Какво е известно досега за скандала с "Кеймбридж Аналитика" и "Фейсбук"

Какво е известно досега за скандала с "Кеймбридж Аналитика" и "Фейсбук"

© Dado Ruvic, Reuters

Британската анализаторска компания "Кеймбридж Аналитика" (Cambridge Analytica, CA) е част от поредния скандал, свързан с "Фейсбук" в последните месеци, след като два вестника съобщиха в неделя, че компанията е използвала неправомерно данни на потребители на социалната мрежа още от 2014 г.


Най-известна с това, че е съдействала на президентската кампания на Доналд Тръмп, сега "Кеймбридж Аналитика" е изправена пред въпросите на властите във Великобритания и САЩ и искане за външен одит, направено от "Фейсбук". Ето какво е известно досега за нея.


Как започна всичко


"Кеймбридж Аналитика" е филиал на SCL Group – компания, която работи в сфери от безопасността на храната, през борбата с наркотиците до политически кампании. Според сайта ѝ тя е основана преди повече от 25 години.




Самата CA е създадена през 2013 г., първоначално с фокус върху изборите в САЩ. Стартът е даден с помощта на 15 млн. долара от консервативния милиардер Робърт Мърсър, а името ѝ е било избрано от главния редактор на "Брайтбарт" Стивън Банън, който по-късно се превърна в "сивия кардинал" на Тръмп. Тя е работила за кампанията на Тед Круз, преди да се пренасочи към настоящия държавен глава.


Каква е дейността


Фирмата предоставя проучвания на потребителите, таргетирана реклама и други услуги за политически и корпоративни клиенти. Сред тях поне според сайта ѝ са ежедневник, който искал да проучи читателите си, марка женски дрехи и американски автомобилопроизводител.


Според разследване на британския "Четвърти канал" тя тайно е работила по кампаниите на кенийския президент Ухуру Кенята в последните два вота. Компанията отрича.


Кога стана известна


След като Тръмп спечели изборите през 2015 г., изпълнителният директор на CA Александър Никс започва да предлага услугите си на повече клиенти. Той се хвали, че фирмата може да създаде психологически профили на потребителите и избирателите – а това е "тайната съставка", която прави дейността на "Кеймбридж Аналитика" по-ефективна от традиционната реклама. Конкуренти и служители в кампании се съмняват в тези хвалби. Брад Парскейл, който водеше дигиталната стратегия на Тръмп през 2016 г., твърди, че не е използвал данни на CA, а е получавал информацията си от Републиканския национален комитет.


В какво я обвиняват


През 2014 г. CA е събрала данните на 50 млн. фейсбук потребители, заблуждавайки както тях, така и социалната мрежа, твърдят "Ню Йорк таймс" и "Обзървър". Това е направено посредством приложение, развито от британския учен Александър Коган, което 270 000 души са свалили и в което са се логнали с акаунтите си във "Фейсбук". То е събрало информация както за тях, така и за приятелите им, а Коган е предал базата данни на "Кеймбридж Аналитика".


Компанията заяви, че не е знаела, че той е нарушил правилата на "Фейсбук", и че след като е разбрала за това през 2015 г., е изтрила информацията. Според разследването на вестниците обаче данните не са изтрити. "Фейсбук" разследва това. Коган коментира пред Би Би Си, че и двете компании го превръщат в изкупителна жертва и че хвалбите на Никс за способностите на CA са доста преувеличени.


Какво следва


Мрежата на Марк Зукърбърг твърди, че очаква отговори от CA и че е наела външни одитори от компанията Stroz Friedberg. Междувременно тя е отстранила "Кеймбридж Аналитика" от платформата си заради нарушаване на правилата.


Разследването на "Фейсбук" обаче може да се отложи, докато властите не завършат своите проучвания.


Комисията по информацията във Великобритания вече е поискала заповед за обиск на офисите на CA и е съобщила на одиторите на социалната мрежа, че ще трябва да почакат. Главните прокурори на щатите Масачузетс и Кънектикът са започнали разследвания за това как са обработвани данните, а главният прокурор на Калифорния, където е базирана "Фейсбук", също коментира, че има съмнения.


Междувременно късно във вторник в Калифорния жена на име Лорън Прайс въведе искове срещу "Фейсбук" и "Кеймбридж Аналитика" за небрежност и нарушаване на местните закони за конкуренцията.


Всичко, което трябва да знаете за: