Пациентски организации „Заедно с теб“ настояват в България спешно да бъде създаден Фонд за обезщетяване на пострадали от ваксини срещу коронавирус.

 

В становището им се посочва, че Фондът трябва да е част от Националния план за ваксиниране.


 

19 държави по света имат действащи фондове за компенсация на увреждания от ваксини. Това са Германия, Обединеното кралство, Испания, Холандия, Дания, Финландия, Португалия, Норвегия, Швейцария, Швеция, Гърция, Кипър, Беларус, Украйна, Русия, Естония, Литва, Русия и САЩ.

 

В повечето държави, освен обезщетенията от съответните програми, пострадалите от ваксини получават безплатно и необходимото лечение, медицинско обслужване и социални грижи.

 

В страни като България, където няма официална схема за обезщетение на увреждания от ваксини, единственият начин на получаване на такова е чрез съдебно дело.

 

При завеждането на такова трябва да се докаже, че увреждането е вследствие на небрежност или целенасочена щета, причинена от друг (човек или юридическо лице).

 

В случая с ваксините затруднението идва от това, че няма определена страна, за която може да се каже, че е проявила небрежност или целенасочено е причинила щета.

 

В резултат на това обезщетението чрез съдебни искове ощетява тази част от пострадалите, които нямат възможност да търсят компенсации по съдебен път.

 

„Ето защо, с оглед защита правата на пациентите и повишаване на доверието към ваксинирането е правилно подходът при компенсиране на пострадалите да е на принципа „без виновен“, посочват от пациентското сдружение.

 

Пациентски организации „Заедно с теб“ настояват системата за компенсации на увреждания от ваксини срещу коронавирус да е неразделна част от Националния план за ваксиниране, който бе създаден от Министерството на здравеопазването.

 

Според тях хората, които са пострадали в интерес на предпазването на цялата общност, да бъдат компенсирани адекватно и за тях да се положат съответните грижи.

 

„Създаването на Фонд за обезщетение на пострадали от ваксини срещу коронавирус ще е израз на солидарност, при която отделният член на обществото не носи сам риска от имунизацията“, се казва още в тяхната позиция.

 

По този начин правителството ще поеме специална отговорност към хората, които са пострадали при изпълнение на програми за обществено здраве.

 

Фондът за обезщетения е административен подход, който е по-малко спорен, коства по-малко разходи, намалява нуждата от определяне на виновен и увеличава максимално възможността за получаване на справедлива компенсация.

 

Механизмите за обезщетения при странични ефекти от ваксиниране в повечето държави по света са създадени и ръководени на национално ниво от правителствата, с изключение на Германия, Швейцария и Квебек, където те се администрират от съответния щат (провинция или окръг).

 

Страни като Обединеното кралство, Франция и Германия финансират своите програми от националните или регионални бюджети, а в Япония се прилага комбинация от двата вида.

 

В САЩ Фондът за обезщетение на увреждания от ваксини се финансира от данък върху ваксините в размер на 0,75 долара за доза. Към 30 септември 2013 г. средствата в него са били в размер над 3 трлн. долара.

 

Подобен е механизмът на финансиране на програмата на Тайван.

 

Финландските и шведските схеми са създадени доброволно от фармацевтичните компании и не се ръководят от правителствата на съответните държави.

 

В Швеция, след бедствието с лекарствения препарат Талидомид в началото на 60-те, се създава „Шведска схема за обезщетение на пострадалите от ваксини”.  Тя е съвместен проект на фармацевтичната индустрия, осигурителните фондове и правителството и се финансира доброволно от производителите и вносители на ваксини.

 

Подобно на Швеция, във Финландия фармацевтичните производители заедно с осигурителния сектор сформират „Финландско сдружение за обезщетение на увреждания от ваксини”.

 

В Норвегия, програма за обезщетение се ръководи от правителството, въпреки че се финансира от вноски на фармацевтичните компании.