитието на българската култура“, придружен със „Златна карта“ и „Златен диплом“, издадени от Националния конвент на експертите към Европейския форум на експертите. Почетен гражданин на гр. Кърджали. Избран за „Достоен българин на 2005 г.“ в класацията на в. „24 часа“. Носител на голямата награда за принос в изследването на тракийската култура „Проф. Александър Фол“ (2009). Носител на орден „Св.св. Кирил и Методий“ с огърлие за изключителни заслуги в областта на културата (2010). Специална награда за изключителен принос в популяризирането на българското културно-историческо наследство от Международната туристическа борса „Ваканция и Спа Експо“ (2011).
Интересите на Николай Овчаров са в областта на древното изкуство, архитектура и епиграфика, проблемите на средновековната история, както и на морската история и археология. Името му нашумя със сензационните открития в областта на археологията. Той е член на колектива, разкрил южните части на царския дворец на Симеон във Велики Преслав. Научен ръководител е на проучванията, при които бяха намерени уникалните епископски златни одежди и проучен средновековният манастир „Св. Йоан Продром“ в Кърджали. Венец на археологическата му дейност е разкриването на скалния град Перперикон и светилището на Орфей край с. Татул в Източните Родопи.

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
1 (14%)
4 stars
3 (42%)
3 stars
3 (42%)
2 stars
0 (0%)
1 star
0 (0%)
No one has reviewed this book yet.

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.