Дохранване на гърдата с използване на сонда


Използването на всички помощни средства при кърмене е разумно да става само след подробна история и оценка на кърменето от специалист на живо. Така ще сте сигурни, че този метод е най-подходящ за вашата ситуация и за способностите на вашето дете в дадения момент. Тексът е предназначен да ви служи като ориентир и припомняне за основния начин на използване на сондата за дохранване, който вашият консултант по кърмене вече ви е показал и обяснил. Текстът и инструкциите не могат да заменят преценката и помощта, от която вие и вашето бебе имате нужда, за да се справите успешно с проблемите, които срещате.

Понякога може да се окаже, че вашето бебе има нужда от повече мляко, отколкото гърдите ви са в състояние да му осигурят в момента. Начинът за дохранване, който ще изберете, има много голямо значение за запазване и по-нататъшния успех на кърменето.

Предлагането на млякото от шише с биберон може да застраши кърменето, тъй като с биберон се използва различен тип сукане. Шишето осигурява на детето бърза силна струя мляко, която не се променя като скорост в хода на храненето. Съвсем естествено е бебето да предпочита храненето да му се получава с минимум усилия – и може да започне да отказва да суче на гърдите, които за момента пускат малко мляко, ако след това получава шише, което тече обилно.

За да се запази и стимулира кърменето, в такива ситуации често се предлагат алтернативни начини за дохранване – чашка, лъжичка, капкомер, спринцовка, сонда, прикрепена към пръста ви… Всички те са възможност да не предлагате шише, но имат един основен и много голям недостатък – бебето не се храни на гърда.

Бебето се учи да суче, като суче на гърда – вие също се учите да кърмите, като кърмите бебето си на гърда. Знаете, че кърменето не е само хранене – и контактът между вас и детето е изключително важен за успеха.

Затова консултантите по кърмене най-често предлагат един прост и умен начин за дохранване, при който бебето през цялото време суче на гърдата. Използва се тънка тръбичка – сонда за хранене, с която в болнични условия се хранят недоносените бебета.

SONY DSCПри недоносените деца в болницата обаче сондата е поставена през нослето или устичката на бебето и стига до стомаха, така че бебето се храни без сукане и получава храна направо в коремчето.

sondaИзползването на сонда за дохранване на гърдата е съвсем различно – в нашия случай в устичката на бебето влиза едва около сантиметър от върха на сондата и тя е нещо като „сламка“, през която бебето извлича чрез сукането допълнително мляко.

Този метод има много предимства и за вас, и за детето.

Бебето:

  • Има контрол!
  • Храни се само на гърдата!
  • Не му се налага да усвоява различни от сукането варианти
  • Поема повече кърма, отколкото без използването на сондата, тъй като се задържа повече на гърдата и сукането му е ефективно
  • Може да контролира добре колко мляко поема – по подобен начин, както е при нормалното сукане
  • Чувства се комфортно и остава на гърдата продължително, като това му позволява да се успокоява и да задоволява нуждата си от сукане
  • Продължава да харесва гърдата и да има нормално преживяване на храненето

За вас:

  • Не ви се налага да правите нещо много по-различно от начина, по който сте кърмила досега
  • Не се налага да учите детето как да пие от чашка или с лъжичка
  • Не разливате мляко
  • Гърдите се стимулират по-добре, защото бебето суче ефективно през цялото време и извлича повече от наличната кърма
  • Можете да кърмите по този начин, дори да нямате никаква кърма или количеството да е минимално
  • Този начин на дохранване може да се използва успешно в продължение на много месеци или дори за целия срок, в който ще кърмите детето
  • Запазвате бондинга чрез кърменето
  • Имате нормално преживяване на кърменето, дори кърмата да е малко
  • Сукането на детето продължава да ви поддържа в нормалното за кърмеща майка хормонално и емоционално състояние

В какви ситуации е подходящо дохранването със сонда на гърдата?

Този метод е особено подходящ и се използва най-често при здрави деца, които умеят да сучат, но гърдите не произвеждат достатъчно мляко по различни причини.

Може обаче да се прилага и за приучване към засукване, за трениране на сукането и дори в някои ситуации на деца с различни проблеми, като се използват допълнителни техники и помощни средства под ръководството на опитен специалист по кърмене.

Как се прави домашната система за дохранване на гърдата с помощта на сонда?

Необходими са ви няколко неща – подходящ контейнер за мляко, сонда за хранене на недоносено дете, голяма спринцовка за почистване на сондата след употреба.

Млякото може да стои в обикновено шише за хранене или контейнер, който е предназначен за храна и може да се стерилизира.

