Хакерска атака и технически проблем забавиха временно онлайн преброяването (допълнена)

Сергей Цветарски

© Скрийншот

Сергей Цветарски

Хакерска атака ограничи към 11 часа достъпа до системата за онлайн преброяване на Националния статистически институт, съобщиха от ведомството. Работи се по възстановяването на сайта. Това стана в първия ден от началото на процеса, който ще продължи до 3 октомври.


Хакерите вече са установени и са блокирани адресите, от които се атакуват сървърите на НСИ, каза председателят на НСИ Сергей Цветарски. От НСИ изключиха да има изтичане на данни и са взети всички мерки за това.


"Атаките не са само опит да се извлекат данни. Понякога те са по-скоро, за да блокират системата и тя да не може да работи нормално", обясни Цветарски.




Малко по-късно през деня от НСИ съобщиха и за технически проблем, заради който регистрацията в системата била невъзможна. Проблемът възникнал между 13 и 14 ч. Около 18 ч. от НСИ изпратиха уточнение до медиите, че "регистрацията в онлайн преброителна карта е възстановена, но капацитетът на системата все още е ограничен". От Държавната агенция "Електронно управление" пък обявиха, че не е имало хакерска атака, а претоварване на системите.


Председателят на НСИ отчете голям интерес към започналото в полунощ национално преброяване. Той посочи, че 3571 души са се регистрирали до 7 часа сутринта. Това е 18-ото национално преброяване, като първото е през 1871 година. "Ние не се интересуваме от конкретния индивид и от неговите данни, а от обобщените данни", коментира Цветарски. Той увери, че личните данни са защитени със закон.


На пресконференция, посветена на преброяването, вицепремиерът Атанас Пеканов призова хората да се включат, по възможност онлайн. Според него само когато бъде събраната достоверна информация за ситуацията в страната, могат да се вземат правилните решения за нейното бъдеще.


От НСИ припомниха, че преброяването ще премине на два етапа - електронно самопреброяване (от 7 до 17 септември) и по класическия начин с анкетьори (от 18 септември до 3 октомври). Преброяването е задължително по закон, като който не се включи е застрашен от глоба от 160 лева. Те ще се налагат от общинските и централните комисии по преброяването. Председателят на НСИ Сергей Цветарски очаква електронно да се преброят около 70% от хората.


За втория етап на преброяването, когато 27 хил. преброители тръгват по домовете на хората, които не са успели да се преброят електронно, е изготвен специален медицински протокол.


Зам.-председателя на НСИ Диана Янчева поясни, че на преброяване подлежат всички хора, които са на територията страната, като няма значение дали са български, или чужди граждани.


Директор на дирекция "Демографска и социална статистика" Магдалена Костова коментира, че по време на преброяването се събират данни за жилището и неговата комунално-битова осигуреност. Има въпроси за начина на отопление на жилището, както и такива, свързани с енергийната ефективност.


По повод въпросите Атанас Пеканов увери, че може част от тях да не изглеждат важни, но те са изработени на база на най-добрите европейски практики.


Като най-често допускани грешки до момента бяха посочени сгрешен адрес на електронната поща и данни от личната карта.