Третата сливица представлява струпване от лимфна тъкан, намираща се високо в гърлото зад или над другите две анатомични сливици. Основната функция на тези сливици е да произвежда антитела срещу налични вирусни и бактериални инфекции по горните дихателни пътища в детска възраст. В периода между 3 и 7-годишна възраст третата сливица нараства, дотолкова че да се осъществява адекватна защита срещу попадащи инфекциозни причинители по горните дихателни пътища. В юношеската възраст нормално тази сливица изчезва или се смалява до незначителни размери.

 

Когато третата сливица се възпали, предвид анатомичното й разположение, тя създава известен дискомфорт у пациента и нарушава нормалното дишане или чуване, посредством запушване на носовия канал, както и евстахиевата тръба в ухото. Ако инфекцията остане нелекувана, третата сливица може да запази тези си големи размери, което да се съпровожда с клинична картина на сънна апнея. Това е фазово дишане, при което пациентът спира да диша за няколко секунди през нощта.


 

Навремето при първите възпаления в сливиците се е пристъпвало към радикални методи за лечение и се е правила пълна тонзилектомия - оперативно изрязване на сливиците. В днешни дни, специалистите по Ушни, носни и гърлени болести споделят, че сливиците трябва да се лекуват, когато са възпалени, за да може да запазят максимално много своята имунна функция на протектор срещу вирусни инфекции на горните дихателни пътища. Хората, претърпяли оперативно отстраняване на сливици, споделят, че при първите и най-чести симптоми на инфекции на ГДП - горни дихателни пътища, много често претърпяват усложнения, при които инфекциите се разпространяват надолу по хода на трахеята и бронхите. Сред най-честите усложнения при такива пациенти се отбелязват острите трахеобронхити и остри или хронични синузити.

 

Етиологично причините за възникване на проблеми с третата сливица са инфекции на носната лигавица, най-често причинени от риновируси или стафилококи. Размерите й нарастват до такава големина, че сливицата пречи на нормалното носово дишане. Други причини за увеличаване в размера на третата сливица може да са сезонни алергии, алергии към храни, летливи субстанции или напитки, както и някакво дразнене под хода на носовите проходи. В тези случаи се развива неинфекциозен оток на сливицата, а клиничната картина е абсолютно същата, което често налага погрешно антибиотично лечение.

 

1. Кои са най-често срещаните симптоми на заболялата трета сливица?

Проблемите свързани с третата сливица се проявяват със симптоми на нарушена функционалност от страна на ушите, носа и гърлото. Сънната апнея е доста често срещано усложнение на отеклата третата сливица с възпалителни и невъзпалителни причини. Тя се проявява с нарушено дишане по време на сън, което се представя от дълги апноични паузи по 20 секунди, в които болният не диша.

 

Често срещан дискомфорт при отока на третата сливица е нарушеното или невъзможно дишане през носа, което предизвиква болния да диша през устата. Също така се срещат симптоми на хъркане по време на сън при запушване на дихателните пътища, поява на носов говор, обилно отделяне на секрети от носа през деня, съчетани с кашлица през нощта. Други усложнения на третата сливица са често рецидивиращи инфекции в ушите.

 

Лекарската консултация и предприемането на терапевтичен ход на движение е важно, защото сънната апнея често е причина за влошен нощен сън при децата, както и за някои поведенчески промени. Децата обикновено са нервно възбудими през деня и изпитват постоянна нужда за сън. При по-тежки случаи може да се засегне и сърцето от специфично усложнение с ревматизъм при хронични инфекции в сливиците.

 

Други причини, които налагат спешно лечение на проблема с третата сливица, са често рецидивиращите инфекции в ушите, които в прогрес могат да доведат до влошено слухово възприятие или при най-усложнените форми - до загуба на слуха.

 

2. Какво лечение се предприема?

NEWS_MORE_BOX

 

Основното при лечението на проблемите с третата сливица е установяване на причината за нейното възпаление. Такива могат да бъда алергии, хронично протичащи инфекции, както и съвсем различни заболявания, протичащи със същата или подобна клинична картина. Това налага много правилното и задълбочено диагностициране на проблема.

 

За най-радикално лечение при тежки запушвания на духателните пътища се предприема оперативното елиминиране на сливиците. Прилага се оперативна техника наречена тотално тонзилектомия. Тя е приложима при тежки и често рецидивиращи хронични инфекции в ушите, които носят риск за загуба на слуха, както и при тежка сънна апнея, която носи риск от прогресираща дихателна недостатъчност и риск за здравето на болния.

 

Във всички останали случаи се прилагат консултации със специалисти по педиатрия, оториноларингология и алергология. В този порядък се установяват причините за възпалението и отичането в сливицата и се назначава подходяща терапия между противоалергични медикаменти, антибиотици и кортикостероиди.