Бебешкото шише за хранене има няколко безспорни предимства в тази ситуация:

  • Шишето с най-обикновена цилиндрична форма е лесно за почистване, така че ще ви спестява време.
  • Градуирано е и това ви позволява да приготвяте млякото директно в него (ако се използва АМ), както и да следите какво количество предлагате.
  • Малките шишета (120 мл) са по-подходящи, тъй като буквално никога не се налага дохранване с повече от това количество, а големината им е удобна за придържане и прикрепяне между гърдите.
  • sondaСондата може да преминава просто през разширената дупка на биберона – можете да пожертвате един биберон и да клъцнете с ножичка на върха му. Друг вариант е пробиването на дупка в капачето, което служи за разбиване на млякото и предпазва от разливане през биберона при излизане навън.

sonda s containerАко използвате изцедена и замразена в контейнерчета кърма, тогава може да си спестите преливането в шише, ако пробиете дупка в едно пластмасово капаче за контейнер. За съжаление повечето контейнери за кърма, както и някои шишета за хранене със странни форми са доста широки и не са удобни за държане. Поради ширината им, ако в тях има по-малко количество мляко, то стои плитко и това затруднява използването на сондата.

sondi_6Сондата представлява тънка тръбичка, индивидуално опакована в стерилна опаковка. Единият край на сондата има каучуков накрайник с капаче. Капачето не е нужно и можете да го откъснете или отрежете  – но накрайникът трябва да се запази, тъй като ще ви е необходим за почистването.

Върхът на сондата е сляп – отворчетата, през които млякото излиза, са разположени странично на около сантиметър от слепия връх. По протежение на сондата има маркировки, които са необходими за болничната употреба, но не са важни в ситуациите за дохранване.

Сондите за хранене имат различен диаметър и различна дължина. Номерата им са в зависимост от диаметъра. За дохранване обичайно се използва сонда номер 6 – най-малкият диаметър.

Дължината на сондата е добре да бъде поне 50 см – по-късите варианти ще са твърде къси за жена с по-големи гърди или при използване на по-висок контейнер или шише. Прекалено дългите варианти (над метър) пък затрудняват бебето, тъй като ще отнеме повече време млякото да се придвижи по тръбичката до него.

Дължината на сондата води и до относителни загуби в хода на храненето – част от мазнините и протеините се залепват по стените. За здраво доносено дете тези загуби не са от значение, тъй като то поема голямо количество храна, но все пак твърде дългата сонда не е за предпочитане. Полепването на мазнини и протеини също така прави по-дългата сонда по-трудна за почистване.

Откъде да намеря сонда?

Снабдяването със сонда за хранене на бебе може да се окаже изненадващо трудна задача, тъй като сонди за недоносени деца не се използват извън болниците.

Обикновените аптеки не разполагат със сонди. Повече успех можете да имате в санитарна аптека, където се държат на склад и се поръчват различни санитарни медицински материали, в това число и сонди (най-често такива за възрастни, които са твърде дълги, над 1,5 м и не са подходящи). Въпреки това, ако не намирате друг начин, можете да поговорите с персонала на аптеката дали ще са склонни да направят поръчка на сонди за недоносени деца за вас.

Най-често сонда получавате след консултация от специалистите по кърмене, които ги използват в практиката си и при нужда могат да ви осигурят по-голямо количество.

Поръчката по интернет от сайтовете за медицински консумативи също е възможност, но за съжаление обикновено има минимално количество за поръчка, което най-често е над 30 броя.

Подготовка за храненето със сонда

Важно е да приготвите всичко необходимо за дохранването, преди да сте започнали да храните бебето.

  1. Млякото се приготвя по инструкциите и при нужда се затопля или охлажда в съда, който ще ползвате.
  2. Поставете каучуковия накрайник на сондата в съда с мляко и прекарайте върха на сондата през дупката в капачето или в биберона. Затворете контейнера и се уверете, че каучуковият накрайник е потопен в течността и достига дъното на съда с млякото.
  3. zalepena na gyrdataСондата може да се прикрепва към гърдата или да се остави свободна. Обикновено няма нужда да се залепва за гърдата. Ако обаче в началото поставянето на детето да засуче със сондата ви се вижда трудно или трябва да дохранвате близнаци, тогава прикрепването й може да ви улесни, докато свикнете.

band aidЗа прикрепване на тръбичката към гърдата може да се използва левкопласт, антиалергична лепенка или дори хартиено тиксо. Обикновените лепенки, които ползвате при порязване и които имат средна част без лепило, са много удобни. Те може да се залепят на гърдата на подходящото за придържане на сондата място и да останат там цял ден, като при храненето сондата просто се промушва под свободната от лепило част. Това позволява известен „свободен ход“ и наместване на сондата като положение и дължина.

sonda otstraniНай-често сондата се залепва странично от вътрешната част на гърдата. Разполага се така, че при засукване да попада в ъгълчето на устата на бебето. Може да се закрепи и от външната част на гърдата, ако това е по-удобно за ръката ви, като отново се цели такава позиция, че да попада близо до ъгълчето на устата.

Как се използва домашната система за дохранване на гърдата?

shisheto m-u gyrditeСъдът с млякото може да се постави в ямката между гърдите ви – така гърдите и тялото на бебето ще го придържат и няма да се притеснявате за разливане. Можете да го заклещите и поддържате и с подгръдната част на сутиена, ако ползвате такъв. Друг вариант е да поставите шишето в горния джоб на риза или дори да го стиснете под мишница. Това е оптималната височина, която почти изключва участие на гравитацията и разчита изцяло на уменията за сукане на бебето.

Ако контейнерът се поставя по-високо от главата на детето, тогава гравитацията позволява по-силен поток мляко и може да е удачен вариант в някои ситуации на бебета с проблеми.

Поставянето по-ниско от бебето обикновено затруднява извличането на млякото и може да се използва като тренировка за сукането или като начин за постепенно отучване от сондата.

Сондата може да се подаде заедно с гърдата или да се вкара внимателно в устата на бебето, което вече е засукало.

Когато подавате заедно с гърдата, сондата се слага така, че върхът й да е равен с върха на зърното и се придържа, за да не стърчи далече от него. Бебето засуква гърдата както обикновено – то просто поема зърното заедно със сондата. Доброто засукване е много важно – без него детето няма да може да поема млякото от сондата.

Сондата може да се пъхне в устичката на бебето и докато то суче, без да го откачвате от гърдата. Оставете главичката на бебето леко да се отдалечи от гърдата, така че добре да виждате ъгълчето на устните му. Хванете сондата между палеца и показалеца си и пъхнете върха й в ъгълчето на устата, в посока право напред и леко нагоре към небцето. Вкарайте около сантиметър (докато страничните дупчици изчезнат в устата на бебето) и изчакайте, като наблюдавате дали млякото ще започне да се спуска по тръбичката, когато детето суче.

Ако млякото не се движи в отговор на сукането, опитайте да вкарате още няколко милиметра, като отново изчакате и наблюдавате какво се случва при сукане. Ако пак не виждате движение, е възможно сондата да е попаднала под устната на бебето или под езика му – в този случай е най-добре да я извадите внимателно от устата на детето и да опитате отново.

При добро засукване, добре поставена сонда и ефективно сукане на бебето чувате ясно ритмично преглъщане. В съда с млякото понякога може да се наблюдават малки мехурчета и млякото постепенно намалява. Ако имате чувството, че бебето изпива млякото прекалено бързо, тогава опитайте да поставите контейнера по-ниско. Обичайно дохранването със сонда отнема 15-20 мин, в зависимост от количеството на добавката и от уменията на детето.

Понякога с напредване на храненето и особено ако детето лесно изпуска вакуума, сондата може да се размести в устата и да виждате, че бебето суче, но не гълта. В тези случаи опитайте да пъхнете сондата още няколко милиметра по-навътре. Ако това не оправи нещата, е най-добре да откачите бебето и отново да му подадете гърдата със сондата, за да се намести правилно и отново да започне да поема мляко.

На едната или на двете гърди?

Най-добре е бебето първо да суче на двете гърди с компресия, а сондата да предложите на втората гърда, след като е посукало и на нея. При редуването на гърдите на всяко хранене сондата ще се ползва на различна гърда.

Ако нямате мляко и сондата се използва от самото начало на храненето, е нужно да следите количеството изядено мляко. Когато бебето изяде приблизително половината, го прекъснете и прехвърлете сондата на втората гърда, където детето ще си довърши храненето. По този начин се стимулират и двете гърди.

Редуването на гърдата, на която се използва сондата, е много важно, за да не се създаде у бебето предпочитание само към едната гърда. Ако обаче детето отказва да суче на едната гърда, защото тя не се произвежда мляко или кърмата в нея е силно намаляла, тогава сондата може да се използва целенасочено само на тази гърда с цел стимулиране.

Почистване на сондата

Добре е сондата да се почиства непосредствено след храненето, за да не засъхва млякото в нея. За почистване ви е необходим разтвор на вода и препарат за почистване на бебешки шишета (или био-препарат за домакински съдове). Можете да капнете в чаша вода 1-2 капки от препарата – това количество ще ви е достатъчно за целия ден.

За почистване на сондата се използва обикновена спринцовка (игла не е необходима). За предпочитане е спринцовката да е по-голяма, 20 мл.

sonda sprincovkaНакрайникът на спринцовката влиза съвсем удобно в каучуковия накрайник на сондата и това ви позволява лесно да прекарвате през нея вода. Сондата се изплаква първо с чиста хладка вода, след това с приготвения разтвор и накрая се промива обилно 1-2 пъти отново с чиста вода. Не е необходимо водата за изплакване да е преварена, но може да е гореща за допълнителна сигурност.

Стерилизирането й за здраво доносено дете реално не е необходимо – доброто почистване е достатъчно. Колко често е необходимо да се сменят сондите при такъв метод на използване е въпрос, за който не са провеждани изследвания. В болниците сондите за недоносените деца се сменят често, тъй като там рискът от инфекции е много висок и децата са много уязвими.

За здраво доносено дете в домашни условия и при добро почистване обикновено е достатъчно сондата да се измива след всяко хранене и да се сменя с нова през 2-3 дни.

Коментарите са изключени.