в-к Лечител
в-к Лечител
 

7 въпроса към онколозите

Брой: 42, 15 октомври 2009 - ОСТЕОПОРОЗА

     Всяка година стотици хиляди жени по света развиват рак на гърдата, но малко от тях имат щастието навреме да бъдат диагностицирани. И това по-скоро се дължи на ниска здравна култура, а не на липсата на лекари или възможности за извършване на подходящи изследвания. Ако тази тема ви вълнува, прочетете следващите редове и ще откриете много от въпросите, които бихте искали да зададете на специалиста мамолог. На тях отговарят водещи специалистки по клинична онкология в най-реномираните английски специализирани болници. 

     Първи въпрос: Как се открива ракът на гърдата? 
     Повечето жени смятат, че откриването на “бучка” в гърдата е първият симптом на появилия се тумор. Но има и други неща, които трябва да следите: например каквато и да е промяна във формата или плътността на гърдите. Но трябва да знаете, че ако откриете някаква бучка и сте млада жена (още не достигнала до менопаузата), това вероятно не е рак. При всяко съмнение обаче посещавайте личния си лекар или специалист мамолог. Въпреки известни разногласия в медицинската общност мамограмите си остават най-доброто средство за ранно диагностициране на рака на гърдата. На жените между 50- и 64-годишна възраст и на наследствено обременените се препоръчват профилактични прегледи поне един път на три години. 

     Втори въпрос: Защо след менопаузата опасността се повишава? 
     Не самата менопауза е виновна за това, а напредването на възрастта. Около една трета от случаите на рак на гърдата се появяват преди менопаузата, една трета - между 50- и 65-годишна възраст, и една трета - над 65-годишна възраст. С други думи, опасността от тази болест нараства с напредването на възрастта. Ако обаче мензисът ви е дошъл твърде рано (преди 12-годишна възраст) или навлезете в менопаузата твърде късно (след 50-годишна възраст), опасността във вашия случай допълнително, макар и малко, се повишава, той като организмът ви е бил изложен по-дълго време на влиянието на хормона естроген. 

     Трети въпрос: Майка ми и прабаба ми са имали рак на гърдата. Трябва ли и аз да се изследвам за определяне степента на моя риск? 
     Само между пет и десет процента от случаите на рак на гърдата се дължат на наследствени причини, така че вашият риск не е кой знае колко по-висок от обичайния. Но ако майка ви е заболяла в 30-те си години, ако е имала тумори и на двете гърди или ако е страдала същевременно и от рак на яйчниците, тогава опасността за вас е твърде висока и лекарят ще ви посъветва какво да правите оттук нататък. За да се установи, дали сте наследствено обременена със заболяването, ще са необходими кръвни проби от боледувалите ви роднини, но това често пъти не е възможно по обективни причини. Другата възможност е да ви направят генетична картина. Ако опасенията се потвърдят, ще ви предложат да се подложите на редовни профилактични мамографски прегледи и на други видове изследвания. Възможно е да ви препоръчат и средства за ограничаване на естрогена. Оперирането на гърдата или на яйчниците са радикални средства и се прилагат само когато животът е в опасност. 
     (Краят в следващия брой

     Бел. ред. Една от най-известните лечебни гъби, предписвани срещу рака на гърдата, е Каваратаке. На стр. 17 във вестника ще научите повече за Мейтаке и Шийтаке, а на страница 4 за Херициум – лечебните гъби, които в Япония и други страни се предписват при рак на гърдата.



Брой: 42, 15 октомври 2009
 
 
Продукти
 
Витасел® РQQ (пиролоквинолин квинон - ПКК)
 
ХЛОРЕМАКС® (CHLOREMAX)
 
Бодифлекс® Босвелия
 
Lechitel.BG :::
 
Книга Лечител
Lechitel.BG :::
 
Taloni-otstupki
 
e-shop
 
Dobipress abonament
 
www.lechitel.bg
 
Избери цвят 
© 2007 Лечител ООД