Пазарът на жилища започва да се забавя, смятат експерти

Пазарът на жилища започва да се забавя, смятат експерти

© Мария Съботинова, Строителство Градът

Последното тримесечие на 2018 г. е първото от 2013 г. насам, в което се наблюдава спад в броя на новоотпуснатите ипотечни заеми, а това дава сигнал за забавяне на пазара на жилищни кредити. За разлика от сериозните ръстове в ипотечното кредитиране в началото на изтеклата година в края й спадът им е с 23.5% за страната и с 16.7% за София, показват данните на Агенцията по вписванията, цитирани от мениджмънта на компанията за недвижими имоти "Адрес".


"Улесненото кредитиране и падащите лихви са основен двигател на пазара през последните три години. Спадът в броя на новите ипотеки сигнализира за забавяне на пазара на жилищни имоти. Ако понижението продължи през първото или второто тримесечие на 2019 г.,


това би довело до свиване броя на сделките,




а оттам и до евентуални корекции в цените на имотите", коментира Гергана Тенекеджиева, оперативен директор на компанията.


Засега компанията не очаква "големи ръстове" в цените на жилищата, а спокоен пазар със стабилни цени.


Според изпълнителния директор на компанията Георги Павлов темповете, с които се продават жилищата, намаляват и заедно с негативните демографски процеси започва постепенно "отрезвяване" на желаещите да продават. Според него стабилно намалява и делът на собствениците на жилища, като прогнозата ме, е че след десетилетия и в България


пазарът на жилища ще стане на наемателите,


а не на собствениците, както е в момента.


Изминалата година започна със засилен интерес на купувачите, а през втората половина на годината се забеляза забавяне в сключването на сделки, като купувачите станаха по-взискателни към жилищата и започнаха по-прецизно да ги избират, посочи Костадин Чолаков, консултант в компанията. Допълни, че при повече от половината сделки през миналата година е имало "коментар на цената". Най-голям дял в постигнатите отстъпки в полза на купувача са били сумите от 1000 до 5 хил. евро.


Анализът на компанията е, че никога


досега пазарът не е бил толкова достъпен.


Конкретно за София експертите й изчисляват, че достъпността на жилищата се е увеличила с 10% за последните 2 години. Въпреки продължаващия ръст на цените за периода се наблюдава увеличение на работните заплати с 20%.


През изтеклата година издадените разрешителни за строеж са отбелязали годишен ръст от 60%, което е дало възможност за голям избор на купувачите в какъв етап на строителство да си купят имот, посочва още Чолаков.


Данните на компанията показват, че най-голям ръст в цените на жилищата през миналата година е имало в Пловдив (около 9.5% към декември спрямо същия месец на 2017 г.), където все още голяма част от покупките са с инвестиционна цел. Водещ град по ръст в броя на сделките през изтеклата година пък е Варна - с 9% през четвъртото тримесечие. Най-видим е спадът в броя на сделките в Бургас - с около 11% за година. Особеност на пазара там е, че се купува или само с кредити, или с изцяло собствени средства, коментира Тенекеджиева.


Тя коментира, че при повишение на цените три пъти по-голямо от средногодишната инфлация, жилищните имоти остават най-сигурното вложение на средствата. На фона на лихвите по депозитите, близки до нулата, инвестицията в имот в големите градове осигурява около 4-5% възвръщаемост, посочва тя.

Ключови думи към статията: