Фалшиво положително смущение при котки

Pin
Send
Share
Send

Вирусът на котешката чума, известен също като панлевкопения, е много сериозно заболяване. В някои случаи неотдавнашна ваксинация или предварително излагане на болестта може да регистрира фалшиво положителен резултат при тест за това.

Котешка смутка

Котешката чума се причинява от форма на парвовирус, много издръжлив вирус, който може да продължи една година или повече, когато се хвърли от заразено коте в околната среда чрез телесни течности, според WebMD. Това е силно заразно сред котките, които не са били ваксинирани срещу него, често при диви и космати котки на открито, които могат да срещнат заразено коте или техните изпражнения. Болестта атакува белите кръвни клетки на коте и причинява симптоми, включително повръщане, диария, намален апетит, висока температура и силна коремна болка. Въпреки че това състояние е потенциално фатално, ако котето го преживее, той ще развие антитела срещу болестта и няма да се реинфектира по-късно в живота. Това работи подобно на ваксинацията за вашия космат приятел, въпреки че ваксинацията всъщност няма да причини заболяването или неговите симптоми.

Първоначално тестване

Ако вашето коте проявява симптоми на котешка чума, вашият ветеринарен лекар може да администрира общ тест за SNAP фекални ELISA, според ветеринарния партньор. Този диагностичен тест бързо открива присъствието на вируса в изпражненията на вашия космат приятел и обикновено се счита за точен, въпреки че е обозначен за употреба само при кучета. Ако вашето коте е получило ваксина 5 до 12 дни преди този тип тест, това може да доведе до фалшиво положителен резултат поради вируса, съдържащ се в самата ваксина, според Mar Vista Animal Medical Center. В този случай, ако се подозира неправилен резултат, има няколко други теста, включително тези за измерване на количеството антитела в кръвта и тест за изолиране на вируса в кръвната плазма. Тези тестове могат да помогнат за изключване на фалшиво положителен резултат.

Последващи тестове

В допълнение към SNAP фекален тест ELISA, кръвта на вашето коте може да бъде тествана от вашия ветеринарен лекар за брой на белите кръвни клетки, който обикновено е по-нисък при тези с чума. Може да се приложи и тест за полимеразна верижна реакция, който открива ДНК на самия вирус в кръв или фекална проба. Той може да открие болестта на по-ранен етап от теста за антитела, което позволява много по-бързо правилно лечение, казва VetInfo. Докато шансът за фалшиво положително намаляване е намален от използването на този тест, все още съществува вероятността той да се случи. Всъщност остатъчната ДНК от вирус в коте, което се е възстановило от такава инфекция, може да доведе до фалшиво положителен резултат, според Cat Group. Замърсяването на пробата може също да доведе до фалшиво положително.

Съображения

Въпреки че е възможен фалшиво положителен резултат с много от тестовете, които могат да бъдат тествани за вируса на котешка чума, комбинация от тестове може да се използва, за да се изключи такъв резултат. Това, заедно с физически преглед за проверка за симптоми и признаци на заболяването, може да помогне да се определи дали котето страда от него. Неотдавна ваксинирано коте, което не проявява симптоми, трябва да бъде тествано само повече от 12 дни след ваксинацията, за да се предотврати индуцирано от ваксина фалшиво положително. Тези с някои симптоми трябва да бъдат изолирани и проверени отново в рамките на една седмица от първоначалния тест, препоръчва Felinexpress. С правилната ваксинация на коте, започвайки от 8 до 12 седмична възраст, вашият космат приятел вероятно няма да се притеснява дали ще се зарази или ще трябва да бъде тестван за котешка чума през целия си живот.

Pin
Send
Share
Send

Гледай видеото: Кошка - ПРИРУЧЕНИЕ ТОП 5 СОВЕТОВ (Април 2024).

uci-kharkiv-org