Паракератоза: определение, причини и лечение

Паракератоза: определение, причини и лечение

Паракератозата е дерматоза, която се характеризира с ненормално съзряване на кератина, съставния протеин на кожата, на нивото на най -повърхностния слой на епидермиса, наричан още роговиден слой. Той обозначава кожни лезии, причинени от твърде много производство на този кератин. Паракератозата се характеризира с образуването на малки червени петна и люспи (малки кожни люспи) по кожата. Тази лезия се открива при пациенти с псориазис, екзема или розова тинктура на Gibert. При кърмачета често се свързва с обрив от пелени или цефален дерматит. Лечението се основава на прилагането на кортикостероиди, антихистамини и прилагането на овлажнител, който може да подобри симптомите и да ги накара да изчезнат в рамките на няколко седмици.

Какво е паракератоза?

Паракератозата е кожно заболяване или дерматоза, което се характеризира с появата на малки, леко червени плаки, покрити с люспи или много тънка бяла кожа. Те могат да се появят навсякъде по тялото. Те се дължат на прекомерното производство и ненормалното съзряване на кератина, съставляващия протеин на кожата. Те всъщност отразяват разстройство на кератинизация, което е резултат от:

  • липсата на гранулиран слой, т.е. последния слой от клетки, съдържащи ядра, на епидермиса;
  • фактът, че епидермалните клетки, които съставляват роговия слой на повърхността на кожата, запазват ядрото си, когато е трябвало да го загубят.

Резултатът е образуването на повече или по -малко дебели люспи.

Какви са причините за паракератоза?

Най -често паракератозата е вторична по отношение на:

  • дерматологични заболявания като псориазис, екзема или дори питириазис на Гилбърт розово;
  • повтаряща се травма на епидермиса, в резултат на която кожата вече не играе обичайната си роля като защитна бариера;
  • реакция на кожата към инфекция с микроби или гъбички.

При кърмачета често се свързва с обрив от пелени или цефален дерматит.

Какви са симптомите на паракератоза?

Една от особеностите на паракератозата е фактът, че тя практически не сърби.

Прави се разграничение между pitiriasiform parakeratosis и Brocq psoriasform parakeratosis.

Питириазиформна паракератоза

Това се характеризира с:

  • обрив, подобен на този при псориазиформна паракератоза;
  • по -малко интензивно червено оцветяване на петна в сравнение с тези на псориазиформна паракератоза;
  • наличие на люспи или малки люспи на кожата;
  • понякога наличието на пигменти в необичайно голямо количество.

Псориазиформна паракератоза на Брок

Псориазиформната паракератоза на Brocq, наричана още псориазиформен екзематид, се характеризира с:

  • различни екзематиди или вредители, които седят на багажника и в корените на крайниците;
  • при някои пациенти може да се локализира и по скалпа, по -специално по периферията на последния;
  • наличието на петна с червено оцветяване;
  • наличието на люспи или малки люспи на кожата, чийто цвят е бял и напомня на тези на псориазис;
  • еволюция, която протича на изблици, като цяло доста раздалечени.

Как да се лекува паракератоза?

Няма специфично лечение. Управлението на паракератозата е по същество симптоматично. Той използва рецепта и администриране:

  • локални антисептици в случай на локална суперинфекция;
  • локални кортикостероиди в случай на възпаление или екзематизация, тоест трансформация на лезиите в екзема;
  • антихистамини за сърбеж.

Прилагането на овлажнители може да подобри симптомите и да ги накара да изчезнат в рамките на няколко седмици.

Паракератоза на шийката на матката - причините за развитието на патологията

Една от водещите причини за клетъчни промени са възпалителните заболявания на половите органи. Те се диагностицират при почти 70% от жените, които идват да видят специалист в нашата гинекологична клиника на булевард Цветной. Какво е опасно, Паракератоза на шийката на маткатаклиничните прояви на възпалителни процеси на вагината и шийката на матката често имат латентен, дългосрочен асимптоматичен ход, което от своя страна създава трудности при лечението, предпоставки за развитие на рецидиви. През цялото време, през което жената не ходи на лекар, патогенните микроорганизми влияят негативно на съседните тъкани на матката!

Често рискът от възпаление с повишена вероятност от увреждане на лигавицата на шийката на матката, както и канцерогенезата, включително матката, се свързва с инфекциозни заболявания, което е доказано от учени в многобройни изследвания. Сред възможните инфекциозни агенти, често свързани с клетъчни трансформации, включително онкология, има полово предавани инфекции (ППИ), включително:

  • трихомонада;
  • хламидия;
  • херпес симплекс вирус тип 2 (HSV-2);
  • човешки папиломен вирус (HPV, HPV 16, HPV -18, HPV-31 са признати за най-опасни).

Между другото, именно вирусите в момента са основните инфекции, откривани при жените и водещи до проблеми с репродуктивното здраве. Те са по-ниски по честота на откриване на сифилис, гонорея. Особено тревожен е фактът, че годишно в света се регистрират до 600 хиляди случая на онкологична патология, свързана с HPV. При заразяване с този вирус жените могат да развият папиломатоза, засягаща периутеринната област. Често кондиломите се намират в дебелината на тъканта, покриваща шията, и се откриват с развитието на изразени огнища на кератинизация, което изисква диференциална диагноза директно с паракератоза. Важно е да се отбележи, че тези прояви могат да се комбинират.

Друг фактор за развитието на паракератоза може да се счита за терапевтични мерки с шийката на матката, които също засягат структурата на тъканите.

Допълнителни провокатори на влошаване на репродуктивното здраве и съпътстващи предпоставки за негативни трансформации на клетъчно ниво могат да бъдат:

  • хормонални нарушения и нарушения на менструалния цикъл;
  • рецидивираща ерозия и псевдоерозия на лигавицата, наличие на ектопични огнища;
  • проблеми в работата на имунната и нервната система, стрес.

За да се изясни естеството на патологичните промени, лекарят задължително трябва да извърши колпоскопия и да вземе цитонамазка. Показана е и биопсия, за да се изключи атипия, предшественик на рак. След получаване на резултатите от тестовете специалистът може да състави оптимална схема за лечение на паракератоза и възстановяване на увредената цервикална тъкан поради заболяването.

Методи за лечение

Лечение на шийката на матката с лазер, цени в Москва

В началото се определя тактиката за лечение на основното заболяване, увреждане, на фона на което се е развила паракератоза.

  • при наличие на инфекциозни агенти, възпаление се провежда антибиотично лечение, предписват се средства за укрепване на имунната система.
  • с HPV също е показано отстраняване на кондиломи.

Ако говорим за директната работа на лекаря със засегнатите области на цервикалната лигавица, тогава се използват минимално инвазивни методи за отстраняване на огнища на кератинизация.

Вашият лекар може да препоръча следните опции:

    • Диатермоелектрокоагулацията е метод, при който лечението се извършва чрез прилагане на високочестотен ток върху епителните клетки, което води до разтопяване на тъканите. Методът не е от най-популярните сред лекарите поради високия риск от кървене по време на манипулация и в периода на възстановяване.
    • Лазерната вапоризация се основава на използването на инфрачервена светлина, концентрирана в лъч, което води до вапоризация на тъканите. Миниоперацията също се извършва амбулаторно и не изисква продължителна подготовка. Характеризира се с нисък риск от кървене, позволява да се действа върху паракератоза, дори върху малки зони на кератинизация на епителния слой. Важното е, че след интервенцията жените могат бързо да се върнат към обичайния си ритъм на живот. Лечението може да бъде постигнато при повече от 97% от пациентите. Едно от най-иновативните и модерни устройства за манипулация, с които руските клиники могат да бъдат оборудвани, е CO2 лазер.

Радиовълновата хирургия е вид лечение, което представлява техника за разрязване и коагулация на меки тъкани, без да ги разрушава. Премахването на патологията става благодарение на енергията на високочестотните радиовълни, което засилва образуването на молекулярна енергия във всяка клетка и провокира нейното самоунищожение. Техниката е призната за ниско травматична, рядко причинява кървене. Процедурата не се извършва на фона на възпалителни заболявания. Един от най-често използваните апарати за радиовълнова хирургия “Сургитрон”. С помощта на апарата се провежда не само лечение, но и се взема биопсия за изключване на онкологична патология. Устройството се използва широко и за каутеризация на ерозия, отстраняване на полипи на цервикалния канал, дисекция на вагинални кисти.

Какво е паракератоза и защо се случва? (Актинична кератоза срещу хроничен лихен симплекс)

Оставете коментар